Skocz do zawartości

Zakup kolumn


BlackJack

Recommended Posts

Witam.

Jakiś czas temu zakupiłem wzmacniacz a teraz przychodzi pora by dobrać do tego jakieś kolumny.

Jaki sprzęt i jakie wymagania:

Sprzęt - Wzmacniacz Grundig FineArts V3, CD Grundig FineArts CD3, tuner Grundig FineArts T4, interkonekty wzmacniacz - cd - Prolink.
Pomieszczenie - chwilowo jestem w 10m2 ale koło września będzie pokój około 20m2 i pod to pomieszczenie chciałbym wybierać.
Muzyka - różna. Rock: Perfect, Niemen, Budka suflera, Kombi, Sting. Pop: Rodowicz, Rynkowski, Bajm, Jenifer Lopez, Sara Conor itp. Różne: Enya, Gregorian, Era, Quincy Jones, Nelly Furtado, Gloria Estefan, Czerwone gitary. To tak pokrótce bo sporo różnych płyt w domu się poniewiera ale mniej więcej w tych klimatach.
Jaki dźwięk mnie interesuje - za bardzo się na tym nie znam ale miałem kiedyś okazję być na jednym odsłuchu i tak to mniej więcej wygladało (korespondencja z kolegą z forum):

Cytat

Jako pierwsze poszły do odsłuchu Castle Knight 2

Wrażenia: fajny przyjemny bas - podał określenie "mięsisty", góra raczej mało szczegółowa, scena wydawała się niezbyt szeroka.

Dla porównania basów podłączyli Monitor Audio Bronze BX5 (małe podłogówki).

Wrażenia: bas bardzo taki punktowy, krótki. Wysokie i scena wyglądały podobnie do tych pierwszych. Bas ten nie był dla mnie zbyt przyjemny, raczej mi się nie podobał.

Podłączyliśmy trzecie - Elac (Line 180) BS 182 Seria satynowa

Wrażenia: Dużo bardziej szczegółowe niż dwie poprzednie, bardziej wyraźne. Bas raczej nie za mocno się wyróżniał, ale podobno w mniejszym pomieszczeniu było by go więcej (odsłuch był w sali ok 20m2 a pokój mam dwa razy mniejszy). Bardzo spodobała mi się scena - bardzo szeroka i wydawało się jakby była na całej ścianie. Poprzednicy byli dużo skromniejsi.

Na koniec posłuchałem jeszcze Dynaudio Excite X12 albo X16 (nie pamiętam dokładnie które to były a z wyglądu są bardzo podobne) ale podpięte już na ich sprzęcie (nie wiem dokładnie jakim bo był ustawiony nisko na półce i nie było widać żadnego oznaczenia).

Wrażenia: ogromna scena, duża szczegółowość, bas bardzo fajny ale niezbyt "mięsisty" - w \Knight 2 podobał mi się bardziej ale tutaj też nie było źle, jak się gdzieś pojawiał to był dość dynamiczny.



Interesowało by mnie coś na styl Elac ale z basem z Castle - szczegółowe i wyraźne, szeroka scena oraz przyjemny miękki bas.
To tak na ile potrafię wytłumaczyć i na ile miałem możliwość cokolwiek poznać.

Bardziej podobają mi się podłogówki ale oczywiście chodzi o jakość więc jeśli podstawkowe będą odpowiedniej jakości to też mogą być.
Kolumny będę mógł odsunąć od ściany około 20 cm - wiem że stawianie ich przy ścianie jest najczęściej niekorzystne ale nie mogę niestety wystawić ich też za bardzo na pokój - muszę pogodzić funkcję słuchania muzyki z funkcją użytkową.

Finanse - około 1000 zł

Termin zakupu - jako że gdzieś koło września będę miał przeprowadzkę do większego pokoju to nie spieszy mi się z zakupem, mogę spokojnie poszukać, a nóż jakaś okazja się pojawi (dlatego piszę wcześniej by szukać).

