Skocz do zawartości

Coś na początek 3000 - 4000zł


saintpetrex

Recommended Posts

Dzień dobry wszystkim!

Jak większość osób zwracam się z prośbą o pomoc w doborze sprzętu. Długi czas czytania forum nieco rozjasnił mi temat, ale ilość danych jest trudna do ogarnięcia, tym bardziej, że jestem w temacie laikiem...
Więc w skrócie:
- budżet: 3000-4000zł
- sprzęt: nowy
- pokój: 15m^2
- rodzaj muzyki: blues-rock, sety akustyczne i symfoniczne (coś w stylu: dżem, perfect, gary moore, ten years after, led zeppelin, eric clapton)
- miło widziana możliwość rozbudowy w przyszłości.

Z góry dzięki za wszelkie propozycje i przepraszam jeżeli ta wiadomość to powielanie innych już tutaj zamieszczonych.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Sorki za zwłokę...

1. Komponenty: wzmacniacz, cd, radio i kolumny.
2. W związku z małą znajomoscią tematu wolałbym sprzęt nowy, ponieważ nie wiem czy potrafiłbym wyhaczyć obiecującą używkę (jeszcze "nieujchaną"). Chyba, że faktycznie Wasze argumenty wskażą coś konkretnego, godnego zaufania.
3. Rozbudowa w moim rozumieniu mogłaby polegać na dokupieniu w przyszłości lub zastąpieniu elementu, który ze względu na ograniczony budżet byłby trochę słabszy jakościowo.
4. Mile widziany secik jednego producenta ze względu na walory estetyczne.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No szkoda, ze chcesz się tak ograniczać. Sprzęt z drugiej reki wiesz, że odpowiednio dobrany przeniesie Cię co najmniej o klasę wyżej (w jeśli idzie o jakość dźwięku. A wiesz zapewne, że gwarancja szybko się kończy, że później i tak płacisz za naprawę, że te nowe częściej się psują, niż solidniejsze starsze, że tracisz dużo na ew. odsprzedaży nówek (20-60%).
My Tu jesteśmy po to, By Ci doradzić co kupić właśnie z drugiej ręki. Mimo, że 3-4kzł, to niby sporo, będziesz miał nowy sprzęt tylko klasy budżetowej. Przemyśl, czy nie warto jednak zaryzykować?
A nowy, to doradzą Ci w każdym dobrym salonie. Niektóre nawet, jak goszczący tu często Q21 wypożyczają sprzęt do domu na odsłuch.
Daj znać co postanowiłeś.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Generalnie nastawiłem się na podłogowe, ale nie jest to konieczne. Jeżeli jakościowo standardowe będą "lepszejsze" to nie mam nic przeciwko.
2. Preferuję komplet od jednego producenta.
3. Zdaje sobie sprawę, że połączenie bluesa i rocka to dość ciężki do opisania motyw. Chciałbym połączyć ciepłą, melodyjną i technicznie dokładną muzykę bluesową, w której ważne są szczegóły i instrumentalizm (szczególnie w oparciu o gitarę elektryczną) z rockiem czyli dość szorstkim, metalicznym brzmieniem. Podsumowując miło byłoby uzyskać ciepłe brzmienie o dużej głębi z zachowaniem czystości gitarowych motywów przewodnich. Dodatkowo dla muzyki koncertowej uzyskanie równowagi pomiędzy przestrzennoścą i "krągłością".

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Z tym bywa różnie. Oczywiście jakościowo (dźwiękowo) standowe zazwyczaj bywają lepsze od podobnych cenowo podłogowych. Dużo zależy od potrzeb słuchacza. Jeśli większe wyrafinowanie jest priorytetem albo lepsze oderwanie się dźwięku od kolumn, stereofonia, to standowe są na ogół lepsze.
Jeśli pomieszczenie jest nieduże albo malutkie, nie ma o czym mówić. Podłogowe byłyby złym pomysłem. Poza tym na ogół podstawkowe łatwiej napędzić (są wyjątki).
Podłogowe natomiast dadzą zazwyczaj większą potęgę brzmienia i niżej schodzące basy.
2. Może być trudno, ale można poszukać. Jeśli wybierzesz kolumny, które będą potrzebowały nietuzinkowego wzmacniacza. Ale sądzę, że większą korzyścią będzie kupienie dobrych kolumn i odpowiednio dobrego wzmacniacza niż na siłę szukanie kompleciku, byleby tylko było jednej firmy.
Odtwarzacz zawsze można dobrać od innego producenta a wszystkim sterować pilotem uniwersalnym.
Oczywiście Twój wybór, czy wygląd, czy dźwięk. Nieraz da się to pogodzić, ale... .
3. Coś mi się wydaje, że potrzebujesz budżetu z jeszcze jednym zerem na końcu a przynajmniej z jedynką z przodu icon_wink.gif

