Skocz do zawartości

Zestaw stereo do 1000pln


gringlogringo

Recommended Posts

Cześć, jestem tu nowy, chociaż trafiłem już na to forum starając się zdobyć wiedzę na temat stereo. Niestety im więcej czytałem tym wiedziałem mniej (co chyba jest dość powszechne u zielonych w tym, a pewnie też w jakimkolwiek innym równie złożonym temacie). Staję teraz przed wyborem mojego pierwszego zestawu amplituner i kolumny, mam na ten cel budżet w wysokości 1000 polskich złotych (ok. 350 na amplituner reszta na kolumny) i przyznam się, że praktycznie zero wiedzy.

Źródłem dźwięku będzie: a) gramofon - stanton str8-30 z seryjnym systemem, chociaż w planach jest zmiana systemu na Audio Technice at-95; wraz z mikserem numark x6. Z niego leci jazz, funk, soul, stare piosenki, world itp.
i komputer (z czasem dokupie daca) z którego leci to co z winyli + techno, drum and bass, rap (przeważnie internet - soundcloud, youtube w wysokiej jakości). mało słucham ostatnimi czasy gitarowej muzyki. Filmy i gry, chociaż nie jest to moim priorytetem, jeśli chodzi o dźwięk.

Pokój który ma być nagłośniony jest wysokim prostopadłościanem o powierzchnii ok. 20 m2 (z naciskiem na około, nie mierzyłem) i tu pojawia się problem, gdyż są tu dwa główne miejsca słuchania muzyki: kanapa i łóżko. W związku z powyższym nie mam jeszcze skrystalizowanego pomysłu na ustawienie głośników. Kanapa znajduje się na środku jednej z dłużych ścian pokoju, zaś łóżko w rogu przy przeciwległej długiej ścianie. Jednym z moich pomysłow było ustawienie kolumn przy jednej z wąskich ścian, jednak wtedy osoby siedziące na kanapie będą słyszały dźwięk z boku, co będzie wyjątkowo denerwujące przy filmach. Drugim wariantem było podwieszenie głośników w rogach nad kanapą. dałoby to równomierniejszy dźwięk, jednak mam wątpliwości czy osoby siedzące na kanapie będą w ogole słyszały szczegóły - głośniki nie będą skierowane bezpośrednio na nich, a fale będą dochodziły do nich dopiero po odbiciu - nie wiem czy to najlepszy pomysł. dodatkowym minusem może być koszt porządnego zamontowania głośników na ścianach + fakt, że pewnie trzeba będzie wybrać kolumny trochę pod tym kątem, a nie jest to moje ostateczne miejsce zamieszkania i nie chciałbym, żeby okazało się, że nie mam co zrobić z kolumnami, bo obzdurałem sobie ich przykrecanie.

Strasznie się rozpisałem o tym ustawieniu, a na to pytanie chyba będę musiał odpowiedzieć sobie w dużej mierze sam. Wracając do samego sprzętu - nie zależy mi na głośności. podejrzewam, że to co kupie i tak będzie grało głośniej niż to tolerują sąsiedzi:) co do jakości dźwięku też nie mam jakichś preferencji, gdyż nie miałem okazji osłuchania dużej ilości zestawów audio i jestem niewprawiony, a po drugie przesiadam się z pierdziawek komputerowych, więc różnica brzmienia i tak rzuci mnie na kolana. wiem, ze wszyscy nowi chcą "dobrego bassssu" i też chciałbym mieć coś co odda ciepłe brzmienie basowych syntezatorów (mam na myśli nie takie punchy "pu" i "bu", a raczej "mmmmmmmmm" z powolnym atakiem), ale może się okazać, że to co jest "na środku" jest dla mnie zupełnie wystarczające.

