Skocz do zawartości

Wzmacniacz i podłączenie 4 głośników


alicjag3

Recommended Posts

Witajcie,

posiadam stary wzmacniacz, i 4 głośniki + subwoofer. Podłączenie we wzmacniaczu jest tylko na 4 głośniki więc z 5 nici ale nawet te 4 nie działają. Po podłączeniu tylnych sprzęt się po chwili wyłącza. Nie wiem czy jest za duże obciążenie, napięcie etc. Czy jest jakiś sposób na to czy pozostaje jedynie zakup nowego wzmacniacza?

Jeśli to drugie (czego wolałabym uniknąć) to może poradzicie jaki kupić (coś niedrogiego i przyzwoitego) i wtedy dokupiłabym również jakieś nieduże głośniki na tył.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 61
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Pytanie: do czego służy taki amplituneer do kina domowego http://www.chip.pl/testy/akcesoria/amplitu...yamaha-rx-v-567 oraz czy poza tym potrzebny jest wzmacniacz czy kupuje się coś takiego, pod to podpina się głośniki i tyle? Mam również apple tv, który też chciałabym podłączyć. Mój obecny zestaw pozostawia wiele do życzenia, może dlatego, że wzmacniacz nie ma wejść optycznych?

Głośniki mam z 2 komletów (jedne to na pewno JAMO), obydwa mają jakieś 15 lat icon_wink.gif Proszę o info czy z racji wieku one już są przestarzałe i nie mogą wygenerować dobrego dźwięki i lepiej kupić niedrogie ale nowe czy niekoniecznie tak musi być?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego podpinasz pod wzmacniacz 4 kolumny ( różne komplety, a może niesprawne ) ? Co chciałaś osiągnąć podpinając kolejne ? Dwie kolumny w stero są optymalne... Dokładnanie kolejnych kolumn do wzmacniacza jak i kół do auta nie koniecznie przynosi coś dobrego... Czy podłaczasz tak kable by nie było zwarcia ( +do+, itd ) i czy faktycznie ten wzmacniacz może pracować na 4 kolumnach jednocześnie, różnych kolumnach ? ).

Pytasz "do czego służy służy taki amplituneer do kina domowego http://www.chip.pl/testy/akcesoria/amplitu...yamaha-rx-v-567 "
wklejając link z gazety komputerowej, wejdź na stronę jakiegoś salonu, lub producenta typu wspomniana yamaha, onkyo, pioneer, Harman Kardon, Denon itd.itp.

Myślę że lepszym pytaniem byłoby czego Ty chcesz, oczekujesz, bo to że my nie wiemy jest zrozumiałe , ale odnoszę wrażenie że również Ty nie wiesz co chcesz.
Budujesz salę kinową do kina domowego z 6-10 głośnikami, czy stereo z dwoma, słuchasz muzyki czy oglądasz filmy, masz do wydania 800zł czy 80 tys , masz pokoik czy salon 70m2 ?
Na początek zadaj sobiemoże kilka minut lektury ( zakładka pierwsze posty, czy faq, lub testy na stronie głównej ) link poniżej i zastanów się .

http://forum.audio.com.pl/Pierwsze-posty-i...-to-t35663.html

http://audio.com.pl/faq/stereo-wzmacniacze

http://audio.com.pl/testy
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź.

Co do Twoich pytań:

posiadam salon połączony z kuchnią, łącznie ok 40mkw. Szukam sprzętu uniwersalnego bo i sporo słucham muzyki i posiadam fajny tv 64 cale na którym oglądam wiele filmów, i posiadam konsolę do gier.

Jeśli chodzi o budżet to chciałabym się zamknąć w 3 tys ale z założeniem, że kwotę taką wydałabym tylko jeśli mój sprzęt, który opisałam do niczego już się nie nadaje i odstaje od dzisiejszych standardów.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jak na razie nie wiesz czy winny jest wzmacniacz, czy kolumny czy podłączenie icon_smile.gif Podłącz poprawnie jedną parę kolumn i zobacz czy gra . jeśli gra zrób tak samo z druga para kolumn- coś jest nie tak. Zdjagnozuj problem ułatwi to decyzję sprzedać, zostawić, wyrzucić .

