Skocz do zawartości

Jak sprowadzać sprzęt Hi-Fi z UE (wymiana doświadczeń)


Recommended Posts

Zakładam nowy wątek na temat wymiany informacji o sprowadzaniu sprzętu Hi-Fi z UE (głównie z Niemiec i UK). Rynek angielski i niemiecki jest dużo bogatszy niż polski, jest tam sporo klasowego sprzętu w dobrym stanie i na prawdę warto rozważać ten kierunek zakupów.

Co zrobić, żeby kupić sprzęt od Niemca czy Anglika?

Kupowanie poza ebay: W Niemczech i Anglii zasada jest taka sama: najpierw pytasz się czy oferta jest aktualna. Jeżeli tak to zapytaj się czy sprzedający jest w stanie sprzęt porządnie zapakować do wysyłki (najlepiej w firmowe kartony - to upraszcza sprawę). Jeżeli jest w stanie to niech poda numer konta, Ty dokonujesz przelewu i masz sprzęt zaklepany a następnie organizujesz transport (o spedytorach napiszę później). Jeżeli natomiast sprzedający zapakować nie chce to staraj się zarezerwować sprzęt na 2-3 dni a następnie poszukaj przewoźnika, który będzie w stanie odebrać niezapakowany sprzęt w tej lokalizacji, w której znajduje się sprzedawca, bezpiecznie go zapakować i dostarczyć do Polski (najlepiej do Twojego domu ale nieraz prywatni kurierzy nie obsługują całej Polski i trzeba się pofatygować gdzieś samochodem lub ewentualnie zlecić dodatkową przesyłkę kurierską w Polsce, co może o parę złotych podnieść koszty ale też nie są to jakieś wielkie pieniądze). Gdy już takiego przewoźnika znajdziesz (trwa to 1-2 dni) to informujesz Anglika/Niemca, że chcesz wykonać przelew i prosisz o dane do przelewu: numer konta, imię i nazwisko i jego adres. I sprzęt jest Twój icon_wink.gif
Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo takich transakcji to moim zdaniem ryzyko tego, że Twój angielski/niemiecki przyjaciel okaże się oszustem, który zniknie z pieniędzmi jest zerowe (wymiar sprawiedliwości na Zachodzie w przeciwieństwie do polskiego działa perfekcyjnie). Jeśli chodzi o ryzyko wad sprzętu to myślę, że sprzedawcy na Zachodzie w tej kwestii też są uczciwi i raczej takich rzeczy nie zatajają (na pewno rdzenni Niemcy). Ale ryzyko wad wystąpi zawsze, gdy kupujesz bez odsłuchu.
Zatem najpierw napisz to sprzedającego i się zapytaj co i jak. Napisz mu też, że poszukiwanie kuriera to nie będzie jego zmartwienie tylko Ty się tym zajmiesz.

Kupowanie na ebay.de, ebay.co.uk: sprawa jest dużo prostsza, ponieważ wylicytowanie towaru lub kupno za pomocą opcji "Kup teraz" oznacza zawarcie prawnie wiążącej obie strony umowy. Jednakże przed kupnem towaru sprawdź czy sprzedający jest w stanie go zapakować do wysyłki: jeżeli w opisie aukcji jest napisane, że sprzedający oferuje wysyłkę (nieważne czy tylko w obrębie Niemiec/Anglii czy do całej UE) to znaczy, że towar na pewno zapakuje, a Twoim zadaniem jest tylko znalezienie taniego kuriera (spedytora), co nie jest żadnym problemem. Jeżeli natomiast w opisie aukcji jest podana tylko opcja "odbiór osobisty" to piszesz do sprzedającego maila z pytaniem, czy towar zapakuje (a dalej tak jak opisałem w punkcie wyżej "kupowanie poza e-bay"). I jeszcze jedna uwaga: żeby kupić coś na ebay w Niemczech czy Anglii wchodź bezpośrednio na ebay.de czy ebay.co.uk, ponieważ najczęściej jest tak, że sprzedający zaznaczają jedynie opcję sprzedaży na terenie wyłącznie własnego kraju i wówczas taka niemiecka czy angielska oferta nie jest widoczna na ebay.pl.

