Skocz do zawartości

Jaki wzmak / końcówka do kolumn Pioneer CS-997 + subwoofer


kempa65

Recommended Posts

Witam!

Posiadam 4 kolumny głośnikowe Pioneer CS-997. Jest to 3 drożna konstrukcja (Woofer 25cm, Midrange 7.7cm, Tweeter 6.6cm) o mocy 190W AES 8 ohm, a także subwoofer MAG M1831 18" 500W RMS / 1000W MAX 8 ohm.

No i teraz pytanie czym to zasilić? Czeka mnie zakup nie za drogiej końcówki mocy (prawdopodobnie używanej na allegro), która poradziłaby sobie z tymi czterema kolumnami i ewentualnie także subwooferem. Z tego co prześledziłem w internecie to da się spotkać nie raz 3 kanałowe końcówki mocy przystosowane do zasilania nadstawek i subwoofera. Nie miałem niestety styczności z takimi 3 kanałowymi końcówkami mocy i nie wiem jak to się spisuje. Może to byłaby dobra opcja? Czy może lepiej jednak osobno zasilać nadstawki i osobno bas? Tylko wtedy potrzebny by był Corssover, choćby wbudowany w końcówkę.

Poczytałem trochę na ten temat, no i z tego co wyczytałem wynika, że mając 4 kolumny 8 ohm'owe mogę podłączyć je równolegle do końcówki mocy po dwie na stronę, a końcówka mocy będzie się zachowywała jakby miała podłączone 2 kolumny 4 ohm'owe. A więc szukam czegoś co napędziłoby tak podłączone kolumny, czyli tak sądzę coś co dałoby +/- 400W przy 4 ohm'ach. Czy taka moc będzie odpowiednia, żeby wykorzystać te głośniki i za razem ich nie spalić?

Zależy mi na tym, by nie kupić taniego chińskiego bubla, tylko coś co pogra mi jak najdłużej. Czytałem, że polecane są końcówki mocy marek: ADS, t.amp, Crest, Crown, Elmuz, IMG Stage Line, Yamaha, DAP, QSC, Hand Box i Fidek (z pewnością coś mogłem tu jeszcze pominąć).

Do podłączenia kolumn posiadam kable głośnikowe 2x 2.5mm z miedzi beztlenowej z zabielonymi końcami, bez żadnych wtyczek ala Speakon na końcach, a więc do podłączeń przez terminale zaciskowe.

Drogą dedukcji dotarłem do takich modeli jak:
- T.Amp E800 (2x 440W przy 4 ohm / 2x 240W przy 8 ohm),
- T.Amp TA600 (2x 300W przy 4 ohm / 2x 200W przy 8 ohm / mostek 1x 500W przy 8 ohm),
- ADS LX 800 (2x 400W przy 4 ohm / 2x 250W przy 8 ohm / mostek 1x 800W przy 8 ohm),
- IMG Stage Line STA-700 (2x 275W przy 4 ohm / 2x 200W przy 8 ohm),
- CROWN XLS 402 (2x 450W przy 4 ohm / 2x 300W przy 8 ohm / mostek 1x 900W przy 8 ohm),
- CROWN LPS 1500 (2x 350W przy 2 ohm / 2x 400W przy 4 ohm / 2x 325W przy 8 ohm / mostek 1x 800W przy 8 ohm / mostek 1x 700W przy 4 ohm),
- STX PA-1800 (2x 400W przy 4 ohm / 2x 250W przy 8 ohm / sub 1x 1000W przy 4 ohm / sub 1x 700W przy 8 ohm / 2x 350W + sub 800W przy 4 ohm).

W lokalnym sklepie muzycznym mają do zaoferowania od ręki:
- AKB IPR-7500
- AKB BS-CA600
- ABK IPR-600A
- OKSN Professional Power Amplifier

Za wiele o nich się nie dowiedziałem niestety. Znalazłem jedynie stronę, na której są podane parametry tylko dwóch z nich:
http://www.oksn.com.cn/en/products_show.as...enu=ChildMenu62

Jakoś tak nie spotkałem się jeszcze z tą marką, no i podejrzewam, że może to być jakieś chińskie badziewie, ale mogę się mylić. A co do tego modelu STX PA-1800 tak nie do końca rozumiem jego działanie, bo dla stereo przy 4 ohm podają 2x 400W, a dla suba 1000W, ale dla 3 wyjść przy 4 ohm podają 2x 350W + 800W, tak jakby nie były by to w pełni niezależne kanały? Ciekaw jestem czy mogło by to tak bezproblemowo pracować ciągnąc w stereo 4 głośniki 8 ohm'owe, czyli dając po 4 ohm na kanał, a osobno bas zasilać na 8 ohm?
Oto dane podawane na stronie producenta:
http://stx.pl/stx-pa-1800.html

Dobrze by było jakby końcówka miała różne zabezpieczenia, m.in. przed przegrzaniem, przeciążeniem, przesterowaniem, jakiś Clip Limiter, itp, itd.

