Skocz do zawartości

Jakie kolumny do 900 zł


ichbla

Recommended Posts

Witam,

Poszukuję dwóch kolumn podłogowych plus ewentualnie surround do amplitunera Pioneer SX-550 ( pełna specyfikacja http://www.hifiengine.com/library/pioneer/sx-550.shtml ). Słucham przede wszystkim utworów gitarowych (rock ,punk, metal, rapcore), a w chwilach relaksu utworów bardziej "klasycznych"- skrzypce, fortepian. Mój budżet to 900 zł. Powierzchnia pomieszczenia odsłuchowego około 30m2.

Co możecie polecić? Osobiście zastanawiam się nad TAGA HARMONY TAV-606 V.3- zestaw 4.0 (TAV-606F V.3 + TAV-606S V.3)- nowe lecz pod uwagę biorę również następujące zestawy używane:
Wharfedale Crystal2-30 + Wharfedale Crystal 10
Wharfedale Crystal 40 + Wharfedale Crystal 10
KODA AV702F

Czy ktoś z was ma doświadczenie z wyżej wymienionymi zestawami lub może polecić coś innego w ramach wskazanego budżetu?

Za wszystkie sugestię i opinie z góry dziękuję.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza sprawa, że do 30m2 amplituner o mocy 20W może być trochę za słaby, szczególnie jeśli chcesz słuchać nieco głośniej, czy bardziej wymagających gatunków muzyki, jak widzę.
Ale jeśli nie będziesz słuchał zbyt głośno a dobierzesz kolumny o dość wysokiej skuteczności (pewnie koło 90dB albo więcej może się udać). Jeśli nie znasz, poczytaj choćby to: http://www.hifi.pl/porady/ogolne/moc01.php
Nie wiem tylko po co Ci kolumny sorround do amplitunera stereo? To nie kino domowe. Możesz podłączyć dwie pary kolumn, tylko po co? By zrobić bałagan w scenie stereo?
Lepiej kupić parę ale lepszych jakościowo kolumn. Te, które wymieniłeś pewnie można podłączyć, może nie spalisz głośników zbyt słabym wzmacniaczem (o wiele łatwiej to zrobić takim niż zbyt mocnym). W specyfikacji amplitunera widnieje, że może przyjmować kolumny 4 omowe, więc może ma nie najgorszą wydajność prądową.
Tylko te kolumny takie sobie. Na pewno lepiej byłoby poszukać używanych, które zapewniłyby lepszą jakość dźwięku za te same pieniądze.
To tak ogólnie, abyś wiedział o co chodzi. Ja się nie podejmuję w tej sytuacji wyszukać Ci kolumn (może ktoś inny), bo jest jak pisałem zbyt duża rozbieżność pomiędzy dość słabym amplitunerem a sporym jednak pokojem, do którego trzeba wstawić raczej większe kolumny podłogowe. A nie wiadomo, czy ampli sobie z nimi poradzi?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedz i wzbogacenie mnie o nie mały zapas nowych wiadomości. Rozumiem w tym momencie istotę sprawy natomiast co do poziomu głośności to jestem zdecydowanie fanem słuchania muzyki cicho, nienawidzę dudnienia, łomotania i wyciągania ze sprzętu 200% jego możliwości, mieszkam w kamienicy i przypuszczam iż sąsiedzi podzielają moje zdanie icon_wink.gif a sprawność rzędu 90dB oferują fronty od Taga TAV-606.

Ponadto, co do nagłośnienia pomieszczenia to nie jest konieczne nagłośnienie całego pokoju w sposób równomierny, wystarczy nagłośnić jego połowę, czyli część w której znajduje się wypoczynek. W ostateczności mogę zgodzić się na przeniesienie sprzętu do drugiego pokoju który w tym momencie robi za biuro. Pokój ma powierzchnię około 12 m2.

Co do kolumn sorround to zestaw ma być w miarę uniwersalny czyli poza muzyką filmy. Natomiast jak rozumiem przy tym amplitunerze nie ma to najmniejszego sensu. Wystarczy sam zestaw 2.0.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taga teoretycznie może być napędzona wzmacniaczem od 20W wzwyż, ale z doświadczenia wiem, że na ogół potrzeba więcej. Choć jeśli piszesz, że nie będziesz grał głośno, to może tak "z bólem" wystarczy.
Ja oczywiście w tym budżecie wolałbym poszukać kolumn z drugiej ręki, które zapewniłyby lepszą jakość dźwięku. Taga gra poprawnie, ale to nic szczególnego. zastanów się jaką jakość może prezentować spora kolumna (98cm) w której zamontowano 4 głośniki? icon_rolleyes.gif W tej cenie ledwo da się zrobić przyzwoicie grające dwudrożne monitorki. Ale jeśli masz wymagania mniejsze niż przeciętny, nieco tylko osłuchany człowiek, to może Cię zadowolą.
Cytat

Ponadto, co do nagłośnienia pomieszczenia to nie jest konieczne nagłośnienie całego pokoju w sposób równomierny, wystarczy nagłośnić jego połowę, czyli część w której znajduje się wypoczynek.

