Skocz do zawartości

Zestaw 5.0 do kina domowego


ubique0

Recommended Posts

Witam

Przymierzam się do zakupu kolumn do kina domowego i upatrzyłem sobie dwa zestawy.

Pierwszy z nich to Jamo D500, drugi Monitor Audio BX2 na fronty i centralny + BXFX na surround.

Zestaw ma się sprawdzić tylko w kinie (do muzyki będzie oddzielny).

Pomieszczenie około 23m2, pokój dedykowany KD.

Amplituner Arcam AVR360

Oczywiście głośnikom będzie akompaniował subwoofer ale tu raczej nie mam żadnych wątpliwości co wybrać icon_smile.gif

Moje pytanie dotyczy głównie zestawu Jamo bo załatwienie odsłuchu Monitor Audio będzie dużo prostsze.

Czy warto w ogóle brać je pod uwagę (amp nie ma certyfikatu THX ale może to nie jest ważne). Nie chodzi mi tu o sam certyfikat, biorę te kolumny pod uwagę dlatego, że projektowane były wyłącznie z myślą o kinie domowym, a na brzmieniu kinowym w tym wypadku najbardziej mi zależy.

Może ktoś z Was miał okazję bezpośrednio porównać te dwa zestawy?

Z góry dzięki za pomoc
Pozdrawiam

EDIT:
Ewentualnie zaproponujcie jakiś inny zestaw za około 4000 PLN

To co od niego oczekuję to brzmienie najbliższe kinowemu
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,
Jamo D500 to system posiadający certfikat THX, typowo kinowa konfiguracja, dająca dobre, bardzo efektowne brzmienie przestrzenne. Dobrym jednak rozwiązaniem byłoby zastosowanie amplitunera, który posiadałby certyfikat THX i tryb odsłuchu THX, który idealnie sprawdza się tylko z zestawem kolumn THX. Twój amplituner nie jest urządzeniem THX.
Moim zdaniem lepszym rozwiązaniem byłby zakup zestawu kolumn Klipsch, które w odsłuchach kinowych rewelacyjnie sprawdzają się w konfiguracji z amplitunerem Arcam. Zwróc przykładowo uwagę na zestaw najnowszej serii Icon - http://q21.pl/klipsch-kf-28-kc-25-kb-15.html.
Drugim rozwiązaniem jest zestaw kolumn Definitive Technology, których charakterystyka także pasuje do Twojego systemu.

Przyjrzyj się moim propozycjom, serdecznie zapraszam do naszego salonu na odsłuchy, porównania poszczególnych rozwiązan. W przypadku pytań słuzę pomocą.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź

Czy z zestawem Klipsch (fronty i centralny jednakowe kolumny podstawkowe + dipole na surround) zmieszczę się w około 4 tyś zł.

Nie chcę przeznaczać na nie więcej bo pozostaje jeszcze do kupienia sub (kolejne 3 do 4 tyś) no i zestaw stereo.

Amplitunera raczej nie zmienię, Arcam gra pięknie icon_smile.gif i tak mi się wydaję, że za amp z THX grający podobnie musiałbym zapłacić co najmniej 2 razy tyle ile kosztował Arcam

Edit: popatrzyłem na te Klipsche i widzę że z powodzeniem w 4k się zmieszczę. Czy zestaw Klipsch KB-15 na fronty i centralny + Klipsch KS-14 na surround da radę na 23m2 (wysokość pokoju 2,7m)?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,
zacznę od Twojego amplitunera - to świetne urządzenie, którego na pewno nie zmieniaj, tylko skup się na optymalnym doborze kolumn tak, aby wykorzystać jego potencjał.
W Twoim pomieszczeniu system oparty na kolumnach Klipsch KB-15 bez żadnego problemu sprawdzi się dobrze, moim zdaniem do kina domowego to jedna z lepszych propozycji, tym bardziej że jeszcze będzie dobry subwoofer.

W przypadku pytań służe pomocą, zapraszam na odsłuch takiej konfiguracji.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zestaw Klipsch KB-15 + Klipsch KS-14 sprawdziłby się w tym pomieszczeniu, no i oczywiście jeśli spodobałoby mi się jego brzmienie to byłbym naprawdę zadowlony. Koszty by mi się obniżyły i mógłbym więcej wpompować w zestaw kolumn do stereo, albo sub... albo może nowy projektor icon_smile.gif

Jak wygląda temat odsłuchów w Waszym salonie. Chodzi mi o to na ile wcześniej musiałbym się umówić, czy jest możliwość odsłuchu kompletnego zestawu (wiele sklepów potwierdzało mi możliwość odsłuchu jedynie kolumn frontowych), czy odsłuch jest odpłatny (dziwna praktyka z którą spotkałem się jak na razie tylko w Polsce)? Gdybym chciał do tego dorzucić jeszcze jakiś inny zestaw (np. wspomniany w moim pierwszym wpisie Monitor Audio BX2) to nie będzie problemu?

