Skocz do zawartości

Jak najlepiej postawić standy?


Kostku

Recommended Posts

Witajcie.

Kupiłem ostatnio standy Atacama Nexus 6. W przyszłym tygodniu powinny być już u mnie. Mam jednak mały mętlik i chciałbym to wszystko, dosłownie, ustabilizować. Naczytałem się trochę o wypełnianiu standów suchym piaskiem i innymi tego typu rzeczami, ale aktualnie mnie na takie wynalazki nie stać (chyba że jest jakaś inna i tania, wręcz domowa, przyzwoita metoda?).

Abstrahując już od wypełniania, chciałbym spytać o stabilne ustawienie, zacznijmy od góry:
- Blu Tack między kolumną, a górną podstawą;
- standy na kolcach;
- i co dalej?

W pokoju mam jakieś panele podłogowe i jest to kiepskie podłoże, nie jest idealnie równe, standy na kolcach mogą się trochę chybotać (i jeszcze dziury zrobić?), same podkładki pod kolce raczej sprawy nie załatwią. W pokoju mam również, naturalnie, dywan. Ale kolce na dywanie...? icon_rolleyes.gif

Macie może jakiś pomysł, żeby to dobrze ustawić bez pakowania się w kolejne wydatki na rzeczy typu płyty kamienne? Ale jak położę taką płytę na takiej podłodze, to z kolei płyta będzie się delikatnie chybotać. icon_lol.gif To może coś ciężkiego i równiutkiego położyć na dywanie - niech się ładnie zapadnie i na to standy na kolcach? icon_mrgreen.gif


P.S.
Zbaraniałem.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Kostku ,
Ja nasypałbym piasek płukany, zwykły żółty, byle suchy. Przyklej kolumny Blu Tackiem do podstaw standów i będzie git.
Jeżeli chodzi o panele, to trzeba je zabezpieczyć podkładkami pod kolce, bo będziesz miał problemy w domu icon_mrgreen.gif . Są takie dostępne w kompletach z kolcami. Wydatki rozsądne, bez szaleństw z kosztami, więc można działać icon_wink.gif !
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Ja nasypałbym piasek płukany, zwykły żółty, byle suchy.


A taki się nada?
http://allegro.pl/piasek-kwarcowy-kup-tera...3699910462.html

Cytat

Kolce są też regulowane (gwint) więc bez problemu ustabilizujesz, a nawet wypoziomujesz standy.


Jasny gwint, o tym nie pomyślałem. Może jakoś to będzie.

Dzięki za odpowiedzi. Jak posłucham całego zestawu z nowymi ogniwami (CD i standy), to pewnie podzielę się wrażeniami.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kostku, chcesz płacić za piasek? Daj spokój. Załatw sobie gdzieś piach. Na budowie albo nad rzeką. Da się pewnie za darmo. Byle był czysty.
Później pożądaną ilość wsypujesz np. do blaszki w której piecze się ciasta. Wyprażasz w piekarniku, by pozbawić go wilgoci i po ostygnięciu wsypujesz do standów.
Między kolumnami a standami możesz dać Blu Tack. Na podłogę możesz położyć kamienne płyty. Im cięższe tym lepsze.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, nieźle Cię wzięło, skoro piasek chciałeś kupować icon_wink.gif . Trzeba przyznać - uczciwie pisałeś, że zamierzasz zamieszkać w pokoju odsłuchowym icon_wink.gif
Ja nadal twierdzę, że muzyka u mnie gościem (ważnym i niemal stale obecnym, jednak gościem) co nie przeszkodziło mi dać się "zaniepokoić" Twoim poszukiwaniom CD-ka i .... jedzie do mnie Onkyo Integra DX-7711 .
Ma być we wtorek icon_smile.gif
Żona już tylko głową pokiwała na tę wiadomość, zerkając ukradkiem na dwa CD-ki stojące nieopodal icon_wink.gif . Raz już miałem 3 na raz, teraz mam nadzieję szybko wrócić do liczebności wystarczającej - jeden odtwarzacz CD icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie kupuj piachu, zapłacisz za przesyłkę tyle co za sam produkt, daj spokój. Zwykły żółty piach, jak nawet trafi się z kamykami, to można przesiać. Gigantycznych ilości nie będziesz do standów potrzebował, więc można się samemu pofatygować i zorganizować to bez kosztów.
Płyty granitowe już będą kosztować, jak byś miał znajomego kamieniarza, to policzyć może za sam materiał, ale jak znasz jakiegoś. Ja płaciłem ok. 100-120 zł za płytę pod gramofon o wymiarach 440 x 340 x 30 mm. Nie pamiętam dokładnie, ale coś w tych granicach.

