Skocz do zawartości

Pierwszy poważny zestaw Stereo, proszę o poradę


Haradesh

Recommended Posts

Witam uzytkowników.

Jak w temacie, poszukuję elementów zestawu pierwszego poważnego zestawu stereo. Piszę poważnego, gdyz zestaw już mam, jednakże daleko mu do jakości.

Info o mnie:

Miejscem odsłuchowym jest mój pokój na planie prostokąta o wymiarach ok. 6m x 3.5m, który jest dość "zagracony".
Na jednej dłuższej ścianie stoi od lewej: Meblościanka, szafa, kolumna głosnikowa, stolik z telewizorem, druga kolumna, spory kwiat doniczkowy.
Na przeciwległej wersalka, biurko z komputerem i fotel.

Mój pseudo zestaw to:

- źródło: PC z zintegrowaną k. dźwiekową podłej jakości (jack - cinch), tani DVD samsunga (coax) lub dekoder UPC (coax)
- ampli: amplituner SONY STR - DE495 (wcześniej był starusieńki Radmor z wymienionymi końcówkami mocy, ale sie popalił
- kolumny: poprzerabiane ALTONY 60, w których zmieniono niskotonowce na jakieś APEXy (oczywiście sztuka za sztuke byleby było)
- kable bylejakie, no name, za 10 zł 5 metrów, cieniutkie.

Co mi przeszkadza i co jest źle? Ano wszystko.
Kolumny są spore, stoją blisko siebie (na szerokość stolika TV), ta po lewej stoi w "wnęce" pomiędzy stolikiem, a słupkiem/wąską szafą, ok. 40 cm od ściany, 10 cm wolnego miejsca po bokach. Ta po prawej z drugiej strony stolika, z drugiego boku więcej pustej przestrzeni i kwiat.

Wersalka stoi naprzeciw ok, 1.8 - 2m od głośników.

Kolumn nie mogę postawic na żadnej krótszej ścianie, na jednej mam okno i stolik, na drugą otwierają sie drzwi.

Czego słucham? Głównie rocka i pochodnych, ale także blues'a (DŻEM), reggae, muzyki instrumentalnej, czy filmowej.

Najważniejsze pytanie, dlaczego słucham na tym padle? Ano dlatego, że po pierwsze na to było mnie stać, a po drugie gra to lepiej niż komputerowe głośniczki.

Jak to gra? Źle, po prostu, a najgorzej z komputera. Rocka i pochodnych nie da sie słuchać, lepiej jest z spokojniejszą muzyką ( takie reggae jest całkiem znośne). Gdy podłączyłem DVD po coaxialu (chciałem wykorzystac DAC amplitunera) i puściłem Audio CD to rocka już dało się słuchać, nie był to ten paskudny syk z komputera.

Co wynika z tego przydługiego wywodu? Prosiłbym doświadczonych forumowiczów o pomoc, gdyz ja w mnogości amplitunerów, odtwarzaczy, a przede wszystkim kolumn się zgubiłem. Sprzęt musiałbym kupować jeden po drugim, jak najbardziej dopuszczam używki. Ile mogę przeznaczyć tego nie wiem, zależnie od opłacalności i tego jak wyglądałaby moja sytuacja finansowa.

