Skocz do zawartości

Pioner VSX-421 + GH 5.0 - Gdzie jest bass?


daniel0011

Recommended Posts

Witam,
Niedawno postanowiłem zmienić stary plastikowy sprzęt audio na " cos lepszego"
Z racji tego iż jestem kompletnym laikiem, i jest to mój pierwszy sprzęt tego typu
głównym kryterium zakupu była cena.

Zakupiłem więc amplituner Pioneer VSX-421, plus okazjonalnie zestaw kolumn:
fronty Grand High TS 3080 + centralny CS3500 + efektywne CS3500.

Wiem, że opinie o tych kolumnach, są przeróżne, ale nikt nie zarzuca im braku
basu, czy też mocy - przynajmniej opinii, które znalazłem.

Mam zwyczajnie wrażenie, że gra to za cicho. Dopiero rozkręcenie amplitunera
powyżej wartosci 50 na potencjometrze (max to 80) powoduje, że czuć że mamy do czynienia
z "nie plastikowym" sprzętem. Wydaje mi się, że takie kolosy powinny grać dużo
bardziej "odczuwalnie" - a może to tylko moje odczucie.

Czy może jest włączona jakas funkcja w ampli, która powoduje taką sytuację?

I tu moje pytanie, co mogłem zrobić źle, lub jaki może być tego powód ?

Czy może posiada ktos polską instrukcję i może ją udostępnić? Polski serwis chce
za nią 50 PLN + koszty wysyłki.

Dla ułatwienia dodam:

1.) Amplituner Nominalna moc wyjściowa 130W na kanał , pobór mocy 415 W

2.) Moc potrzebna do zasilenia kolumn 30-150 W Handling Power - dane z frontów.

3.) Stoją w pomieszczeniu 4,5 metra x 4,5 metra, przewody do frontów 2 x 2,5 mm, reszta 2 x 1,5 mm
Podłączone + - są dobrze sprawdzałem kilkukrotnie.

4.) Amplituner - Impedancja przy mocy wyjściowej 6Ω, Kolumny Fronty - 4Ω, Reszta - 6Ω - czy te 2 Ω mogą
powodować taki stan rzeczy?

5.) Do TV, laptopa, dekodera UPC podłączone za pomocą HDMI, każdy kabel taki sam.

6.) W ustawieniach kolumny ustawione na "large", włączona funkcja "loudnes", testowane również
na różnych trybach odtwarzania.

7.) Kolumny ustawione bezposrednio na podłodze na kolcach ( takich z okrągłą główką).


Zwracam się z prosbą o pomoc.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To niski model amplitunera kina domowego. Do lepszego basu wymaga podłączenia subwoofera. Moc wyjściowa jest podana dla wysterowanego jednego kanału. W warunkach rzeczywistych jest kilkakrotnie niższa. Amplituner został zaprojektowany do kina domowego, do słuchania muzyki nadaje się praktycznie tylko w tle, podobnie jak zintegrowane zestawy KD.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że amplitunery niezbyt nadają się do słuchania muzyki, dlatego też go kupiłem,
bo w przewadze służy mi do oglądania filmów.

Ale czy jest możliwe, że gra to ciszej niż kilkunastoletnia plastikowa wieża?

Wcześniejszą wieżę rozkręcałem maks delikatnie powyżej 1/3 możliwości na potencjometrze,
i reszta domowników pytała, czy nie mam problemów ze słuchem.

Zestaw, który posiadam teraz mogę bez problemów słuchać na 50 % i nikt mi nie zarzuca, że
jest głośno.

Myślałem, że będzie to grać trochę bardziej "dostojnie", owszem, nie będzie burzyć murów, ale
da się odczuć, że zmieniłem sprzęt na lepszy.

Może jest jakaś opcja w menu powodująca taki stan rzeczy? Czy miał ktoś w użyciu ten model?