Nie wiem na ile poważnie podchodzi się tutaj do wyglądu zestawu, ale przyznam się, że urzekł mnie design amplitunerów lat 80 i 90tych. Czarny, mnóstwo przycisków i wyświetlacz z zielonymi cyferkami - uwielbiam takie rzeczy, natknąłem się na ONKYO TX-7830 i całkowicie się w jego wyglądzie zakochałem. mam nadzieje, że gra jak wygląda icon_smile.gif, jakie są podobne alternatywy?
W sprawie kolumn nie mam zielonego pojęcia :/ jeżeli przebrnęliście przez wypociny na temat pokoju, to wiecie, że nawet nie wiem czy mają one być podłogowe czy jakie, więc w tym temacie rozkładam ręce. Liczę na to, że w toku dyskusji ten problem zostanie szybko rozwiązany.

Dzięki za przeczytanie mojego pierwszego posta. Mam nadzieję, że z waszą pomocą stanę się w końcu odbiorcą muzyki, a nie szumu.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zupełnie nie dziwie się, że nikt nie chce czytać tych wypocin - za długie, temat sztampowy.
W związku z tym:

szukam: amplitunera, kolumn

budżet: 1000zł (do lekkiego nagięcia)

muzyka: jazz, rap, elektronika

pokój: ok 20m^2

źródło: komputer i gramofon (stanton str8-30) z mikserem numark x6 (nie jestem do niego zbyt przywiązany, mogę zmienić)

Z tego co zauważyłem na forum, podobnym do mnie najczęsciej poleca się Fine Arts v2 v3. obecnie nie ma żadnych na allegro, co myślicie o innych FA np.
http://allegro.pl/grundig-fine-arts-r1-zna...3914846081.html

natknąłem się też na NAD'a. Wyczytałem, że to sprzęt wysokiej jakości
http://allegro.pl/nad-7125-amplituner-0213-i3903006571.html
oraz http://allegro.pl/amplituner-audiofilski-n...3921716866.html - ale chociaż się nie znam, to coś czuje ze cena poszybuje

taki philips http://allegro.pl/rzadko-spotykany-amplitu...3919369242.html

onkyo http://allegro.pl/onkyo-tx-8211-swietny-mo...3919733172.html
http://allegro.pl/onkyo-tx-7700-doskonale-...3920232073.html

i denon http://allegro.pl/denon-dra-295-markowy-am...3927599243.html

Czy te amplitunery mają jakiś sens?
Z góry dzięki za odpowiedź i pozdrawiam:)


Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gringlogringo nie stresuj się brakiem odpowiedzi. Masz po prostu pecha bo tak jak w okresie Świąt i Nowego Roku na forum był spokój i łatwo było uzyskać cenne rady tak teraz zrobił się ruch jak w ulu i ciężko jest się przebić z pytaniami.
A jeśli chodzi o fajny sprzęt to w sąsiednim wątku była dyskusja, w której wykazywano wyższość Tannoy Revolution R3 nad innymi Tannoyami (koszt sprowadzenie z Anglii 100zł za kolumnę czyli razem za te R3 wyszłoby ok. 900zł).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.
Gringlogringo Twój pierwszy post jest wzorowy icon_biggrin.gif , wszyscy powinni tak je pisać. Podałeś informacje potrzebne, aby sensownie Ci doradzić.
Budżet 1000 zł na wzmacniacz i kolumny, pozwala na złożenie już fajnie grającego zestawu stereo.
Podobnie jak Ty podzieliłbym budżet. Zastanawiam się tylko nad amplitunerem. Czy koniecznie musi to być amplituner ? Poleciłbym Ci wzmacniacz stereo. Jeżeli bardzo zależy Ci na radiu, możesz dokupić osobno tuner, a wzamkowi zostawić jedynie wzmacnianie sygnału.

Pytanie o gramofon, czy zajmujesz się scratchingiem ? Pytam, bo piszesz, że masz w komplecie mixer. Jeżeli zestaw ten służy Ci tylko i wyłącznie do słuchania muzyki, to ja osobiście rozważyłbym zamianę owego zestawu na klasyczny gramofon. Jeżeli taka opcja nie wchodzi w grę, polecam zmianę wkładki, jak zauważyłeś już sam wcześniej.

