Skocz do zawartości

źródło do 2000zł


musicmaniac

Recommended Posts

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów.
Od pół roku składam mój wymarzony zestaw. Dotychczas uzbierałem:
-kolumny dali ikon 2 mk2
-wzmak marantz pm6004
-kabel głośnikowy qed silver anniversay
-qed rca performance audio (zamierzam w przyszłości zmienić na performance audio 2)
-dotychczasowe źródło blu-ray sony bdp-s390
Sprzęt gra w pokoju 4x4.5m. Preferuje ciepłe brzmienie ze środkiem na pierwszym planie. Słucham metalu rocka oraz od czasu do czasu jazz oraz klasyki. Szukam sprzętu nowego.
Do zestawu jak w temacie potrzebuje źródło i dotychczas znalazłem 2 opcje:
-użyć blu ray z DAC
-kupić osobny odtwarzacz CD.
Zwracam się do was z prośbą o polecenie mi jakiegoś sensownego DACA bądź odtwarzacza CD.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy Twój zestaw gra teraz jak lubisz i jak gra Twoim zdaniem? Czego używasz jako zastępczego źródła? Co chciałbyś w dźwięku poprawić?
Ogólnie powinieneś się zdecydować co kupisz, CD czy DAC? Nikt tego za Ciebie nie zrobi.
Mogę podpowiedzieć, że z odtwarzaczem CD masz szansę na lepszy dźwięk, tyle że musiałby to być odtwarzacz używany.
Jeśli czytałeś także inne wątki na tym forum, wiesz jakie podejście do sprzętu starszy-nowszy za podobne pieniądze ma większość starszych stażem (głównie audiofilskim, niekoniecznie forumowym). Ale rozumiem, chcesz nowy. Twój wybór, Twoja strata.
Jeśli masz sporo płyt CD i zamierzasz w nie inwestować a raczej nie będziesz słuchał z komputera (serwera, streamera itp.), to odtwarzacz.
Ale jak będzie tak i tak, to chyba bardziej uniwersalny i przydatny okaże się DAC. Poprawisz nim dźwięk z BR (które to urządzenia z małymi i dość drogimi wyjątkami) grają słabo w stereo. Bo nie do tego są stworzone.

Pisanie o tym jakie kable zamierzasz kupić jest trochę zabawne, ponieważ nie wiesz do końca jakie brzmienie finalnie uzyskasz. Choć wiesz czego chcesz, to do końca nie sposób przewidzieć efektu.
Chyba, że do kabli będziesz dobierał elektronikę icon_wink.gif
Potrafię też wyobrazić sobie kable, które zagrają cieplej, z lepszą średnicą niż QEDy.
Tak czy inaczej kable kupujemy na końcu, jako uzupełnienie (delikatne), dopieszczenie dźwięku.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo podoba mi się brzmienie mojego zestawu pomimo tego, że gra z BR, lecz czuje pewien niedosyt i w związku z tym zamierzam dokupić CD bądź DACA. Cd czy dac to jest trudne pytanie icon_smile.gif. Posiadam na razie kolekcje ok. 100 płyt dlatego skłaniam się w stronę cdeka, ale jeżeli DAC zapewni lepszy dźwięk to moge jako źródło użyć komputer(płyty zgrane bezstratnie na dysk) lub BR. Sprzęt tak jak napisałem koniecznie nowy, ponieważ z używkami mam nieciekawe wspomnienia. Dodam, że im taniej uda mi się kupić cdeka czy daca tym lepiej icon_wink.gif . A co uważacie o reszcie toru czy wzmak wyciśnie wszystko z odtwarzacza CD za 2k zł (np. Marantz pm6005) ? Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post - nie ma sensu cytowac go w całości.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

A co uważacie o reszcie toru czy wzmak wyciśnie wszystko z odtwarzacza CD za 2k zł (np. Marantz pm6005) ?

Trudne pytanie - bo zawsze (no dobra - prawie zawsze) można jeszcze coś poprawić: albo przez ciut inne rozstawienie sprzętu i miejsca odsłuchu, wachlowanie kablami, wytłumienie pokoju ... Więc nie powiem Ci, że to już wszystko.

Z odtwarzaczy CD do 2 tysięcy masz Marantza CD6005 (albo wcześniejszy CD6004), Yamahę S700, NAD546 i może się uda trafić Advance Acoustic (Xindak Muse będzie już droższy). Czy masz możliwość odsłuchu i przetestowania CD6005 u siebie w domu (ewentualnie w salonie z Twoim PM6004, kolumnami i kablami)?

Bo chyba Denon DCD-720 nie będzie lepszy niż wymienione wcześniej...

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejrzałem wszystkie zaproponowane cdeki i najbardziej skłaniam się w strone cd6005 ze względów estetycznych oraz praktycznych (za pomocą 1 pilota moge sterować wzmakiem i cdkiem). A co myśli Pan o Marantz cd5004? Czy Denon dcd720ae nie będzie lepszy od marantza cd6005 ze względu na przetwarzanie sygnału al-32? Tak jak najbardziej marantza moge odsłuchać w salonie.
Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie 3 CDki Marantza są w miarę zbliżone cenowo...
6005 ma zdaje się najlepsze opinie - ale chyba warto zacząć od porównania różnych modeli Marantza w salonie, a potem ew. kombinować dalej.
W cennikach 6004 i 6005 mają podobne ceny, nie wiem jak to będzie w salonie - powinno już być większe zróżnicowanie.

