Skocz do zawartości

Zapomniane polskie zespoły i artyści


Recommended Posts

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 2 months later...

Może alfabetycznie, najpierw zespoły:

  • Akwarele, Anawa, Alber-Strobel, Asocjacja Hagaw
  • Bemibem, Bizony, Bractwo Kurkowe, Budka Suflera
  • Capella Arcis Varsoviensis, Chifonia, Czerwony Tulipan
  • Dwa Plus Jeden, Dżem (może już ktoś przywołał)
  • Filipinki
  • Gawęda, Gintrowki-Łapiński-Kaczmarski, Grupa Bez Jacka, Grupa Mo Carta, Grupa NIEBO, Grupa Pod Budą (w odróżnieniu od Kabaretu Pod Budą - B. Smolenia)
  • Homo Homini
  • Mannam (chyba jeszcze nie było wymienione), Marek i Wacek, Mazowsze (Zespół Pieśni i Tańca)
  • Nasza Basia Kochana, No To Co, Nocna Zmiana Bluesa, Novi Singers
  • Old Timers, Old Metropolitan Band, Orkiestra Ósmego Dnia, Osjan
  • Partita, Perfekt, Piwnica Pod Baranami (ma swoje wydawnictwa i należy jej się osobne miejsce ze względu na Piotra Skrzyneckiego)
  • Raz Dwa Trzy, Republika
  • Sami Swoi, Spirituals & Gospel Singers, Skaldowie
  • Trebunie Tutki, Trubadurzy, Trzy Korony, Trzeci Oddech Kaczuchy
  • Vistula River Brass Band
  • Wały Jagiellońskie, Wolna Grupa Bukowina,

Kabarety:

  • Dudek, Elita, Kabaret Starszych Panów

Osoby - osoby śpiewające, grające, kompozytorzy, autorzy tekstów lub jedno drugie i trzecie razem:

  • Elżbieta Adamiak, Henryk Alber, Anthimos (Antymos) Apostolis
  • Stefan Brzozowski, Grzegorz Bukała
  • Grzegorz Ciechowski, Radosław Ciecholewski, Jacek Cygan
  • Ewa Demarczyk, Krzesimir Dębski
  • Jerzy Filar, Mieczysław Fogg, Halina Frąckowiak, Piotr Fronczewski
  • Edyta Geppert, Przemysław Gintrowski, Marek Grechuta, Olek Grotowski
  • Teresa Haremza
  • Krystyna Janda, Wojciech Jarociński, Kalina Jędrusik, Wacław Juszczyszyn
  • Jacek Kaczmarski, Roman Kołakowski, Waldemar Koperkiewicz
  • Konrad Materna, Wojciech Młynarski
  • Włodzimierz Nahorny
  • Agnieszka Osiecka
  • Andrzej Pawlukiewicz, Anna Piekutowska, Jerzy Piotrowski, Andrzej Poniedzielski, Zbigniew Preisner, Krystyna Prońko, Jeremi Przybora, Sława Przybylska
  • Anna Reyman, Andrzej Rosiewicz, Jacek Różański, Joanna Rutecka
  • Jerzy Satanowski, Rudolf Schubert, Andrzej Sikorowski, Józef Skrzek, Jacek Skubikowski, Janusz Strobel,
  • Krystyna Świątecka
  • Anna Treter, Krzysztof Trzciński (Komeda), Grzegorz Turnau
  • Magda Umer
  • Jerzy Wasowski, Tadeusz Woźniak, Czesław Wydrzycki (Niemen)
  • Andrzej Zaucha, Małgosia Zwierzchowska

Zapewne to nie wszyscy. To tylko tak na szybko. Zdecydowana większość obecna w zbiorach muzycznych.