To na razie tyle. W kolejnych postach postaram się podać więcej informacji na temat wyboru kuriera/spedytora.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 67
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Jest jeszcze opcja, że kupujemy bezpośrednio od dealer'a. Wtedy w ogóle nie powinno być problemu. Ja tak nabyłem moje DALI (z jednego ze sklepów brytyjskiej sieci Sevenoaks Sound and Vision), od momentu pierwszego maila do odpakowywania ich w domu nie minęło więcej niż dwa tygodnie.
Wszystko sprowadzało się do wysłania zapytania o dostępność z informacją, że będzie potrzebna wysyłka do Polski. Odpowiedzieli mi informując o całkowitym koszcie, zrobiłem przelew i czekałem na kuriera. Prawie tak wygodnie jak zakupy w zwykłym sklepie internetowym na terenie PL icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejne rady:

Czy trzeba zakładać oddzielne konta na ebay.de/ebay.co.uk? Nie trzeba. Wystarczy założyć konto na ebay.pl, a następnie zalogować się "polskim" loginem i hasłem na ebay.de/ebay.co.uk. Wszystko działa tak samo z wyjątkiem jakiś paru funkcji odnośnie zarządzania kontem (które działają tylko na ebay.pl), co nie wpływa jednak na proces zakupu.

Dlaczego powinienem się logować na ebay.de/ebay.co.uk a nie od razu na ebay.pl? Dlatego, że większość ofert na ebay.de/ebay.co.uk jest ograniczona terytorialnie jedynie do własnego kraju sprzedawcy i wówczas takich ofert na ebay.pl po prostu nie widać.

Jak mam prowadzić korespondencję z Brytyjczykiem/Niemcem skoro nie znam języka? Nie musisz prowadzić korespondencji po angielsku/niemiecku osobiście. Są firmy, które zajmują się kompleksową obsługą zagranicznych zakupów: od kwestii korespondencji w języku obcym, licytacji, aż po sprowadzenie zakupionego towaru z zagranicy do Polski. Na przykład firma: pomoc-w-zakupach.pl. Ale coś za coś: firma ta pobiera opłatę w wysokości 15% od kwoty będącej sumą ceny towaru i ceny wysyłki. Jeżeli więc chcesz zaoszczędzić te 15% a nie znasz języka obcego to poproś znajomego o pomoc.

Czy za sprowadzony sprzęt z UK/Niemiec zapłacę cło? Nie zapłacisz cła, ponieważ kraje te należą do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (który jest szerszy niż obszar UE - na mapce kraje "niebieskie" i "zielone") a ideą Europejskiego Obszaru Gospodarczego jest swoboda przepływu ludzi, kapitału, towarów i usług.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A teraz coś o firmach kurierskich. Generalnie możemy podzielić przesyłki na standardowe (o wadze do 30kg) i niestandardowe (cięższe niż 30kg lub o nietypowych kształtach). O ile sprowadzenie przesyłek standardowych z Niemiec/UK do Polski jest stosunkowo proste (i niezbyt kosztowne) o tyle przewóz przesyłek niestandardowych jest bardziej skomplikowany i o wiele droższy. Poniżej szczegóły.

1) Transport paczek do 30kg:

-z UK do Polski: najlepszą moim zdaniem firmą kurierską przewożącą paczki z UK do Polski jest latransport.pl. Ma ona kilka zalet: *obsługuje obszar całej UK, *jest jedną z tańszych międzynarodowych firm kurierskich, *za niewielką opłatą także pakuje towar (co jest ważne w przypadku, gdy sprzedający nie chce towaru zapakować), *za niewielką opłatą odbiera towar z domu sprzedawcy, *dostarcza paczki na obszarze całej Polski, *ubezpieczenie do 50GBP w cenie, a za opłatą jest możliwość ubezpieczenia na wyższe kwoty. Jeżeli paczka będzie przez sprzedającego zapakowana to możesz też sprawdzić cenę przesyłki na kurierem.pl, przesylarka.pl lub za 14,95GBP na tania-paczka.com.pl.