Do Pabianic mam w prawdzie jakieś 130 km ale może nie być wyjścia bo póki co okoliczne sklepy w dyskretny sposób próbują mnie jakby do nich zniechęcić icon_confused.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jakieś dwa tygodnie temu pomagałem w zakupie kina domowego. Kuzyn chciał coś nowego i bajeranckiego, wybierał pomiędzy Samsung HT-F6550 a LG BH7530T, ale tutaj, wg mnie już nie było co wymyślać BH7530T to 9.1. Zresztą lepszy dźwięk i wygląd w salonie. Za pomoc dostałem dwie starsze kolumny unitra (50W+8Oma) i teraz sam szukam sprzętu do tego.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, jestem po pierwszym odsłuchu. Nie do końca były to te kolumny jakie chciałem posłuchać (Klipsch B-20) ale tym razem chodziło mi głównie o zapoznanie się z tą marką i ogólne złapanie ich charakterystyki (często czytałem, że mają szorstkie, zbyt nachalne wysokie i średnie tony)

Szczerze.. byłem pozytywnie zaskoczony. To na prawdę kinowe kolumny i na tą chwilę Klipsch wysunął się u mnie na prowadzenie (jako że szukam zestawu kolumn tylko do filmów).

Wysokie i średnie tony były faktycznie na pierwszym planie, ale nie było ich za dużo ani nie były drażniące. Być może przy dłuższych odsłuchać mogły by mnie zmęczyć ale na film czy nawet dwa, na pewno nie.

Do muzyki raczej bym ich nie wybrał, choć ich brzmienie bardzo ładnie zgrywało się z takimi wykonawcami jak np. Amon Tobin albo Primus (basik był jak żywy icon_smile.gif). Mimo to do muzyki wybrałbym inne kolumny (w sklepie porównywałem z KEF Q100). W filmie, wg mnie, zostały zjedzone przez Klipsch (choć były nieco bardziej detaliczne) ale w muzyce było lepiej (choć ich przewaga nie była aż tak duża jak Klipschy w filmach). W Kef brakowało mi średnicy i tonów wysokich, może to też przez bezpośrednie porównanie z uwypukloną górą Klipschy ale na pewno nie tylko (pamiętam jak odsłuchiwałem Kef z serii IQ i tam właśnie średnica mnie urzekła).

Pozostają jeszcze do odsłuchania Monitor Audio BX2 i jak się uda to ten system THX Jamo

Jak na razie Klipsch to główny kandydat na zmiennika moich starych Maestro icon_smile.gif

Pytanie do Q21.. czy po Klipsch KB-15 mogę oczekiwać podobnego brzmienia co B-20. Mają praktycznie takie same parametry (oprócz wielkości głośnika wysokotonowego) i z tego co czytam KB-15 to w zasadzie taka BestBuy'owa wersja B-20?

Początkowo brałem pod uwagę zestaw z linii Reference ale seria Synergy grała na tyle dobrze że może przy niej pozostanę (tej lub Ikon). Byłoby to kolejne kilka stówek więcej które mógłbym przeznaczyć na podłogówki do stereo.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym budzecie polecilbym ci przesluchac DLSy.
Dzwiek jest naprawde dobry, przestrzenny, z kopem i ma calkiem sporo basu nawet bez suba... chociaz oczywiscie suba zawsze warto miec.
Do tego dochodzi jeszcze prosty montaz jak masz kawalek sciany.

Ostatnio mialem okazje go przesluchac w konfiguracji 2 x XL na frontach, Large na centralu i 2 x mini slim na efektowych.
Jedyne co bym w tym zestawieniu zmienil to 2 x mini z tylu (w przeciwienstwie do mini slim sa dwudrozne).

Katalogowo taki zestaw w zaleznosci od koloru (czarne sa drozsze) wychodzi miedzy 4,5 a 5.

W 3miescie mozna przesluchac w premium sound.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brak w ich ofercie dipoli a na 99% na takie surroundy się zdecyduję. Szkoda bo z racji, że chcę (przynajmniej na początek) do jednego pomieszczenia władować zestaw 5.1 do KD + dodatkowo 2 podłogówki do stereo to łatwość instalacji jest na pewno plusem.

Między innymi dlatego patrzyłem też na zestaw THX Jamo (zamknięte konstrukcje i instalacja na ścianie)

Powtórzę jeszcze pytanie do Q21 bo nie chcę żeby gdzieś w natłoku zaginęło icon_smile.gif ... czy po Klipsch KB-15 mogę oczekiwać podobnego brzmienia co B-20?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...