Skocz do zawartości

Wzmak Grundig Fine Arts 3 jakie kolumny do 1000zł?


maggot

Recommended Posts

Witam,
Jestem nowym użytkownikiem forum i miałbym do Was pytanie o rodzaj sprzętu, za którym powinienem się rozglądać.
Obecnie jestem użytkownikiem "sprzętu" typu "jamnik Panasonic" icon_smile.gif. Początkowo chciałem kupić nową Yamahę Piano Craft albo Denona M39. Ale poczytałem forum i zmieniłem zdanie: chciałbym zainwestować ok. 2000 zł w używany sprzęt hi-fi (wzmacniacz, kolumny podłogowe stereo, tuner, CD). Całość powinna współpracować z komputerem (kablem albo wifi). Sprzęt ma służyć wiele lat.
*Mój pokój to 24m2 (umeblowany, prostokątny), wysokość pokoju: 2,9m, ściany wytapetowane (niżej rysunek pokoju):

*ustawienie kolumn - możliwe wszystkie warianty;
*Moje preferencje odnośnie brzmienia zestawu - zasadniczo nie mam takich (dla mnie pewnie wszystko będzie grało świetnie) oprócz tego, że:
1) nie chciałbym po 20 minutach wyłączać sprzętu ze zmęczenia oraz
2) chciałbym wyraźnie słyszeć wszystkie instrumenty dużej orkiestry symfonicznej.

Dlatego mam prośbę o radę: co w ramach ww. budżetu (2000zł) zarekomendowalibyście do zakupu (chodzi mi o sprzęt, który niekoniecznie teraz jest na allegro/ebay ale raz po raz bywa)? Trochę poczytałem posty i sympatią zapałałem do MF E10 (pod warunkiem znośnej ceny:)). No ale pewnie istnieje jeszcze cała masa innego sprzętu.
Będę wdzięczny za każdą uwagę.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 115
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Zacznijmy od pokoju. Nie najmniejsza kubatura wliczając wysokość. Kolumny najlepiej ustawić z zachowaniem wszelkiej symetrii.
Jak to często robię i Tobie zaproponuję przesłanie skanów i PDFów na temat akustyki pomieszczeń i ustawiania kolumn.
Jeśli nie znasz tematu, to zdecydowanie warto poznać, to podstawa dobrego dźwięku. Wyślij mi na PW swój adres mailowy, to Ci dostarczę te materiały. Później możemy ew. przedyskutować pewne kwestie.
A szafa nie zmieściłaby się na ścianę między jednymi drzwiami a drugimi?

Wzmacniacz MF E-10 jest bardzo fajny. Lepszy byłby E-100, ale chyba będzie za drogo. Trzeba tu jeszcze kupić dobre kolumny, raczej podłogowe. A dobre podłogowe wymagają dobrego wzmacniacza. I kółko się zamyka .
Jeśli komputer będzie podstawowym źródłem, to trzeba by poprawić dźwięk włączając po drodze do wzmacniacza przetwornik cyfrowo/analogowy tzw. DAC. Czyli znów parę stówek nawet za używany. Jeśli nie, możesz go dokupić później. Tuner na razie najtańszy za 50-100zł. Nie zapominaj też o okablowaniu. Ze 200-300zł minimum musisz wydać i to dobrze dobierając te kabelki.

Wzmacniacz spełni na pewno punkt pierwszy.
Co do punktu drugiego, jeśli ma być wyraźnie słychać wszystkie instrumenty dużej orkiestry symfonicznej a ma być niemęcząco, to do swojego budżetu musisz dodać jeszcze jedno zero, albo przynajmniej jedynkę z przodu icon_wink.gif
A zupełnie poważnie, to nie będzie łatwo za te pieniądze o ile nie niemożliwe.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