-z Niemiec do Polski: paczki (towar zapakowany) za 99zł przewozi firma: taniapaczka.de, a za 89zł firma przesylarka.pl. Natomiast jeśli chodzi o usługę odbioru z Niemiec towaru niezapakowanego a następnie zapakowania go to na firmę, która jest w stanie wykonać taką usługę jeszcze nie natrafiłem. Możesz także sprawdzić cenę przesyłki (zapakowanej przez sprzedającego) na kurierem.pl.

2) Transport paczek powyżej 30kg z UK/Niemiec do Polski:
Najlepszym sposobem znalezienia taniego kuriera (spedytora), który będzie w stanie przewieźć paczkę o wadze powyżej 30kg (są takie kolumny!) jest wystawienie zapytania na clicktrans.pl. W odpowiedzi na zapytanie zgłaszają się przewoźnicy oferujący swoje usługi zwykle po atrakcyjnych (relatywnie) cenach. Uzyskanie niskiej ceny ułatwia ustalenie przez zlecającego przewóz terminu odbioru/dostawy przesyłki jako "do uzgodnienia" (nie na sztywno), żeby spedytor mógł dopasować terminy do własnego grafiku. Clicktrans.pl działa podobnie jak allegro: każdy przewoźnik otrzymuje komentarze i łatwo jest się zorientować który ze składających ofertę jest wiarygodny i warto z niego skorzystać.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam nie wiem - bo potem Kolega będzie nieszczęśliwy...
Na razie zostawiam jak jest.

Może wymyślimy z Adminem, co robić z tym dalej.
Poza tym - zastanawiałem się, czy nie rozwinąć trochę działu DIY o porady konserwacyjno-ogólnoaudiofilskie-zakupowe, bo "Audiofil też człowiek" trochę nie pasuje np. do takiego tematu. A czytelnicy (forum i ogłoszeń) mają problem z czytaniem ze zrozumieniem - natomiast sprzedawcy np. na Allegro starannie omijają niektóre tematy (np. brak pilota, kiepski stan..), pisząc że "sprzęt jak na fotografiach".

Problem jest w tym, że użytkownicy głównie zaglądają do działu STEREO i niekoniecznie gdzieś dalej icon_cry.gif

Pozdrawiam
PS. Momentami już mi ręce opadają - z jednej strony nowi użytkownicy którym nawet nie chce się:
a) zajrzeć do instrukcji,
b) pomyśleć i pogłówkować przez chwilę,
c) zanim coś napiszą - poszukać przez chwilę na Forum czy ogólnie w internecie,
d) jak coś napiszą - to mało składnie, z błędami - i oczekują od razu odpowiedzi, najlepiej takich samych od kilku osób (a w dodatku zgodnych z ich pomysłem na sprzęt)
e) jak już coś napiszą - to nawet nie chce się im przeczytać tego, co napisali i poprawić błędy oraz czytelność swojego wpisu.

a z drugiej - ciut bardziej doświadczeni forumowicze, ale jakoś drażliwi ...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejna rada:
PayPal nie pozwala mi zapłacić, ponieważ nie pochodzę z UK/Niemiec. Co robić? System PayPal faktycznie blokuje możliwość zapłaty jeżeli sprzedający zadeklarował wysyłkę tylko na terenie własnego kraju a Twój adres jest spoza UK/Niemiec. Wówczas przy próbie zapłaty pojawia się taki komunikat: zrzut ekranu. Ale ten problem łatwo rozwiązać. Musisz nacisnąć napis "requesting total" (lub analogiczny napis w wersji niemieckiej) pod nazwą produktu - jest to opcja prośby do sprzedającego o wystawienie nowej faktury nie obejmującej kosztów transportu. Pojawi się nowy ekran, gdzie w polu przeznaczonym na wiadomość do sprzedającego informujesz go, że system PayPal blokuje Ci możliwość zapłaty ze względu na lokalizację, prosisz go o wystawienie nowej faktury (nie obejmującej kosztów transportu a jedynie cenę samego towaru) oraz deklarujesz, że przejmujesz pełną odpowiedzialność za bezpieczeństwo przesyłki w czasie transportu, jej ubezpieczenie oraz, że poniesiesz wszystkie koszty związane z transportem i ubezpieczeniem i że nie obciążysz tymi kosztami sprzedającego. Następnie akceptujesz wszystko i wiadomość wraz z odpowiednimi instrukcjami zostanie przesłana przez ebay do sprzedającego z UK/Niemiec. Dla pewności możesz też przesłać sprzedającemu jeszcze bezpośrednio maila, w którym piszesz, że skierowałeś do niego przez system ebay ww. prośbę (żeby nie był zaskoczony), ponieważ ze względu na Twoją lokalizację system PayPal nie pozwala Ci zapłacić. Teraz wystarczy, że sprzedający naciśnie odpowiedni link w mailu otrzymanym z ebay i masz już odblokowaną możliwość zapłaty tylko za kupowany towar (bez kosztów transportu, które oczywiście poniesiesz ale nie zapłacisz ich sprzedającemu tylko bezpośrednio kurierowi). Zamawiasz swojego kuriera i towar już do Ciebie jedzie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj coś o bankach i płatnościach w Euro/GBP.