Może zaczniemy od kolumn?
http://allegro.pl/avance-signature-3-mk-ii-i3401781936.html
Kolumny z dużymi niskimi tonami jak na standowe oraz z wyrazistymi, dobrej jakości wysokimi. Niezła średnica, ładna stereofonia. Potrzebują jednak silnego/wydajnego prądowego i dobrej jakości wzmacniacza. Może lekko ocieplonego. Może Musical Fidelity (od A3 wzwyż), Atoll In 80 (lub IN100), Jakiś NAIM, Roksan, Xindak itp.
Podobnie Dynaudio Audience 40 albo 50. To też kolumny wymagające wbrew pozorom mocnego i dość wyrafinowanego wzmacniacza. Tu już nie musi być ocieplony. Te kolumny wysokie tony mają bardziej stonowane, ale równie dobrej jakości.
Jakby na trochę innym biegunie stoją moim zdaniem nie gorsze a bardziej żywo grające, zaskakujące swoim drivem i radością grania RLS Callisto
http://allegro.pl/rls-callisto-iii-i3406704410.html
Oczywiście nie ma co oczekiwać zbyt mocnych niskich tonów z takich miniaturek, ale poza tym super.
Na jednym z Audio Show mnie i moim kolegom bardzo się spodobały, grając napędzane jakimś zintegrowanym NAIM'em (nie pamiętam modelu). A przecież w większości pomieszczeń odsłuchowych grały systemy wielokrotnie droższe. To niezwykle muzykalne kolumny.
można pomyśleć i o czymś pośrednim. Czyli o niezbyt dużych a dobrych jakościowo podłogówkach takich jak Totem Sttaf http://www.hifi.pl/ogloszenie/audio/29/137058.php
Jeśli się ich nie nadwyręża zbyt głośnym graniem potrafią zabrzmieć niezwykle ujmująco płynnie.
Totem wie jak robić dobre kolumny.
Nieco potężniej grające z większymi niskimi tonami, ale ciągle bardzo dobrej jakości są ESA Ostinato2
http://allegro.pl/esa-ostinato-2-i3405086223.html
Te kolumny podobnie jak Sttafy nie wymagają aż tak dobrego wzmacniacza jak powyższe, choć oczywiście z lepszym wzmacniaczem pokażą dużo więcej.
Możesz jeszcze zwrócić uwagę na całkiem niezłe kolumny ELAC
http://allegro.pl/kolumny-elac-cl-142-tita...3405711835.html
Tu dałbym wzmacniacz o pełnym, ocieplonym dźwięku, soczystej średnicy. Może nawet jakaś lampa typu Jolida 502B.
Nie wiem, czy ma sens schodzić niżej jakościowo, ale dla porządku pokażę.
Monitor Audio RS6
http://allegro.pl/monitor-audio-silver-rs6...3408703332.html
Nie wiem, czy nie za duże do twojego pokoju i też do wzmacniaczy jak powyżej.
Nieco mniej wybredne pod względem wzmocnienia a naprawdę dość uniwersalne i muzykalne DALI 450 http://allegro.pl/dali-450-i3412023160.html wysokie tony bardizej stonowane, ale moim zdaniem nie gorszej jakości.
Na razie tyle. Wzmacniacza i CD nie proponuję, bo to zależy, które kolumny wybierzesz.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj jednak co pisałem o ich niskich tonach. Ale jeśli nie jesteś fanem dużego buuum, tylko chcesz słuchać z przyjemnością muzyki, wybór jak najbardziej dobry. Pamiętaj jednak, że byle g... wzmacniaczem ich dobrze nie napędzisz, nie będą czarować dźwiękiem, choć zagrają. Poluj na jakiegoś NAIMa (popatrzę też za jakimś innym wzmacniaczem) a Odtwarzacz CD jako najdoskonalszy pod względem brzmieniowym element elektroniki może tymczasowo być jakiś niedrogi, na jaki wystarczy pieniędzy (a zostanie niedużo jeśli w ogóle). Hmmm, ale to nie będzie NAIM, przynajmniej na razie. Chyba, że docelowo?
Wracając do kolumn, to jeśli jednak masz wątpliwości, co do niskich tonów warto się zastanowić nad Sttafami. Ewentualnie Avance?
I standy będą konieczne. Nie postawisz tej klasy kolumn co Callisto na biurku.
