Skocz do zawartości

Kino Domowe 2.0 do 3000


MisieX

Recommended Posts

Witam!

Przymierzam się do zmontowania zestawu audio do mieszkania. Może na początek trochę informacji:

- wielkość pomieszczenia to 15m^2 - niedużo, ale po pierwsze jest to pokój przejściowy (2 korytarze) i z aneksem kuchennym (dodatkowe 5m^2), po drugie w niedalekiej przyszłości będę zmieniał mieszkanie na większe a sprzęt ma być na lata
- zastosowanie to w przybliżeniu 50% KD (DLNA/USB z TV, sporadycznie laptop), 35% muzyka (DLNA/USB z TV), 15% radio
- zależy mi na funkcjach sieciowych, więc wzmacniacze stereo odpadają (o Onkyo 8050 pisze dalej), poza tym telewizor ma tylko 3 wejścia HDMI
- amplituner będzie pod telewizorem, tuż obok routera, więc z ethernetem nie będzie problemu, kolumny będą oddalone od niego po ~1m po obu stronach
- kolumny będą stały tuż pod ścianą (~5cm odstępu), więc bass-reflex musi być z przodu
- jeśli chodzi o amplituner, to zależy mi na tym, żeby dobrze integrował się z DLNA oraz ethernetem. Mile widziana obsługa z androida. WiFi nie musi być, zwłaszcza jeśli będzie dobra integracja po Ethernecie + android poza tym zawsze mogę łączyć się z TV który ma WiFi
- jeśli miałbym w przyszłości rozbudowywać zestaw to prędzej do 2.1 niż 5.0. 7.0/7.1 na pewno w ciągu najbliższej dekady nie będę robił.
- HDMI z przodu byłoby super i ułatwiało podłączanie laptopa
- muzyka każda - od klasycznej, przez jazz, po metal i dubstep

Po kilku dniach pytań, poszukiwań itd. doszedłem do trzech opcji do wyboru:

1) Droższy amplituner i tańsze kolumny - tutaj rozważam Onkyo 625 albo Denona X2000 i wtedy z budżetu zostaje mi praktycznie tylko na Taga Harmony 606F v3 (jedyne sensowne z bass reflexem z przodu do 1000zł za parę), moooże KEF C5 gdybym dostał jakąś zniżkę.

2) Tańszy amplituner i droższe kolumny - tutaj w grę wchodzi Pioneer 528, Yamaha 475, Onkyo 515 (ale już słabo z dostępnością), Onkyo 525 albo Denona X1000. Wtedy mógłbym pozwolić sobie na kolumny pokroju Taga Harmony 906F, Indiana Line Nota 550, Monitor Audio MR4, moooże KEF C7 (naruszając budżet)

3) Wziąć sieciowy wzmacniacz stereo - Onkyo 8050 - wszystko podłączyć do Plazmy (jak trzeba to nabyć switch HDMI) a Plazme podłączyć optykiem. Niestety wtedy zostaje mi jedynie na TAGA 606 lub KEF C5.

Osobiście wydaje mi się, że opcje 1 i 3 są gorsze z tego względu, że w tym budżecie wiekszą różnicę zrobią lepsze kolumny niż amplituner, ale może się mylę...

Byłbym wdzięczny za podpowiedź która opcja najlepsza i co z danej opcji najlepiej wziąć. Chciałbym niedługo posłuchać czegoś i kupić, ale muszę zawęzić listę icon_smile.gif

Z góry dzięki za pomoc.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie skreślaj może tak wzmacniaczy stero , napisałeś że " zależy mi na funkcjach sieciowych, więc wzmacniacze stereo odpadają " zapoznaj się np z Yamahą R-N500 http://www.q21.pl/yamaha-r-n500.html . A innych modeli przybywa . Nie skreślaj tym bardziej że napisałeś że zestawu głosników typu 5,1 raczej nie planujesz, tylko stereo .
Wybór głośników z BRem z przodu ok, ale są też kolumny zamkniete. Kolejna sprawa to, to że mam wrażenie że wybór kolumn podyktowany jest wyłacznie BR bo różnica brzmienia ( wykonania też) tych marek/modeli jest jest skrajnie różna , jakbyś powiedział ( według mnie ) że czekoladki, lizaki i ciastka to to samo . Sam słusznie zauważyłeś że lepiej mieć lepsze kolumny niż elektronikę .
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Nie skreślaj może tak wzmacniaczy stero , napisałeś że " zależy mi na funkcjach sieciowych, więc wzmacniacze stereo odpadają " zapoznaj się np z Yamahą R-N500 http://www.q21.pl/yamaha-r-n500.html . A innych modeli przybywa . Nie skreślaj tym bardziej że napisałeś że zestawu głosników typu 5,1 raczej nie planujesz, tylko stereo .



Napisałem też niżej, że biorę pod uwagę Onkyo 8050, które jest częściej polecane od Yamahy N500. Napisałem również, że wydaje mi się, że branie amplitunera/wzmacniacza za 2000zł (a takie są min. ceny za wzmacniacze sieciowe teraz), jest chyba słabym pomysłem.