Odnośnie ustawienia kolumn w Twoim pokoju, to myślę że trzeba by było postawić je naprzeciwko kanapy. Jeżeli to nie będzie możliwe (bo piszesz, że na krótszej ścianie stoi w rogu łóżko), to będziesz musiał coś pokombinować. Może małe przemeblowanie icon_wink.gif.
Najważniejsze, żeby docelowo i w miarę możliwości oczywiście, postawić kolumny tak, żebyś siedząc w miejscu odsłuchu muzyki tworzył z kolumnami trójkąt równoboczny, a wysokość głośników wysokotonowych znajdowała się wysokości Twoich uszu, kiedy będziesz siedział, na fotelu, lub kanapie.
Niech Cię to nie przeraża, ja zdaję sobie sprawę, że nie każdy ma warunki w domu do takiego ustawienia kolumn. To co napisałem wyżej, to teoretyczne ustawienie, tak powinno być. Ale jak taki trójkąt u Ciebie nie będzie idealnie równoramienny, to świat się nie zawali, A z resztą jak już kupisz zestaw, to będziesz kombinował z ustawieniem i akustyką Twojego pomieszczenia.
Odradzałbym wieszanie kolumn na ścianach w ich rogach. Nie przyniesie to pozytywnego efektu. A poza tym z tego co piszesz, to zrozumiałem, że te głośniki wisiałyby za plecami siedzących na kanapie, tak ? Jeżeli tak, to kompletnie bez sensu.

Piszesz, że nie masz wyrobionego zdania, odnośnie brzmienia jakie lubisz. Rozumiem, że zmiana sprzętu typu głośniki komputerowe, a przyzwoite stereo to dość spory skok. Ale może choć trochę opiszesz, jak by ten nowy zestaw miał zagrać. Chodzi mi o to czy lubisz brzmienie chłodne, ciepłe, czy lubisz ostre granie, czy bardziej zrównoważone. Mniej więcej, jakieś szczegóły, które pomogą w wyborze kolumn.

Całkowicie rozumiem Twoje upodobania co do wyglądu wzmacniacza, czy amplitunera. Ja także lubię starsze klocki i przywiązuję dużą wagę do stanu wizualnego. nie znoszę jak ktoś nie dba o sprzęt i sam nie kupię zniszczonego sprzętu. Mój zestaw to staruszek. 79 produkcja, ale wygląda świetnie, jak na swój wiek. Jednak wygląd, to nie najważniejsze kryterium w wyborze sprzętu. Są klocki które są ładne, ale już nie tak ładnie grają.

Co do kolumn, podłogowe, czy podstawkowe. W Twoim pokoju można postawić niewielkie podłogówki, jak np. te Tannoye. Można też kupić większe monitory, jak pisałeś nie zależy Ci bardzo głośnym graniu, więc powinny dać radę. Tylko, że do monitorów trzeba się liczyć z dodatkowym kosztem na solidne standy, to będzie jakieś +/- 300 zł. I niskie będą mocniejsze w podłogowych. Więc musisz tutaj sam zdecydować.

Jak widzisz, ja też się rozpisałem. Ale jak chcesz przekazać coś konkretnie, to nie ma zmiłuj icon_biggrin.gif .
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za odpowiedzi, jeśli nie wymyśle nic lepszego to pewnie pójdę w te M3.

@zieluwidJeżeli chodzi o brzmienie to myślałem o czymś ciepłym (tak mi się wydaje:P). Lubię średnice, góra mnie męczy na dłuższą metę - taki "zadymiony" klimat, w którym widzi się jednak różnice między instrumentami. Nie chciałbym jednak chirurgicznej przejrzystości, lubię być w środku muzyki. Wybaczcie, z czasem może wyuczę się bardziej fachowych określeń, ale do tego trzeba praktyki.

Wolałbym amplituner, bo tunera raczej szybko nie kupię, a nie mam TV i chcę sobie posłuchać radia. Jak duża jest różnica w jakości dźwięku między wzmacniaczem, a radiowzmacniaczem?

Gramofon przejąłem po rodzeństwie, mikser kupiłem okazyjnie od kolegi - nie scratchuje, ale mikser się przydaje, bo zgrywam sample, a nie mam przedwzmacniacza. Sam gramofon to temat na inną rozmowę.