Pomyślisz sobie pewnie, no niezłe wydatki się szykują, nie kupię wszystkiego na raz.
Pewnie tak. I zastanowisz się może, że mógłbyś mieć nowy zestaw od jednego producenta z kolumnami i to wszystko od razu. Też się zgadza. Ale co to byłby za zestaw? Grałby? Jasne, że tak.
Ale czy dobrze? To zależy. Lepiej niż zestawy komputerowe i większość zestawów kina domowego, ale poza tym tak sobie. Jeśli jednak wcześniej zdecydowałeś, że idziemy na całość, to idziemy.
Za jakiś czas posłuchasz pewnie gdzieś nowego zestawu w podobnej cenie za jaką chciałeś go kupić i będziesz zadowolony, że tego nie zrobiłeś.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muzyka spod znaku "wielko buuum i joł joł" jest mi w zasadzie obca i nic się raczej w tym kierunku nie zmieni, więc wydaje mi się, że na Callisto będę mógł polegać. Jeżeli chodzi o wzmacniacz, to tutaj liczę na Twoją pomoc, bo niestety wiedzy brak a na hybił trafił to wolałbym tego nie robić. Co do CD-ka to (pewnie powiesz "o zgrozo"), póki co mógłby zestaw pograć z kompa, do czasu jak się ogarnę z innymi elemntami. Kwesia kosztów...idąc na całość, raczej trudno dochować założonego budżetu icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że jednak nadal nie kupiłeś tych kolumn. Czekasz na lepszą okazję, albo, że może się nie sprzedadzą i ponegocjujesz cenę? Pewnie warto spróbować. Ale możliwe też, że ktoś inny kupi i Ty bedziesz musiał czekać aż ktoś będzie sprzedawał.
Co do wzmacniacza, to patrzę. Jest trochę różności, ale jakoś mnie nic do końca nie przekonuje.
W każdym przypadku mam jakieś "ale".
Oczywiście zdaję sobie sprawę, że w tej sytuacji przekroczysz budżet i wcale nie jestem zgorszony tym, że będziesz jakiś czas słuchał z komputera. Czasami w pewnych sytuacjach tak trzeba, jak widać.
Bardziej zadziwia mnie np. postawa mojego znajomego, który miał kiedyś dobry zestaw audio i musiał sprzedać. Kupił później jakiś tani sprzęt i stwierdził, że nie może na tym słuchać. Sprzedał. Teraz nie ma nic. Słucha nieraz w samochodzie (czyli jednak słucha na gorszym).
Ja odsłuchuję teraz na kolejnym tanim systemie (tzw. drugim zestawie, właśnie kupionym - a właściwie trzecim icon_lol.gif ) czyli Fine Arts (V 1, CD 3, T 1, magnetofon CCF 2 pójdzie do sprzedaży, choć wzmacniacz i tuner z czasem też) i równie tanich kolumnach BNS. Naprawdę przyjemnie muzyczka płynie. Gdybym musiał, mógłbym na tym dłużej słuchać.
Zamiast słuchać z komputera możesz tymczasowo kupić super taniego Kenwooda, Philipsa czy Marantza. Zależy jak długo musiałbyś zbierać na adekwatny jakościowo odtwarzacz CD do docelowego systemu?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolumny kupiłem, ale nie przez allegro i nie ukrywam, że coś udało się ponegocjować z miłym właścicielem icon_smile.gif Jeżeli chodzi o CD to pewnie zastosuję jakiś tymczasowy środek zastępczy. W każdym razie wszystko teraz rozgrywa się wokół wzmacniacza...więc czekam, aż nie będziesz miał zbytniego "ale". Dodatkowo mam jeszcze pytanie: za jakimi kablami się rozglądać i czy standy jakieś konkretne czy bardziej pod względem wizualnym szukać ?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to może napisz ile pieniędzy zostało na wzmacniacz?
Jeśli chodzi o kable, to powinieneś wiedzieć czytając inne wątki (warto poczytać i inne), że kable dobieramy na końcu. Nimi "dopieszczamy brzmienie, albo coś lekko korygujemy, więc teraz jest to trochę bez sensu.