Czyli sprzęt jakimś cudem nagłośni tylko połowę pokoju a do drugiej połowy dźwięk się nie przedostanie? icon_wink.gif Noo, niezłe masz poczucie humoru, ale nic z tego. To tak nie działa. Całe pomieszczenie wpływa na dźwięk i większość jego aspektów.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Czyli sprzęt jakimś cudem nagłośni tylko połowę pokoju a do drugiej połowy dźwięk się nie przedostanie? icon_wink.gif Noo, niezłe masz poczucie humoru, ale nic z tego. To tak nie działa. Całe pomieszczenie wpływa na dźwięk i większość jego aspektów.



Bardzo się cieszę że Cię rozbawiłem, natomiast piszę na forum aby uzyskać pomoc. Wybacz moją nieznajomość tematu i próbę "wzięcia wszystkiego na chłopski rozum" natomiast akustykiem czy też fizykiem nie jestem, osobiście mogę Ci pomóc w zupełnie innych kwestiach stąd też mogę nieco błądzić między wieloma błędnymi teoriami.

Skoro twierdzisz że lepiej jest zakupić jakiś zestaw z drugiej ręki to proszę zaproponuj coś . Jak wspomniałem znawcą tematu nie jestem w związku z czym pozwoliłem sobie zadać pytanie do osób bardziej obeznanych z tematem.

Co do odczuć muzycznych to jakoś specjalnie wybrednym słuchaczem nie jestem jak i również specjalnie osłuchany nie jestem stąd też zestaw średniej niskiej klasy będzie wydawał mi się jak najbardziej poprawny.


Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem takie podłogowe:
Precyzyjniejsze, nieco ostrzej grające
http://allegro.pl/kolumny-esa-vivace-i3455008537.html
Albo łagodniejsze, dość muzykalne z zaokrąglonymi wysokimi tonami
http://allegro.pl/mission-m33i-wisnia-i3454799356.html
W 12m2 można też grać na kolumnach podstawkowych. Potrafią zapewnić lepszy dźwięk choć może bez najniższych zejść basu (co i tak w tak małym pomieszczeniu jest niemożliwe) do takich kolumn potrzebne są jednak solidne standy (minimum 200 - 300zł).
Tu masz bardzo uniwersalne i dobrze grające
http://allegro.pl/monitory-odsluchowe-dali...3463291296.html
Trochę jaśniejsze, bardziej szczegółowe, ale i mniej nasycone w średnicy
http://allegro.pl/bw-dm-601-s2-cenione-jas...3451373016.html
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

f1angel, dzięki za pomoc i sugestię.

Jestem już po odsłuchach i po zakupie. Zdecydowałem się na Taga TAV-606. Słuchałem ze swoim amplitunerem następujących zestawów:
- Taga TAV-606 - nowe,
- Pylon Pearl 20 - nowe,
- Jamo s506,- nowe,
- Mission M33i - używane,
- Quadral Quintas 5000 - nowe,

Z tych wszystkich zestawów najbardziej przypasowała mi Taga. Grała delikatnym, miękkim basem i nie gubiła się przy utworach bardziej dynamicznych lub z większą ilością instrumentów. Pylony delikatnie się rozjeżdżały, a czasem miałem wrażenie braku niektórych instrumentów. Mission znów nie ogarniały wyższych tonów, miałem wrażenie że delikatnie szumi zamiast grać właściwym dźwiękiem, a przy Jamo zbyt uwypuklony był bas co zdecydowanie mi nie odpowiadało. Quadral Quintas 5000 natomiast były odnośnikiem który grał bardzo fajnie lecz zdecydowanie przekraczał mój budżet i posłuchałem ich tylko i wyłącznie z czystej ciekawości.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dobrze, że wybrałeś po odsłuchach. To co dla jednego może być nie do przyjęcia, dla drugiego będzie strzałem w dziesiątkę. Dużo zależy od konkretnego pomieszczenia i podłączonej elektroniki.
Niektóre kolumny, które przy niedostatecznie dobrej amplifikacji wydają się grać słabo, deklasują rywali dopiero przy odpowiednio dobrym wzmocnieniu.
Życzę zadowolenia z zakupu i przypływu środków na jeszcze lepszy sprzęt.
Tymczasem niech rządzi muzyka. icon_biggrin.gif

Oczywiście słuchałeś już tego zestawu w swoim pokoju?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już zaczynam zbierać na coś zdecydowanie lepszego do dużego pokoju (30 m2), lecz to raczej odległe plany. Niestety lecz nie miałem możliwości odsłuch w swoim pokoju lecz odsłuch miał miejsce w pomieszczeniu o zblożonym umeblowaniu oraz powierzchni (12 m2).

Kolumy przyszły do mnie wczoraj od razu je rozstawiłem w pokoju i grały jak dla mnie naprawdę dobrze więc wydaje mi się że nie wiele odbiegała jakość dźwięku w porównaniu do odsłuchu.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...