Jeżeli chodzi o źródło dźwieku, to myślałem na zakupem Audiotraka Prodigy do PC, jednakże planuje zakup laptopa i ta karta byłaby na nic. Potrzebowałbym więc czegoś zewnetrznego.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.
Wszystko pięknie opisałeś, wzorowo. Przynajmniej wiesz co Ci nie odpowiada i czego szukasz.
Musisz jednak podać budżet. Ciężko polecić cokolwiek, jeśli nie wiesz ile na to przeznaczyć.
Nie możemy zgadywać, bo jak ? 1000, 2000, 4000 zł ? Napisz ile miej więcej możesz wydać.
Dobrze byłoby, gdybyś napisał, lub uzupełnił w profilu skąd jesteś, gdzie mieszkasz.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpisuję się pod tym co napisał Zieluwid. Czyli jak się chce to można konkretnie napisać a nie na odp... . Niech się na forum głowią i odpowiadają.
Niestety musisz podać jakim budżetem dysponujesz. Choćby w przybliżeniu. Bo fajnie grający system można złożyć jeśli nie za kilkaset złotych, to za tysiąc kilkaset. Choć nie zawsze z różnych względów, o których później, łatwo to zrobić. Można i za kilka tysięcy, można i za kilkadziesiąt. Albo nawet więcej.
I to używany, bo moim zdaniem szczególnie gdy nie ma się zbyt dużo pieniędzy a chce uzyskać lepszą jakość dźwięku szkoda wydawać na nowe.
Wzmacniacz stereo zagra w większości przypadków lepiej niż amplituner stereo. Tych do kina domowego nawet nie bierzemy pod uwagę. Chyba, że bardzo wysoki model za grosze.
Do laptopa, jeśli chcesz lepszego dźwięku trzeba by podłączyć przetwornik cyfrowo-analogowy, tzw. DAC. Choć ogólnie lepiej grać z odtwarzacza CD albo gramofonu.
W kwestii ustawienia kolumn, jeśli potrzebujesz opinii dobry byłby szkic pokoju z naniesionymi wszystkimi mogą być też zdjęcia z różnych ujęć. A najlepiej by było jedno i drugie. icon_biggrin.gif
A może masz w pobliżu jakiś salon audio, gdzie mógłbyś posłuchać kilku zestawów.
Bo pewnie bez tego nie jesteś w stanie opisać jakiego dźwięku szukasz? Jeśli możesz, to by nam ułatwiło zadanie. Ponieważ zestaw stereo może grać tak różnie, że zupełnie może nie trafić w Twój gust.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pieniążki, najtrudniejsze kwestia. po przemyśleniu sądzę, że byłbym w stanie przeznaczyć 2 - 2.5 tys złoty. Przy czym z cała pewnością nie naraz, nawet nie w ciągu 3 miesięcy. Czeka mnie poprostu długie i mozolne składanie kolejnych klocków.

Co do miejsca zamieszkania, mieszkam w Zabrzu. Myślę, że w Gliwicach, czy w Katowicach jakiś salon się znajdzie icon_wink.gif

Co do barwy muzyki - kolejna bardzo trudna kwestia, jestem poprostu zbyt mało osłuchany, żeby móc określić słowami. Lubię muzykę z żywimi instrumentami, wszelkie mieszanki gatunków z muzyką instrumentalną (Piano Guys, lindsey Stirling, Santana), czystą muzykę instrumentalną ( Andy Mckee), rocka, hard rocka, metal,etc. Gdy słucham Huntera, to chcę żeby przesterowane gitary brzmiały ciężko i konkretnie, a nie szeleściły i były słabsze od wokalu. Nie kręci mnie Jazz, więc wyznaczyniki audiofilskiej jakosci w stylu Diany Krall są nie dla mnie.

Z całą pewnością nie jestem typem bassheada. Basu ma być tyle, żeby gitara basowa była słyszana, to samo perkusja.

Plan pokoju w załączniku

DSC01446.jpg

, fotki jutro przed pracą.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już z tego rysunku wnioskuję, że w takim ustawieniu nie będzie zbyt dobrze grać.
Proponuję Ci poczytać nieco o ustawianiu sprzętu/kolumn w pomieszczeniu. O akustyce.
Jeśli interesuje Cię ten temat a powinien, napisz na PW, podaj adres mail, to wyślę Ci kilka przystępnie napisanych artykułów o tej tematyce.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze wzmacniaczami jest łatwiej. Mogę Ci polecić proponowane już w innym wątku:
Sound Project Model 3SE http://www.hifi.pl/ogloszenie/audio/36/140779.php
czy NAD 352 http://www.hifi.pl/ogloszenie/audio/36/140668.php
Są to wzmacniacze dynamiczne, mocne i grające muzykalnie z dobrym wypełnieniem średnicy.
Jeśli chciałbyś bardziej rockowo grający, choć nie tak ładnie wypełniony, bardziej konturowy to może zestaw pre/power Rotela http://allegro.pl/rotel-rb-960-bx-rc-960-bx-i3538663003.html
Jest też bardzo dobry wzmacniacz Baltlab Epoca 1. Ma pewną usterkę, ale w zamian dostajesz kabel sieciowy Audionova. Myślę, że warto się pokusić. Jednak nie wiadomo jak wysoko zostanie wylicytowany. Na razie nikt się nim nie interesuje ale to mogą być pozory, bo wszystko może się rozstrzygnąć w ostatnich minutach. http://allegro.pl/baltlab-epoca-1-i3550152497.html