Adamc Najważniejsze, że tylko kiwa głową, a nie protestuje icon_smile.gif. Moja żona też kiwała głową jak powiedziałem, że muszę coś załatwić i pojechałem po moje Kappy 300 km w jedną stronę. Ale jak dzielnie pomagała mi je wygramolić z samochodu... icon_mrgreen.gif .
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i Onkyo DX 7711 Inte_gra już u mnie i to gra ładnie icon_smile.gif
Na wszelki wypadek, nauczony wcześniejszym doświadczeniem, nie robię testów porównawczych z Yamahą i Luxmanem - gra ładnie i wystarczy żeby się cieszyć icon_smile.gif
Dzięki Kostku za inspirację (choć niezamierzoną) icon_smile.gif
Mam nadzieję, że Twoje Onkyo tyż piknie gro icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak ustawić względem siebie dwie pary kolumn podstawkowych? Tak się składa,że MUZYKI słucham na lampie, a radia oraz marnie nagranych płyt na tranzystorze,stąd dwie pary kolumn. Dotąd tranzystor grał z takimi kolumnami,że nie robiło różnicy jak stoją icon_biggrin.gif Teraz mu się trochę "polepszy",ale nie wiem jak ustawić dwie pary podstawkowców,żeby sobie nie przeszkadzały. I nie chodzi o to,że zamierzam słuchać równocześnie dźwięków z dwóch torów icon_biggrin.gif
Jedyne co wymyśliłem,to priorytetowe ustawienie kolumn grających MUZYKĘ,czyli bardziej z przodu,a te drugie lekko wycofane - radio i marne nagrania muszą ustąpić,wszak brzmienie i tak nie jest ich główną zaletą. Jednakże nie miał bym nic przeciwko temu,aby ten "gorszy" zestaw też miał coś z życia icon_smile.gif Czy jednak da się złapać dwie sroki za ogon?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie ustawienie kolumn na dwóch ścianach jest całkowicie możliwe. Zarówno w garażu,piwnicy,czy nawet w drewutni (tak radzi żona) icon_smile.gif icon_smile.gif
Pewnie najłatwiej mi będzie trzymać bardziej z przodu te ważniejsze kolumny,a jak mnie najdzie ochota wycisnąć coś więcej z systemu "wycofanego" to sobie podsunę te drugie,żaden to wysiłek. Przy słuchaniu radia czy starego rocka pewnie nie będę musiał nic robić,bo i tak nie usłyszę różnicy,ten drugi system ma być "w miarę" i tyle. A gdyby ustawić kolumny równolegle z pewnym,powiedzmy kilkudziesięciocentymetrowym odstępem i małym przesunięciem? Załóżmy 30 cm odstępu,5 cm w tył? Nie jestem asem z fizyki,ale może przy takim ustawieniu pierwszy system nie ucierpi,a drugi,zważywszy co na nim gra,ucierpi niezauważalnie? Normalnie klęska urodzaju icon_neutral.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks later...
Jak położę coś ciężkiego na kolumny, to kontrola niskich tonów powinna się choć trochę poprawić? Dużo już mi do szczęścia nie brakuje. Chętnie bym położył piękne, czarne, idealnie dopasowane do powierzchni głośników granitowe płyty, bo nie mogę już patrzeć na porysowany lakier (który też jest piękny, czarny i w ogóle, ale jednak u góry trochę poharatany). Blutackiem bym podkleił. Nie byłaby to kosztowna inwestycja - co Wy na to, spróbować? Jak coś, to będzie na Was. icon_mrgreen.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli możesz wyłożyć na to trochę pieniędzy to warto. Mój znajomy poukładał kiedyś płytki łazienkowe na kolumnach. W kwestii testu, poprawa była słyszalna, szczególnie w kontroli niskich. Tak mu się spodobało, że postanowił zamówić płytki granitowe o grubości 5 cm. Ale jak byłem u niego ostatnio, to nadal ma terakote icon_biggrin.gif . Jeżeli zamówisz pod wymiar kolumny i w jej kolorze, efekt wizualny z pewnością będzie lepszy.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
Płyty kupiłem idealnie wymierzone, nawet ładnie to wygląda, ale trudno mi porównać, bo zmienił się wystrój pokoju i znowu trochę się spierdzieliło. Musiałem wywalić stary dywan, ściany też aktualnie trochę gołe. Boże, jaki pogłos, nie da się słuchać. Muszę to wszystko od nowa "zaprojektować"...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czemu wywaliłeś stary dywan? Mole go zeżarły icon_wink.gif , czy nie pasował do nowej koncepcji wystroju wnętrza?
Moim zdaniem do każdego rodzaju wnętrza pasuje dywan czy wykładzina, ale trzeba to tylko dobrze dobrać kolorystycznie i wielkościowo. A te pseudonowoczesne wnętrza a'la prosektorium wcale nie są takie fajne, bo nawet gdy się nie słucha samo przebywanie w nich rozmowa, chodzenie, czy oglądanie telewizji powoduje, że dźwięk po nim lata jak Żyd po pustym sklepie. icon_lol.gif
Twój post poza tym uświadomi niektórym niedowiarkom jak ważna jest akustyka, odpowiednie ustrojenie wnętrza.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mole chyba nie, ale był już w kiepskim stanie, przydałby się nowy. Jeśli chodzi o wystrój pokoju, to nie mam żadnych kolorystycznych zapędów, musiałem po prostu nieco przemeblować. Gwiżdżę na walory "artystyczne", byle było schludnie (i dobrze akustycznie). Nie muszę mieć dywanu w kolorze firan i kanapy, a odtwarzacza CD w tym samym, co np. wzmacniacz.

Ludzie, kupujcie dywany i obwieszajcie ściany, bo echo jak na dworcu. Też nie jestem zwolennikiem tych "nowoczesnych prosektoriów". Abstrahując już od akustyki, wcale nie zwiększa to estetyki, ale co kto lubi...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...