Cytat

Wybór głośników z BRem z przodu ok, ale są też kolumny zamkniete. Kolejna sprawa to, to że mam wrażenie że wybór kolumn podyktowany jest wyłacznie BR bo różnica brzmienia ( wykonania też) tych marek/modeli jest jest skrajnie różna , jakbyś powiedział ( według mnie ) że czekoladki, lizaki i ciastka to to samo .



Kolumn zamkniętych w przedziale 1000-1700 za parę z sensowną dostepnością i możliwością odsłuchu jest jak na lekarstwo, jeśli w ogóle jakies są.
BR podyktowany jest względem czysto praktycznym, tzn. 5 centymetrami od ściany o których wspomniałem. Nie znam się na różnicach brzmienia i wykonania, dlatego piszę na forum, zeby ludzie, którzy się znają powiedzieli mi, które z tych kolumn są lepsze od pozostałych w danych przedziałach cenowych.


Cytat

Sam słusznie zauważyłeś że lepiej mieć lepsze kolumny niż elektronikę .



Zapytałem/Poprosiłem o potwierdzenie icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie łatwiej właśnie odsłuchać kolumny "niedrogie ",niż te hiendowe po kilkanascie i więcej tys., bo te pierwsze można posluchać i kupić w przecięnym salonie i nawet w sieciówce z tv reklamy ( nie napisałeś gdzie mieszkasz) . Różnice w graniu są ogromne, gdyby było inaczej, na allegro niebyłoby np. starych tonsil altus po 200 zł bo wszyscy katowali by je do końca świata uważając że są takie jak inne i nie szukali by możliwości posłuchania lepszych w sklepie . O ile zakup elektroniki ( niedrogiej) jest mało ryzykowny, o tyle kupno kolumn bez posłuchania to możliwość totalnej wtopy i wyrzucenia pieniędzy . Zwłaszcza kiedy wymieniasz skrajnie różne np. kefC7/indiana line nota. Inna sprawa to wymienione przez Ciebie monitor audio 4, one mają br też z tyłu ( każdy br możesz zatkać gąbkowym korkiem ) Do twojej listy z powodzeniem dodałbym np yamaha ns555, świetne wykonanie czarny lakier pianocraft w cenie ok 1600 za parę i grają lepiej niż taga czy kefy C5, albo tańsze skromniejsze mniejsze yamaha ns50-przedni br. Charakter tylnego br sugeruje odsunięcie od ściany dla polepszenia przestrzeni basu, zgadzam się , natomiast w małym pokoju może okazać się że mozna zatkać br. dosunąć do ściany bo i tak będzie basu nadto . Niechcę pisać że te kolumny są lepsze, a inne gorsze bo to zależy od preferencji i powierzchni pokoju ,słuchanej muzyki i wzmacniacza - dla każdego znaczy coś innego . Chodzi mi o to abyś "zaklepał" 1 dzień na jakąś fajną wycieczkę i posłuchanie niż potem "rok narzekania". Na forach najlepszymi samochodami sa golfy 3 tdi ,matizy, audi kombi rs itd. bmw 5 , a zgodzisz się że poza 4 kołami nic je nie łączy .
Napisz na forum jaki lubisz dźwięk . np sporo wysokich tonów, ładna średnica , bas niski czy niekoniecznie , basu dużo czy mało ( wspomniana nota 550 ma niski bas jednak w skali ogólnej jest go niewiele- niewielka konstrukcja). Mają grać spężyscie i konturowo- coś jak kef, czy spokojnie, w sposób zrównoważony -powiedzmy nota550, większa skala dźwięku Taga Harmony 906F i dalej jeszcze lepsze dociążenie niskich tonów i sporo góry yamaha ns555. Zmniejszysz tym samym ilość poszukiwanych modeli kolumn i dopierow wtedy posłuchasz i kupisz .
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisałem - zamierzam słuchać, tylko muszę zawęzić listę, bo wszystkiego nie zdążę przetestować przed kupnem icon_smile.gif
Jaki lubie dźwiek, nie wiem za bardzo jak to opisać - jasny ale nie ostry, szeroka scena, dużo głębokiego basu, ale nie dudniącego.

Tak czy inaczej dzięki za pomoc póki co icon_smile.gif


P.S. Monitor Audio MR4 mają BR z przodu.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Jaki lubie dźwiek, nie wiem za bardzo jak to opisać - jasny ale nie ostry, szeroka scena, dużo głębokiego basu, ale nie dudniącego.

P.S. Monitor Audio MR4 mają BR z przodu.



Tak więc niestety indiana line nota 550 odpadają bo nie mają duużo basu icon_wink.gif Zachęcam najpierw przynajmniej do lektury testów kolumn, daje to pewną wiedzę choć nie zastąpi własnego ucha;) Prawie wszystkie mają jakieś plusy , stety/niestety brzmią skrajnie różnie .
http://audio.com.pl/testy/zespoly-glosnikowe/2/1

PS. Nie ograniczaj sie do zdjęć frontowych ścianek kolumn... i danych pasma z instrukcji np 35 Hz-20KHz tak ma 90% kolumn i o niczym to nie mówi . Monitor audio4 ma dwa br przedni i tylny jak większość modeli MA icon_smile.gif , moim oczom i uszom wierzyć nie musisz, ale producent na swojej stronie faktycznie nie kłamie, proszę :

http://www.monitoraudio.pl/produkty/mr-ser...#/specification
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...