Skocz do zawartości

Wymiana wysłużonej UNITRY na coś nowego


nightrunner

Recommended Posts

Niestety mój wysłużony amplituner (UNITRA ZRK AT9010) odszedł do krainy wiecznego grania i stanąłem przed koniecznością zakupu czegoś nowego.
Chcę kupić wzmacniacz stereo, który godnie zastąpiłby Unitrę, budżet do 1500zł (możliwy poślizg).
Co do moich oczekiwań to jakość i moc unitry (25W) byłą na granicy akceptacji, choć nie wiem ile z tej jakości zostało po tych prawie 30 latach (starzenie elementów).
Zastanawiałem się nad zakupem Denona PMA-520 lub PMA-720, jednak znalazłem opinię że w porównaniu do starych konstrukcji Unitry wypada słabo jakościowo i obawiam się że kupię watt-owy tłuczek, czego bardzo nie chce.
Rozważałem również konstrukcje Cambridge Audio z serii Topaz (model 5 i 10), bo słyszałem trochę dobrego i tej firmie.
Proszę was o opinię, co będzie lepszym wyborem ?
I jeśli ktoś wie, to proszę napisać jak wypadają zaproponowane przeze mnie konstrukcję w porównaniu do Unitry ?
Jeśli macie inne ciekawe propozycję to piszcie icon_smile.gif

Najbardziej zależy mi na jakości, dynamice, przestrzeni, moc jest mniej ważna.
Wolę porządne 25W, niż konstrukcję, która ma wg producenta ma 45W, ale od 15W zaczyna mordować scenę.

Wzmacniacz będzie współpracował z DAC-kiem i kolumnami Tonsil SoundFinder 130 (70W RMS)
Kolumny nie są żadną wyrafinowaną konstrukcją, ale sprawują się dobrze w moim pomieszczeniu.
Żywot kolumn też dobiega końca, więc się nimi za bardzo nie sugerujcie icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj.
Ja zaproponuję wymianę kolumn i wzmacniacza za jednym zamachem. Dodatkowo, jeżeli dołożysz jakieś 500 zł z tytułu wymiany kolumn, budżet pozwoli na zakup już poczciwie grającego zestawu stereo. Jedynie co warto podkreślić, byłby to zestaw używany.
Nie będę się rozpisywał po co i dlaczego używany a nie nowy. Po prostu nie warto. Poczytaj kilka wątków, a sam się przekonasz o czym mówię.
Różnice po wymianie ? W brzmieniu w porównaniu do twojego obecnego zestawu będą kolosalne.

Zapoznaj się z wątkiem o pierwszych postach. Przydałoby się kilka informacji, odnośnie Twoich preferencji brzmieniowych, pow. pomieszczenia itd ....
http://forum.audio.com.pl/Pierwsze-posty-i...-to-t35663.html


Pozdrawiam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc wnioskuję z twojego posta zieluwid, że tak jak podejrzewałem, strefa budżetowa nie jest warta uwagi.
Problem polega na tym że aktualnie nie mam kasy i rozważałem raty ...
Już od roku planuje wymianę mojego systemu i wiem że potrzebuję na to 6-8k zł (wzmacniacz i kolumny) jednak funduszy aktualnie brak, a grać musi.
Myślałem że jak naciągnę trochę te 1500 zł to kupię już przyzwoity wzmacniacz, dlatego taki mój pomysł ... bo czuje się jak narkoman na głodzie bez wzmacniacza, to już 4 dzień icon_razz.gif

A może inaczej. Czy możecie mi doradzić jakiś używany wzmacniacz za 300-400 zł, bo tyle może jeszcze pod dywanem gdzieś znajdę icon_smile.gif
Chciałbym coś co zagra neutralnie i detalicznie, nie lubię narzucającego się mięsistego dołu ani cykającej góry.
W zasadzie słucham wszystkiego, ale priorytetem są dla mnie wykonawcy jak Pink Floyd, Dire Straits, Sting, wszelkiego rodzaju wokalne i instrumentalne rozkosze itp. icon_smile.gif

Wiem że strasznie kombinuje, ale potrzebuję coś doraźnie na jakiś czas ;/
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli neutralnie do wszystkiego po trochu to może Fine Arts Grundiga V3. Ostatnio sporo się tutaj go przewija, niedrogi a fajny wzmacniacz. Z pewnością lepszy niż Twoja Unitra. Najlepiej V3, lub V4. V3 spokojnie kupisz w granicach 300-400 zł. Aktualnie nie ma na allegro, ale pewnie się coś pojawi niebawem.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nad byłby jeszcze lepszy, ale nic w tym przedziale cenowym nie znalazłem.
Ewentualnie gdybyś dołożył do budżetu, możesz kupić ten wzmacniacz :
http://allegro.pl/nad-312-papiery-uszanowa...3684413619.html
[ NAD 312 ]

