Skocz do zawartości

monitor audio bx5 vs br5 vs mission m34i


jacek75

Recommended Posts

Witam od jakiegoś czasu chodzi mi po głowie zamiana kolumn,( kupno drugiej pary? icon_rolleyes.gif ) , z obecnych sporych jbl e80, od razu powiem że lubię je za szybki bas i przyjemną nie męczącą górę, ładną głębię i stereo, choć są ganione nieco za wycofanie środka, według mnie jest może też ciut chłodna, techniczna, bez uroku. Jbl mają niezłą dynamikę i małe zniekształcenia przy głośnym graniu(acz nie gram raczej głośno więc to nie najważniejszy priorytet ). Więc zamiana nie na siłę, coś mnie musi oczarować.
W kręgu moich zainteresowań znalazły się trochę przekornie obok mission mx4 /m34, mniejsze konstrukcje indiana line nota 550, monitor audio. Mam pytanie bo nowych raczej bx nie kupię, ale trafiają się starsze modele, których opis na testach niemal pokrywa się z tymi nowymi bx 5.
Czy szanowni koledzy zgodzą się z moimi spostrzeżeniami że ww są atrakcyjnymi propozycjami. Muszę posłuchać indiana line nota 550, bo może nowe ?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,
Monitor Audio Bx grają trochę dynamiczniej, bardziej analitycznie niż BR, oferują bardziej otwarty, przestrzenny dźwięk. BR są łagodniejsze.
Natomiast do Twoich preferencji poza oczywiście kolumnami Monitor Audio i Indiana Line zaproponowałbym jeszcze posłuchanie Roth Audio Oli RA3 (http://q21.pl/roth-audio-oli-ra3.html).

Zapraszam na odsłuch, do zobaczenia.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie jestem po mile spędzonych chwilach w salonie Q21 i odsłuchu indiana line nota 550, w pokoju były też monitor audio bx5.
Walkę można nazwać chyba kogucią, ta sama, niewielka wielkość skrzyń, przetworników, zbliżone parametry, powiedzmy że rozsądna niska cena ( ale o niej potem ) .
Obydwie marki grały na tym samym sprzęcie ustawieniach i poziomach głośności, moje 2 płyty ( świetnie zrealizowana "Selekcja" Grzegorza Ciechowskiego i moje kawałki), CD Vincenta i podpięty wzmacniacz Pioneera sx-20 znajdujący się na stanie sklepu (zamiast podaj lampowej hybrydy Vincenta).

Efektywność obydwu kolumn była na zbliżonym poziomie z minimalnym wskazaniem na nota 550, przy skali głośności sx-20 na ok.1/3 było naprawdę głośno (wystarczająco nawet dla imprezowiczów w 25m kw.)
Tony wysokie przy dużej głośności najwyższe rejestry w monitor audio miały nieco metaliczności, w Indiana nota bez tej naleciałości. Bardzo podobna spora szczegółowość, minimalnie lepiej bx5.
Średnica - Ciut cieplejsza w monitor bx5, ale w nota 550 bardzo wyraźna, podana lekko do przodu.
Tony niskie subjektywnie, chyba remis. W Bx5 są bardziej ocieplone i ciut więcej, zaś w Nota 550 nieco niżej schodzące i bardziej zwarte.
Ogólnie grały w sposób bardzo spójny, dokładny z energicznym basem, ciepło, spodziewałem się że może być gorzej np.jeśli chodzi o skalę dźwięku, dynamikę .
W odniesieniu do posiadanych obecnie większych troszkę brakowało rozmachu, ale w innych aspektach było nieraz lepiej.
Wykonanie estetyka - za pomysł i nowatorstwo indiana line w tym tylko modelu - nota 550 jest super , takie połączenie "drewna i skóry " (choć w wersji ropopochodnej) jej przenikania, skojarzyło mi się z sonus faber ( np. Olimpica, a to inna bajka przecież ), plus dla monitor audio za lepszy cokolik który wystaje poza obrys kolumny i lepiej ją stabilizuje. W nocie 550 jest, ale tej samej powierzchni co reszta kolumny,więc nic nie wnosi w kwesti stabilizacji, minusik .
Okleina w bx 5 jest dobra jest spory wybór odcieni, ale całość jest dość zwykła, a białe głośniki wyglądają według mnie mniej elegancko, choć nowocześnie, niż czarne w nota 550. Gdybym miał ocenić i nagrodzić wygranego 10 punktami Monitor Audio dostałby 10pkt, a Indiana line nota 550 9 -9,5pkt jednak biorąc pod uwagę różnicę w cenie ok. 850-900zł wygrywa nota 550 . Być może cenowo sprawiedliwiej byłoby porównać z Indiana Line Tesi 560 jednak są one gabarytowo dużo większe niż MA bx5, więc znów byłoby ale .
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

100% pewności nigdy niema. Ale zapewne nie gorzej od noty 550, większe skrzynki i dwie 16 icon_wink.gif technolgia też nie gorsza, więc...
Tylko szkoda że w tesi 560 skrzynka już baardzo zwykła i banalna i tesi 560 gra bardzo miękko i delikatnie .
Aha, dodam jeszcze że pomimo dość małej wysokości testowanych kolumn ok. 88 cm siedząc miałem głowę powyżej wysokotonowca, jednak nie wpłyneło to jak dla mnie na ilość, jakość wysokich tonów .
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...