Skocz do zawartości

pierwsze wrażenia szukania opinii o sprzęcie


jaro7777

Recommended Posts

dziś zarejestrowałem sie na forum. miałem kilka celów. powoli , powoli zorientowac się i uczyć jakimi są poszczególne klasy sprzętu.
jakim kluczem nalezy sie kierowac szukając elementów zestawu. jak komponowąc sprzet nawet niższej klasy.
przejrzałem wiele wątków, tematów próbując zorientowac się co jest w miare dobre w swojej klasie i cenie a co doskonałe. jak nie przesadzic, jak sie nie wygłupiać i nie dawac kasy za coś co jest poprostu słabe .
przyznam się jednak że chyba długo zajmie mi to aby np dowiedzieć się tak poprostu ( nie będąc inzynierem, znawcą techniki,tuningu, tego typu sprzetu), czy w cenie np. do 1300 zł warto kupic sprzet uzywany cd, w przedziale wieku 4-10 lat.
jak pojawia sie post pozytywny , zaraz potem jest krytyka itd.itd...
może mogłbym prosic o pomoc w poruszaniu się po forum (przeczytałem wskazówki dla nowych icon_biggrin.gif ). np jak znależc obok testów, jakiś ranking starzego, uzywanego sprzetu...np w obszarze odtwarzaczy CD
z góry dziekuje.
jarek

PS. generalnie forum bardzo fajne i wiele ciekawych opinii i opisów " znających się ludzi", przynajmniej takie mam wrazenie icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro nie rozumiesz, trudno na to coś poradzić , ale...warto przeczytać swój list przed wysłaniem.
Testy sprzętu są w testach/ wybór sprzętu są tam produkty które nie tylko ukazały się teraz tzn. w IV kwartale 2013, ale miały też premiery kilka lat temu, więc można kupić je na rynku wtórnym już jako używane. Jest też na pasku forum dyskusyjnego "przycisk " szukaj gdzie wpisujesz czego szukasz.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.
Szukasz czegoś konkretnego, czy rozglądasz się ogólnie z myślą złożenia zestawu w przyszłości ?
Dobrze że myślisz o sprzęcie używanym, kupno nowego za niewielkie pieniądze mija się z celem. Kompletnie. Jeżeli chcesz skompletować zestaw, zgodny z Twoimi oczekiwaniami, przeczytaj to :
http://forum.audio.com.pl/Pierwsze-posty-i...-to-t35663.html
Pozwoli to na trafniejsze dobranie elementów, tak abyś mógł się cieszyć brzmieniem jakie lubisz.

Tak na marginesie, faktycznie niewygodnie się czyta Twój post. Oczywiście nie jest to coś, czego nie możesz poprawić.
Pozdrawiam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wskazówki.
Oczywiście trzeba być lepszym i lepszym w starannym pisaniu również.
Pozdrawiam
jarek