No i kwestia podłączenia sygnału wejściowego, najlepiej by był to 2x Jack 6,3mm, posiadam dosyć solidny ekranowany kabel Jack 3,5mm -> 2x RCA Chinch, za pośrednictwem którego chciałbym podać sygnał audio z komputera wprost na końcówkę mocy, ale z tego co się dowiedziałem, to raczej Chinch nie jest spotykany w końcówkach mocy, jedynie we wzmacniaczach, natomiast nie spotkałem się z takimi mocnymi wzmacniaczami, które by miały odpowiednią do tego zestawu moc. Widziałem za to takie przejściówki z RCA na Jack 6,3mm, a więc nabył bym takowe.

Co polecacie? Czy któryś z podanych przeze mnie modeli by się nadał do napędzania tych 4 kolumn i/lub ewentualnie suba? A może macie jakieś inne sugestie?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stereo to dwie kolumny, cztery + sub to raczej kino domowe i to nie ten dział by był. Za pewne nie jeden kolega spyta się po co ci cztery głośniki - to raczej robi zamieszanie w dźwięku niż go polepsza. Do tego moce - 400, 800, 1000W - czy kolega chce nagłośnić halę sportową icon_smile.gif bo zresztą pewnie wypadało by napisać w jakim pomieszczeniu miało by to grać. Koledze chyba zależy tylko na tym by szybko stracić słuch bo nic kompletnie nie wspomniałeś co byś w tym wszystkim chciał usłyszeć (poza wielkim hałasem), co ci się w dźwięku podoba i co byś ewentualnie chciał w nim osiągnąć - ot tak, ma po prostu głośno grać icon_smile.gif. Kwestia ustawienia kolumn i akustyki pomieszczenia już pewnie tutaj nie jest w ogóle brana pod uwagę.
To tak tylko moje spostrzeżenia bo ja być początkujący i to raczej mądrzejsi koledzy będą mieli coś więcej do powiedzenia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc tak, zestaw ten ma się spisywać na niedużych imprezkach, no i oczywiście nie razić dźwiękiem. Kolumny Pioneer CS-997 mają bardzo liniową charakterystykę i naprawdę realistycznie oddają każdą melodię. Sub to oczywiście wypełnienie dołu niskim basem, bo jednak mimo swojej klasy te głośniki nie są w stanie dać wystarczającej ilości niskiego basu w przypadku większych pomieszczeń. A czemu 4? Otóż jakiś czas temu miałem okazję nabyć drugą parę takich głośników w okazyjnej cenie i pomyślałem, że możnaby lepiej wypełnić pomieszczenie dźwiękiem stawiając dwie kolumny na statywach, no i dwie prosto na podłodze. Oczywiście układ zawsze dostosowuję do pomieszczeń. Większa jest także głośność w przypadku zastosowania 4 kolumn. Wielkość pomieszczeń, to na moje oko co najmniej 100m2.

Do tej pory zasilałem te głośniczki wzmacniaczem Yamaha A-960, o ile uprzednio zasilałem nim 2 kolumny, to jakoś sobie radził, mimo iż nie wykorzystywał w pełni ich możliwości, to dźwięk był dynamiczny i przyjemny, ale od kiedy posiadam 4 takie kolumny, to wzmak przy dłuższym graniu strasznie się poci. Nie chciałbym go wykończyć, stąd pomysł na zmianę napędu. Suba nabyłem niedawno także po okazyjnej cenie, no i właściwie póki co nie mam czym go napędzić. Testowałem go pod wzmakiem Diora DA 4140 i Yamahą, no i mimo już tak niewielkich mocy sub gra bardzo przyjemnie, ale nie osiąga także swoich możliwości. Chciałbym zasilić ten mój zestaw jak należy.

Nie zależy mi zbytnio na wielokanałowym dźwięku, bo i tak w znakomitej większości zestaw ten będzie służył do puszczania muzyki w stereo.

Postanowiłem do końca roku zorganizować pod mój zestaw głośników jakąś końcówkę mocy, ewentualnie dwie, jeżeli miałbym osobno napędzać pełno zakresowe kolumny i osobno bas (z tym, że należałoby wziąć pod uwagę konieczność zastosowania crossovera dla odcięcia niskich tonów, a z tego co widziałem to jest trochę końcówek mocy, które posiadają taką funkcję). Tylko stoję aktualnie przed trudnym wyborem. Nie chcę by kosztowało to zbyt wiele, ale i nie chcę kupować bubli, stąd moje zainteresowanie używanymi końcówkami. A może ktoś z was ma na sprzedaż coś co nadawałoby się do mojego zestawu?

O ile uda mi się coś zorganizować do końca roku, to będzie to grało na mojej tegorocznej imprezie sylwestrowej, którą organizujemy sobie ze znajomymi icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co sądzicie o końcówce mocy ROTEL RB-985 MKII 800W?
Według parametrów, które podaje producent końcówka daje realne 5x 100W RMS do 125W.
Uprzednio napędzałem 2 kolumny wzmakiem Yamaha A-960, który dawał 2x 100W RMS i też nieźle dawało.
Od biedy tymczasem kanał center mógłby posłużyć do napędzania suba do zakupu napędu dla suba.

A i w przypadku takiej koncówki potrzebny jest przedwzmacniacz, a czy rolę przedwzmacniacza w tym przypadku może przejąć mikser?
Czasu coraz mniej, trzeba się powoli brać za zakupy i kompletować sprzęt icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...