Skocz do zawartości

Do Grundig Fine Arts A904 - kolumny, kable, tuner, CD


Maitre

Recommended Posts

Szanowni,

jako kompletny laik proszę o pomoc w poniższych sprawach. Pytania może naiwne, ale nigdy nie miałem zestawu stereo.

1. Poszukuję kolumn do wzmacniacza Grundig Fine Arts A904.
- Pokój 18 m kw (3,8m x 4,7m).
- Słucham zróżnicowanej muzyki, głównie rock i klasyczna.
- Cena do ok. 700 zł
- Raczej nie podstawkowe (żonie wizualnie nia pasują icon_wink.gif)
- Sprzęt nie musi być nowy.

2. Do wzmacniacza chcę dokupić tuner i CD. Wydaje się, że tunery Grundig FA są dobrym kompromisem ceny i jakości.
Pytanie czym się różnią tunery serii T w porównaniu do T903 MkII. Znalazłem w sieci foldery FA, ale nie wiem jaka jest w praktyce różnica między tymi tunerami.
Podobna sytuacja z odtwarzaczami CD. Czy jest duza różnica między FA CD1 a np CD4 i jeszcze np. CD904 czy CD905. A może kupić coś innego w cenie do 200 zł.

3. Kable. Kolumny będą oddalone od wzmacniacza o ok 4 m. Proszę o polecenie jakiegoś przywoitego kabla w cenie max 100 zł.I jeszcze kable między wzmacniaczem a CD i tunerem. Jakie one mają znaczenie? Tzn znacząco wpływaja na dzwięk? Jeśli tak, to jak wyżej proszę o jakieś typy kabli.

Będę wdzięczny za wszelkie podpowiedzi, szczególnie za linki np do aukcji na Allegro.

pozdrawiam
Bernard
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, postaraj się tylko odpowiedzieć jaki typ dźwięku lubisz. Ostrzejszy, jaśniejszy, twardszy, bardziej konturowy, czy łagodniejszy , ciemniejszy, miększy z dobrze wypełnioną średnicą itp. Opisz to własnymi słowami.

Na razie napiszę tylko, że kolumny musisz kupić 8 omowe, bo Twój wzmacniacz nie jest przystosowany do tych o niższej impedancji.
Kolumny jeśli podłogowe to na pewno używane, bo za siedem paczek trudno kupić coś co nie będzie nazywało się Voice Kraft lub podobnie icon_wink.gif
A co się żonie nie podoba w kolumnach podstawkowych? Tak z ciekawości pytam.

Co do odtwarzacza, dobierz raczej coś z serii 9XX, będzie przy okazji dobrze się komponował ze wzmacniaczem.
Tuner myślę, że podobnie. Co do różnic, może ktoś kto porównywał lub je dobrze zna Ci odpowie.

Kabelki dobieramy na końcu. Ale to powinieneś wiedzieć czytając wątki na forum. Ciągle się na ten temat pisze.
Po prostu po skompletowaniu zestawu musisz posłuchać na tym co masz i zastanowić się, co chciałbyś w brzmieniu skorygować.
Kable bardzo znacząco wpływają na dźwięk. Im gorszej są jakości tym bardziej upośledzają dźwięk całego systemu.
Że są potrzebne nawet kablosceptycy nie wątpią. Że te z dobrej miedzi i solidnie zbudowane grają lepiej niż te z lichej, też są skłonni przyznać. Niestety w pewnym momencie przestają wierzyć w fizykę i jej wpływ na rzeczywistość, bo często negują, że kable jeszcze lepszej jakości albo o niespotykanej geometrii splotu, kriogenizowane, czy poddane innej obróbce, albo izolowane znacznie lepszymi dielektrykami niż popularne, grają (pozwalają grać sprzętowi) lepiej.
Ale to odwieczny temat dyskusji na forach i nie tylko.
Moim zdaniem im lepszy zestaw, tym bardziej słychać ograniczenia tanich kabli, tym bardziej dźwięk się otwiera, nabiera naturalności przy lepszych.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź.
Z opisem preferencji dzwięku mam problem - to chyba jeszcze nie ten etap. Jak pisałem - nigdy nie miałem porządnego sprzętu stereo.
Czytam teraz ksiązkę o stereofonii (z lat 70-tych, autor: Witort), ale to tylko teoria.
Tuner i CD - też myślałem o serii 9xx - jednak może ktoś opisze różnice w porównaniu do serii T i CD.
Kolumny oczywiście używane. Co do podstawek to żona obawia się o bezpieczeństwo dzieci i ma zastrzeżenia do ich wyglądu - nie podejmuję się rozwijania tematu icon_wink.gif.
Kable - nie mam żadnych więc na początek potrzebuję coś neutralnego - jak pisałem nie za drogie i w miarę porządne.