PS. rozglądam się ogólnie, czytając w testach z lat ubiegłych opinie o sprzęcie. Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post poprzednika - nie ma sensu cytowac go w całości.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam żadnego rankingu sprzętu używanego. Tak jak napisał Jacek75, są testy sprzętu sprzed kilku, kilkunastu lat i można to znaleźć na stronach Audio albo poszperać w necie.
Wiele osób (w tym ja) ma czasopisma o tej tematyce. Nawet pierwsze numery Audio, Hi-Fi i Muzyki, (Sat)Audio Video i innych. Można zrobić skan recenzji z jakiegoś pisma.
Jakiegoś przewodnika po świecie audio nie ma chyba, każdy musi sam dojść do pewnych rzeczy.
Jedyne co mogę poradzić, to dużo słuchać, słuchać, słuchać. Przy każdej okazji. Odwiedzaj salony audio, znajomych z dobrym sprzętem, Może pojedź na Audio Show? Polecam każdemu, kto jeszcze nie był. Impreza dwudniowa. A nie sposób wszystkiego zobaczyć, posłuchać.
http://www.audioshow.com.pl/0dCs,jak_wejsc_na_wystawe.html
O podstawowych pojęciach z dziedziny audio i nie tylko możesz poczytać tu:
http://audio.com.pl/faq
I warto pisać np. z dużej litery rozpoczynając zdanie. Mnie się to zdarza, ale jestem usprawiedliwiony, bo "Shift" się w moim wiekowym lapku zacina
A szukając elementów zestawu należy kierować się słuchem, własnym gustem i niestety możliwościami finansowymi. Czy wiesz na przykład jaki rodzaj dźwięku wolisz? Jasny, ostry, chłodny, twardy czy ciemniejszy, łagodny, miękki, ciepły. Średnica sucha i schowana, czy soczysta, wyeksponowana. Skraje pasma wyeksponowane (coś a la kontur/loudness) czy stanowiące raczej dopełnienie średnicy? Niskie tony duże, napompowane, "misiowate", czy raczej mniejsze ale szybsze, bardziej rytmiczne, "kopiące".
Dopóki tego nie będziesz wiedział, nie dobierzesz sobie sprzętu. Nawet niezbyt długa sesja w salonie audio i posłuchanie kilku różnych, skrajnie grających elementów zestawu, pozwoli Ci dowiedzieć się co lubisz. Inaczej będzie to szukanie po omacku. Kupowanie i sprzedawanie (choć i doświadczeni tego nie zdołają uniknąć). Albo opieranie się na czyjejś opinii, na cudzym guście, który może być zupełnie inny niż Twój.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie. To bardzo cenne uwagi. Oczywistym jest dla mnie , że trzeba czasu. Nie zbuduję pewnie ideału za pierwszym razem. Myslę że na początek muszę spowodować aby nie słuchać muzyki na sprzęcie do kina domowego. To, o czym i jak piszecie o sprzęcie , muzyce to jeszcze dla mnie przepaść,.... aby zrozumieć i czuć o co chodzi... Ale każdy płaci frycowe na poczatku....
Zatem powoli czytam i słucham.
Raz jeszcze dzięki za wyrozumiałość i pomoc.


Obecnie posiadam zestaw głośników Hi END 5.1 SONY SS LA 300 ED, WD 100 PLUS SOURANDY I CENTRALNY Z TEJ SAMEJ SERII, ampli SONY STR DA 5200 es, cd -SONY CDP-XB930QS .
TO TYLE....
POZDRO DLA WSZYSTKICH FORUMOWICZÓW
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaro7777, wszedłeś na to forum, by jaja sobie robić? icon_evil.gif
Masz sprzęt, który kosztował jako nowy chyba ze 20kzł a używany można pewnie kupić za nie mniej niż kilka tysięcy.
I pytasz o sprzęt za 1300zł? Udajesz zielonego?
Twój zestaw, to co prawda KD. Ale sądzę, że potrafi zagrać w stereo co najmniej na dobrym audiofilskim poziomie. No, może fronty bym zmienił na pełnowymiarowe, by zagrało lepiej w stereo.
A może coś źle zrozumiałem? Jeśli tak, to mnie oświeć icon_idea.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hahaha Panowie, spokojnie...
Sprzęt używany ...komplet głosników w super stanie 1700 zł, ampli z 2009 r. 1500 zł, a cd 350 zł.
Faktycznie brzmi ok. Nie mniej jednak brakuje mi wielu elementów...
Nie wiem jak je nazwać. Dżwięk jest jakby zbyt 'wąski", brak wypełnienia, przestrzeni. Myslę że to wina głośników. Tak jak sugerujecie. icon_neutral.gif
Wczesniej miałem komplet kina domowego yamahy. Zestaw z głosnikami eltax univers, amplituner RXV-440 RDS, DVD 540s
Jak porównam dżwięk muzyki z tamtego sprzętu a obecnego, to jest przepaść.
Mam nadal te głosniki, ale nie wiem czy będą lepsze niż obecne sony.
Wcześniej nigdy się nie zastanawiałem nad polepszeniem jakości słuchanego dżwięku.
Będąc jednak kilkukrotnie w sklepach hi-fi i słuchając, jak może brzmieć ten sam kawałek na róznym sprzęcie, doznałem szoku. icon_eek.gif

Aha, podając cenę 1300 zł ....pytałem nie o cały sprzęt a jedynie CD.

Sorrka, że piszę na raty.
Myślę, że można mieć sprzęt i za 100 tyś i być muzycznie zielonym. icon_razz.gif
CD, o którym pisałem wyżej, kupiłem w średnim stanie.
Nie mam szczególnej presji jeśli chodzi o czas... ale chciałbym wymienić go na sprzęt w lepszym stanie i pomyśleć o głośnikach... Edytowano przez RoRo
Korzystaj z funkcji "EDYTUJ" by uzupełnić swoją wypowiedź - zamiast pisać kolejne posty bezpośrednio jeden po drugim
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jak jest 1300z l na sam CD, to inna rozmowa.
Nie można było tak od początku???

