Skocz do zawartości

Coś na uspokojenie... kolumn


xor

Recommended Posts

Witam szanownych forumowiczów.

Po kilkunastu miesiącach odwiedzania forum jako czytelnik przyszedł czas na pierwszy mój wpis i prośbę o poradę.

Sprawa dotyczy zakupu wzmacniacza stereo w kwocie około 3.000 PLN za nowy, który będzie współpracował z Focal Chorus 714V w pomieszczeniu 20m2 (4x5).
Kolumny do tej pory grały mocno górą, technicznie i twardo. Chciałbym, żeby kolumny się uspokoiły, zeszły trochę z góry, zagrały cieplej ale i dynamicznie. Żeby współpraca wzmacniacza z kolumnami była przyjemnością dla słuchacza.
Muzyka to: rock, hard rock, rock/metal progresywny, metal symfoniczny, trochę popu, ciut klasyki.

Nie oczekuję tutaj propozycji zmiany kolumn, przewodów, mieszkania czy też żony - to wszystko zostaje. Zdecydowałem się na zmianę tylko elektroniki.
Proszę o wskazanie powiedzmy czterech kandydatów do odsłuchu, którzy będą Waszym zdaniem najlepiej grały z Focalami 714V.

Moje obserwacje internetowe wskazują na:
Arcam A19
Creek Evolution 2
NAD C326bee (czy nie jest za mały?)
NAD C356bee
Marantz PM 6005
Marantz PM 7004
Peachtree Audio DECCO 65 (czy warto dołożyć parę stówek?)
Rotel RA-12

Które z wymienionych brać pod uwagę, a które nie? A może coś innego?
Jak na tle wzmacniaczy powyżej wygląda Creek Evolution 5350?

Zapytacie o źródło dźwięku? Będzie to odtwarzacz CD dopasowany producentem do wzmacniacza.

Dziękuję i pozdrawiam.

PS. A po wszystkim podzielę się swoimi wrażeniami.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muzyczny_gość ma rację. Te Focale trudno okiełznać, ponieważ tak właśnie grają a kolumny jak Ci zapewne wiadomo najbardziej w zestawie (przynajmniej w tym segmencie cenowym) wpływają na brzmienie.
Wszystkie te wzmacniacze, które wymieniłeś chyba nie załatwią sprawy jak należy.
Ja rozglądałbym się za wzmacniaczem lampowym. To moim zdaniem chyba jedyny ratunek.
Swego czasu z równie ofensywnymi kolumnami Audio Physic Tempo czy Virgo dobrze się zgrywał wzmacniacz Jolida 502B.
Oczywiście można by poszukać innego lampiaka, ale czy będzie równie dynamiczny?
Ostatecznie jakiś wzmacniacz w klasie A. No może coś jeszcze, ale to trzeba by się zastanowić, poszukać.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Domyślam się, że czeka mnie długa droga i mam nadzieję, że na końcu drogi będzie wybraniec icon_smile.gif
Jak już będę miał kilka konkretnych wzmacniaczy na oku to i możliwości odsłuchu się znajdą.

@musicmaniak: Czy taki Marantz PM6005 nie jest za słaby do podłogówek i 20m2 pomieszczenia?
To tylko (a może aż) 45W na kanał przy 8 ohmach.
Producent kolumn zaleca wzmacniacz w zakresie 25-150W przy 8 ohmach. Może skupić się na jakimś wzmacniaczu 80-100W na kanał (np. Rotel RA-12)?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Kolumny do tej pory grały mocno górą, technicznie i twardo. Chciałbym, żeby kolumny się uspokoiły, zeszły trochę z góry, zagrały cieplej ale i dynamicznie. Żeby współpraca wzmacniacza z kolumnami była przyjemnością dla słuchacza.

A nie zastanawiałeś się nad hybrydą - wzmacniaczem tranzystorowym z wbudowanym przedwzmacniaczem lampowym?
Może coś z Xindaka?

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

@musicmaniak: Czy taki Marantz PM6005 nie jest za słaby do podłogówek i 20m2 pomieszczenia?
To tylko (a może aż) 45W na kanał przy 8 ohmach.
Producent kolumn zaleca wzmacniacz w zakresie 25-150W przy 8 ohmach. Może skupić się na jakimś wzmacniaczu 80-100W na kanał (np. Rotel RA-12)?


U mnie przy około 16 m2 i monitorkach dali ikon 2 potencjometr zazwyczaj znajduje się na godzinie 9 i jest to naprawdę przyzwoita głośność. Od kiedy mam tego wzmaka nie wysterowałem go na max. Zwróć uwagę, również na to że wzmacniacze lampowe mają o wiele mniejszą moc od tego marantza a jakoś dają rade i są zachwalane. Proponuje Ci przejść się na odsłuch i sam usłyszysz co Ci bardziej odpowiada icon_smile.gif .
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Ale Rotel na "uspokojenie" icon_rolleyes.gif , to jakby sól na ranę posypać icon_lol.gif


I to jest dobra odpowiedź dla mnie, bo nie będę tracił czasu na odsłuch.