f1angel dziękuję Ci za odpowiedź. Rzuciłem okiem w jakich cenach w 2013r. był przeciętnie sprzedawany MF E100 w Europie i będę w stanie coś takiego kupić. Co do moich oczekiwań odnośnie "słyszalności orkiestry symfonicznej" to może zbyt plastycznie to opisałem icon_smile.gif ale jestem pewien (po lekturze forum), że zestaw w granicach powiedzmy 3000 zł (licząc bez DAC) zrobi na mnie wystarczająco duże wrażenie (na początek zamiast DAC mogę się posługiwać nagranymi CD). Jeśli chodzi o położenie szafy na moim szkicu pokoju to nie da się jej niestety przesunąć, ponieważ drzwi do pokoju z lewej strony są w rzeczywistości dwa razy dłuższe niż narysowałem (mają dwa skrzydła). Wysłałem do Ciebie na PW info i bardzo chętnie poczytam Twoje materiały na temat akustyki icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MF E100 kupiłem na ebuy z Anglii - razem z przesyłką coś ok 900 zł zapłaciłem. Widziałem później kilka w podobnych cenach - do ok 1000 zł powinieneś się zmieścić (na allegro zwykle ok 1500).
Odtwarzacz CD na początek za ok 300 będzie dobry (grałem na Yamaha CDX 880 i Luxman DZ 112 - nie ma na co marudzić, choć pewnie można lepiej, jak często pisze f1angel icon_wink.gif ).
Pasowałoby ok tysiaka na kolumny przeznaczyć co najmniej.
Kable na końcu, w zależności czy zaliczysz się ko kablo-entuzjastów (wymaga kasy) czy kablo-sceptyków (znacznie mniejsza kasa potrzebna icon_wink.gif ).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Adamc: dokładnie w takich cenach MF E100 w archiwach ebay znalazłem czyli do ok. 200 funtów

