Skocz do zawartości

Wymiana sprzętu


Argue

Recommended Posts

Jak trwoga to... na forum.
Po 15 latach służby mój sprzęt tj. SONY MHC-RXD6AV wymaga wymiany(identyczny jak w powyższym linku ->http://archiwumallegro.com.pl/markowa+wie%C5%BCa+hi+fi+sony+mhc+rxd6av+bcm-2423447780.html).
Owe 15 lat temu był to stosunkowo dobry sprzęt, ale jako że jestem kompletnym laikiem to proszę o poradę jaki nowy sprzęt będzie grał co najmniej tak samo dobrze jak ten stary (oczywiście może grać też lepiej icon_smile.gif) i z jakimi kosztami będzie to się wiązać.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 57
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Witam.
Z jakimi kosztami ma się to wiązać, to Ty decydujesz. Musisz podać budżet jaki możesz przeznaczyć na zakup sprzętu. Proponuję sprzęt używany.
Ale zanim o czymkolwiek popiszemy, musisz podać kilka informacji potrzebnych do polecenia czegoś konkretnego icon_smile.gif .
Proponuję zapoznać się z tym :
http://forum.audio.com.pl/Pierwsze-posty-i...-to-t35663.html
A potem napisz jeszcze raz.
Pozdrawiam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzęt ma być nowy powiedzmy absolutny max do 2 tys.
Jeśli chodzi o parametry to napisałem przecież, że ma grać co najmniej tak dobrze jak ów stary sprzęt.
Zestawik ma wyglądać identycznie jak stary tj. 2 kolumny 2 małe głosniki + sub.
Sprzęt ma być samowystarczalny w zakresie muzycznym tj. ma zawierać takie funkcję jak radio i odtwarzać płyty CD + MP3 + FLAC (to ostatnie może, nie musi)
Powierzchnia pokoju +- 25/30m^2
Ma to być jednorazowy zakup na kolejne 15 lat.
Wieża ma stać sobie sobie na komodzie, nie będzie pod nic podłączana pełni w salonie funkcje typowo muzyczne.
Jesli chodzi o jakość dźwięku to jedyne do czego się mogę odwołać to przywołany przeze mnie wcześniejszy model marki Sony. Jeśli będzie grać tak jak ten stary to będzie wystarczająco dobrze.
Priorytet to niezawodność sprzętu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim nie zajmujemy się tu tego typu sprzętem lo-fi.
Ten zestaw 15 ani 20 lat temu nie grał dobrze.
Dziś tego typu wieżyczki grają jeszcze gorzej i na pewno nie wytrzymają 15 lat.
Za 2 kzł można kupić tak dobrze grający sprzęt, używany, że nie ma co porównywać.
Ja w tej chwili włączyłem kupioną częściowo dla siebie (wzmacniacz V 3) a częściowo dla kolegi (Odtwarzacz V 2, tuner T 2, kolumny Grundig BX 2000 - na głośnikach Peerlessa).
http://allegro.pl/show_item.php?item=3570860722
Jest noc, więc warunki do odsłuchu dobre, ale zastanawiam się czy jest sens wydawać dużo więcej na sprzęt audio skoro ten gra tak dobrze? Poważnie.
Powierzchnia pokoju 25 czy 30m2? Można zmierzyć i będzie wiadomo.
Jeśli masz dwie dobre kolumny i odpowiedni wzmacniacz, to żaden sub nie jest potrzebny. A po co jeszcze takie małe kolumienki? Chyba tylko do robienia bałaganu w scenie stereo.
Niezawodności sprzętu nikt Ci nie jest w stanie zagwarantować.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi ci o niezawodność to nie kupuj nic nowego, dzisiaj tak się wszystko robi że ma wytrzymać okres gwarancyjny i mają zacząć się problemy - dzisiaj producenci stawiają na sprzedaż a nie na serwis więc ma się psuć. 15 lat temu było inaczej czego dowodem masz działanie swojego sprzętu (że padło to się zdarza tym bardziej że to jakaś zwykła wieżyczka a pewnie gdyby dać do naprawy to koszty nie były by jakieś kosmiczne). Niedawno był przypadek na forum że ktoś kupił nowy sprzęt i od razu było coś nie tak i musiał reklamować - powinno to dać każdemu kto myśli o nowych zakupach coś do myślenia. Koledzy polecają sprzęt używany z dwóch powodów: za pieniądze jakie chcesz wydać dzisiaj na nowy sprzęt jesteś w stanie kupić sprzęt używany często bez porównania lepszy a do tego jeśli sprzęt grał już 15 lat to prawdopodobnie i kolejne 15 wytrzyma a nawet jak coś zaszwankuje to często naprawy nie są aż tak drogie.
Kolega f1angel często poleca Grundiga FineArts i za pewne wie co robi. Sam skorzystałem z jego porady i cieszę się fajnym sprzętem i też mogę go każdemu polecić. Sprzęt kupiony przez kolegę jest prawie trzy razy tańszy niż planujesz wydać, jest na pewno bez porównania lepszy od twojego sprzętu i pewnie prędzej go komuś sprzeda (i ktoś się będzie jeszcze długo nim cieszył) niż mu się popsuje.
Jeśli chcesz stereo to dwie kolumny + wzmacniacz + cd + tuner odpowiednio dobrany do pomieszczenia, gatunku muzyki jakiej słuchasz oraz twojego gustu i żaden sub ani więcej głośników nie będziesz potrzebował. Jednak jeśli chcesz więcej głośników to raczej mierzysz w zestaw kina domowego i to wtedy nie ten dział.
Nie odrzucaj możliwości zakupu używanego sprzętu, warto to rozważyć, wielu kolegów z forum za pewne tego kroku nie żałuje.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy jak tak polecacie każdemu sprzęt używany i wszyscy będą korzystali z waszych rad to niedługo nie będzie kumu kupować nowego a więc ograniczy się dostęp do sprzętu używanego w przyzwoitym stanie icon_mrgreen.gif