Co do wzmacniaczy lampowych... starałem się omijać ten temat, bo go jakoś nie czuję. Mało jestem oczytany z lampami czy też hybrydami. W zasadzie żadnego nie miałem okazji posłuchać. Muszę nadrobić zaległości.
Ilekroć szukam czegoś więcej o lampach to i tak trafiam na jakieś forum dla gitarzystów icon_smile.gif
Sporo jest w sieci pozytywnych opinii o lampach z Chin. A może coś z innego rynku?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś prawie wszystko jest "chińskie" nawet o wielu rzeczach nie wiemy.
Może JJ electronic ze Słowacji. Włoskie Jadis i francuskie Unison Research są bardzo dobre, ale to już większy wydatek.
Amerykańskie też są bardzo dobre i niektóre lampiaki nie są tak drogie. Wspomniana Jolida jest niby amerykańska, choć z Chinami ma wiele wspólnego. http://www.jolida.com/product/tubeamp
Trzeba wiedzieć, ze są "chińskie" i chińskie wzmacniacze.
Nie zapominajmy o dobrych polskich wzmacniaczach jak Amplifon, Delta Studio, Ancient audio, RCM czy Skorpion a wymieniłem nie wszystkie.
Ja w tej chwili gram na wzmacniaczu austriackim Ayon ale lampy mocy włożyłem chińskie Shuguang Black Treasure KT88Z. Są lepsze pod wieloma względami od świetnych w swojej cenie amerykańskich (robionych w Rosji) Electro-Harmonixów.
Lampy sterujące, to niestety w dalszym ciągu najlepsze są te ze starej produkcji czyli NOS (New Old Stock).
A takie właśnie (można i nowe) montuje się w przedwzmacniaczu wzmacniaczy hybrydowych. Bo hybryda, to połączenie techniki lampowej (najczęściej lampy w przedwzmacniaczu) z tranzystorową (końcówki mocy).
We wzmacniaczu hybrydowym raz na kilka lat wymienia się lampy. Wytrzymują od kilku, do kilkunastu tysięcy godzin grania. Po prostu odkręcasz obudowę, wyjmujesz zużyte lampy, wkładasz świeże i skręcasz obudowę.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zejdę trochę z głównego wątku i doradzę coś innego icon_smile.gif
xor spróbuj wymienić kondensator na tweeterze na mundorf m-cap (biały), koszt nie powinien przekroczyć 50zł za 2 sztuki.
Sam miałem ogromne problemy z ostrym brzmieniem i właśnie wymiana kondensatora na tweeterze rozwiązała mój problem.
Przez ponad rok wymieniłem praktycznie wszystko poza wzmacniaczem i przymierzałem się też do wymiany wzmacniacza, ale w sumie przypadkiem postanowiłem sprawdzić czy mundorf coś zmieni i zmienił.
Pewnie zaraz pojawią się głosy że to nie kondensator tylko gwiezdny pył zmienił brzmienie, ale decyzja należy do Ciebie icon_wink.gif
Od siebie mogę powiedzieć, że ten kondensator brzmi bardzo łagodnie i detalicznie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem jakiś czas temu te Focale, to dobre kolumny i dzisiaj żałuję że je sprzedałem. Potrzebują one dynamicznego wzmaka , u mnie dobrze zgrywały się z Nad C 352. Ten nad ma lekko wycofaną górę pasma , ale na pewno nie można powiedzieć że "muli". Arcam to też dobry pomysł, słyszałem te kolumny z jakimś modelem z serii Diva i fajnie to grało. Creeka (przynajmniej Evo) radzę omijać z daleka, z tymi kolumnami to naprawdę złe zestawienie.
No i kwestia kabli... 714v lubią się moim zdaniem z Van den hulami, CS 122 będzie bardzo dobry , jeszcze lepszy chociaż droższy byłby VDH Magnum.
W temacie lampiaków niestety nie doradzę. Pozdrawiam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za porady.
Xindak może się okazać dobrą opcją, ale XA-6950 u dystrybutora trochę poza budżetem. Bardziej XA-6900.

@nightrunner: Trochę za cienki jestem do takiej zabawy w metaloplastykę. Obawiam się, że po takiej operacji mógłbym potrzebować wzmacniacza z kolumnami icon_smile.gif

Słuchałem ostatnio moje kolumny z NAD 356. Zestaw grał dynamicznie, ale czegoś mi brakowało. Jak by środek gdzieś się schował.
Kwestia kabli - to będzie chyba element do zmiany jako ostatni.

A co myślicie o Audiolab 8200A?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Focale same z siebie są ciężkie do ogarnięcia tak jak koledzy pisali icon_smile.gif marantz a szczególnie ta seria gra bardzo płasko i bez wrażeń . Lampa to dobre wyjscie ale ją trzeba dopieścić i kupić dobre lampy które złagodzą Ci brzmienie . A to koszt około 2 K Wszystkie wzmaki które wymieniłeś odsłuchiwalem oprócz Arcama. Rotele a szczególnie nowe serie grają agresywnie i duźym środkiem także do focali sie nie nadają ale za to starsze wersje rotela nędą grały lepiej niż wszystkie powyższe wymienione modele. Np modele preamp rc 995 z końcówką rb 870bx lub 970 bx czyli stara dobra szkoła rotela z fajną kontrolą i nie masakrującym basem ładną średnicą i wyważoną górą Poszukaj starszych wersji wzmakow.

Niestety starsze modele wydobywały o kilka klas wyżej brzmienie z Nad em jest podobnie od kąd zmienił sie konstruktor udane i nie drogie serie to 340 i 350 a grały jak dzisiejsze wzmaki za 3-4 koła a cd daj sobie spokój lepiej postaw HTPC z DAC najlepiej Arcama przez usb i wtedy już z pokoju już nie wyjdziesz icon_smile.gif Z HTPC ci pomogę

A do lampy koniecznie zakup miernik bo co kilka dni przed odsluchem sprawdzaj napięcia na lampach te 0,3-0,2 V potrafią drastycznie zmienić brzmienie systemu icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...