Proszę o sugestie odnośnie do kolumn i kabli.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że moja odpowiedź teraz Cię nie zadowoli, ale za to masz szansę być zadowolony później.
Czy możesz pojechać gdzieś do salonu i posłuchać zestawu CD, wzmacniacz, kolumny w cenie ok. 4-6 tys. za całość (nie licząc kabli).
Kable poprosiłbyś by podłączono Ci jak najbardziej neutralne.
Poprosiłbyś by podłączono zestaw grający ostrzej i chłodniej a drugi cieplej, łagodniej. Trzeci mógłby być pośredni.
A jeszcze lepiej byłoby zapytać o to, czy mógłbyś zabrać swój wzmacniacz i wówczas poprosiłbyś o różnie grające kolumny. Pamiętając, że muszą być co najmniej 8 omowe.
Zabierz ze sobą ze 3-4 dobrze nagrane płyty CD o z różnorodną muzyką i instrumentami.
Oczywiście dobrze by było abyś zrobił notatki co grało i jak Ci się to podobało.
Na odsłuch dobrze się wcześniej umówić, choćby telefonicznie, by sala była wolna.

Taki odsłuch ma kilka podstawowych zalet. Poznałbyś swoje upodobania brzmieniowe i nam pozwoliłoby to lepiej Ci pomóc.
Zresztą temat preferencji brzmieniowych jest wałkowany niemal w co trzecim wątku, więc jeśli czytasz co się pisze na forum, powinieneś wiedzieć.
Jeśli nie czytasz, to niedobrze.
Czytając powinieneś już wiedzieć, że Twój gust może być diametralnie różny np. od mojego. I co później? Będziesz chciał odsprzedawać sprzęt a jeśli zrobisz to szybko możesz stracić na tym sporo. Lepiej poświęcić trochę czasu a może i parę złotych na sprawdzenie tak podstawowej sprawy, niż zastanawiać się co począć z nietrafionym sprzętem.

Kolumny standowe można przykleić do standów Blu Tackiem. Nie niszczy forniru a znając odpowiedni sposób (skręca się kolumny względem standów jakby się wykręcało śrubę). Normalnie trzyma tak, że przewrócisz kolumnę razem ze standem a ona nie spadnie. Tak samo można przewrócić kolumnę podłogową.
Oczywiście o gustach się nie dyskutuje, ale moim zdaniem monitory na ogół ładniej się prezentują niż podłogowe, mają fajne proporcje, łatwiej zrobić ładną mała kolumnę niż dużą podłogową, by wyglądała zgrabnie. Ale...
W razie czego byłoby na Ciebie. A ważne jest też by się podobało. Szczególnie żonie.
Kabelki naprawdę kupuje się na końcu. Ale skoro nie masz nic, trzeba coś polecić na początek. Czy 100zł to na kable głośnikowe i dwie pary interkonektów, czy dołożysz coś na interkonekty?

Nie bardzo rozumiem w jaki sposób kolumny będą oddalone te 4 metry od elektroniki. Czy szafka ze sprzętem będzie pośrodku a kolumny symetrycznie po bokach, oddalone po 2 metry każda? Czy jakoś inaczej? Pamiętaj, że jeśli jedna kolumna będzie oddalona od szafki o 3 metry a druga o metr, to musisz kupić 2x3metry kabla głośnikowego, ponieważ obydwa odcinki (dla kanału lewego i prawego) powinny być jednakowej długości.

A temat akustyki i ustawiania kolumn znasz? Jeśli nie napisz do mnie na PW i podaj swój adres mailowy. Wyślę Ci dość przystępnie napisane artykuły o tej tematyce. Naprawdę warto się zapoznać, bo akustyka to niemal połowa sukcesu jeśli idzie o dobry dźwięk.