Ja akurat mam nieciekawe doświadczenia z używanymi wzmacniaczami.

Jak ktoś chce nowy to czemu nie. Tylko niech celuje w prodcentów bardziej sprawdzonych w dziedzinie audio niż do typowej masówki z marketów.

Co prawda sam mam nowy sprzęt ale made in japan i narazie drugi rok działa bez zarzutu i wymieniam tylko kolumny bo lubie icon_wink.gif

W przypadku kolegi gdzie ma dostepne tylko 2 tys. to zostaje tylko mini wieża a to masówka i już lipa straszna. Więc w tym przypadku zostają chyba tylko używki.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używek nie braknie icon_smile.gif. Polecany sprzęt jest dobrej jakości i często kosztował za czasów swojej nowości sporo kasy - teraz jako używany i powiedzmy technologicznie starszy (niekoniecznie gorszy) idzie za mniejsze pieniądze zachowując jednak swoją jakość. Dzisiaj też nie brakuje ludzi którzy kupują sprzęt za grube pieniądze i za jakiś czas na pewno będą się tego pozbywać - czyli znowu dobre używki w obrocie. Jest może niestety więcej sprzętu kiepskiej jakości - markety, sprzęt dla ludzi nie wymagających więcej niż by było coś słychać - na pewno za jakiś czas będzie zalewał rynek wtórny i ciężej będzie znaleźć te lepsze sprzęty bo ci co wiedzą że mają coś dobrego to się nie będą chcieli tego pozbyć. Jednak czasami warto poczekać i poszukać - sam zacząłem w lipcu szukać kolumn a dopiero teraz udało mi się kupić - trafiły się ASW Beta i warte były czekania icon_smile.gif do tego kiedyś kosztowały sporo kasy a teraz kupiłem je za niecały 1k.
Nowy sprzęt zawsze ktoś kupi ale jeśli szukasz pomocy wśród bardziej doświadczonych to warto posłuchać ich rad bo to co teoretycznie powiedzą ci sprzedawcy (a za pewne będzie im bardziej zależało na tym by coś sprzedać bo to ich zarobek a nie to by dobrać coś konkretnego pod klienta) w sklepie nie ma porównania do doświadczenia ludzi siedzących w temacie długie lata i poza satysfakcją pomocy nie mają w tym żadnego interesu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Używek nie braknie icon_smile.gif. Polecany sprzęt jest dobrej jakości i często kosztował za czasów swojej nowości sporo kasy - teraz jako używany i powiedzmy technologicznie starszy (niekoniecznie gorszy) idzie za mniejsze pieniądze zachowując jednak swoją jakość.