Standy najlepsze byłyby jakieś konkretne. Powinny być stabilne i masywne. Kolumny na takich inaczej grają niż na jakichś lekkich i niesolidnych. Nie służą tylko do wyniesienia kolumn na odpowiednią wysokość ani nie służą do ozdoby (choć jeśli przy okazji, to dobrze).
Tak, tu konkretny wydatek. Choć można kupić jakieś niedrogie i dość solidne
http://allegro.pl/listing/user/listing.php?us_id=1557333
Ostatecznie można zupełnie tymczasowo postawić kolumny na wysokich taboretach i podłożyć kulki ulepione z Blu Tack'a (by zapobiec drganiom/rezonansom).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wzmacniacz mamy +/- 2000 zł. Nie ukrywam, że miło byłoby coś w tym kierunku, aby jakiś kawałek czasu na tym wzmacniaczu się opierać i tylko grupować regularnie resztę elementów (fajnie coś kupować ze świadomością, że za chwilę nie trzeba wymieniać, tym bardziej, że człowiek tematu nie ogarnia na wysokim poziomie).
Co do kabli to cóż...niecierpliwość, bo chciałoby się coś posłuchać w końcu na poziomie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dla Ciebie nieoczekiwaną propozycję. Świetna włoska hybryda w bardzo dobrej cenie, czyli:
Unison Research Unico P
http://www.hifi.pl/ogloszenie/audio/29/136878.php
Podejrzewam, że nie jesteś jeszcze gotów na tego typu wzmacniacz. Ale gra bardzo pięknie. Są ludzie, którzy nie wyobrażają sobie życia bez niego. Zadzwoń do sprzedającego, porozmawiaj, wypytaj o szczegóły (może jeszcze da się ponegocjować cenę?). Poczytaj w internecie.
Jeśli jednak to zbyt odważna propozycja, oczywiście szukamy dalej.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No szkoda, to mogłoby być magiczne połączenie. Spróbuj jeszcze. Tak czy inaczej szukamy dalej.
Jak znasz niemiecki, to może poszukaj jakiegoś NAIMa na ebay.de
Albo jakiegoś innego wzmacniacza. Jak wyda Ci się ciekawy, daj link.
Ja dziś nie mam czasu na nic, będę w domu dopiero po 22:00.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzmacniacze fajnie, ale nie beznadziejnie (jak mawiała pewna śpiewaczka operowa) icon_lol.gif
Myślę, że można lepiej.
Co do Music Halla, jeśli to od dobrego znajomego, możesz pożyczyć wzmacniacz i posłuchać.
Zawsze to jakieś nowe doświadczenie i sprawdzian jak, oraz z czym grają RLSy.
Inna opcja, to przejechać się z kolumnami do dobrze zaopatrzonego salonu. Widziałbyś z czym dobrze grają, z czym gorzej. Co Ci się bardziej podoba, co mniej.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o NAIMa to tylko to znalazłem w ostatnim czasie: allegro.pl/naim-nait-5i-i3429465159.html orazz innej beczki allegro.pl/audiolab-8200a-okazja-i3296249670.html

Generalnie przeszukując różne stronki czuję się jak buszujący w zbożu, bo o każdym produkcie wiele jest skrajnych opinii. Ciężko o jakiś punkt zaczepienia...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i właśnie o to chodzi abyś posłuchał swoich kolumn z jakimś albo lepiej jakimiś wzmacniaczami.
To by dużo mogło powiedzieć o Twoim guście brzmieniowym.
Skrajne opinie biorą się stąd, że każdy ma inne preferencje. Wiele też zależy od tego z czym się co połączy.
Naim i Audiolab robią i robiły dobre wzmacniacze. Grają jednak dość odmiennie.
Szkoda, że ten znajomy nie ma wyższego modelu Music Halla.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...