Dźwięk "za wąski" - a jak masz rozmieszczone kolumny? Kolumny są na wysokości Twojej głowy, symetrycznie rozstawione?
Poczytaj artykuły o prawidłowym ustawieniu kolumn...
Wiele można zyskać dzięki prawidłowemu ustawieniu kolumn. Szczególnie że jest to po "pięćsetkach" drugi od góry model Soniaków i (podobnie jak trochę tańszy, najwyższy model Pascal) i nie jest taki zły.
Jakie masz podpięte kable głośnikowe- byle co, czy coś porządzniejszego?

A poza tym - Twój amplituner to po pierwsze sprzęt zrobiony głównie pod kino domowe, a nie stereo. A po drugie wzmacniacze cyfrowe (nie tylko serii S-Master) jakoś niespecjalnie są w poważaniu...

Ja bym raczej pierw poeksperymentowal z ustawieniami (zarówno sprzętu jak i rozmieszcenia głosników) i popróbował z dużymi kolumnami podłogowymi, a dopiero potem zmieniał źródło.

A te Twoje kolumny ELTAX Universe? Jak masz podłogówki, to możesz popróbować...

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie, przeoczyłem to, że ta kwota jest na sam CD.
Tak to jest, jak człowiek musi poprawiać czyjeś niedbalstwo na Forum i pisze w nocy icon_cry.gif

930QS nie jest najgorszym CDkiem (zresztą dla niektórych ten model stanowi podstawe do dalszych modyfikacji...).
Więc warto zrobić tak, jak sugeruje f1angel i pierw kupić lepsze kolumny ... szczególnie że można trafić okazję.
Co jakiś czas pojawi się w dobrej niezła Infinitka (pozdrowienia dla Zukzuka, który skutecznie chwali się swoim doświadczeniem z kolumnami tej firmy i już parę osób z Forum dało się namówić i sa szczęśliwe), Quadral czy Canton. Ja z kolei często proponuje kolumny Jamo serii D, ale na 40m^2 to właściwie tylko D590 czy D450 w interesującym Cię zakresie cenowym, a z innych firm uda się taniej.

Jeżeli znajdziesz coś koło siebie to warto sprawdzić u siebie jak zagrają - albo podjechać ze swoim amplitunerem. Przy okazji - warto uzupełnić informację o miejscu zamieszkania w swojej sygnaturze.
I proponowałbym już teraz poszukać czegoś lepszego - nawet za te 1300zł...
Ważne jest, by głośniki były oryginalne, a pudła całe - ewentualne rysy, przebarwienia czy uszczerbki można będzie w przyszłości naprawić np. u stolarza.

Poza tym zainteresowałbym się kolumnami Infinity RS3000, o których wspominano wcześniej, bo nie sprzedały się za 499zł - a były (sądząc po zdjęciach i opisie) w bdb stanie (Gostyń). Są wystawione ponownie, więc można porozmawiać o cenie icon_wink.gif
http://allegro.pl/kolumny-infinity-rs-3000...3642152238.html
natomiast tutaj masz za 600zł (czarne), ale już w komplecie ze standami:
http://allegro.pl/kolumny-infinity-rs-3000...3650236908.html

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hejka, nie zastanawiałem się zbyt długo.
Zakupiłem na allegro Infinitki ( te w kolorze brązowy), zgodnie z "poleceniem " RoRo.
Troszkę poczytałem. Pewne jest jedno , jak nie posłucham nie będe wiedział. Pieniądze nie są jakies masakryczne a wygladają na dobry stan. Jeśli nie zagraja dobrze z moim sprzetem to je poprostu sprzedam.
W kazdym razie dzęki RoRo, za pomoc i wskazówki.
Jak tylko dojdą podzielę sie wrażeniami.
3mka
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak.
Zazwyczaj nie ma różnicy czy podepniesz pod A czy pod B.
Jeżeli grasz w 5.1 to wybierasz (pokrętłem z przodu), które kolumny grają jako fronty (bo tył gra ten sam, tylko fronty będą inne w zależności od tego, co wybierzesz),
Czyli tak samo wybierasz jak w stereo...

A próbowałeś wybierać tryb stereo zamiast wielokanałowego?

Co do Infinitek - masz już jakieś porządne standy, bo jak widzę kupiłeś te bez podstawek?

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...