Jeśli nadal chcesz zminić sprzęt musisz się zastanowić, czy kino domowe ( np.wspomniana yamaha ) z kilkunastoma kolumnami i pewien kompromis, ponieważ amplituner kina domowego i kilkanaście kolumn będzie grało o wiele mniej ciekawie/gorzej, niż za podobne pieniądze wzmacniacz stereo lub amplituner stereo( z radiem ) i dwie kolumny z prawdziwego zdarzenia .

Można iść na łatwiznę i kupić komplecik kina dom. piękny czarny plastik-fantastic "all in one" nawet za 600zł , pan z tego samego elektromarketu może też zaproponować "markowy " amplituner kina domowego z kilkoma groźnie wyglądającymi chińskimi kolumienkami ( albo z dwoma na początek ) też już od powiedzmy 2000zł. Może też stylowa, elegancka nieduża markowa wieża z odtwarzaczem i wejściem optycznym dla tv - typu yamaha pianocraft, marantz itp.

Uprzedzając być może Twoje pytanie są już modele ( kilka ) wzmacniaczy stereo które mają wejścia sygnału cyfrowego ( optycznego ) dla np. telewizora . Tak więc chcąc koniecznie nagłośnić oglądany pr telewizyjny nie trzeba koniecznie obstawiać się głośnikami i studiować zawiłego menu amplitunera kina domowego ( co prawda za cenę rezygnacji z efektów przestrzennego dźwięku z 5 i więcej kolumn na rzecz dwu kolumn, ale dobrej jakości muzyki i banalnej obsługi ) .
Jeśli sygnał z tv- nagłośnienie nie jest priorytetem, a tylko kilka wejść analogowych - chinch, dla odtwarzacza filmów i muzyki lub konsoli ( chyba mają wyjścia chinch ) to wybór jest nieograniczony.
Bardzo ważne jest określenie potrzeb i priorytetów pozwoli to nie wywalić kasy w błoto i cieszyć się potem zakupem .

Też posiadam fajny tv, ale nie mam potrzeby nagłasniać na kolumnach oglądanych programów, mam też masę książek, ale żadnej z nich na tablecie w pdf-ie;) Do wzmacniacza ma podłączony odtwarzacz cd ,blurey, radio . Standardy od lat się nie zmieniły;) liczy się dobry dźwięk:), co dla każdego znaczy coś innego. Natomiast panowie od marketingu wmawiaja nam że wszystko musi byc nagośnione w systemie kina domowego 5.1, 7.1 i otaczać nas dźwiękiem: filmy, programy, gry z ps3 itd. Czy film "Sami swoi", inna klasyka gatunku, czy program na disovery coś na tym zyska ... odpowiedz sobie sama, czy np "Avatar"-pewnie tak bo czym innym się obroni jak nie efektami icon_wink.gif? ( Taka mała kontrowersyjna teoria, rozbudzania potrzeb u ludzi dla zwiększenia sprzedaży nowych produktów icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Ale jak na razie nie wiesz czy winny jest wzmacniacz, czy kolumny czy podłączenie icon_smile.gif Podłącz poprawnie jedną parę kolumn i zobacz czy gra . jeśli gra zrób tak samo z druga para kolumn- coś jest nie tak. Zdjagnozuj problem ułatwi to decyzję sprzedać, zostawić, wyrzucić .



Robiłam tak jak piszesz, ale niestety dalej jest to samo. Tzn. w momencie, kiedy włączam muzykę na kolumny z przodu i z tyłu to przestaje grać.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem, prawdę mówiąc, czy podpinasz jedną czy dwie pary kolumn.
Co do natury rzeczy jacek75 napisał chyba wszystko.
Ja filmy oglądam z nagłośnieniem stereo, właściwie to nie używam głośniczków telewizora i zawsze, czy to program tv czy dvd , głos idzie przez wzmacniacz i kolumny.
Mnie takie nagłośnienie wystarcza do filmów, a muzyka jest ze stereo zdecydowanie lepsza (brzmienie). Słuchałem kiedyś u znajomego koncertu (dvd) na kinie domowym w systemie 5.1 - nic bardziej nie wkurzało niż jakiś bębenek, który grał mi za prawym uchem, a to za lewym dzwoneczki tirli, tirli. Jakby na widownie za mną ktoś przygrywał. brrr
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