Ważne, byś wziął ze sobą parę płyt których słuchasz najczęściej - ale uwzględniających Twoje zróżnicowane potrzeby (jak pisałeś wcześniej: metal, rock oraz od czasu do czasu jazz oraz klasyki.) Biorąc klasykę - weź zarówno mały skład jak i dużą orkiestrę.
Jakoś seria 5x0 i 7x0 nie była specjalnie preferowana, ale 720 nie słuchałem (tym bardziej w takim zestawieniu jak u Ciebie). A niestety Denon model 1500 zdecydowanie przekracza budżet.

Pozdrawiam
PS. Spokojnie możemy pominąć formę "pan" , na Forum ułatwiamy sobie życie i piszemy w sposób bardziej bezpośredni icon_cool.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Witam ponownie !
Przesłuchałem Marantza cd6005 i cd5004.
Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony detalicznością oraz rozdzielczością cd6005. Jak dla mnie ten cdek z moim wzmakiem i kolumnami gra, wręcz niesamowicie, detaliczność oraz rozdzielczość to chyba jego największe atuty. Płytę Apocalyptica Live In Leipzig odkrywałem na nowo icon_wink.gif.
Cd 5004 uważam, iż w ogóle nie można porównać z cd6005 icon_smile.gif cd5004 było słychać tak jak gdyby ktoś zakrył kolumny kocem icon_biggrin.gif .
Dzięki wielkie za pomoc.
Pozdrawiam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj tylko o jednym. Początkowa fascynacja czy ekscytacja takim właśnie super efektownym brzmieniem może się po niezbyt nawet długim czasie przerodzić w zmęczenie taką prezentacją.
Wiem, że trudno to ocenić, ale masz wrażenie, ze oprócz tego grało to płynnie, muzykalnie, że nie zacznie Cię drażnić po jakimś czasie?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wielu ludzi ocenia sprzęt Marantza jako bardzo muzykalny, po odsłuchu jestem w stanie się z tym zgodzić. Choć rozdzielczość i dynamika robią naprawdę duże wrażenie to średnica i tak jest na pierwszym miejscu, chociaż to może być zasługa wzmaka icon_wink.gif . Według mnie cdek naprawdę świetnie współgra z moimi kolumnami i wzmacniaczem icon_biggrin.gif . Nie uważam, by takie brzmienie mogło mnie męczyć, chociaż zastanowię się nad Twoją wypowiedzią. cdeka zamierzam kupić dopiero w marcu/kwietniu więc będę miał czas na przemyślenie sprawy kupna icon_smile.gif .
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli się da go wypożyczyć z salonu na weekend, zrób to. Jeśli nie ten salon, to inny powinien Ci to umożliwić.
I zarezerwuj sobie taki weekend tylko na słuchanie. Tu już powinno wyjść co i jak.
W najgorszym razie wybierz się do salonu z resztą swojego zestawu. Tam postaraj się o możliwie długą sesję odsłuchową na zróżnicowanym materiale muzycznym. Najlepiej weź muzykę, którą znasz.
Być może rzeczywiście duża szczegółowość i rozdzielczość nie będą męczące i odtwarzacz jest tym czego szukasz. Powodzenia.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za radę. Zapewne tak zrobie, chociaż z czasem będzie u mnie słabo ale cóż jakoś postaram się go znaleźć na odsłuchowy weekend icon_biggrin.gif .Co do odsłuchu tylko wzmak był inny (pm6005 zamiast pm6004 ale różnią się na szczęście tylko tym że następca ma wejścia cyfrowe) kolumny kable to samo co mam w domu icon_smile.gif . Tak jak napisałem z cdekiem na razie mi się nie spieszy, więc będe mógł decyzje o zakupie spokojnie przemyśleć icon_wink.gif .
P.S Jak według was powinien stać cdek ? Na wzmaku ?( czy przez to wzmacniacz się nie ugotuje ?) Pod wzmacniaczem ? Czym może obok ?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może stać na wzmacniaczu. Teoretycznie wzmak jest tak zaprojektowany, by mu wystarczyła ta niewielka przestrzeń u góry.
Dla lepszej wentylacji a także by odizolować elementy zestawu od siebie (od drgań) można zastosować dodatkowe podkładki filcowe, gumowe lub korkowe albo sandwich z tych materiałów (klejone np. silikonem). Albo zakupić dodatkowe "audiofilskie" podkładki czy stożki.
Można także, jeśli gabaryty na to pozwalają, postawić wzmacniacz na odtwarzaczu. To dociąży CDk i może korzystnie wpłynąć na dźwięk.
Lepiej chyba postawić urządzenia obok siebie albo najlepiej na osobnych półkach. Podkładki też można wówczas wypróbować. Choć więcej dadzą pod źródłami czy wzmacniaczami lampowymi niż tranzystorowymi. Odtwarzacz CD można dociążyć płyt a granitową a obudowę od wewnątrz (częściowo) i transport wykleić matą bitumiczną. Oczywiście po ustaniu gwarancji.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...