@Majtek2013Te Tannoye R3 to chyba bardzo ciekawa oferta. Trzy pytania: W opisie kolumn jest napisane "Filled with 5Kgs of Kiln Dried Sand" - to żeby zmniejszyć drgania? Po drugie - ktoś coś kupował przez brytyjskie gumtree? Po trzecie - czy bas refleks z tyłu to dobre rozwiązanie? Kieruje kolumny na siebie i nie chciałbym, żeby jeszcze telepały niskim za siebie.

a może r2 z Polski? http://allegro.pl/tannoy-revolution-r2-i3904718762.html

Przeczytałem też, że poza ogólną przewagą serii R nad M, różnica tkwi w tonach niskich. R'ki nie schodzą bardzo nisko i oferują delikatniejszy bas, a M'ki są opisywane jako "wolne" i "rozlazłe" - w jakim stopniu? Chciałbym odróżniać czy gra kontabas, gitara basowa czy syntezator, a nie słyszeć jedynie niską melodię, której rytm jest zachwiany przez zbyt długie wybrzmiewanie, a akompaniamentem jest świst powietrza, po zbyt mocnym ataku. Brrrrr, taki bas byłby najgorszą karą. Mam nadzieję, że demonizuję icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gringlogringo, to nie jest tak jak piszesz. Kolumny Tannoy, to kawałek przyzwoitego brzmienia.
Na pewno seria M gra cieplej, pełniej ale mniej rozdzielczo. Seria R gra może stosunkowo szczuplej, ale na wyższym poziomie i dające większy wgląd w nagrania. Kwestia gustu. Ale na pewno M'ki nie są kolumnami mulącymi a R'ki grającymi zbyt jasno czy sucho.
Moim zdaniem obydwie serie są bardzo udane w swojej cenie a nawet znacznie wyżej.
Jak zagra to czy tamto to kwestia połączeń, doboru wzmacniacza.
Naprawdę złych kolumn czy wzmacniaczy jest niewiele. Winę za złe brzmienie można obarczyć najczęściej nieodpowiednie połączenie.
Do R będą pasowały bardziej wzmacniacze grające pełniejszym cieplejszym dźwiękiem. Ale też nie do końca.
Piszę to po raz kolejny. Na jednym z Audio Show słuchałem monitorków R1 z odtwarzaczem i wzmacniaczem Marantza po ok. 8kzł za sztukę (nie pamiętam symboli). Grało tak, że szczena mi opadła prawie do podłogi. Prawie, bo zatrzymała się na stopach icon_wink.gif
Słyszałem różne dużo droższe zestawy, które nie zagrały tak dobrze a szczególnie tak przyjemnie jak Tannoy Revolution.
Są to nieliczne z niedrogich kolumn, które nawet z dużo droższym wzmacniaczem zagrają bardzo dobrze, ponieważ nie posiadają większych wad.
Kolumny z serii M są dużo cieplejsze, pełniej grające, ale nie tak rozdzielcze jak seria R. NIe to, że mają jakieś szczególne wady.
Po prostu są mniej rozdzielcze i przez to nie są w stanie przekazać tyle informacji co Tannoy R.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

ktoś coś kupował przez brytyjskie gumtree?


