Skocz do zawartości

Pomoc w doborze głośników


leptino

Recommended Posts

Ponownie zwracam się do użytkowników o pomoc.
Ostatnio zacząłem się interesować starymi gramofonami i po kilku próbach znalazłem sprzęt, który na ten moment mnie zadowala. Zrodziło to tysiące nowych dylematów.
Mam starutki gramofon Dual HS 37 - 1214 ze wbudowanym wzmacniaczem, gra całkiem dobrze. Strasznie zależy mi na odgrywaniu starych winyli, ale ukształtowanie mieszkania i druga połówka nie pozwoli mi na zakup dodatkowych głośników itp. Pomyślałem sobie więc, że podłączę gramofon mojego zestawu "kina domowego", za który służą komputerowe głośniki 2.1 speedlink gravity thunder coś tam, kupione gdzieś w promocji. Głośniki z subwooferem mają wyłącznie wyjście jack, ale zadziałały. Jednak mimo iż sprawdziły się w przypadku grania na konsoli i oglądania filmów, uważam że to profanacja aby używać ich do słuchania płyt.

Do sedna: chcę kupić nowe głośniki, które zapewniły by mi przyzwoitą jakość dźwięku dla gramofonu i które można by w razie potrzeby podłączyć do telewizora.
Więc tak, telewizor ma jedynie wyjście jack na audio, którego cały czas używałem. Sprzęty podłączone do tv mają jakieś tam wyjścia optyczne itd., ale aby uniknąć plątaniny kabli nie chcę ich używać. Gramofon natomiast ma wyjścia din głośnikowe i wyjście big jack z przodu. Chciałbym to wszystko jakoś pogodzić, a przy tym uzyskać jakąś tam wygodę w użytkowaniu.

To czego szukam to najlepiej dwa mniejsze, ale dobre głośniki, najchętniej bez subwoofera, nie lubię tych inwazyjnych, trzęsących całym mieszkaniem basów (niemniej jednak jakiś delikatny, ale wyraźny basik by się przydał). Podejrzewam, że archaiczne wyjścia gramofonu mogą być tutaj dużą przeszkodą. Być może jakaś centralna stacja byłaby tu rozwiązaniem? Wprowadzam kabelki gramofonu i telewizora i przełącznikiem decyduję co ma grać... Gabaryty też grają tu dużą rolę, im mniejsze tym lepiej.

Nie mam zupełnie pojęcia jak się za to zabrać, nigdy dotąd się nie interesowałem tym tematem.
Bardzo chętnie wysłucham różnych sugestii. Budżet zamyka się w granicach 800-1000 PLN, oczywiście im mniej tym lepiej.

Aha i jeszcze jedno ważne pytanie, czy jest w ogóle jakikolwiek sens w podłączaniu nowych głośników do 40 letniego gramofonu? Czy to nie tędy droga?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile gramofon jest jak piszesz ze wzmacniaczem, powinien mieć także głośniki.
Chyba, że nie o taki wzmacniacz Ci chodzi, tylko o przedwzmacniacz gramofonowy.
Jeśli jednak ma wzmacniacz i wyjścia na kolumny, to można by dokupić jakieś kolumny i grałby sobie pewnie całkiem przyjemnie.
Podłączanie nowych kolumn do 40 letniego gramofonu nie ma sensu nie dlatego, że głośniki są nowe.
Ale dlatego, że nie ma sensu wydawać sporej kasy na gorzej grające kolumny tylko dlatego, że są nowe. Za te same pieniądze kupisz lepiej grające vintageowe kolumny. Ponadto powinny one być bardziej dopasowane do takiego sprzętu jak Twój gramofon. Wzmacniacz w nim nie ma pewnie zbyt dużej mocy.
Tylko, czy to co piszesz, to są wyjścia DIN głośnikowe. Najlepiej zrób trochę zdjęć, jakieś zbliżenie tych wyjść. Napisz jak są opisane te wyjścia.
Jeśli gramofon jednak nie ma wzmacniacza z wyjściem na kolumny, tylko wyjście do podłączenia, to trzeba będzie dokupić jeszcze wzmacniacz.
Ale póki co, to tylko dywagacje. Daj zdjęcia i opisy wyjść.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mniej więcej wygląda gramofon:



A takie ma wyjścia:



Gramofon na pewno ma wzmacniacz, wyjścia testowałem na głośnikach jvc hx bs-1011, które dostałem w bonusie razem z gramofonem. Jakość dźwięku na nich absolutnie nie powalała. Dużo lepiej zagrał właśnie na wyżej wymienionym zestawie speedlink i to po podłączeniu przez wyjście słuchawkowe. Stąd też pewnie idea kupna nowszych, dobrych głośników.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wtyki głośnikowe mogę poświęcić z głośników jvc, da się je przecież za pomocą nożyka i ewentualnie lutownicy użyć do innych, prawda?

Jednak chodziło mi o trochę inne rozwiązanie. Chcę używać tych samych głośników do gramofonu i telewizora. Do telewizora nie podepnę wejścia din. Wyjście widzę jedynie w użyciu wyjścia jack lub jakiegoś urządzenia, do którego podłączę wszystko i będę mógł sobie wybierać źródło dźwięku.

A jeśli jakieś vintage kolumienki, to jakie polecasz?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, po kolei. Widzę w gramofonie jakieś inne gniazda. Czy jedno z nich to nie jest wyjście?
Może jest opisane jako OUT? Choć w starszych sprzętach DINy służyły chyba jako OUT i IN (o ile się nie mylę, jakby co proszę mnie poprawić).
Jeśli to takie gniazdo/gniazda, to trzeba by zmontować (kupić) przejściówkę, która wyprowadziłaby sygnał z gramofonu do wzmacniacza. Bo to wzmacniacz jako taka centrala jest Ci potrzebny.
Do niego podłączysz telewizor, tuner, CD i co tam tylko chcesz. No i oczywiście kolumny.
I do takiego wzmacniacza już nie muszą być słabiutkie vintage'owe.
W takim układzie wzmacniacz w gramofonie pozostałby nie wykorzystany.
Tylko teraz kwestia ile pieniędzy możesz przeznaczyć na wzmacniacz i kolumny? Czy budżet nadal 800 - 1000zł? Tak na marginesie. Im mniej, tym na ogół gorzej a nie lepiej icon_wink.gif
A jakiej muzyki słuchasz?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wszelki wypadek zbliżenia gniazd:



Po lewej wyjścia głośnikowe. To po prawej jest dla mnie tajemnicą, wnioskuję, że śrubokrętem można tam coś przestawić. W internecie nie znalazłem żadnej dokumentacji gramofonu, więc tego nie dotykałem. Podejrzewam również, że da się jakoś podłączyć wzmacniacz do gramofonu, bo takie zestawy widziałem.

Druga połowa jest bardziej oczywista:



Budżet pozostaje bez zmian. Ewentualnie trochę większy po kolejnej wypłacie;-)

A słucham wszelakiej muzyki, gramofon kupiłem głównie z myślą o graniu klasycznych rockowych płyt, pink floyd, the doors, itp. Złapałem jednak bakcyla i mam też trochę nowocześniejszej muzyki na winylach, np. Daft Punk.

A jeśli chodzi o wzmaczniacz to najchętniej w biało-srebrnym wykończeniu, podobnie głośniki, im mniejsze tym lepiej.

Z góry dziękuję za wszelkie sugestie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...