No tak mozna do tego podejść. Dzisiejszy sprzęt np wzmacniacze za kwoty od 5 tys zł w górę uznawane teraz za dobre za 10 lat też będą (prawdopodobnie) uważane za dobre w sensie trwałości i ludzie na furm będą polecać takie konstrukcje innym już dostępne za grosze.

Gorzej ze sprzętem w niższej cenie. Ciekawe czy też będzie polecany jako ten stary i lepszy od tych co będą czy to zostanie zakwalifikowane dzisiaj jako złom i za 10 lat też jako złom icon_twisted.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nowy sprzęt, a miniwieża poprzednia Ci odpowiadała to pooglądaj Yamaha Pianocraft - powinna Cie powalić dźwiękiem (w porównaniu do poprzedniej wieżyczki). Jeśli zdecydujesz się budować poważniejszy zestaw, to w tym budżecie warto stawiać na używki - wtedy pytaj. Za 2500 można złożyć poważny zestaw ale poszukać trzeba, zaryzykować czasem nieco.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podam ci kilka propozycji kolumn i wzmocnienia, bez źródła. Moje typy potraktuj jako te z kategorii do 2000 - 2500 zł, choć aukcje mogą zakończyć się cenowo niżej, niż szacuję.

W pierwszej kolejności pozwolę sobie zarekomendować Ci rewelacyjne kolumny firmy Canton.

Stali bywalcy wiedzą, że polecam zawsze trzy modele:

ERGO SC-L
ERGO RC-L
i trochę mniejsze ERGO SC-S

W Polsce trudno dostępne, niemniej bywają. Kosztowo mogą być dla Ciebie za drogie, ale widziałem już przypadki z bardzo atrakcyjną ceną. Jak masz możliwość sprowadzenia sprzętu z zagranicy, weź te modele pod uwagę.
Na allegro obecnie z tej firmy nic ciekawego nie ma.

Inne propozycje:

JBL HP530, a także oczko niższe HP430 (może uda się je wyrwać poniżej tysiaka)
DALI 700S (dużo ludzi tu chwali kolumny tej firmy)
INFINITY SM 120 (też dużo ludzi chwali tu Infinitki, a szczególnie taki jeden icon_wink.gif )
IQ LEVEL 3
KEF iQ70


MYRYAD MI 120 srebrny i czarny
LUXMAN L-430 (ogólnie seria L-4xx, a jeszcze lepiej L-5xx), niektóre gatunki muzyczne gra lepiej niż wspomniany Myryad, niektóre gorzej
NAD C 370
AUDIOLAB 8000A
ARCAM ALPHA 6
NAKAMICHI SR-4E (amplituner)

Obojętnie, co z powyższych propozycji zestawiłbyś ze sobą, zagra to nieporównanie lepiej niż Twój stary Sony, ale też położy dźwiękowo na łopatki tego Denona, nad którym tak się ślinisz...

A jak już koniecznie chcesz mieć nowy sprzęt, to TU masz gotowca icon_cool.gif




Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuję jeszcze raz podejść do tego tematu i zawrzeć wszystkie niezbędne informacje tak, abyście mogli dokładniej mi pomóc.

Pomieszczenie to 20m^2. W załączniku dodana struktura pomieszczenia. Co prawda niezdarna, ale w razie czego proszę pytać o niezbędne informacje.
Jeśli chodzi o rodzaj muzyki. Tu pojawia się dość duży problem, gdyż w odtwarzaczu CD pojawi się szerokie spektrum pozycji. Poczynając od muzyki klasycznej, czy też filmowej takich autorów jak Mozart, Chopin, Einaudi, Zimmer następnie Thrash-Metalową Metallikę, crossoverowy Linkin Park, alternatywni Gorillaz i zupełnie popowym Universe czy Budce Suflera kończąc, w końcu sprzęt będzie dla całej rodziny, więc muzycznie będzie można odnaleźć wszystko + oczywiście radio FM (tradycyjne, niekoniecznie internetowe)

http://www.euro.com.pl/zestawy-muzyczne/de...x1000-a25.bhtml
Wczoraj mieliśmy przyjemność posłuchać zestawu powyżej i on już zrobił dobre wrażenie, ale z tego co się orientuje w tej cenie można nabyć lepszy sprzęt grający za sprawą zarówno głośników, jak i samego odtwarzacza, gdyż tutaj w cenie zawarty jest blu-ray i sporo innych dodatków, które mi są zbędne. Niemniej jednak jesteśmy gotowi wydać +- 2500 zł. Owe widełki są na poziomie 200 zł w zależności od tego czy jakość dźwięku po odsłuchu przekona nas do zakupu.
Sprzęt ma być nowy (rodzice nie dopuszczają innej opcji, więc nie mi dyskutować). Ma to być sprzęt stereo, a więc bez dvd i blu-ray, gdyż telewizor nie będzie podłączony do tegoż zestawu.