Może ktoś posiada polską instrukcję, i może ja udostępnić?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie skupiając się na jakości muzyki z amplitunera KD i jakości kolumn to po pierwsze sprawdź w ustawieniach ( na pilocie przyciski audio parametr, setup czy jakoś tak ) czy kolumny frontowe ustawione są jako małe -small czy duże-large , to zapewne jest powodem . Amplituner ten z normalnymi kolumnami potrafi zagrać bardzo głośno i być dociążony w basie, czego pewnie oczekujesz, bo ma zapewne tryb loudnes i midnight . Powodem jest też zapewne bardzo niska efektywność tzn. dB tych kolumn , moc "prawie" o niczym nie świadczy. Np. dwie pary kolumn o tej samej mocy a jedne efektywności 86dB zagrają w przybliżeniu dwa razy ciszej niż te z 90dB na tym samym wzmacniaczu.


PS. Jak poszukasz w necie bez problemu znajdziesz instrukcję w pdf do tego lub modelu .

Są też na stronie firmowej pioneera, darmo, warto odwiedzić taka stronę i poczytać co się ma i co firma oferuje nowego

http://www.pioneer.pl/pl/products/archive/...22-K/media.html
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedoczytałem dokładnie poprzednio że kolumy w amplitunerze są juz na large , w takim razie kolumny nie są "large ", mają tragiczna efektywność i jakość wyglądają identycznie jak voice krafty taki jak pisałem że powodem jest też zapewne bardzo niska efektywność tzn. dB tych kolumn , moc "prawie" o niczym nie świadczy. Np. dwie pary kolumn o tej samej mocy a jedne efektywności 86dB zagrają w przybliżeniu dwa razy ciszej niż te z 90dB na tym samym wzmacniaczu... Z naklejki na tylnej ściance kolumn pewnie prawdy sie nie dowiesz .
Zobacz na wszelki wypadek czy dobrze je podłączyłeś z tyłu amplitunera, czy nie jako np fronty, albo z tyłu w kolumn czy jest ok .Może amplituner jakoś naprawiany nie tak, używany kupiłeś, skoro nie masz instrukcji ?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolumny mają 88 db Efektywności

Jak wrócę do domu sprawdzę dla porównania efektywność starych "plastików"

Podłączone są dobrze, do frontów przykręca się kable, a do pozostałych wciska.

Przewody są kolorowe, więc ciężko je pomylić, sprawdzałem jeszcze oznaczenia
kolumnach, żeby nie sugerować się tylko kolorami.

Kupiłem owszem używany, ale od człowieka, który zaprosił mnie do prywatnego
mieszkania, po odbiór osobisty. Nie sądzę, żeby miał coś do ukrycia. Nie ma
na nim nawet ryski, śruby od obudowy również nie noszą śladów ingerencji.

Instrukcję owszem mam, ale angielską. Pytałem mailowo dystrybutora marki
o przesłanie polskiej, ale zażyczyli sobie 50 zł + koszty przesyłki. Być może
moja znajomość angielskiego jest niewystarczająca do rozszyfrowania wszystkich
ustawień.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz instrukcję po angielsku to i tak dobrze wiesz co nacisnąć, aby wywołać jakąś funkcję, reszta to już metoda prób i błędów. Pewnie już sporo kombinowałeś z ustawieniami w menu, choć zawsze warto wszystko sprawdzić dwa razy.
Miałem króciutko taki amplituner i przy głośności tylko na ok . 20-30% i jedynie dwu frontowych kolumnach było jak na koncercie pod sceną .
Może dobrym pomysłem jest zabranie amplitunera do jakiegoś kolegi co ma markowe kolumny i sprawdzenie jak gra na nich, jak cicho to może ma amplituner uszkodzone końcówki mocy /kondensatory, może przywieziony był z zagranicy uszkodzony skoro brak instrukcji po PL, a jak dobrze to Twoje kolumny są ...
Napisałeś "Wydaje mi się, że takie kolosy powinny grać dużo bardziej "odczuwalnie" " i po raz kolejny sprawdza się stwierdzenie że wielkość nie ma takiego znaczenia, tylko technika icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...