Skocz do zawartości

Czy dobrze dobieram stereo do 1000 zł?


haprzem

Recommended Posts

Witam, szukam zestawu stereo (wzmacniacz + kolumny) do 1000 zł.

- pokój 18 m2, na planie prostokąta,

- gatunki: jazz, blues, elektronika, rock spokojniejszy, dużo gitary solowej, bez podkręcania głośności na maksa, bo blok, ma grać ciepło, i mieć zaznaczony bas,

- źródło to pliki flac/ mp3, zamiar zakupu DAC-a,

Sprzęt oczywiście używany. Kolumny najchętniej podłogowe, a wzmacniacze jednak koniecznie z pilotem, dlatego z przykrością musiałem odrzucić Harmany Kardony używane. Moje propozycje po lekturze forów:

Wzmacniacze:
Onkyo integra a-9511
Onkyo 9310
Onkyo 8780
Onkyo a 8630
Sony f650
ROTEL RA-820 BX3
Philips fa960
Yamaha A-S300

Kolumny:
mission m73, m33i
dali 505/ 606
paradigm monitor podłogowe
canton 601
eltax liberty 5+
magnat altea 5

Największy dla mnie kłopot to dobranie sprzętu, żeby grał harmonijnie i właśnie ciepło, zwłaszcza bez bolących syków (słyszałem coś taiego na altusach).

Dzięki z góry
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ciepło, z ładnym wypełnieniem, to może być Philips, Rotele z serii BX w sumie też. Niedrogo i dobrze grające Fine Arts by Grundig modele V 1, V 2 i V 3 (V 4 niemal nie do zdobycia). Który model, to w zależności od kolumn oczywiście.
Poza tym starsze modele NADa, Musical Fidelity, ale z pilotami raczej słabo, szczególnie przy NADzie.

Kolumny Mission, Dali 505, Dali 104, Tannoy M3, Pylon Pearl.
Castle i Chario będą chyba za drogie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za Waszą radą właśnie stałem się szczęśliwym posiadaczem wzmacniacza FineArts v3.
Potrzebuję pomocy na drugim etapie - kolumny. Chcę kupic parę. Z tyłu wzmacniacza jest napisane "A or B 4 ohmy - 8/16 ohmów". Te oznaczenia są dla mnie niejasne. Czy wzmacniacza sam "rozpoznaje" impedancję kolumn?
Marzą mi się Dali 505, ale one mają 6 ohmów. Czy to znaczy, że będą grały bez problemów?
Myślę jeszcze o missionach m33i. Ale ani jednych, ani drugich nie ma w tej chwili na Allegro w cenie do 600-700 zł (mój budżet). Czy któreś z obecnie dostępnych kolumn w tej cenie są godne polecenia?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozpoznawać to nie rozpoznaje , ale pracuje pod innym obciążeniem prądowym. Najbepieczniej aby głosniki były tej samej, lub ciut większej impedancji. Skoro wyjścia pojedyńcze na kolumny pracują , jak napisałeś pod wartością 4 ohmy wybór jest w zasdzie pełen tzn 4 , 6 i 8 ohmowe kolumny. Według mnie bezpieczniej kupić kolumny 6 lub 8 ( bo i tak nalezy pamiętać że impedancja nie jest stała i przy pewnych częśtotliwościach spada ).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie zgadzam się z tym co napisał Jacek75. Wzmacniacz Fine Arts poradzi sobie bez problemu z kolumnami 4 omowymi. Z tego przedziału cenowego w jaki celujesz oczywiście.
MIssion M33, to fajne, muzykalnie i ciepło grające kolumny, mają jednak mało rozdzielcze i niezbyt wyrafinowane wysokie tony. Chyba jednak lepsze będą Dali 505. Są naprawdę niezłe, ale trzeba uważać, bo w zbyt małym albo mającym skłonności do eksponowania niskich tonów mogą zagrać zbyt zbasowanym dźwiękiem.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczuwałem, że dali będą najodpowiedniejszym wyborem. Jeśli chodzi o pomieszczenie, to ma ono jednak powyżej 20 m2 a nie 18, jak pisałem wcześniej. Chyba nie będzie za małe. Co do eksponowania basów, to nie wiem, jak to u mnie zabrzmi, ale zawsze jest korektor basowy wzmacniacza.
Zaczynam polowanie na kolumny, chwilowo na allegro ich nie ma.
Dzięki za pomoc.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dali są odpowiedniejsze, ale nie napisałem, że najodpowiedniejsze. Ja też poszukam w wolnej chwili i ew. coś Ci tu podeślę w postaci linku.
20m2 to teoretycznie wystarczająca wielkość dla tego typy kolumn, ale oczywiście każde pomieszczenie mo inny rozkład modów/akustykę. Potencjometrem korekcji niskich tonów owszem można zdjąć nieco basów, ale nie zawsze jest to wystarczające. Najlepiej oczywiście byłoby nie używać tego typu korektorów, tylko grać w trybie direct.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Dywan jest dobrym pomysłem. Ale gołe ściany nie wróżą dobrego dźwięku. Cóż, Twoja sprawa.



Mieszkanie jest wynajmowane, więc nie mogę zupełnie swobodnie wieszać rzeczy na ścianach, zwłaszcza że nawet nie wiem, co mógłbym na nich powiesić. Z podłogą było łatwiej.
A wy jak "wygłuszacie" pokoje odsłuchowe? Co macie na ścianach i podłogach?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...