. Słuchałem kiedyś u znajomego koncertu (dvd) na kinie domowym w systemie 5.1 - nic bardziej nie wkurzało niż jakiś bębenek, który grał mi za prawym uchem, a to za lewym dzwoneczki tirli, tirli. Jakby na widownie za mną ktoś przygrywał. brrr


Zgadzam się w 100% moje dvd koncertówki też wolę w stereo, bo według mnie w 5.1 brzmią dziwnie i nienaturalnie, podobnie program tv. Przecież na koncercie jesteśmy przed sceną, a nie pomiędzy perkusistą, a frontmanem z gitarą . Oczywiście film to co innego, jeśli mamy dużą kolekcję efektownych filmów, a jeszcze bardziej lubimy się nimi upajać, to czemu nie.

Adamc też nie wiem nadal czy 2 czy 4 i dlaczego razem 4 w pokoju i co to daje poza awarią sprzętu;) W poprzednim aucie zamontowałem głośniki z tyłu i kakafonia dźwięku, teraz w nowym mam dobrą instalację tylko z przodu ( gdzie w sumie siedzę ), a nie odbicia dźwięku z tyłu auta . Sorry jak kogoś uraziłem lubię proste-klasyczne rozwiązania .
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co znaczy że albo kolejna para podpinanych kolumn jest zepsuta , albo wzmacniacz nie przystosowany do obsługi dwu par różnych kolumn jednocześnie ( nie dziwie się ).
Nie zrozum mnie źle ale jak jesteś w stanie na ślepo z marszu odróżnić sposób połączenia między odtwarzaczem cd/dvd, a wzmacniaczem wynikające z połączenia kabel chinch vs. optyczny - to brawo . Albo przeceniasz technologie optyczną że czyni cuda. Ja poświeciłem z godzinę suchając tego samego fragmentu piosenki przełączając miedzy kablami doszukując się niuansów.

Skoro jednak Twój wzmacniacz obsługuje kable optyczne to nie jakiś stary szmelc jak chyba pisałaś ( tym bardziej że odtwarzacz z wysokiej półki).
Jeśli dźwięk Ci nie odpowiada to jak dla mnie 80% wina kolumn , bo to one kreują barwę dźwięku jego dynamikę , charakter . Więc może warto zastanowić się jaki lubisz charakter dźwięku i poczytać testy:

http://audio.com.pl/testy
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pisałam o tym jaki mam wzmiacniacz ale on nie obsługuje technologii optycznej właśnie dlatego, że jest stary.
Kolumny 4 podpinałam z tego samego zestawu (posiadam jeden zestaw 6 głośników i tych próbowałam, oraz podłączony teraz zestaw 2 głośników). Jaki jeszcze może więc być powód?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Nie pisałam o tym jaki mam wzmiacniacz ale on nie obsługuje technologii optycznej właśnie dlatego, że jest stary.
Kolumny 4 podpinałam z tego samego zestawu (posiadam jeden zestaw 6 głośników i tych próbowałam, oraz podłączony teraz zestaw 2 głośników). Jaki jeszcze może więc być powód?