Postaraj się odpowiedzieć maksymalnie dokładnie na wszystkie pytania, bo mało czego tak nie lubię, jak pytać o to samo w kółko.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Wizyta w salonie - odsłuch - ok, do załatwienia. Mieszkam w Warszawie, pewnie jakiś znajdę.
2. Preferencje - jasne że na forum powtarzają się opisy typu: dzwięk soczysty, nasycony, scena głęboka etc. Ale trzeba wziąć pod uwagę, że to tylko słowa, pojęcia które każdy rozumie na swój sposób. Ale ok, postaram się to określić.
3. Standy - czytałem o blu tack etc, ale temat trudny, więc standy dopuszczam ale w ostateczności.
4. W sumie na kable i interkonektory chciałbym wydać do 200 zł. Nic nie mam i coś jednak muszę kupić icon_smile.gif
5. Źródło ma byc obok kanapy, naprzeciw której mają być kolumny, czyli kable pójdą wzdłuż sciany, zakręcą i dojdą do głośników. W sumie to ok 5m i 7m. Nie wiedziałem że kable powinny być tej samej długości - dzięki za ten szczegół! Wychodzi więc 2 x 7 m. Znowu to przez ograniczenia pokoju. Opcjonalnie źródło może uda się postawić obok kolumn. Czy długi kabel obniża jakość dzwięku czy to tylko większy wydatek?

6. O ustawieniu i akustyce dużo czytałem, ale wiedzy nigdy dość - wyślę na PW.

Dzięki!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronachMogę jeszcze od siebie dodać, że Blu-Tack naprawdę świetnie działa - Na początku może się jeszcze da coś odczepić ale z czasem się ustala i trzyma rewelacyjnie.
Ja muszę swoje kolumny z całej siły pchać lub ciągnąc z boku, żeby poczuć, że coś się minimalnie zaczyna tam luzować. Na pewno kilkuletnie dziecko nie będzie w stanie nic podobnego wykonać. U mnie kolumny standowe spoczywają podłączone blu tackiem na komodzie, więc nie ma żadnych szans, żeby spadły. Standy też można dobrze przymocować do podłogi i problem z głowy. Z kolei, z łatwością, żywy maluch przewróci stojącą na podłodze dużą kolumnę, nawet przypadkiem.
Mój 4 letni syn po jakimś czasie i tłumaczeniach, że to ważne i nie tanie stracił zainteresowanie sprzętem, choć kiedyś trzeba było wyjmować Zygzaka Mcqueena z bas-refleksu icon_smile.gif.


Blu tack poza kolumnami ma setki zastosowań, możesz go np. użyć do przyczepienia obrazków bez wiercenia, odstawania od ściany.
A cena śmieszna.


Aha i jeszcze ciekawostka. Ostatnio czytałem recenzję kolumn podstawkowych na jakiejś angielskiej stronie i doświadczony, niemłody i na pewno nie biedny recenzent stwierdził, że w zwykłych mieszkaniach, jeśli nie ma się pokoju minimum 30 m2, nie ma żadnego sensu używać kolumn podłogowych, co najwyżej kupuje się większe monitory i mocniejszy wzmacniacz.
Według niego, żeby użyć podłogówek w np. 20 metrach powierzchni i do 3 m wysokości, trzeba zacząć od wydania min. 40 - 50 tysięcy dolarów na adaptację pomieszczenia. Potem już można kupić kolumny za 5 tys. $ icon_smile.gif

Oczywiście to przesada ale coś w tym jest moim zdaniem.


I zapewniam, że basu nie brakuje z moich kolumn - też mam 18 metrów.