Gorzej z kolumnami. Tu trudniej o coś dobrego. Znalazłem takie:
http://allegro.pl/t-a-criterion-tmr-linia-...3532993109.html
Może ktoś z kolegów forumowych coś jeszcze zaproponuje.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę nie dasz rady postawić kolumn koło tego stolika pod oknem? Stały by nieco szerzej i z większą przestrzenią po bokach, a fotel koło biurka na czas odsłuchu wyciągałbyś sobie na środek pokoju.

Polecam 2 sklepy w Katowicach: Mega Hz i Audio Styl

A do mnie masz ok. 50 km. Masz możliwość posłuchania rewelacyjnych kolumn firmy Canton na wzmacniaczach Myryad (to NIE jest moja aukcja). W razie czego pisz na priv.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do Oli Roth to było poprostu pytanie, recenzje mają dobre. Między innymi dlatego zadaje pytania tutaj, bo nie wiem co używane będzie lepsze jakościowo.

Za stolikiem pod oknem mam długi, żeliwny grzejnik - czy to nie jest poważna wada w akustyce? Wiem, że żeliwo dobrze tłumi drgania, ale to w mechanice, a nie w akustyce icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałeś trochę o akustyce (to podobnie jak mechanika, dziedzina fizyki icon_smile.gif ) i powinieneś wiedzieć, że największe szkody dla akustyki pomieszczenia odsłuchowego przynoszą duże twarde, płaskie powierzchnie. Grzejnik jest średnio duży, twardy i owszem, ale na pewno nie płaski. Przypomina wręcz dyfuzor.
Moim zdaniem może przynieść nawet więcej pożytku niż szkody. O ile jest na sztywno przymocowany do ściany.
Z propozycji Profiego skorzystałbym, bo każdy odsłuch poszerzy Twoje horyzonty w tej dziedzinie.
Dodatkowo, rozmowa z doświadczonym audiofilem - bezcenna. icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może taki zestaw NADa:
końcówka mocy (wyjście na 2 pary kolumn) model 1600
przedwzmacniacz z tunerem model 2100
CD 5000
deck 6100

Nie sprzedał się na Allegro za 1299zł, może warto pogadać...
http://allegro.pl/wzmacniacz-nad-1600-2100...3520628955.html
Odbiór w Przetworsku (koło Rzeszowa) lub na trasie A4 Przetworsk-Zgorzelec. A jak mnie pamięć nie myli, to A4 przechodzi koło Zabrza, więc pod tym względem jest dobrze icon_wink.gif

Sprzedawca ma jeszcze m.in. podłogowe DALI Suite 2.5 za 1399zł
http://allegro.pl/dali-suite-2-5-piekny-st...3534249841.html
No ale to nie za jednym razem (ale można posłuchać), skoro tak określiłeś swoje obecne możliwości finansowe.

Pozdrawiam
PS. Uzupełnij w swoim avatarze, że mieszkasz w Zabrzu - szkoda czasu by szukać w wątku informacji, że gdzie mieszkasz ...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie panowie... sie człowiek napali, atu lipa. Zepsuł mi sie dzis samochód i marzenia o sensownym audio musze przełożyć. Dzieki za porady, bede wdzięczny za kolejne możliwe modele, gdyż używane nieczesto można odsłuchać.

Podane propozycje sobie zapisałem. Narazie niestety musze sie pomęczyć z tym co mam. Ale już wiem, że mój 21 żeberkowy, stary żeliwny grzejnik jak najbardziej może być za kolumnami icon_smile.gif Musze sobie sprawić dywan.