Jak ktoś coś wartego zainteresowania zauważy to może dać znać icon_smile.gif

Pozdrawiam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co piszesz, na mój gust potrzebne Ci są kolumny tego typu:
http://allegro.pl/kolumny-elac-cl-142-tita...3405711835.html
Do 1kzł będzie ciężko coś wybrać, bo jak tu grają jak chcesz, to w innej części pasma inaczej.

Kolega Madas z naszego forum ma do sprzedania Castle Avon. Trochę to drożej niż zakładałeś, ale może możesz dopłacić (warto), może on trochę opuści?
http://www.hifi.pl/ogloszenie/audio/29/136594.php
Z tym, że o ile niskich tonów będzie pewnie wystarczająco, to nie wiem czy zadowoli Cię stereofonia (wszystko jest względne). Najlepiej gdybyś mógł ich posłuchać.
Ewentualnie polować na coś z Dynaudio, ale seria Audience. Tylko nie wiem czy coś do w tym budżecie znajdziesz? Choć z drugiej strony, to nie wiem czy Audience wystarczająco się otworzą z Fine Artsem. Ale może da radę, bo V2 napędzając Sonus Faber Electa Amator 1 (który to ma najlepszą chyba w historii kopułkę Dunaudio Esotar T330D) grał bardzo przyzwoicie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te Elac CL 142 wydają mi się dobrą propozycją (mają nawet podwójne zaciski więc gdyby co to można pobawić się w bi-wiring) tylko na ten moment jeszcze trochę za drogie (będę je obserwował i jak się nie sprzedadzą to w swoim czasie spróbuję ponegocjować). Cena około 1000 mogę co miesiąc zasilić o dodatkowe około 100 - 150 zl czyli do września budżet mógłby być gdzieś tak około 1300 - 1400 zł, no max 1500 zł (no ale gdzieś koło września dopiero). No chyba że zdarzy się jakaś na prawdę dobra okazja to pokombinuję by trochę pożyczyć i mieć kasę wcześniej.
Castle Knight 2 miałem okazję słuchać i jak pisałem wcześniej są zbyt mało szczegółowe i mają skromną scenę - tą scenę może bym jeszcze jakoś przeżył (powiedzmy jakiś kompromis na pewno będę musiał zrobić choć nie chciałbym by był on zbyt duży) to jednak ta mała szczegółowość trochę mi nie pasi.
Castle Avon - czasami bywam w luboniu, przede wszystkim służbowo ale zobaczę, może uda mi się znaleźć jakąś chwilę by podjechać i je posłuchać.
Dynaudio, ale seria Audience - czy masz na myśli np coś takiego:

http://allegro.pl/dynaudio-audience-8-denm...3394436656.html
albo
http://allegro.pl/dynaudio-audience-40-sup...3409044497.html

Ceny przystępniejsze - zawsze można też przecież ponegocjować - a na spokojnie też mogę patrzeć czy gdzieś się inne nie pokażą (wiem że im dłużej człowiek coś wybiera tym ciężej coś wybrać ale też wiadomo że pośpiech nie zawsze się opłaca). Sprzęt kupowałem na spokojnie i proszę - niezły sprzęt w naprawdę niezłej cenie kupiłem - kolega f1angel może to chyba potwierdzić icon_smile.gif

Na razie faworytem są Elac CL 142 (czy może ktoś opisać jak grają), Castle Avon jak się uda postaram się posłuchać a Castle Knight 2 raczej odrzucam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Luboniu właśnie zjeżdżam z autostrady na Armii Poznań więc pewnie niedaleko by do kolegi było, jakbym się wybierał w tamte rejony to pewnie się odezwę, choćby może dla samego odsłuchu - gdzieś doświadczenie trzeba wyrabiać a i gust będzie można dokładniej sprecyzować icon_smile.gif, jeśli oczywiście będzie można.

Znalazłem jeszcze takie kolumienki

http://allegro.pl/chario-syntar-100-t-pole...3416475963.html
Chario Syntar 100

co możecie o nich powiedzieć.