@f1angel: na razie będę szukał MF E100. Gdy już go kupię będę drążył temat kolumn, tunera, CD i na końcu kabli i na pewno bez konsultacji na forum żadnych elementów nie nabędę. Wczoraj sobie z ciekawości przeglądałem linki do używanych kolumn podłogowych za 1500-1700zł (za parę) w archiwach allegro (czy pasowałyby do MF to już inna sprawa) i powiem tak: nie wiem jak grają ale wyglądają interesująco. Tak coś widzę, że za ten mój zestaw to z 3500zł wyjdzie ale lepiej dołożyć parę złotych niż potem żałować.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację Majtek2013. Jeśli jesteś w stanie dołożyć, to na pewno warto kupić coś lepszego, szczególnie kolumny jeśli miałyby znacząco poprawić jakość prezentacji muzycznej. Oczywiście nie tylko sztuka dla sztuki. O ile znajdą się jakieś fajne kolumny w dobrej cenie, to może nie nadwyrężysz swojego budżetu.
Kolumny nie pasujące do MF na pewno jakieś by się znalazły. Mam na myśli takie szczególnie trudne do napędzenia.
Bardziej chodzi o Twój gust. A gust też się z czasem zmienia. Może nawet nie tyle zmienia, co człowiek poznaje swoje prawdziwe upodobania. Wsłuchując się w siebie i sprzęt.
Na swoim przykładzie napiszę, że właśnie było różnie. Początkowo, wiele lat temu, gdy jeszcze nie miałem swojego stereo słuchałem u kolegów. A wiadomo co kiedyś na ogół gościło w domach. W krótkich odsłuchach, by zrobić wrażenie na wszystkich koledzy grali głośno, lub bardzo głośno. Miał być mocny bas a "gwizdki" icon_wink.gif miały dawać tyle wysokich by dobrze "cykało", syczało i szeleściło icon_lol.gif .
Korektory wówczas bardzo modne były oczywiście ustawione w "V" albo conajmniej w "U". Kto nie miał korektora podkręcał gałki basu i sopranu na maksa. Loudness (kontur) też był na ogół stale włączony. Równocześnie.
Później gdy kupiłem swój pierwszy zestaw Technicsa i Altony 140W bardzo szybko dostrzegłem, że coś mi tu nie gra. Sprzęt odtwarza, wszystko słychać, ale trudno to nazwać muzyką. Trudno tego długo słuchać bez zmęczenia.
Kolejne wymiany sprzętu i popełnione błędy (a nie miał mi kto doradzić) przybliżały mnie powoli do tego co lubię.
Nie będę tu opisywał kolejnych etapów i sprzętu, by nie zanudzać.
Krótko. Poszedłem w stronę dużo bardziej ocieplonego dźwięku, dobrze wypełnionej, nasyconej średnicy (tu się przecież najwięcej dzieje w muzyce), rozdzielczych, ale nie zbyt jasnych czy wyostrzonych wysokich i satysfakcjonujacych niskich tonów. Raczej bardziej zróżnicowanych, barwnych niż dużych, bardzo mocnych. Stąd też mam od dłuższego czasu kolumny standowe a nie podłogowe.
Dlaczego piszę o "tylko" satysfakcjonujących niskich tonach i kolumnach standowych?
Ponieważ w moim pokoju o powierzchni ok. 21m2 takie lepiej się sprawdzają. Zbyt długo walczyłem z nadmiarem niskich tonów a gdy jest ich zbyt dużo, to zakłócają odbiór reszty pasma. Monitory są dobrym kompromisem. Dobre monitory potrafią zaskoczyć nawet doświadczonego audiofila nie tyle najniższymi zejściami (choć nie jest źle) ile mocnymi niskimi tonami. Tych jest nawet nieraz za dużo.
Po co ten cały wywód? No właśnie chcę Cię zachęcić do tego, że jeśli nie znasz swoich preferencji brzmieniowych, czas abyś je poznał.
Jak to zrobić? Właściwie gorąco namawiam abyś po uprzednim np. telefonicznym zarezerwowaniu pomieszczenia odsłuchowego udał się do najbliższego dobrze zaopatrzonego salonu audio. Nie wiem jak w Ostrowie Wielkopolskim, ale w zasięgu masz Poznań, Łódź i Wrocław. W salonie posłuchaj zestawów za ok 6-8tys (nie licząc okablowania), bo to będzie mniej więcej poziom jakościowy jakiego szukasz wśród używanych klocków. Tam każ sobie podłączyć dwa różnie grające, dobre wzmacniacze. Wybierz bardziej Ci odpowiadający i poproś o podłączenie po kolei ze trzech par też różnie grających kolumn. To będzie dobry początek dla Ciebie i dla nas tu na forum. Ty poznasz z grubsza swoje preferencje brzmieniowe a nam będzie łatwiej pomóc Ci coś znaleźć.
Kto wie, może nawet się okazać, że wzmacniacz typu Musical Fidelity w ogóle Ci nie odpowiada.
Niektóre salony pobierają opłatę za odsłuch 50 a nawet 100zł. I choć nie popieram takich praktyk, to uważam, że i tak warto.To niewielka suma w stosunku do ew. strat na odsprzedaży sprzętu, gdyby nie wpasował się w Twój gust.
Pomyśl o tym poważnie. A na odsłuch weź kilka ulubionych płyt z różnorodną muzyką.
Oczywiście w salonie przedstawiasz się jako chętny do kupienia takiego zestawu, bo inaczej mogą nie potraktować Cię z należytą uwagą.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i pokrewny, ale nie brzmieniowo icon_biggrin.gif . Odtwarzacze Marantza z tej półki cenowej grają zupełnie inaczej niże Fine Artsy.
Marantz raczej szybko, dynamicznie, ale chłodno, dość twardo. FA bardziej miękko, soczyście, muzykalnie i chyba lepiej niż większość odtwarzaczy Marantza.
Przypomnij jaki masz zestaw i jaki rodzaj dźwięku chciałbyś uzyskać?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

f1angel 12:00: Idąc za Twoją radą znalazłem już w internecie salon audio w Poznaniu z najlepszymi opiniami - ludzie tam przyjeżdżają na zakupy nawet ze Szczecina (w grę wchodził jeszcze salon w Pabianicach ale dojazd z Ostrowa jest tragiczny). Salon w Poznaniu nie pobiera wprawdzie opłat za odsłuchy ale myślę, że umawiając się od razu zaproponuję ustalenie ceny za taką "usługę", żeby sytuacja była czysta. Tylko pytanie jaką stawkę? Pewnie posiedzę tam ze dwie godziny sprawdzając kombinacje sprzętu więc ile salonowi powinienem zaproponować? 50zł na 2 godziny to może być trochę mało... Co sądzicie?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z twojego opisu wynika, że ogólnie dźwięk taki, jak opisałeś przy FineArts. Mój sprzęt to V-3 z Dali 505. Dali (albo FA) rozwleka trochę bas, dudniący, kluchowaty (nie wiem, jak to opisać), zapchałem materiałem bass relfeksy, ale i tak ogólnie jestem zadowlolny z dźwięku. Staram się sterować trochę gałkami. Dlatego myślę, ze może Marantz temu nieco zaradzi.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pytaj ile kosztuje odsłuch, tylko sprawiaj wrażenie osoby zainteresowanej kupnem zestawu, jak radził F1angel.
Jeżeli salon pobiera opłatę za odsłuch , to powinien Cię wcześniej poinformować, jak i zapoznać z cennikiem takiej usługi. W innym przypadku posłuchasz za darmo kilku konfiguracji, co pozwoli Ci na dokładniejsze określenie Twoich preferencji brzmieniowych.