. Tak jak pisałem albo te drugie kolumny uszkodzone, albo wzmacniacz nie toleruje wiecej par różnych kolumn( choć sam w sobie jest ok) co to za model i marka wzmacniacza i co za kolumny podłaczasz te dobre to jak rozumiem komplet 6 glośnikõw do kina domowego-tak? I są jeszcze jakieś dwie inne ?
Ps. To że wzmacniacz nie ma technologi optycznej nie znaczy że jest stary cz zły, wspaniała większość nowych i bardzo dobrych wzmacniaczy i tych po 1 tys zł i tych po 80 tys zł nie ma kabli optycznych tzn . Wejść do nich icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zobacz czy te duze kolumny grają pod wyjsciem A , potem podepnij pod B ( nie jednocześnie ), ( bo moze ktores wyjscie jest uszodzone w technicsie, odrazu to stwierdzisz) jesli kable masz w scianach to moze którys jest przerwany i robi się zwarcie i wzmacniacz się wyłącza. Streo to stereo pdłączając więcej głośników nie poprawiasz jakosci, a robisz,, dskotekę,,. Moze kup kawałek 2 żyłowego kabla sprawdź kazdą kolumnę czy gra jak bedzie ok. To kupisz amplituner 5.1 z optycznym wejściem dla telewizora , hdmi dla blureya, bo widzę że to dla Ciebie ważne aby było więcej kolumn, technics niech odpocznie:-)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest to dla mnie szczególnie ważne. Myślałam po prostu, że to lepsze rozwiązanie. Szczególnie jeśli mam kable przepuszczone na drugi koniec pokoju do podłączenia drugiego zestawu kolumn, choć przyznam, że mnie przestraszyłeś twierdząc, że przewód może być zniszczony. Przecież nie będę teraz zrywać podłogi :/

No i dlaczego ten dźwięk nie jest zbyt głęboki?
Popieprzyło mi się - teraz mam te dwie kolumny JAMO 350. Napisz proszę czy taki zestaw (dwie duże kolumny 350 + mój wzmacniacz) powinien dobrze grać? Może lepiej grałby gdyby nie był pod niego podpięty tv? Zauważyłam np. że dźwięk idący przez apple tv jest gorszy niż jak włączę kablem aux z telefonu bezpośrednio (apple tv jest podłączony do tv a tv do wzmacniacza, w tym wzmacniaczu nie ma podłączenia pod apple tv).

Jakie dokładnie były te kolumny w zestawie 6 to musiałabym sprawdzić (może w takim razie jakieś denon) bo nie mam ich aktualnie w domu.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Dwie dobre kolumny , dadzą lepszy efekt niż 4 średnie, tym bardziej że 4 różne kolumny rozstawione jakoś po mieszkaniu zaburzają efekt stereo ( pomijam już kwestie techniczne i mozliwości wielu wzmacniaczy stereo ) .
2) Jeśli dźwięk jest mało głęboki, a domyślam się że regulowałaś " tony bas i treble lub loudnes" i nadal jest nieciekawie to winę ponoszą kolumny mimo że duże nie potrafią wygenerować odpowiedniego poziomu niskich tonów, szczegółowej góry i zagrać dynamicznie - bo chyba tak byś chciała . Jamo jest ( szczególnie tanie modele ) raczej przeciętną marką, a tu mamy dodatkowo serię typowo budźetową oferowaną często w kompletach z jakimś amplitunerem- tak aby było .
3) Ten wzmacniacz nie jest może szczególnie wyrafinowany ( nie chodzi o wiek) i niezadowoli wyrobionego słuchacza, jednak ma relatywnie sporą moc i powinnien zagrać "efektownie" z odpowiednimi kolumnami .
4) Nie wdając się w masę szczegółów dźwięk z tv ( czy jeszcze z apple tv) owszem nie jest tak dobry jak z odtwarzacza i płyty , a nawet jak u Ciebie z telefonu;/

Musisz podjąć decyzję czy kupić jakiś aplituner kina domowego 5.1 nawet niedrogi ale z wieloma nowoczesnymi wejścimi optycznymi , hdmi i analogowymi -chinch dla Twoich potrzeb typu yamaha serii nawet rx v 375 czy pioneer serii vsx 423 , harman kardon, dennon ok 900-1100 zł (lub z modele oczko wyżej ale z dodatkowym wejściem usb na pendrive np. Pioneer serii 5).
Czy nieco droższy amplituner stereo z wejściami optycznymi choć ceny wyższe i wybór ograniczony .