Nie kupowałem przez brytyjskie gumtree ale kupowałem w Niemczech (też poza ebay) i zasada jest taka sama: najpierw pytasz się czy oferta jest aktualna. Jeżeli tak to zapytaj się czy sprzedający jest w stanie sprzęt porządnie zapakować do wysyłki (najlepiej w firmowe kartony - to upraszcza sprawę). Jeżeli jeżeli jest w stanie to niech poda numer konta, Ty dokonujesz przelewu i masz sprzęt zaklepany a następnie organizujesz transport (napisz na PW to podam Ci namiary na tanich kurierów/spedytorów). Jeżeli natomiast sprzedający zapakować nie chce to staraj się zarezerwować sprzęt na 2-3 dni a następnie poszukaj przewoźnika, który będzie w stanie odebrać niezapakowany sprzęt w tej lokalizacji (West Leeds), bezpiecznie go zapakować i dostarczyć do Polski (najlepiej do Twojego domu ale nieraz prywatni kurierzy nie obsługują całej Polski i trzeba się pofatygować gdzieś samochodem lub ewentualnie zlecić dodatkową przesyłkę kurierską w Polsce, co może o parę złotych podnieść koszty ale też nie są to jakieś wielkie pieniądze). Gdy już takiego przewoźnika znajdziesz (trwa to 1-2 dni) to informujesz Anglika, że chcesz wykonać przelew i prosisz o dane do przelewu: numer konta, imię i nazwisko i jego adres. I sprzęt jest Twój icon_biggrin.gif
Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo takich transakcji to moim zdaniem ryzyko tego, że Twój angielski przyjaciel okaże się oszustem, który zniknie z pieniędzmi jest zerowe (wymiar sprawiedliwości na Zachodzie w przeciwieństwie do polskiego działa perfekcyjnie). Jeśli chodzi o ryzyko wad sprzętu to myślę, że sprzedawcy na Zachodzie w tej kwestii też są uczciwi i raczej takich rzeczy nie zatajają (na pewno rdzenni Niemcy). Ale ryzyko wad wystąpi zawsze, gdy kupujesz bez odsłuchu.
Zatem najpierw napisz to sprzedającego w UK i się zapytaj co i jak. Napisz mu też, że poszukiwanie kuriera to nie będzie jego zmartwienie tylko Ty się tym zajmiesz. Jeżeli ta oferta jest aktualna to napisz do mnie na PW to Ci podam namiary na tanie firmy kurierskie z UK do Polski.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Majtek2013 Dzięki za szczegółowy opis. Jednak kupując te kolumny przy obecnym kursie i wzmacniaczu za 300-350, przekroczę budżet o 20%, a średnio mi się to widzi.

f1angel uf, uspokoiłeś mnie:)

Przy obecnym budżecie raczej zdecyduje się na te już wspominane M3 za sześć stówek. Po zakupie amplitunera zostanie mi jeszcze na jakieś kable, bo to w sumie nie jest wydatek rzędu paczki szlugów.

Jaki byście polecili amplituner, żeby nie uduśić tych kolumn ciepełkiem? Tylko coś poza Fine Artsami jeżeli się da - nie takiego klocka chcę w pokoju:)

P.S. R'ki rezerwuje jako pozycje na moje kolejne kolumny. Będę miał porównanie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak już napisałem, chciałbym słuchać radia:) chyba, że rzeczywiście sensowniejsze będzie dokupienie jakiegoś tunera później - jeśli tak to chciałbym dowiedzieć się jakiej kwoty potrzbuje na budżetowy tuner. Radio to całkowicie dodatek, a nie cel sam w sobie.

A co do tych 400 - przedtem pisałem o 300-350, jak zaoszczędzę na kolumnach, to 400 jest spoko, 420 niech będzie spoko, ale już 450 średnio z bardzo prostego powodu - wiem, że w nieskończoność można podnosić koszty małymi kroczkami i zaraz dojdziemy do 500 icon_smile.gif, a do tego dojdzie transport, kable itd. i budżet coraz bardziej przekroczony. Nie chciałbym doprowadzić do takiej sytuacji, ale też nie poskąpie 50zł, jeżeli ma to zasadniczo poprawić brzmienie.

pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja poszedłbym w wzmacniacz stereo plus tuner osobno, jak pisałem wcześniej. A co do ceny, to wszystko zależy ile będziesz chciał wydać. Ogólnie tunery nie są drogie, spokojnie kupisz już od 50 zł w zależności jaki wybierzesz. A jeżeli piszesz, że radio nie jest tutaj punktem obowiązkowym, to ja osobiście wszelkie dostępne środki przeznaczyłbym na wzmacniacz. Myślę, że z czasem wydać 50 do 100 zł na tuner do zestawu to nie katastrofa. A 50-100 zł przy wyborze wzmacniacza to spora różnica. Tym bardziej, jeżeli planujesz zakup na dłuższe lata.
I szkoda, że nie chcesz FA, bo to dobry wzmacniacz, a tunery do niego dostępne i niedrogie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro tak to wygląda, to dałem się przekonać na wzmacniacz icon_smile.gif

Jakie byście polecili? Z lektury forum zorientowałem, że ten Fine Arts to fajny wzmak, ale nie wierzę, żeby była to jedyna opcja do 400zł icon_smile.gif bardzo zależy mi na jakichś alternatywach, chociaż nie mogę wykluczyć FA.