Prawdopodobny wygląd zestawu to wzmacniacz/amplituner + odwtarzacz CD + głośniki (NIEpodłogowe, gdyż wieża będzie stać na komodzie).
Jeśli chodzi o funkcjonalność to wymagane są:
Odtwarzanie CD
Odtwarzanie z nośników pamięci MP3 i FLAC (z tej funkcji mogę zrezygnować, aczkolwiek dobrze jakby była)
Radio FM

Umiejscowienie wieży na załączniku to komoda wysoka na 85 cm komoda, na której stary sprzęt góruje nad pozostałymi meblami.
Mieszkam w Rybniku, więc niestety ciężko mi o dobre miejsce na odsłuch, ale są jakieś media markty, euro rtv itp. + postaram się przeszukać internet, aby znaleźć jakiś dobry salon audio.

Mam nadzieję, że z tak stworzoną charakterystyką otrzymam rzetelną pomoc.

Pozdrawiam

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim wypadku ponawiam moją sugestię:
Cytat

Jeśli nowy sprzęt, a miniwieża poprzednia Ci odpowiadała to pooglądaj Yamaha Pianocraft - powinna Cie powalić dźwiękiem (w porównaniu do poprzedniej wieżyczki).


Popytaj o zmianę kolumn na B&W - lepsze od kolumienek Yamahy.
W Katowicach pewnie znajdziesz bez problemu salon gdzie będziesz mógł posłuchać jak to gra.
Np :

Audio Styl 40-203 Katowice Al .Roździeńskiego 91 (32) 258 95 76
Comfort AV 40-525 Katowice Kościuszki 182 (32) 73 33 900
Mega Hz 40-094 Katowice Słowackiego 39 (32) 206 81 99
Top Hi-Fi & Video Design 40-010 Katowice Warszawska 34 (32) 203 66 72


Audiohit 40-079 Katowice Gliwicka 4
Studio Hi-Fi 40-020 Katowice Przemysłowa 3
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sklepie q21.pl zostały mi polecone następujące zestawy, które spełniają moje wymagania:
Pioneer SX-20 + Pioneer PD-10
Yamaha R-S300 + CD-S300

Do tego głośniki
Wharfedale Diamond 10.2
lub:
Monitor Audio MR2

Lub opcje bez radia:

Denon PMA-520AE / DCD-520AE oraz
Cambridge Audio Topaz AM5/CD5 oraz kolumny Monitor Audio MR2, Kef C3,
QAcoustics QA2020i, Wharfedale Diamond 10.2

Co myślicie o takich pomysłach?
@Adamc dziękuję za podanie sklepów jutro wybiorę się do Studio Hi-Fi i Top Hi-Fi, gdyż są to salony oddalone o 1,5 km od mojej uczelni, więc przejdę się tam spacerkiem i na spokojnie przesłucham możliwie jak największą ilość zestawów.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy zwróciłeś uwagę, że proponowane zestawy są tzw dużymi wieżami, czyli na komodzie zagoszczą całkiem duże klocki icon_wink.gif i będą jeszcze bardzie górować.
Z ustawienia sprzętu w pokoju, raczej mało sprzyjającemu wsłuchiwaniu się w muzykę (tuż przy uszach siedzących najbliżej komody itp) wynika, że sprzęt służyć będzie raczej tworzeniu miłego tła niż audiofilskim uniesieniom icon_wink.gif . Na Twoim miejscu wybrałbym raczej dwuczęściową miniwieżę z niedużymi, dobrymi kolumnami niż pełnowymiarowe klocki.
Popatrz tu:
http://www.tophifi.pl/index.php?page=1&...b_category_id=0
ze szczególną uwagą na PianoCraft MCR-840 + B&W 686, PianoCraft MCR-840 + B&W 685 , PianoCraft MCR-550 + B&W 685.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwróciłem uwagę na rozmiar, ale to chyba nie jest problem gdyż komoda jest duża to raz, a dwa stara wieża jest większa icon_razz.gif bo kolumny mają po 35 cm, tak samo jak sam główny komponent mini wiezy (co z reszta widać na zdjęciu w linku z mojego pierwszego posta, a na niej jest postawiony głośnik centralny, co daje prawie 48 centrymetrów w górę od wysokosci komody tj. czyli najwyzszy punkt wieży był na wysokosci 133 centymetrów icon_smile.gif A cała szerokość starego zestawu to 73 cm, więc też więcej niż mają nowe odpowiedniki
Przesłucham z pewnością pianocrafta mcr-640, ale wygląd głośników b&w raczej będzie odpadał, więc w razie czego, które będą pasować do tej Yamahy?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem wczoraj w sklepie i odsłuchiwałem sprzęt
Pioneer a-10 + pioneer pd-10 na monitorach audio mr1
Co prawda głośniki w zestawie miałbym mieć albo mr2, albo bx2 w cenie (analogicznie 3000 lub 3300) Do zestawu dodany modeł bluetooth + biamping + interconnect i cała reszta niezbednych kabli. Moduł aby móc słuchać radia internetowego poprzez tablet pc telefon, bez modułu ceny o 300 złotych nizsze.