Pierwszy właściciel i ładnie utrzymany, warto zaryzykować.
Jeszcze jest tutaj licytacja :
http://allegro.pl/wzmacniacz-zintegrowany-...3688161328.html
[ NAD C320 ]
Ale może przekroczyć 500 zł.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy ten NAD, ale trochę "drogi". Ciekawie rozwiązali kwestię przełączania źródła w tej 312 hahaha.
Napisałem do osoby, która próbowała sprzedać V3 bez powodzenia (kilka dni temu skończyła się aukcja).
Jeśli się nie odezwie to rozważę NADa, ale ta V3 to prawdziwa perełka, dlatego poczekam jeszcze ze 2 dni icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z pilotem jest jeszcze tak, że czasami też można trafić i dokupić. Ewentualnie zastosować jakiś uniwersalny. Wydaje mi się, że w którymś temacie na Forum była o tym mowa i nawet chyba chodziło o taki sam wzmacniacz. Więc zawsze można znaleźć jakieś rozwiązanie, o ile pilot będzie Ci niezbędny. Ja sobie daję świetnie radę bez pilota, czasami by się przydał, ale nie ma tragedii.
A z tym przełączaniem źródła, to też nie załapałem o co chodzi. Przecież jest ok. Co cię tam tak rozbawiło ?
A może chodzi Ci o ten mostek z tyłu ?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak chodzi właśnie o ten egzemplarz V3, ale coś właściciel nie odpisuje ;/
A w NAD 312 śmieszne jest to że umieścili przełączniki pod tylną ścianką i przez cały wzmacniacz musieli przeciągnąć przyciski od przełączania i jeszcze nad nimi przewody.
Przynajmniej taki obraz znalazłem. Trochę to mało przemyślane, ale może takie rozmieszczenie przełączników ma znaczenie, już w to wnikać nie będę.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już wiem o co chodzi. Od przycisków wyboru źródeł na przedniej ściance, we wnętrzu wzmacniacza przez całą głębokość aż do tylnej ścianki idą do przełączników pręty ("przedłużki"). Za ich pomocą przełącza się mechanicznie źródła. Ta z pozoru dziwna kombinacja ma na celu maksymalne skrócenie drogi sygnału a przez to poprawienie brzmienia wzmacniacza. Co się raczej udało, bo wzmacniacze NADa znane są z dobrego dźwięku. Tak, że śmieszne czy dziwne wydawać się może coś, czego nie rozumiemy. Gdy poznamy sens możemy tylko pochylić czoło nad logiką tego rozwiązania i żałować, że dziś już konstruktorzy za sprawą księgowych tnących koszty nie stosują tak purystycznych rozwiązań.

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hahaha mały jest ten świat icon_razz.gif Dzięki za info icon_smile.gif

Powiedzcie mi czym jest NAD c316, czy jest to piec wart uwagi, czy z reguły niezależnie od producenta budżet to budżet ...
Jest teraz walka na allegro o nową sztukę i zastanawiam się czy nie powalczyć.
Jeśli warto powalczyć to proszę napiszcie mi, ile bym musiał jeszcze dać za kolumny do niego (używane).
Trochę mnie ciągnie do nowego bo pół życia gram na "wyschniętych elektrolitach".
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Przykro mi, ale od wczoraj dokładnie ten Grundig jest umnie w domu icon_smile.gif

Rzeczywiście bardzo zadbany egzemplarz i jeszcze działa.




Fajnie. My szukamy gdzie on się podział, sprzedający nie odpisuje, a wzmacniacz u Maggota. Niech Ci nie będzie przykro, szczęściarz z Ciebie. Ostatnio ten wzmacniacz stał się bardzo popularny i rozchwytywany. Było chyba ze 3 sztuki na allegro i półki puste icon_biggrin.gif .
Co do kupna nowego, ja bym nie dokładał i kupił stary, a ewentualną dokładkę kasy dokleił do budżetu na kolumny. Kondensatory można wymienić na nowe lepsze i nie jest to gigantyczny wydatek, a poprawa gwarantowana.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zieluwid, wyjąłeś mi to z pod klawiatury, dosłownie icon_wink.gif
Nightrunner,
Cytat

Trochę mnie ciągnie do nowego bo pół życia gram na "wyschniętych elektrolitach".

