Skocz do zawartości

Odeszli... wielcy ludzie świata kultury, sztuki, konstruktorzy audio.


Angel

Recommended Posts

Cytat

Pechowy rok dla muzyki icon_sad.gif


Rok jak rok -to przecież normalne, że ludzie umierają...
Rzadziej się zdarzają sytuacje, że cały (prawie) chór ginie w katastrofie lotniczej.

tym niemniej korzystając z okazji - spokojnego NOWEGO ROKU i życzę mniej tego typu sytuacji!

Pozdrawiam
PS. Poza tym od tygodnia nie żyje Rick Parfitt - gitarzysta zespołu Status Quo.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety ostatnio zmarli również.
25 grudnia 2016 roku, Alphonse Mouzon, amerykański perkusista jazzowy. Prowadził karierę solową. Grał (i nagrał wiele płyt) między innymi z takimi tuzami muzyki jazzowej jak: Herbie Hancock, McCoy Tyner, Larry Coryell, Miles Davis, Al Di Meola, Roberta Flack, Gil Evans, Weather Report, Wayne Shorter, Donald Byrd, Joachim Kuhn, oraz z wielu innymi.

27 grudnia 2016 roku odeszła Carrie Fisher, amerykańska aktorka, scenarzystka i pisarka.
Dla mnie będzie zawsze uroczą księżniczką Leią z Gwiezdnych Wojen.

28 grudnia 2016 roku opuściła ten świat Debbie Reynolds, amerykańska aktorka, scenarzystka, piosenkarka i tancerka.
Prywatnie matka Carrie Fisher. Zagrała w wielu filmach. Pamiętamy ją m. in z "Deszczowej Piosenki" (Singin' in the Rain) (1952).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 stycznia 2017 roku odszedł Michał Kulenty: muzyk jazzowy, kompozytor, instrumentalista i pedagog. Przez wielu nazywany "poetą saksofonu". Choć należy wspomnieć, że grał też na flecie, klarnecie, fortepianie, oboju i wielu instrumentach ludowych. Stworzył zespół Michał Kulenty Quartet, współpracował z różnymi formacjami jazzowymi, z orkiestrami symfonicznymi, w tym z Filharmonią Narodową. Jego twórczość była inspirowana polskim folklorem, a także religią. Obok muzyki jazzowej tworzył również muzykę teatralną i filmową.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
Na prośbę autora wątku i zgodnie z naszymi odczuciami jako moderatorów (Roman i ja) usunięto ostatnie wpisy, w tym część nie przystających do atmosfery tego tematu oraz oczekiwań założyciela jaką rolę ma ten wątek pełnić.

Informuję, że wszelkie hejtowanie, wyśmiewanie, jak to ma miejsce w tym kraju w tzw. równoległym życiu internetowym na tym forum nie będzie tolerowane.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Minęło już trochę czasu,ale nie sposób nie wspomnieć.
12 lutego 2017 roku zmarł Al Jarreau. Amerykański wokalista. Pięciokrotny laureat nagrody Grammy w kategoriach:
Najlepszy wokalista jazzowy (3 razy).
Najlepszy wokalista pop.
Najlepszy wokalista R&B.
Współpracował z najlepszymi muzykami jazzowymi i nie tylko. Wspaniały muzyk. Nazywano go "człowiekiem z orkiestrą w głosie".
Odszedł w wieku 76 lat.

19 lutego 2017 roku opuściła nas Zofia Danuta Szaflarska. Polska aktorka. Miała 102 lata.
Pamiętamy ją w wielu wspaniałych rolach. Poczynając od takich jak "Zakazane piosenki", "Skarb" i "Warszawska premiara" poprzez takie obrazy jak "Ludzie z pociągu", "Dolina Issy", "Korczak", "Diabły, diabły", "Faustyna", "Żółty szalik", "Pora umierać". "Pokłosie". I wielu innych.
Grała również na scenach teatralnych oraz w serialach ( w tym w teatrze TV). Użyczała głosu w filmach z dubbingiem.
Jest laureatką wielu nagród w tym państwowych. Oraz odznaczeń.
Będzie nam jej brakować.
 

DSC01446.jpg

Edytowano przez Angel
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
15 marca 2017 roku po długiej chorobie zmarł Wojciech Młynarski
Myślę, że żadnemu kulturalnemu człowiekowi nie trzeba pisać kto to był i kim pozostanie w naszej pamięci.
Człowiek legenda. Autor tekstów, piosenkarz, satyryk. Miał 76 lat.

A my cóż. "Róbmy swoje" icon_idea.gif

http://www.fakt.pl/kobieta/plotki/wojciech...ie-zyje/0nx1zb0
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Moje ulubione drzewo."