Tylko, że po rozmowie z rodziną taki zestaw niestety będzie odpadał, stąd też pytanie czy czy po zamianie na a-10 na amplituner sx-20 różnica in minus będzie odczuwalna?

Facet w sklepie mówił, że sx-20 może się gryźć z pd-10 i do niego lepszy byłby pd-30, ale to z kolei już nie ten zasięg cenowy.
Czuje się jakbym był między młotem, a kowadłem i nie wiem co mam robić:/
Ponadto dowiedziałem się, że ostatnio Yamahy mają bardzo duży problem z awaryjnością, gdyż w wyniku tamtejszych katastrof naturalnych doszło do przeniesienia fabryk Yamahy i jakośc na niej bardzo mocno ucierpiała i ze słów sprzedającego dowiedziałem się, że 8 na 10 yamah wraca do serwisu... Dlatego on tegoż sprzętu nie trzyma u siebie w sklepie.

Pomocy...

Edit: stara wieża to jednak HCD-RXD6AV, a nie MHC, czy to coś zmienia, czy to dalej sprzęt kiepskiej klasy? (15 lat temu zestaw kosztował 1200 zł, więc tak z ciekawości zapytam, w jakim przedziale cenowym mieści sie nowy sprzęt, który gra tak samo jak ten staruszek?)

EDit2: Jeszcze jedna ważna sprawa, jakie okablowanie kupić?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bogatszy o nowe doświadczenia...
Przesłuchałem Cambridge 10-tki (topazy)
Yamahy a-500 z cd-300
i marantz cr503
na głośnikach mr2 i bx2

I uwaga... na zdecydowane prowadzenie po niespełna 2h odsłuchach muzyki rockowo-metalowej (Metallica, Black Sabbath, Riverside, AC/DC) wychodzi malutkie urządzonko marantza. Wspaniała głębia dźwięku i niesamowita moc jak i pazur, którą potrafi wykrzesać zwłaszcza z kolumn bx2.

W czwartek udaje się na odsłuch bardziej alternatywno-klasyczny (Mozart, Einaudi, Muse, Zimmer, może jeszcze jakiś Stewart wpadnie). Niemniej jednak jakość dźwięku z tego marantza zrobiła na mnie bardzo duże wrażenie. Czy ktoś miał jeszcze jakieś doświadczenia z tym modelem?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź.
Tylko, że w grę wchodzi tylko sprzęt nowy, a co do kwestii tego "coś tu jest nie tak". Sprawdzałem wszystkie urządzenia na tych samych płytach, na tych samych głośnikach, na tych samych kablach, w salce odsłuchowej w sklepie... (bez żadnych zmian ustawień i bawienia się w polepszacze) Wszystkie urządzenia miały te same warunki, czy naprawdę niemożliwym jest, żeby ten marantz grał lepiej? Jeszcze mam zamiar przesłuchać Harmana HK 3390, może on przebije Marantza. f1angel, a Ty słyszałeś jak gra ten Marantz? Bo gdy w sklepie mi go zaproponowali też byłem sceptycznie nastawiony, a tu bardzo pozytywne zaskoczenie w trakcie odsłuchu. Chętnie usłyszałbym jeszcze jakieś opinie od kogoś, kto słyszał tego mcr503 w akcji.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...