, to niech Cię nie ciągnie. Elektrolity w razie czego wymień na nowe a starsze wzmacniacze na ogół lepiej grają. To samo jest z NADami. Lepiej poszukaj starszych modeli, bo za cenę nowego możesz kupić dużo wyższy model.
Ja jeszcze nie miałem kłopotu z wyschniętymi elektrolitami. Być może dlatego, że we wzmacniaczach które miałem stosowano lepszej jakości elementy.
Ile na kolumny? A ile masz? icon_biggrin.gif Na pewno nie mniej niż na wzmacniacz a najlepiej sporo więcej.
A tak w ogóle, to nie napisałeś poprawnie postu z zapytaniem. Czytałeś temat Pierwsze Posty..., który to Zieluwid Ci wkleił? Skąd mamy wiedzieć do jakiego pomieszczenia np. trzeba dobrać kolumny.
Za chwilę znów ktoś Cię zapyta o upodobania brzmieniowe (no, coś tam napisałeś), czy rodzaj muzyki jaki słuchasz? Trochę szacunku dla innych, dla ich czasu. Proszę.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK dochodzę do wniosku że nic z tego nie wyjdzie ;/
Rozumiem że warto kupować używany sprzęt, ale aktualnie nie mam na to przeznaczonej kasy, dlatego to jest pewien problem ;/
Unitra trochę mnie zaskoczyła, bo właśnie kupiłem "zestaw słuchawkowy" za 2,5k i nie mam kasy na audio.
Zróbmy inaczej ... napiszcie mi ile muszę nazbierać na przyzwoity używany sprzęt (wzmacniacz i kolumny) i może podajcie jakiś przykład żebym wiedział w co celować.
No niestety będę musiał trochę wytrzymać bez sprzętu, ale jest mi ciężko bo to moja podstawowa rozrywka.
Czuje się jak plebs bez telewizora.
Moje otoczenie nie pojmuje że nie mam TV i inwestuje w audio, a ja znowu nie pojmuje po co im TV. Całe szczęście moja narzeczona podziela moje podejście w tej sprawie icon_smile.gif

Jestem bardzo wymagający i szukam jak najwyższej jakości i realizmu (niestety w rozsądnej cenie).
Należę do grona zwyrodnialców, którzy słyszą przewody itd. więc słuch mam dosyć dobry icon_smile.gif
Chcę sprzęt, który zagra neutralnie bo słucham praktycznie wszystkiego od metalu, rocka przez pop do dubstepu i electro.
Najważniejsze dla mnie jest żeby wydobyć wszystko co najlepsze z Pink Floyd, Dire Straits, Sting, Vaya Con Dios itp., bo właśnie przy nich lobię sobie odpłynąć wieczorami na słuchawkach icon_smile.gif
Źródłem dla wzmacniacza będzie EMU 0204 lub Asus Xonar STU.
Czy kwota rzędu 2-3k zł wystarczy na coś przyzwoitego (oczywiście używanego), czy powinienem celować wyżej ?
Sprzęt będzie grał w pomieszczeniu 15m2.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Należę do grona zwyrodnialców, którzy słyszą przewody itd. więc słuch mam dosyć dobry icon_smile.gif


I słyszałeś je na Twojej Unitrze ?

Budżet to sprawa indywidualna. Nikt ci nie powie ile masz wydać.
Skoro jesteś tak wymagający, może rozczarować Cię sprzęt za 8 tysia.
Sam zdecyduj ile chcesz wydać. Napisz jak będziesz miał środki w gotowości, to będziemy szukać.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zieluwid Unitra i Tonsile to ostatnie elementy, które pozostały mi do wymiany z moich "audio-zabawek"
Do tej pory inwestowałem głównie w audio w samochodzie bo spędzam w nim trochę czasu, no i w zestaw słuchawkowy ostatnio ...
Ale muszę powiedzieć że nawet na Unitrze słychać różnicę w przewodach, jak podłączyłem kolumny przewodem audisona posrebrzanym, który mam pociągnięty do tweeterów w samochodzie to różnica była i to spora, co mnie bardzo zdziwiło.
Najgorsze jest to że nie mam żadnego punktu odniesienia w sprzęcie domowym i tak jak piszesz sprzęt nawet za 8k może mi nie pasować. W sumie to w samochodzie wożę prawie 8k icon_razz.gif
Niestety nie mam nawet gdzie posłuchać domowego sprzętu bo mieszkam na prowincji, a marketowy sprzęt to pomyłka ;/