Odpowiadając na Twoje pytanie, myślę ze będzie dużo więcej niż 50 zł za 2 godziny. Zależy jak sobie liczą, każdy może inaczej. Możliwe jest, że skasują 100 zł za zestaw. Ostatnio powstał nawet wątek, w którym mówiło się o salonach mało profesjonalnych i tych które pobierają opłatę za odsłuch. Tam być może znajdziesz dokładniejszą odpowiedź, odnośnie cen.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Madas Zastanawiam się czy może nie skoczyć w drugą stronę - do Wrocławia. Właściwie to taki salon powinien być zadowolony, że ludzie przychodzą posłuchać (nawet gratis) i się interesują: tak jak w statystyce - 20 osób posłucha, 1 kupi. A jeżeli ja kupię sprzęt używany to automatycznie ktoś inny robi sobie miejsce na sprzęt nowy (tak samo jak na rynku samochodowym). Więc rynek wtórny przyczynia się do wzrostu obrotów salonów sprzedających sprzęt nowy. W tej sytuacji bez skrępowania pójdę odsłuchać zestawy gratis icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koris nie pobiera opłat za odsłuch na miejscu, a za kaucją można też sprzęt wypożyczyć na kilka dni do domu.
Przykład z przymierzaniem butów - kapitalny. Kup w ciemno, bo jakoś tak niezręcznie jest wszystkie po kolei mierzyć. icon_wink.gif

Cytat

A wiadomo co kiedyś na ogół gościło w domach. W krótkich odsłuchach, by zrobić wrażenie na wszystkich koledzy grali głośno, lub bardzo głośno. Miał być mocny bas a "gwizdki" icon_wink.gif miały dawać tyle wysokich by dobrze "cykało", syczało i szeleściło icon_lol.gif .
Korektory wówczas bardzo modne były oczywiście ustawione w "V" albo conajmniej w "U". Kto nie miał korektora podkręcał gałki basu i sopranu na maksa.


Ostatnio w sieci natknąłem się na coś takiego... http://www.youtube.com/watch?v=jJ_wIgLTGvY
Ostrzegam, że oglądałem ten filmik bez dźwięku. Nie wiem, co tam czyha. Nie chcę wiedzieć, boję się sprawdzić. Rzuć tylko okiem na korektor! icon_cool.gif icon_mrgreen.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale strucel. Jak ktoś się emocjonuje przy takich sprzętach, to ciężko byłoby mu wytłumaczyć jak głęboko błądzi we mgle. A że jeszcze korektor to zbędna sprawa, to już mogłoby dojść do rękoczynów icon_mrgreen.gif .
W sieci jest mnóstwo takich filmików, ten jeszcze nie jest zły, trafiają się znacznie lepsze. Jeżeli jeszcze kiedyś znajdę filmik fascynata Technicsa i Altusów, który biega po mieszkaniu i kręci telefonem jak się w suficie oświetlenie trzęsie, to Wam wkleję link. To jest dopiero ostre icon_eek.gif .
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko po godz. 22 ...dla widzów o mocnych nerwach i kiepskim słuchu . Miłośników zeusów, tonsili i stx360

sensacja bujanie GDN 30x

http://www.youtube.com/watch?v=nv6N0PG6RIE

horror STXowy trans

http://www.youtube.com/watch?v=Je0QAay8OfY

komedia diy

http://www.youtube.com/watch?v=DkMq9hH1tKA

Niestety nie mam konta na YouTube aby wpisać reżyserom i chłopakom jak to gra ( jak to gra u mnie ), ale juz wiem że mój laptop ma super bass;) i za to im dziękuję icon_wink.gif Niech za kolejnymi odsłonami idą im pieniążki, a innym niosą radość icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...