Czy kupić najpierw parę dobrych "dynamicznie i głęboko" grających kolumn, aby wypełniły dźwiękiem sporą powierzchnię, bo tu jest pewnie pies pogrzebany . Raczej nie męcz technicsa czy innego wzmacniacza stereo podpinaniem kolejnych mniejszych kolumn bo podczas gdy te duże jeszcze daja rade te mniejsze juz ledwo zipią i jest buczenie a nie muzyka ( mam nadzieje że duze podpinałas pod wyjscie np. A a te drugie pod B bo razem pod jedno wyjście można coś uszkodzić, pomijając być może uszkodzony kabel w podłodze )

Możesz też kupic na początek tani DAC Fiio Do3K ( ok 140 zł) do którego podpinasz kablem optycznym ( od 10zł ) swój płaski tv , a dac przerabia sygnał optyczny na analogowy i już czinczami podpinasz go do poczciwego technicsa i już masz dźwięk z tv ( więc również konsoli na której grasz na tv ) , bo płaskie tv mają wyjście właśnie optyczne na dźwięk którego to wejscia optycznego technicsowi brakuje . link
http://allegro.pl/fiio-d03k-d3-dac-wolfson...3744010910.html
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzęt się wyłącza, gdyż po podłączeniu dwóch par kolumn ich wypadkowa impedancja spada poniżej dopuszczalnej. Jest to naturalne zjawisko, podłączyć mozesz dwie pary ale nie słuchaj ich jednocześnie, unikniesz kłopotów. Wzmacniacz stereo służy do innego celu niż amplituner kina domowego. Przeczytaj mój artykuł, będzie Ci łatwiej to zrozumieć. Istnieje sprzęt uniwersalny, ale plasuje się znacznie powyżej Twojego budżetu. Dlatego lepiej dokładnie określić priorytety i dopiero potem planować zakup.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co uwazasz o odtwarzaczu Pioneer BDP LX71? Posiadam w tej chwili Playstation 4, które odtwarza filmy Blu-Ray. I teraz nie wiem czy taki (podobno wypasiony) Pioneer ma coś więcej czy spokojnie można go odłożyć do piwnicy albo sprzedać?

Czy ten Pioneer to jest tylko odtwarzacz czy on ma wbudowany amplituner/wzmacniacz?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Sprzęt się wyłącza, gdyż po podłączeniu dwóch par kolumn ich wypadkowa impedancja spada poniżej dopuszczalnej. Jest to naturalne zjawisko, podłączyć mozesz dwie pary ale nie słuchaj ich jednocześnie, unikniesz kłopotów.




Wobec tego dlaczego jest tyle podłączeń? Jakoś chyba powinno się dać słuchać dźwięku z 4 kolumn jednocześnie?


Niestety kolego ale nie znalazłam w Twoim artykule nic nt różnicy pomiędzy amplitunerem a wzmacniaczem..
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Cytat

Sprzęt się wyłącza, gdyż po podłączeniu dwóch par kolumn ich wypadkowa impedancja spada poniżej dopuszczalnej. Jest to naturalne zjawisko, podłączyć mozesz dwie pary ale nie słuchaj ich jednocześnie, unikniesz kłopotów.




chyba[/b] powinno się dać słuchać dźwięku z 4 kolumn jednocześnie?
[/b]

Niestety kolego ale [b]nie znalazłam w Twoim artykule nic nt różnicy pomiędzy amplitunerem a wzmacniaczem
..[/b]


Alicjaq3, wybacz proszę , ale odnoszę wrażenie, ze albo bardzo obstajesz przy swoich wyobrażeniach o elektronice, albo nie czytasz ze zrozumieniem .

1)Skoro masz odtwarzacz bluray. To czy masz odtwarzacz bluray, czy masz wzmacniacz, czy wieżę "all in one" . Sprawdź przeczytaj instrukcję co masz / kupiłaś .

2) To że coś jest wypasione wspomniany Pioneer BDP LX71 ( wypasione chodziło Ci że drogie ?) nie znaczy że jest do wszystkiego, ten model z dość wysokiej półki jest stworzony do oglądania filmów w wysokiej jakości, wentualnie odtwarzania płyt CD- muzycznych. Jest złożony z drogich komponentów dających dobrą jakość , ,ale nie dodatkowe funkcje i wodotryski. Playstation3/4 służy do grania, a że odtwarza film czy muzykę to wartość dodana, ale to że ps3/4 potrafi aż tyle, robi to w mało wyrafinowany sposób - niska cena - niska jakość .