Edytowano przez Highlander_now
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Highlander_now napisał:

Może alfabetycznie, najpierw zespoły:

Zespoły których nie ma na liścia a których amatorskie nagrania  pieczołowicie przechowywałem na kasetach. Zespoły które grały w latach 80-tych na łódzkim " Rockowisku" w starej Hali Sportowej. Akustyka pamiętam była taka , że stojąc z tyłu za cholerę nie słyszało się słów utworów , bo dźwięk się nakładał z odbić. Nikomu to nie przeszkadzało , bo słowa utworów znaliśmy na pamięć i razem z kapelę śpiewało parę tysięcy ludzi. Był pełen spontan. Tradycyjnie po wyjściu pałowała Milicja , po raz pierwszy " zwiedziłem sukę " i odczułem na własnej skórze , co to komuna, ale też przy okazji dotarło do mnie , że oni się boją i agresja jest powodem strachu. Ale dość tych kombatanckich historii😃

oraz 

Anex , Cytrus , RSC , Rezerwat, Śmierć Kliniczna, Krótkie Spięcie , Kasa Chorych i wielu innych. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wcześniej wymienione przez Forumowiczów to dość niedawne "wydarzenia muzyczne". Starałem się sięgnąć po starsze rzeczy, bo Polska Muzyka nie zaczyna się na latach 80 czy 90. Nie znać Piwnicy ... czy Marka Grechuty lub SBB to jest dziwne, ale jednak - jest to zapomniane. Na pytanie o jedno czy drugie to widzę "karpia" lub odpowiedzi w stylu "Podsiadło?" lub "SDM?", "a Rezerwat". Niektórzy nawet kojarzą Marylę Rodowicz (sic).

P.S. Pamięta ktoś "Zaczarowany ołówek"? Zdaje się, że nie ma go w Cyfrowej Bibliotece Polskiej Muzyki.

12 minut temu, tomek4446 napisał:

Zespoły których nie ma na liścia a których amatorskie nagrania  pieczołowicie przechowywałem na kasetach. Zespoły które grały w latach 80-tych na łódzkim " Rockowisku" w starej Hali Sportowej. Akustyka pamiętam była taka , że stojąc z tyłu za cholerę nie słyszało się słów utworów , bo dźwięk się nakładał z odbić. Nikomu to nie przeszkadzało , bo słowa utworów znaliśmy na pamięć i razem z kapelę śpiewało parę tysięcy ludzi. Był pełen spontan. Tradycyjnie po wyjściu pałowała Milicja , po raz pierwszy " zwiedziłem sukę " i odczułem na własnej skórze , co to komuna, ale też przy okazji dotarło do mnie , że oni się boją i agresja jest powodem strachu. Ale dość tych kombatanckich historii😃

oraz 

Anex , Cytrus , RSC , Rezerwat, Śmierć Kliniczna, Krótkie Spięcie , Kasa Chorych i wielu innych. 

 

Byłem wówczas zanurzony w innych tematach. To w ogóle nie był mój nurt, ale znałem i słyszałem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Highlander_now napisał:

Nie znać Piwnicy ... czy Marka Grechuty lub SBB to jest dziwne, ale jednak - jest to zapomniane.

Wszystko zależy jakiego pokolenia pytasz . Druga sprawa to zaangażowanie indywidualne , znam bardzo młodych ludzi znających polską muzykę od Fogga począwszy. Pracuje z młodymi ludźmi którzy rzucają nazwami gości , ponoć " na fali " , a ja nie mam pojęcia kto to jest. Z listy 100 najpopularniejszych utworów 2022 / Spotify/ znam 4 , słownie czterech wykonawców 😆.

Nie wszyscy wszystko widać muszą wiedzieć.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, tomek4446 napisał:

Nie wszyscy wszystko widać muszą wiedzieć.

Tomek, nie ma znaku równości pomiędzy jedną a drugą niewiedzą. Tych współczesnych wykonawców to zwykle lepiej nie znać, choćby dlatego, że muzyki i tekstów raz usłyszanych nie da się potem "odsłyszeć". 😉 Za to Grechutę, Niemena, SBB czy Breakout wypada znać choćby szczątkowo.

Edytowano przez Rafał S
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...