Gdzieś na forum czytałem że to całkiem niezłe kolumny, z opisu podchodziły by pod moje "wymagania" - szczegółowe, przyjemny bas (nie ma nic o scenie) - kwestia na ile to prawda i na ile są w stanie zagrać z moim wzmacniaczem. Cena troszkę wyższa ale jak będzie brak chętnych to targować się można icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod kątem moich upodobań znalazłem jeszcze takie propozycje:

http://allegro.pl/heco-victa-601-mocca-kol...3407991260.html
Heco Victa 601

http://allegro.pl/roth-oli-30-i3404178164.html
Roth Oli 30

http://allegro.pl/kolumny-podlogowe-monito...3415657671.html
Monitor Audio Monitor 3

http://allegro.pl/monitor-audio-rs5-i3390283796.html
Monitor Audio Rs5

http://allegro.pl/minima-audio-audiofilska...3408428152.html
Minima Audio Basic 2.2

Z opisów jakie udało mi się wyszukać w internecie to wszystkie grają dość przyjemnym basem, mają raczej ładną scenę, szczegółowość rożna ale też zauważalna. Oczywiście cały czas pozostaje kwestia co je napędza. Czy ktoś jest w stanie coś więcej o nich powiedzieć i ewentualnie które mogły by się spasować z moim wzmacniaczem i rodzajem muzyki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Jako pierwsze poszły do odsłuchu Castle Knight 2

scena wydawała się niezbyt szeroka.



Pierwszy raz słyszę taką opnię odnośnie Castli które raczej słyną z holograficznej wręcz sceny i sam mogę to potwierdzić. Do czego to było podłączne ?
Chyba jednak każde ucho jest zupełnie (skrajnie !!) inne i nie ma sie co sugerować czimiś opiniami tylko samemu słuchać, słuchać i jeszcze raz słuchać.

P.S - Roth Oli przy castlach pod względem sceny jest jak budka z piwem do hali magazynowej Airbusa icon_smile.gif

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie trzy zestawy były podłączane pod mój wzmacniacz - Grundig FineArts V3 - tak jak zresztą napisałem w pierwszym poście. Odsłuch był prowadzony w salonie muzycznym, kolumny były słuchane jedne po drugich (a nawet dla porównania były podłączone na zaciskach A i B i tylko przełączane by zobaczyć różnicę) na tych samych utworach - nie twierdzę że Castle Knight 2 to złe kolumny ale jeśli chodzi o scenę to z Elac wypadły dość słabo - różnica była na prawdę spora. Za pewne kwestia że te kolumny różnie zagrają z różnymi wzmacniaczami ale w moim przypadku właśnie tak się zachowały - a wzmacniacz chyba nie jest aż taki zły. Zdanie wypowiadam tylko w stosunku do tego co miałem okazję posłuchać, nie mam pojęcia jak grają inne kolumny - jeszcze wiele nowego przede mną icon_smile.gif
Propozycje jakie podałem to tylko i wyłącznie sugestia opisów jakie przeczytałem i dlatego poprosiłem o ewentualne zdanie osób które mają większe doświadczenie.
A jak się mają takie Castle do Elac zaproponowanych przez kolegę f1angel.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chario Syntar 100, to bardzo fajne, muzykalne kolumny, ale jednak z dość niskiej serii.
Osobiście wolałbym Castle.
A'propos kolumn Castle Knight 2, to w sumie nie każdy model tego producenta (jak to u innych też bywa) jest jednakowo udany.
Bo w sumie jak pomyślę a Tomgda mi o tym przypomniał, to rzeczywiście trochę dziwne.
Choć z drugiej strony te najnowsze Castle nie są już tak dobre jak starsze modele.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak w starych castlach ale w knightach własnie scena mnie najbardziej ujeła - jest bardzo rozbudowana na boki i wychodzi poza tylne ściany. Nie raz patrzałem za siebie myśląć że sąsiad puka w ścianę albo coś spadło obok mnie. Przynajmniej taki efekt słyszę z Marantzem a na zestawie Audiolaba w sklepie było to jeszcze bardziej spektakularne. Chyba że źle rozumiem pojęcie rozbudowana scena ?

Pozdrawiam

Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post poprzednika - nie ma sensu cytowac go w całości.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Chyba, że wyjątkowo ten wzmacniacz nie zgrał się z tymi konkretnymi kolumnami.
Nieraz tak bywa.