OK dziękuje wam za rozjaśnienie sytuacji, będę musiał poszukać jakiegoś salonu, gdzie będę mógł pojechać i znaleźć punkt odniesienia, inaczej się nie da ;/
Odezwę się jak mamon się do mnie uśmiechnie icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Ejże Panowie .....
Kolega pytał o używany sprzęt przyzwoicie grający w budżecie około 500 PLN ........
Nie jest bynajmniej prawdą, że się nie da...... Oczywiście nie będzie to jakiś super żadki, czy uznany wzmacniacz typu najwyższy Accuphase czy Luxman ale.

Denona PMA-850, czy Yamahę A-960 to z palcem w ... kieszeni można dorwać.
Wspomiany Denon to zdaje się drugi model od góry z końcówki lat 70-tych
A-960 to też wysoka półka ówczesnej Yamahy.
Do tego można przejrzeć Soniacze ES oraz jeśli nie straszne Ci lata 70-te to wysokie modele amplitunerów i tu warto obejrzeć Kenwoody, Sansui, Yamahy ....

Przepraszam, że takie nieaudiofilskie ..... popularne wręcz propozycje sugeruję ale ......... tak się składa, że znakomitą większość wymienionych powyżej cudów miałem bądź mam do dziś ..... Powiem więcej taka Yamaha CR-1020 (amplituner stereo) potrafi stanąć w szranki z takim Accuphase E-303 (mam i używam obu i żeby nie było nie są na sprzedaż).
W kwesti cen - podpowiem można kupić nie tylko na allegro ..... warto obejrzeć ogłoszenia na forach.

Jeśli Ci w miarę blisko do Wa-wy daj znaćna priva - zademonstruję ci co potrafią stare "popularne dziadki" i zdecydujesz czy jest to półka po której warto się rozglądać.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 years later...

Temat stary i przedawniony wiem,ja majac np 1500zl bez problemowo kupilbym kawalek dobrego grania.Np Arcam alpha 3 i jakies KEFy .Arcam u nas jest niedoceniany ale 3ka rozklada naprawde wiekszosc budrzetowych wzmacniaczy.Taki Grundig czy kambodza nie maja zadnych szans pod kazdy wzgledem .Nada i jego granie trzeba lubic choc tez jest ok.Alphe 3 kupi sie doslownie za grosze np 300zl .Ja napedzalem nim Dynaudio i dawal rade dol byl maega mocny ,piekne stereo i reszta pasma.Takie np q55 kupi sie za 500-600zl i jest to juz kawalek niezlego grania.Wynalazki typu Kambodza radze omijac to typowe druciarstwo w srodku ,nie wiem co ludzie w tym widza ja to omijam.Watek jest o budrzetowym sprzecie i o tym tez nalezy pamietac jak rowniez kierowac sie wlasnym sluchem a nie poradami typu -kup to i to a ledzie lux bo sa tacy co opisuja nie majac nigdy w rekach klocka.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, WOJTEKL napisał:

Temat stary i przedawniony wiem,ja majac np 1500zl bez problemowo kupilbym kawalek dobrego grania.Np Arcam alpha 3 i jakies KEFy .Arcam u nas jest niedoceniany ale 3ka rozklada naprawde wiekszosc budrzetowych wzmacniaczy.Taki Grundig czy kambodza nie maja zadnych szans pod kazdy wzgledem .Nada i jego granie trzeba lubic choc tez jest ok.Alphe 3 kupi sie doslownie za grosze np 300zl .Ja napedzalem nim Dynaudio i dawal rade dol byl maega mocny ,piekne stereo i reszta pasma.Takie np q55 kupi sie za 500-600zl i jest to juz kawalek niezlego grania.Wynalazki typu Kambodza radze omijac to typowe druciarstwo w srodku ,nie wiem co ludzie w tym widza ja to omijam.Watek jest o budrzetowym sprzecie i o tym tez nalezy pamietac jak rowniez kierowac sie wlasnym sluchem a nie poradami typu -kup to i to a ledzie lux bo sa tacy co opisuja nie majac nigdy w rekach klocka.

Temat stary ale ciekawie opisałeś sam jestem na etapie zmiany sprzętu dałeś mi do myślenia z tym ARCAMEM 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...