Pomnę, jak zielone porty mijał kajak śmigły,
Jak mi smakowały "Sporty" nad jeziorem Wigry,
Wieczorami nad namiotem krzyżowałem wiosła,
Ogień rzucał iskry złote, a pod borem rosła:

Moje ulubione drzewo - Leszczyna, leszczyna,
Jak ją za mocno przygiąć w lewo - To w prawo się odgina,
A jak za mocno przygiąć ją w prawo - To w lewo bije z wprawą,
A stara sosna szumi radosna: Brawo, brawo!
Upór, co mi z oczu błyska - Leszczyny dziedzictwo!
Jak mnie do ziemi los przyciska, ona mi szepcze: - Nic to!
A jak prostuję się, wtedy ona - Powtarza mi: - Tak trzymaj!
Moje drzewo ulubione - Leszczyna, leszczyna...

Posiwiała ta Bożenka, w której się kochałem,
Postarzała się piosenka, którą jej śpiewałem...
Lecz znad Śniardw, znad Czarnej Hańczy, znad jeziora Jamno,
Wszędzie, gdzie los ze mną tańczy, wszędzie idzie za mną:

Moje ulubione drzewo - Leszczyna, leszczyna,
Jak ją za mocno przygiąć w lewo, To w prawo się odgina,
A jak za mocno przygiąć w prawo, To w lewo bije z wprawą,
A stara sosna szumi radosna: Brawo, brawo!
Więc ochraniaj ją miłośnie - O każdej dnia dobie,
Chroń leszczynę, która rośnie - Nad Hańczą hen i w Tobie!
Chroń tę leszczynę, co wciąż od nowa - Prostuje się zajadła,
Trzeba by cały las wykarczować - Żeby padła...

A Ty, mój zielony borze
Chroń we mnie nadzieję,
Że póki latem jeden orzech
Szczęśliwie się wysieje,
Znów pójdzie z boru w młodniak zielony
I pójdzie z ojca w syna
Moje drzewo ulubione-
Leszczyna, leszczyna...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Magda Umer powiedziała, że zasłużył na Nobla... Tak sobie myślę, że On tak doskonale Polaków opisywał i tylko ich, że nikt poza naszymi granicami nie pojmie jak był wielki. On nie żądał nagród, od wielu lat mógł czuć się usatysfakcjonowany, bo uznany za pierwszej wielkości poetę... Nikogo nie obrażał, a przecież krytykował. Był lustrem... Przecież idiotyzmem jest stłuc go tylko za to, że doskonale portretuje...Prawda?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojciech Młynarski (tzn. jego twórczość) był dla mnie swego rodzaju przedłużeniem twórczości Przybory i Wasowskiego -kulturalnie, melodyjnie i niesamowicie profesjonalnie. A do tego teksty które rzeczywiście coś znaczyły ... i często z morałem na końcu.

Warto też zauważyć, że był zawsze świetnie przygotowany. Na pewno będzie mi go brakować-dobrze, że jego nagrania i teksty pozostaną wśród nas!

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze ciekawostka - fajne nawiązanie do utworu Johny B. Goode w "Powrocie do przyszłości"!
Szukałem i znalazłem icon_wink.gif

Warto sobie przypomnieć - lub zobaczyć po raz pierwszy icon_razz.gif
https://www.youtube.com/watch?v=S1i5coU-0_Q

Gdy w trakcie gry Foxa jeden z członków zespołu (Martin Burry) dzwoni do swojego kuzyna Chucka ... (dla leniwych - to fragment od 1.29"),a potem jeszcze kolejne nawiązania do innych koncertów i zachowań muzyków.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Kolejna strata. Dziś, to jest 21 kwietnia 2017 roku odszedł do wieczności Witold Pyrkosz, aktor filmowy, teatralny, współtwórca i reżyser kabaretu "Dreptak", dubbingował także wiele postaci.

Pozostanie niezapomniany w wielu rolach. Lubiłem go jako Wichurę w serialu "Czterej pancerni i pies", świetny jako Pyzdra w "Janosiku", jako Balcerek w serialu "Alternatywy 4" Duńczyk w filmach "Vabank" i "Vabank II, czyli riposta". Oraz w wielu innych rolach filmowych i teatralnych.

Laureat odznaczeń, w tym państwowych, wielu nagród.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Chris Cornell był m.in. znany z utworu "You Know Me" w Cassino Royale (film o Jamesie Bondzie z 2006 roku).

Ten amerykański muzyk, wokalista, multiinstrumentalista i autor tekstów miał 53 lata. Występował w zespole Soundgarden (1984-1997 i od 2010). W latach 2001-2007 był wokalistą w supergrupie rockowej Audioslave, którą stworzył wraz z byłymi członkami Rage Against the Machine. Był też znany z szerokiej skali głosu, która wynosi niecałe 4 oktawy, oraz śpiewania techniką belting w wysokich rejestrach.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22maja zmarł Zbigniew Wodecki... Miał 67 lat, trafił do szpitala z powodu problemów z sercem. Wydał 11 płyt i jest znany chyba wszystkim Polakom. Nie tylko śpiewak i wirtuoz skrzypiec i trąbki, ale również fortepianu. 10 dni temu pojawiły się plotki o jego śmierci, dzisiaj niestety to już nie jest plotka.

Smutne-i co więcej można napisać.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • RoRo pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...