Coś w tym jest bo słuchałem też dynaudio 2/6 gdzie przed podłączeniem do marantza sprzedawca mówił że te mają świetną przestrzeń no i niestety tutaj tej przestrzeni juz nie było, grały w jedej płaszczyźnie na lini kolumn. Możliwe że z innym wzmacniaczem (np. mocnijszym) by było zupełnie inaczej.


Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widocznie mój wzmacniacz nie najlepiej sobie z tymi Castle radzi, pomieszczenie było raczej przystosowane do odsłuchów co zresztą na Elac było słychać pozytywnie.
Jak za poleceniem kolegi f1angel ktoś mi tych Elaców nie sprzątnie to one cały czas prowadzą icon_smile.gif

Gdyby co to gościu mieszka dość daleko a jak widać zrobić odsłuch przed zakupem jest wielce uzasadnione by uniknąć takiej niespodzianki.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z pewnością tak. Odsłuch jest zawsze dobrym, rozsądnym rozwiązaniem.
Tamte Elac'i Ci odpowiadały dźwiękowo. Może jednak tylko Cię chwilowo zauroczyły a nie dało by się ich dłużej słuchać. Tak często jest, że szybki odsłuch w salonie i wybieramy coś bardziej spektakularnie grającego, ale na dłuższą metę nie do zniesienia. Najlepsze kolumny grają często z pozoru "nudno".
Dopiero po dłuższym odsłuchu odkrywamy ile mają do przekazania, jak potrafią "czarować" dźwiękiem.
Że Fine Arts V 3 za słaby do Knight'ów nie sądzę. To trochę jak na boisku. Dwóch świetnych piłkarzy w drużynie a nie ma gry. Nie potrafią się dogadać.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za pewne masz rację że mogły mnie te Elac zauroczyć ale pewnie dopiero pierwszy zakup i wiele godzin spędzonych na odsłuchu pozwoli coś więcej i dokładniej sprecyzować. Taki krótki odsłuch był dobry bo zobaczyłem o co w tym chodzi i co mi bardziej przypada do gustu (np. bas miękki a nie punktowy) ale bez praktyki i wyrobienia sobie gustu cudu na początku pewnie nie osiągnę. Dlatego teraz kieruję się doświadczeniem innych a z czasem pewnie będę robił zmiany ku uzyskaniu jak najbardziej pasującego mi dźwięku.
Czy każdy kto zaczynał przygodę ze sprzętem od razu wiedział co chce i wybrał to co najlepsze.

O proponowanych Elacach nie mogę za dużo znaleźć ale mam zaufanie do kolegi icon_smile.gif

A odnośnie piłkarzy - tylko dwóch świetnych piłkarzy na boisku zrobiło by więcej niż dwóch świetnych piłkarzy i dziewięciu przeszkadzających icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wiesz, skoro zakładałem na początku budżet 1000 plus ewentualnie 500 to sądzę że jeśli to mają być jakieś przejściówki to sądzę że 1000 to max (choć dobrze by było jakby było udało się mimo wszystko coś tańszego dostać - im taniej kupię tym mniej później na odsprzedaży stracę).

Kolegę Madas'a na pewno odwiedzę, jak będę planował wyjazd w jego rejony i będę mógł wygospodarować trochę czasu to postaram się z nim jakoś umówić.

Czytając opisy tych Avonów coraz bardziej się do nich przekonuję icon_smile.gif Pogadamy zobaczymy, może coś z tego wyjdzie icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
Niestety Castle Avon poszyły icon_sad.gif więc temat dalej otwarty.

Czy coś z tego może się nadać:

http://tablica.pl/oferta/dali-ikon-6-ID3iX33.html
Dali Ikon 6
Podobno dość neutralne ale bas potrafi być miękki.

http://allegro.pl/kolumy-bw-dm-603-s2-kpl-...3472644654.html
B&W DM 603 S2

http://allegro.pl/kolumny-asw-cantius-iv-s...3474977492.html
ASW CANTIUS IV

Jak zwykle znaleźć jakieś w miarę dobre opisy jest dość trudno.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...