3) Dwie pary wyjść głośnikowych we wzmacniaczu ( lub amplitunerze stereo) są po to by np. drugę parę głośników "B" wstawić do np. sypialni , a głośniki "A" słuchać w salonie, ale nie jednocześnie, skoro spinasz coś razem, albo nie tak i nie według instrukcji czy danych producenta nie miej pretensji , bo użytkujesz niezgodnie z przeznaczeniem . (choć pewnie są takie modele i wyjątki od reguły ) Wzmacniacza stereo, a taki masz, służy do podłączenia DWU kolumn ( kanał lewy i kanał prawy z przodu słuchacza).
Jeśli więc nadal chcesz słuchać na kilkunastu posiadanych kolumnach i wykorzystywać darowane przez producenta wyjścia dla Ciebie skierowny jest tzw właśnie amplituner kina domowego 5.1 ,7.1 czy nawet 9.1 , którego to różnice między wzmacniaczem stereo w swoim artykule w " prostych żołnierskich słowach " przedstwił Ci Pablo1964

"Czy ten Pioneer to jest tylko odtwarzacz czy on ma wbudowany amplituner/wzmacniacz?"

Odnoszę wrażenie że nie widzisz też różnicy między słowem wzmacniacz i amplituner ( co świadczy że nie przeczytałas poleconego linku FAQ i pierwsze posty ) amplituner to wzmacniacz (amplifier ) z wbudowanym radiem radiem (tunerem) - ampli-tuner .
Tak więc może aby podsumować : wzmacniacz stereo ( lub amplituner stereo czyli z radiem ) to standardowo dwie kolumny . Amplitner kina domowego : dużo różnych wejść cyfrowych analogowych itd. i możliwośc podłączenia kilku, kilkunastu kolumn .
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, już bardziej rozumiem.

Reasumując: rozumiem, że Pioneer służy tylko do odtwarzania płyt?

Czy różnica będzie duża między nim a PS4? Ten Pioneer zabiera dużo miejsca i na dodatek nie czyta płyt nagrywanych przeze mnie AVI. Myślałam o tym aby zostawić PS4 + najprostrzy i sporo mniejszy odtwarzacz dvd (czytający jednocześnie AVI), pytanie o ile lepiej odtworzy filmy Pioneer niż PS4 (muzyki z płyt to ja już nie słucham).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej z pewnością zrobi to ten pioneer obraz będzie dużo lepszy, jednak dla sporej grupy ludzi tak z marszu obraz z ps3/4 będzie też dobry, wystarczający, a może bez różnicy. Tak jak są osoby nie odróżniające piosenki w formacie mp3 od oryginalnej płyty i może są dzięki temu szczęśliwsze . Mimo że ten model niema najnowszych modnych wodotrysków nawet z tańszych modeli i że jest używany możesz go sprzedać za dobre pieniądze, dołożyć i kupić amplitutuner kina domowego do którego wszystko podepniesz icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz ocenę Twojego odtwarzacza:
http://audio.com.pl/testy/pioneer-bdp-lx71:17
I jeszcze słowo wyjaśnienia. Amplituner to nic innego jak wzmacniacz w jednej obudowie z tunerem. Kiedyś na takie urządzenie mówiło się "radioodbiornik". Natomiast Ty mylisz pojęcia i utożsamiasz amplituner z urządzeniem wielokanałowym (kino domowe). Tymczasem amplitunery bywają zarówno wielokanałowe jak i stereofoniczne. Ale to już inna bajka...

Wyjścia na cztery kolumny masz po to, gdybyś chciała nagłośnić 2 pomieszczenia lub słuchać naprzemiennie dwóch różnych par kolumn. Poczytaj trochę o stereofonii, będzie Ci łatwiej zrozumieć zawiłości domowego sprzętu audio.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...