Skocz do zawartości

Okablowanie salonu pod kino domowe


zalek

Recommended Posts

Witam

Właśnie zacząłem układać kable elektryczne w budowanym domu i przy okazji chciałbym także pociągnąć pod tynkiem kable do multimediów. I nasuwa mi się cały szereg pytań. Ale słowem wstępu. Salon z jadalnią ma wymiary jak na rysunku (8,00m x 4,75m).

DSC01446.jpg



Część jadalniania to ta po lewej (3,00 x 4,75). Pozostaje część "wypoczynkowa" którą podzieliłem na strefy wg wymiarów na rysunku. TV będzie stał pośrodku strefy o długości 2,55m, przy ścianie. A oto i pytania. Sprzęty jakie zamierzam zastosować to TV, MediaPC (czyli komp + odtwarzanie muzyki, DVD lub następców oraz tuner TV + radio lub ewentualnie zamiast PC te same rzeczy oddzielnie) oraz jak mniemam wzmacniacz. I teraz pytania:
1. Czy jest sens stosować TunerTV w PC, skoro i tak każda platforma daje tuner w pakiecie. I czy ewentualnie można taki platformowy tuner zastąpić odpowiednią kartą TV zamontowaną w PC, z którą urzyję karty dekodującej nadawcy (chodzi mi oczywiście o platformy HD)?
2. Czy w ogóle jest sens stosowania MediaPC, czy lepiej, taniej i korzystniej jest dać tuner + HDDVD (lub BR) osobno (wiadomo, że PC jednak dłużej się inicjalizuje, ale za to mam wszystko w jednym, co ułatwia łatwiejsze skakanie między mediami i ich rejestrację lub obróbkę, ale nie wiem jak wpływa na jakość odbioru)?
3. Jak wygląda sprawa ze splitterami do dzielenia sygnału TV z platormy telewizji HD. Czy lepiej jest nastawić się na bezprzewodowy (TV będą na parterze i poddaszu), czy na przewodowy, a jeśli ten drugi to jakie kable i gdzie poprowadzić?
4. Jak w ogóle wygląda obecnie kwestia gniazd antenowych - jakie kable i jakie gniazda użyć, jeśli nastawiam się na platformę cyfrową z dzieleniem na kilka TV?
5. Ile powinienem dać głośników, jakich i jak je rozstawić, aby uzyskać dobre efekty dźwiękowe dla filmów z dźwiękiem przestrzennym, a jednocześnie dla słuchania muzyki, która chyba w 99% jest w stereo - mowa o części wypoczynkowej?
6. Jakie kable pociągnąć przed tynkowaniem, jak (w rurce czy bez), i jakiego typu gniazda wyjściowe i wejściowe użyć?
7. Czy do części jadalnianej też powinienem podciągnąć ze dwa dodatkowe głośniki (mówię o muzyce puszczonej np. do obiadu lub kolacji), czy dać sobie spokój i ewentualnie liczyć na głośniki z części wypoczynkowej. I czy jest opcja przełączania się pomiędzy głośnikami z obu części salonu np. pilotem?
8. Czy między sprzętem odtwarzającym a głośnikami stosuje się coś poza wzmacniaczem?
9. Czy przy stosowaniu gniazd głośnikowych w ścianach nie traci się na jakości dźwięku (zawsze to dodatkowe styki)?
10. Czy są jeszcze jakieś gniazda i kable, które warto schować w ścianie, a o których nie napisałem?
11. Czy są dostępne gniazda elektryczne, a raczej listwy, podobne do tych, które podpinam w bloku do gniazda, a dopieor do nich komputer i osprzęt, aby chronić przed przepięciami? Chodzi mi o podobną listwę, ale montowaną na stałe w ścianie niczym gniazdko elektryczne.

Trochę tych pytań jest, ale niestety dotychczas opierałem się na jednym PC, mikrowieży i zwykłym TV, żeby to wszystko osiągać i nie jestem na bieżąco z nowymi technologiami... Z góry jednak dziękuję za pomoc i gorąco wszystkich pozdrawiam icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm odpowiem moze troche ogolnikowow i napewni nie na kazdy temat

Zaczne a propos tematu nr: 5
Sam napisalaes ze 99% to stereo - czyli 2 kolumny icon_smile.gif
Wiec tak mozesz miec w salonie 2 kolumny podlogowe to dość praktyczne rozwiązanie, kwestia czy nie bedziesz chcial w tej czesci wypoczynkowej po jakimś czasie systemu wielokanałowego;-) to juz preferencje osobiste
W sumie na dobrym stereo z podłogowców dzwiek z filmow tez dobrze usłyszysz i i bedziesz zadowolony..no kwestia tez podłogowców icon_smile.gif
A moze by pomysle o przygotowaniu sie pod sytem 5.0 lub 5.1 ?

Co do kabli - ja bym az tak nie ryzkowal,ze z gory zaloze gdzie co bedzie stalo icon_smile.gif no chyba,ze masz tak dom juz zaplanowany na tip-top

To tak na wstep poczatek - mam nadzije,ze tematsie rozwinie poniewaz wątków do poruszenia jest dość duzo
Co do MediaPC - jest to pewnie rozwizanie dobre na chwile obecna - zauwaz, ze coraz czesciej rozne platformy stosuja coraz lepsze prmocje icon_smile.gif ale tez inny temat, moze zamiast MediaPC, po prostu wielkiego laptopa? tylko tu juz kwestia ceny/kasy...

no coz czekam z niecierpliwością na rozwiniecie kazdego podpunktu Twojego postu:)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...