Tak, wybieram tu oczami (ale raczej negatywnie, czyli nie wybieram po wyglądzie, ale po wyglądzie odrzucam) , ale jak już mówiłem to nie może być jedyna opcja...

http://allegro.pl/kultowy-wzmacniacz-akai-...3940697651.html
http://allegro.pl/yamaha-ax-470-rewelacyjn...3929991964.html
http://allegro.pl/wzmacniacz-onkyo-a-35-i3935656054.html
http://allegro.pl/denon-pma-700v-i3935448705.html
http://allegro.pl/rotel-ra-920ax-i3906928255.html
http://allegro.pl/yamaha-a-420-japonski-ko...3912793377.html
http://allegro.pl/onkyo-a-8630-japonski-4s...3908573384.html
może coś z tego?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ktoś lubi brzmienie Onkyo. Dla mnie za suche w średnicy. Ale z M3 może zagrać ok.
Tannoye z serii M dobrze grają z Rotelami. 920AX jest niezły i jeśli nie będziesz grał zbyt głośno jak piszesz powinien wystarczyć.
Widziałem na Allegro ten sam model taniej niż w Twoim linku. Miał założone lepsze gniazda głośnikowe
http://allegro.pl/rotel-ra-920ax-kielce-i3...html?source=mlt
Choć osobiście wolałbym nieco mocniejszy model do tych kolumn. Ale niestety to już będzie drożej.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten NAD bardzo mi się podoba, przeczytałem o nim też trochę pozytywnych komentarzy, ale spotkałem się też z opinią, że NADy z tamtych lat często się psują bez większego powodu. Też słyszeliście o tej rzekomej ponadprzeciętnej awaryjności, czy to jakieś bzdury?

f1angel O jak dużym braku mocy mówimy? Ten Rotel ma Continuous Power Output 20W i DIN Output 35W, a NAD 304 Continuous output power 35W i Clipping power 42W. Czy wyższa moc NADa byłaby już wystarczająca?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie słyszałem o takiej awaryjności. Dużo starszych jeszcze NADów jest w obiegu.
Nie demonizujmy też z mocą. NADy i Rotele mimo stosunkowo niedużej mocy grają bardzo dynamicznie, bo mają dobre zasilacze.
Co prawda mogła mogła by się przydać większa moc, bo to trzygłośnikowe kolumny podłogowe, ale jakbyś grał naprawdę głośniej. Lecz to jak pisałem sporo już kosztuje.
I tylko się zastanawiam, czy NAD nie będzie zbyt "ocieplony" w stosunku do podobnych charakterem kolumn?
Ja lubię takie brzmienie, ale nie każdy.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam zamiaru nagłaśniać tym całego budynku. Słucham muzyki praktycznie ciągle kiedy jestem w domu, więc ta głośność musi być umiarkowana, bo inaczej dostałbym szału i wezwanie do sądu. Też akustyka pokoju nie będzie najlepsza, więc takie serio głośniejsze granie będzie musiało poczekać na coś miękkiego, zasłony (żaluzje to chyba najgorsze sąsiedztwo głośników icon_rolleyes.gif) i jedno uszczelnienie...

Zestaw Tannoy M3 i Nad 304 to może być ciekawe połączenie na pierwszy zestaw. Mam zamiar go wypróbować. Jeżeli twierdzisz, że takie brzmienie Ci odpowiada, to zakładam, że nie ma tu mowy o uduszeniu dźwięku. Dowiem się czy rzeczywiście jestem fanem ciepła na dłuższą metę icon_smile.gif

To pewnie będę zamawiał. Dzięki za pomoc. Na pewno jeszcze będę pisał co z tego wyszło.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...