Skocz do zawartości

Głośniki - SOLO7C, SHF120U, HF60, PRO3, R2800


Recommended Posts

Witam
Planuje w niedalekiej przyszłości zakup nowych głośników komputerowych. Obecne głośniki (modecom 9860) służą mi dobrze od 10 lat, niemniej da się usłyszeć że czas swoje z nimi zrobił i powoli zaczynają nie wyrabiać. Z racji iż obecne głośniki to zestaw 2.1, początkowo poszukiwałem właśnie takowego zestawu, jednak nie widzę praktycznie żadnych tego typu zwracających uwagę zestawów. Natomiast zauważyłem że przez ostatnie kilka lat całkiem dobrze rozwinęły się zestawy 2.0 jeśli chodzi o głośniki komputerowe. Planuje zatem zakup systemu 2.0 i bardzo bym prosił o pomoc w decyzji w który z poniżej wymienionych zestawów warto by było się zaopatrzyć. Wraz z głośnikami planuje zakup podstawek do nich gdyż moje biurko nie pomieści żadnych z wymienionych modeli.

przeznaczenie: głównie muzyka (80%, rock, metal i pochodne)
pokój: 2,8m x 3,4m
źródło: Creative Sound Blaster USB HD

- Microlab SOLO 7C
- Microlab PRO 3
- Modecom SHF 120U
- Modecom HF60
- Edifier R2800

Rozważania i pytania:

Generalnie mam kilka pytań co do konstrukcji. Jak wygląda sprawa przenoszenia pasma przez poszczególnie głośniki i chodzi mi tu głównie o średnio/niskotonowe. SOLO 7C posiada dwa 6,5 głośniki średnioniskotonowe na kolumnę. Rozumiem że jeden z nich zajmuje się odtwarzaniem najniższych częstotliwości a drugi odpowiada za średnie rejestry. MC-120U, MC-HF60, Microlab PRO3 posiadają po jednym 8' głośniku średnioniskotonowym na kolumnę.
Teoretycznie im większa membrana tym lepiej radzi sobie z oddawaniem niższych i średnich rejestrów (więc mamy 8 vs 6,5) Z drugiej strony w SOLO 7C mamy oddzielny głośnik 6,5' na średnice i oddzielny 6,5 na niskie tony. Które rozwiązanie jest teoretycznie lepsze? 8' na całe pasmo średniniskotonowe czy oddzielny 6,5 na niskie i oddzielny 6,5 na średnie.

Podobne pytanie, zastanawiam się nad ściągnięciem za granicy, gdy już będą bardziej dostępne, Edifier R2800, konstrukcja oparta o trzy głośniki: 1x8' 1x4' i 3/4'. No i tutaj te samo pytanie co do SOLO7C, niby lepiej jak każde pasmo jest odtwarzane przez inny głośnik, ale zastanawia mnie te 4' średniotonowiec, moje obecne głośniki mają 3,5' i nie chciałbym inwestować w głośniki w których będzie brakować średnicy. Mamy 8'vs 6,5' i 4'vs 6,5. Prosto ujmując, które konstrukcja z tych wydaje się najbardziej optymalna? Jak jest rozwiązania kwestia wzmocnienia? Czy np. w SOLO 7C i Edifier R2800 jest to rozwiązana tak że każdy z głośników(w sensie poszczególne odpowiadające za konkretne pasmo) ma swój niezależny wzmacniacz czy operują na jednym?

Kolejne pytanie z trochę innej beczki. Część osób po zakupie SOLo7C odczuwa że brakuje im trochę basu i jest kila tematów dotyczących sposobu na podpięcie do nich dodatkowe subwoofer'a. Jako że sam siedzę obecnie na zestawie 2.1 zastanawiam się jak będzie wyglądać przejście na 2.0. Więc czy jest sens i czy istnieje sposób na ew. podpięcie takiego suba(aktywnego)?. Teoretycznie wystarczyłaby karta dźwiękowa 5.1 albo mająca dwa wyjścia audio, ale mój SB HD USB ma tylko jedno wyjście audio. Jak można by było to rozwiązać? Stosowanie rozgałęźnika na wyjściu karty ma sens? Albo czy istnieje jakiś w miarę tani duplikator sygnału który by można podpiąć po drodze?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...