Pozdrawiam i miłego kupowania.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O kolumnach standowych napisałem bardziej pro forma, tak dla zasady. Faktem jest, jak stwierdził Passo, że monitory na solidnych standach, które jeśli dodatkowo będą dociążone piachem albo śrutem ołowianym mogą być stabilniejsze od wielu wolno stojących.
Ale oczywiście możesz kupić podłogowe. W takim metrażu widziałbym raczej niewielkie. Niektóre takie modele są jakby kontynuacją/rozwinięciem monitorów do formy podłogowej, przez dodanie większej obudowy. Nieraz większego głośnika nisko-średniotonowego albo dodatkowego głośnika niskotonowego. W pierwszym z przypadków płaci się więc za większą obudowę. Bywa, że taka kolumna strojona jest wówczas niżej, co jednak zazwyczaj odbija się niekorzystnie na innych aspektach brzmienia. Oczywiście nie są to jakieś sztywne reguły. Opisałem to tylko poglądowo.
Jasne, że jeśli masz takie pomieszczenie, które nie podbija niskich tonów albo raczej je wygasza, nawet większe kolumny podłogowe z większymi głośnikami niskotonowymi też mogą dobrze tam zagrać, nie bumiąc. Ale to trzeba by sprawdzić. Zawsze dobrze jest sprawdzić jeśli ma się taką możliwość.
Z innej jeszcze strony patrząc na problem, nie dawałbym zbyt dużych czy trudnych do wysterowania kolumn do Twojego wzmacniacza.
Niestety Grundig FA A904 nie należy do najbardziej wydajnych wzmacniaczy.

Dłuższe kable będą miały większą oporność oraz co za tym idzie nieco inną pojemność i indukcyjność. Nie są to duże wartości i wiele zależy od jakości wzmacniacza, jego konstrukcji. Dłuższy nieekranowany kabel może także bardziej zbierać zakłócenia.
Ogólnie rzecz biorąc dobre kable do kilku metrów, tak jak ma być u Ciebie nie powinny poczynić większej różnicy w jakości odbioru.
Puryści pewnie nie do końca się ze mną zgodzą, ale nie przesadzajmy.
Metr kabla lepszej jakości jest na ogół dość drogi i dlatego kupuje się krótsze odcinki.
Tam gdzie potrzebny jest krótszy kabel nie zwijaj nadmiaru w pętlę, ponieważ zrobi się cewka a to dopiero niekorzystnie wpłynie na dźwięk. Jeśli taki kawałek gdzieś schowasz, to wrzuć go tam luźno. Albo niech zatoczy duże koło i wróci.
Ponadto przy tej długości kabli 200zł na wszystko może okazać się zbyt małą kwotą nawet na podstawowe, ale solidne modele.

Co do preferencji i określeń dźwięku po odsłuchu sytuacja powinna się wyklarować. Wówczas specyficzne nazewnictwo nie będzie tylko zbiorem abstrakcyjnych definicji.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na prostym przykładzie, wieża w pokoju dziecka ma "moc 2x50W", a pobiera z sieci 60W, tak więc jestem eco;) Podpinając pod nią duże prądożerne kolumny dodatkowo 4ohmowe, ustawiając głośnośc na 1/3 wieżyczka zacznie się mocno grzać, lub się wyłączy. Wydajny ciężki wzmacniacz ma tzw. "zapas mocy" ( wydajny duży ciężki zasilacz, kondensatory o nieco większej pojemności niż normalne ) i przy mocy 2x70W (przy 8ohm ), 2x100W(przy 4ohm) pobiera np.300W. Taki wzmacniacz poradzi sobie z niższą opornością kolumn, ich niską skutecznością, wyższym poziomem głośności bez zniekształceń .
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewniam Cię że nie tylko w takim mini zestawie za 600zł jest to praktyką . Nie jedna tania miniwieża, mniej pobiera niz... sam solidny odtwarzacz CD hi-fi . Lepsza klasa, droższa Pianocraft yamaha 2x30W pobór 56W, a gdzie pobór dla cd/dvd, wyswietlacz itd. ? Nawet w dużych wzmacniaczach tak bywało, dość popularny technics su500 miał 2x75W i pobór 130W, więc też trochę eco . W nowszych konstrukcjach z jakimis aspiracjami , nawet niedrogich i bliższych Kowalskiemu bywa już lepiej i normalnie np. pioneer A-20 2x70W pobór 175W, w bliższych Smithowi Lavardin 2x55W pobór koło 400W. Acuphase podobne proporcje, oczywiście pracuja w innej klasie i to juz hiend, nawet nie grając pobierają sporą energię, ale to obrazuje to o co pytał Maitre.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...