Dziękuję bardzo i pozdrawiam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz zbyt dobry wzrok... icon_eek.gif
daltoniści nie hamują icon_mrgreen.gif

A tak trochę poważniej - jak zostanie trochę kasy to zacznij od wymiany kolumn, to raczej najsłabsze ogniwo.
A potem Soniaczek, bo też niestety nie za bardzo... to najniższy model, a w dodatku kino domowe - więc gra gorzej niż stereofoniczny sprzęt w tej samej cenie.

No i ponownie: avatar - Zabrze... avatar - Zabrze... avatar - Zabrze...

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do Soniaczka to wiem, że to cienizna, ale to był zakup na już, żeby grało na weselu. Za niskie pieniądze, a wymagana była tylko głośność.

Kolumn będę szukał. Ograniczaja mnie zarówno finanse jak i metraż, obecnie 18, ale w przyszłości najprawdopodbniej 13 m2. Albo monitorki, albo małe podłogowce. Szczerze powiedziawszy to monitorki nie bardzo mnie urządzaja, bo razem z standami zajma wiecej miejsca niz małe podłogowe.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i kieruję się złym tokiem myślenia icon_smile.gif

Myślałem, że małe podłogowce, które zajmą tyle miejsca (lub mniej) co monitory, dadzą lepszą jakość dźwieku. Piszę małe. gdyż wiem, że w 13 metrach postawienie dużych podłogowych to będzie jedno wielkie buum. A może jednak sie mylę. Dlatego właśnie piszę tutaj.

Wkońcu uczyć powinno sie od osób doświadzonych icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy będzie buuum, tego nigdy nie wiadomo, chyba że zna się swój pokój. To zawsze jest indywidualna sprawa jak zareaguje pomieszczenie. Powiedzmy w 8-9 przypadkach na 10 w tak małym pokoju duże podłogówki dadzą "zbasowany" dźwięk. Bez konkretnego odsłuchu lepiej po prostu nie ryzykować i kupić coś mniejszego. Co nie znaczy, że nie uzyska się z niewielkich kolumn dość nisko schodzących i dobrych niskich tonów.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Myślałem, że małe podłogowce, które zajmą tyle miejsca (lub mniej) co monitory, dadzą lepszą jakość dźwieku.

Niektóre małe kolumny podłogowe mają parametry (pojemność komory) kolumn podstawkowych - po prostu dołożone jest większe pudło zastępujące podstawki (przy takiej samej szerokości i głębokości różnią się jedynie wysokością od podstawkowych). To tak jakby połączone 2 części - ta górna z głośnikami i druga w charakterze podstawki (tłumaczenie takie trochę łopatologiczne, ale mam nadzieję że wiadomo, o co chodzi).

Natomiast zazwyczaj podłogowe mają większą pojemność komory, są inaczej zestrojone i schodzą niżej z pasmem mimo takich samych głośników (myślę tutaj o tej samej serii kolumn). Według mnie kolumny podłogowe które potrafią również prawidłowo zagrać na małej powierzchni będą raczej z gatunku tych droższych... a wyjątki potwierdzają regułę.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się zastanawiam: Jak wiele straciłbym kupując nowe kolumny? Dlaczego nowe? Poprostu mogę je kupić na raty, nie muszę mieć większej gotówki na już. Wiem, że za tą cenę dostałbym lepsze używane, ale musiałbym mieć odpowiednią kwotę i długo długo szukac okazji.

Czy opłacalne pod względem jakości są wg was np. Dali Zensor 1. Przy zakupie na raty mógłbym nawet zaszaleć i pokusić sie o Dali Zensor 5 lub coś podobnego.

Poprostu jak wiele proporcjonalnie stracę kupując nowe, a używane. Od tych moich "kolumn" lepsze będzie wszystko. Może gdy sie już osłucham, bedę potrafił szukać ciekawych egzemplarzy używanych.

W kwestii używanych wzmacniaczy to ich przeogromny wybór jest na Allegro. No i w przypadku wzmacniacza łatwiej o wybór przy kierowaniu sie opiniami. Zawsze można dopasowac wzmacniacz pod kolumny.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...