Skocz do zawartości

Stereo do 18 m2


Celdur

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 273
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Nawet tanie CD maja obudowy na tyle wytrzymałe że bez problemu powinny wytrzymać nacisk wzmacniacza ( nawet dość ciężkiego ). Ustawienie wzmacniacza na CD daje mu dodatkowy docisk i jest to wskazane dla stabilności jego pracy. Czasem może pojawić się problem z tym że wzmacniacze bywają wyraźnie głębsze niż poniektóre CD. Podgrzewanie CD od spodu zmienia warunki pracy zegara taktującego i to nie jest korzystne. Również smary w mechanizmach podgrzewane mogą krócej działać prawidłowo. Dlatego tylko dla sfotografowania sprzętu można ustawiać CD na wzmacniaczu, bo takie ustawienie szkodzi zarówno CD jak i wzmacniaczowi. Można i w tym znaleźć plus. Jeśli szybciej nam się sprzęt zepsuje. może to stać się przyczynkiem do zakupu następnego ( może lepszego ? - do chwili i jego zepsucia ).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak głębokość mają taką samą, tylko że pod wzmacniaczem też jest kratka i zauważyłem że tam jest ciepło.
Czuć to nawet na półce niżej gdzie stoi CD, Taka temperatura na górę CD non stop też raczej dobra nie będzie?
Jeśli temperatura od góry niczego nie zniszczy to mógłbym tak postawić.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można postawić na różne sposoby ale... .
Fine Artsy z tej serii mają bardzo cienką blachę obudowy, łatwo się gnie.
Wzmacniacz można by postawić na CD, lecz trzeba by dać blachę np. miedzianą, która byłaby radiatorem. A pod blachą dość szerokie i niezbyt niskie "nóżki", które lepiej by były kwadratowe albo prostokątne i róg każdej takiej nóżki/podkładki licowałby się z częścią przedniej oraz bocznej i tylnej oraz bocznej krawędzi odtwarzacza CD.

Rzeczywiście sytuacja gdzie odtwarzacz CD stoi na wzmacniaczu z otworami wentylacyjnymi u góry jest niezbyt korzystna, choćby z takich względów jak pisał MobyDick.
Można by postawić CDk na wzmacniaczu, ale trzeba by dać jeszcze jakieś podkładki wynoszące odtwarzacz choć kilka centymetrów w górę. Ale wówczas nie wyglądałoby to chyba dobrze, estetycznie.

Chyba, że miałem/mam takie wzmacniacze, których obudowy nie są zaopatrzone w otwory wentylacyjne (Densen B-100 i Pro-Ject 7AMP), to i tak w miarę możliwości stawiam wzmacniacz oddzielnie i daję mu choć kilkanaście centymetrów luzu u góry.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieplejsze powietrze jest lżejsze. Dlatego zwykle we wzmacniaczach robi się ażurowy spód pod radiatorem i nad nim. Wtedy ciepłe powietrze uchodzi górą a na jego miejsce wchodzi powietrze szczelina od spodu. Do tego celu na ogół wystarczające są nawet niskie nóżki. Jednak ciepłe powietrze z nad wzmacniacza musi mieć ujście i chłodne powietrze musi mieć swobodny dopływ. W przeciwnym przypadku ciepłe powietrze krążąc np. w zamkniętej szafce będzie nagrzewać wszystko do wokół i sama konwekcja wewnątrz wzmacniacza będzie zakłócona.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Można by postawić CDk na wzmacniaczu, ale trzeba by dać jeszcze jakieś podkładki wynoszące odtwarzacz choć kilka centymetrów w górę. Ale wówczas nie wyglądałoby to chyba dobrze, estetycznie.


Dokładnie. Sam takie coś niegdyś zastosowałem.

Posiadałem 4 klocki z granitu o wymiarach 5cm x 5cm x 5cm. Postawiłem na nich odtwarzacz Cd. Łącznie odległość między górną płytą wzmacniacza, a spodem odtwarzacza Cd wynosiła jakieś 7cm - uwzględniając jeszcze wysokość nóżek od Cd. Co do wyglądu to mi się podobało, jednak po pewnym czasie zrezygnowałem z takiego pomysłu gdyż jak się okazało odtwarzacz Cd od spodu przy dłyższych odsłuchach był dość mocno nagrzany. Skończyło się tak , że klocki stoją osobno. U mnie innego rozwiązania nie było niestety,
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie ładnie wygląda CD na niższej półce icon_smile.gif

Może się przyzwyczaisz- ja bym sobie na razie odpuścił szukanie innego rozmieszczenia.
No chyba że dorwiesz deseczki pod kolor wzmacniacza i na nich postawisz CD-będzie lepsze chłodzenie u równomierny rozkład masy. O ile to Ci się spodoba wizualnie...

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CD nie wymaga większej przestrzeni niż tą która ma. No chyba żebyś chciał na nim położyć jakąś płytę dociskową. Tak jak jest, jest bardzo dobrze. Sytuacja z ustawieniem wzmacniacza na CD jest na pewno również dobrym pomysłem. Nie potrzeba stawiać wzmacniacza na niczym co by zwiększało odległość od CD.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 months later...
  • 4 years later...
Dnia 11.09.2015 o 21:28, Celdur napisał:

Gdyby ktoś się zastanawiał nad wymianą wzmacniacza operacyjnego OPA 2134 PA na Muses 8820 to z ręką na sercu stwierdzam że warto.
Dźwięk się ocieplił, wysokie tony uspokoiły. Ogólnie przekaz jakby "czystszy" ale i także bardziej czuły i wyłapuje kiepską jakość - np. w radiu internetowym
w tle pojawiają się różnego rodzaju szumy (ale trzeba przyłożyć ucho do głośnika żeby usłyszeć)
Myślę że za jakiś czas zaryzykuję 200zł na Muses 02, który siedzi np. w Asus Xonar Essence One.
Obecnie dogrzewam nowe interkonekty Nameless Black Silver Line z tymi filtrami ferrytowymi, ale mam na razie mieszane odczucia.
Może coś się zmieni jeszcze po kilku dniach odsłuchu. Mam jednak wrażenie że poprzednie Black Classic mk II grały ciut lepiej.
No ale tutaj też cena kabli jest różna - mk II w 2004 kosztowały 600zł a Silver obecnie można dostać za.. no właśnie w sumie nie wiadomo (ceny jeszcze nie podali) Mi udało się wyrwać komplet na allegro i to chyba jeszcze wersję prototypową.
No i czy te filtry to przypadkiem nie psują dźwięku? W sieci opinie są różne i nie polecają zakładać tego do żadnych kabli przy hi-fi.

Czy wymiana opampa powoduje zmianę brzmienia na wszystkich wejściach czy tylko na wejściu phono? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...