Skocz do zawartości

Jak wygrzewać słuchawki aby pozbawić ich umacniania wysokich i niskich tonów?


Recommended Posts

To popularne w audiofilskim światku "wygrzewanie" nie oznacza, że można sobie dowolnie zequalizować dźwięk. Cała ta magia polega na tym, że nowy przetwornik (głośnik) jest jeszcze "nierozruszany", więc przez pierwsze kilkadziesiąt godzin dźwięk może ewoluować, późniejsze zmiany mogą wynikać co najwyżej ze zużycia elementów i są raczej marginalne.

Skoro nie pasuje Ci sygnatura dźwięku Twoich słuchawek, to może warto spróbować zabawy z equalizerem. Co jest Twoim źródłem dźwięku i jakie to słuchawki?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to się bardzo pomyliłeś Grzesiu icon_smile.gif.
Właśnie siedzę i przeglądam, co mi wpada pod oko i wydaje mi się, że te słuchawki po prostu mogą tak grać.
Ja mam Sennheisery HD 205. Podstawowy model nausznych, dokanałowe mam jakieś prostaki za 100 zł do biegania. Nie zgłębiam zbyt tematyki słuchawek. Nie wiem czy tzw. wygrzanie da lepszy efekt przy tego typu słuchawkach. Nie sądzę. Może przy jakichś nausznych lepszej jakości.
Przy kolumnach na pewno icon_smile.gif.
Czytając opinie użytkowników i porównania z innymi modelami, znajdziesz podobne spostrzeżenia. Kolejną sprawą jest też źródło. Choć w Twoim przypadku, całkiem fajne.
To słuchawki bardziej na ulice, wśród zgiełku. Do relaksacyjnego słuchania polecałbym Ci nauszne. Sądząc po Twoich uwagach, co do obecnego brzmienia, polecałbym jakieś zamknięte. Poszukaj, posłuchaj, a znajdziesz.

Pozdrawiam i więcej wiary w ludzi życzę icon_smile.gif.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to już jest z dokanałowymi słuchawkami, a szczególnie z takimi na dynamicznym przetworniku, że grają mocno dołem, a często i góra jest wystrojona głośno (klasyczny układ częstotliwościowy typu V).

Skoro rozmawiamy o przenośnym sprzęcie to opcja z equalizerem jest naprawdę warta uwagi. Sprawdź czy to nie wystarczy.

Na przyszłość polecam pchełki jakie sam posiadam - Phonak Audeo PFE112, w nich nie znajdziesz podkolorowań, sądząc po testach Goldenears są prawdopodobnie najbardziej zrównoważonymi słuchawkami tego typu na rynku. Dodatkowo mają trzy rodzaje filtrów, które pozwalają dobrać ich charakterystykę do swojego gustu.



----------------------------------------------------------------------------

Postudiowałem trochę wykresów częstotliwościowych Twoich słuchawek i sprawdziłem możliwości i10. Proponuję takie ustawienie player'a:

80Hz WIDE -10 (jeśli tyle się nie da to zrób o ile można)
220Hz WIDE -7
650Hz 0
2.4kHz WIDE +8
13kHz WIDE +5

reszta ustawień w pozycji OFF

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem dokanałowe o półkę wyżej niż EP-630 to mam dno, bo są gorsze niż te creativy. Bo creativy wzorami nie są ale takich cudów jak te senki nie wyprawiają. Jak słucham Cohena na pianocrafcie w domu i na EP-630 na spacerze to jest w miarę dobrze. A na tych sennheiserah słuchać się nie da.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Jacek75, miałeś jakieś porównanie z nieco droższymi słuchawkami ? Albo z takimi dołączanymi do telefonu ? Zapewne byłyby trochę wygodniejsze. Tak z ciekawości, pytam.
W sumie za 10 zł można kupić i sprawdzić samemu, ale skoro już masz takie pod ręką icon_biggrin.gif ...


Nie jestem fanem słuchawek, mam stare 10 letnie duże zamknięte tonsile do nocnego grania na pc w Stalkera i Gothica i na szczęście te słuchawki nie graja jak altusy icon_wink.gif. Kolega kiedyś przyniósł nauszne Sennheisery za ok 200zł, ale krew z uszu . Nastoletni kuzyn dostał beats audio( drDre jakoś tak? pamiętam z lat 90 z mtv ) ale to najdroższe "b" na słuchawkach, naciąganie dzieciaków. Natomiast żona z "droższych" kupiła jakieś sony i panasonic za ok 70 zł- ale jeden pies, jazgot albo basisko.
Nie, nie lubię słuchawek .Słuchawki z telefonu raczej wywalamy, niewygodne do słuchania te wsuwki, jak rozmawiam przez komórkę to przez głośnomówiący wbudowany w tel-swoją drogą każdy tel to ma, a 90%kierowców trzyma słuchawkę przy uchu icon_lol.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta, dokładnie. Ja też nie jestem fascynatem słuchawek, po prostu nie wciąga mnie ten temat i tyle. Mam do słuchania tez nauszniaki. A z użytkowaniem częściej, jak na forum siedzę w nocy do coś sobie puszczam, albo film, żeby domostwa nie pobudzić.
Zapewne kiedyś zapytam o słuchawki, jak sobie nie będę radził w wyborze. Póki co mam inne plany,co do zagospodarowania kasy na rzecz mojego stereo icon_biggrin.gif.

Grzesiek wybacz, w kwestii słuchawek nie bardzo pomogę. Ale jest tutaj taki Kolega, który pojawia się bardzo rzadko, ale jak jest, to zazwyczaj uczestniczy w tematach odnośnie słuchawek. Jak dobrze pamiętam, to Homzik. Może napisz do niego, może podpowie Ci coś, albo podrzuci konkretne propozycje. Ot tyle mogę pomóc icon_wink.gif.

Pozdrawiam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A, będą się nadawać do ambitnej muzyki?
Słucham:
chillout
jazz
blues
Lubię naturalne brzmienie.

PS. Przestudiowałem dokładnie styl promowania tych słuchawek i powiem szczerze, obawiam się ich. Obawiam się, że to kolejny produkt dla tych co uważają, że im bardziej muzyka przesycona w bas tym lepiej. Boję się również błędu jaki popełniłem z sennheiserami- kosztowało mnie to troszkę.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A, będą się nadawać do ambitnej muzyki?
Słucham:
chillout
jazz
blues
Lubię naturalne brzmienie.

PS. Przestudiowałem dokładnie styl promowania tych słuchawek i powiem szczerze, obawiam się ich. Obawiam się, że to kolejny produkt dla tych co uważają, że im bardziej muzyka przesycona w bas tym lepiej. Boję się również błędu jaki popełniłem z sennheiserami- kosztowało mnie to troszkę.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...