W przypadku transakcji na ebay.de/ebay.co.uk wielkiego wyboru nie masz: cała transakcja przechodzi przez PayPal. Jeżeli nie masz jeszcze konta na PayPal musisz najpierw je założyć. Następnie wpłacasz na PayPal złotówki, które przy realizacji płatności za zakup na ebay zostaną zamienione na Euro (gdy zakupy robiłeś na ebay.de) lub na GBP (gdy zakupy robiłeś na ebay.co.uk). Kurs wymiany jest narzucany przez PayPal i nie masz na niego wpływu. Nie możesz też wpłacać na PayPal własnych Euro lub GBP, ponieważ i tak zostaną one zamienione najpierw na złotówki a dopiero potem, w momencie zapłaty za zakupy, ponownie zostaną zamienione na Euro/GBP (czyli traciłbyś na dwukrotnym przewalutowaniu).

W przypadku transakcji poza ebay masz pole manewru:
1) dla transakcji z Niemcami (w Euro): aby zapłata przelewem była dla Ciebie najtańsza musisz założyć najpierw konto walutowe w Euro. Osobiście polecam konto walutowe w Euro w mBank, które ma tą zaletę, że wprawdzie płacimy za walutowe przelewy wychodzące (tak jak i w innych bankach) ale nie płacimy za przelewy przychodzące (co w innych bankach wygląda różnie). W celu założenia konta najlepiej jak zadzwonisz pod infolinię mBanku pod nr telefonu 42-6300-800 i doradca wszystko Ci wytłumaczy co robić. Następnie zakładasz konto na walutomat.pl, które pozwoli Ci kupić Euro po korzystniejszym kursie. Następnie przelewasz ze swojego konta w złotówkach (zakładam, że już je gdzieś masz) odpowiednią kwotę w PLN na swoje konto w walutomat.pl i dokonujesz przewalutowania na Euro po wybranym przez Ciebie kursie (wychodzi zawsze taniej niż w banku). Po dokonaniu przewalutowania dokonujesz przelewu Euro na konto walutowe w Euro w mBanku (środki dochodzą natychmiast, ponieważ walutomat.pl ma także konto w mBanku i Twój przelew jest traktowany jak przelew wewnętrzny). Na koniec wykonujesz tzw. przelew europejski z konta walutowego w mBanku na konto sprzedającego w Niemczech i zakupiony sprzęt jest Twój. Przelew europejski kosztuje 5zł niezależnie od kwoty.

2) dla transakcji z Wielką Brytanią (w GBP):
Najpierw zakładasz konto walutowe w GBP w mBanku (zalety konta podałem wyżej; dodam też, że konto walutowe w GBP to inne konto niż konto walutowe w Euro). Jeżeli będziesz wykonywał wiele transakcji w GBP, za które będzie można płacić kartą to składasz dodatkowo wniosek o wydanie walutowej karty VISA do konta w GBP (karta w pierwszym roku jest bezpłatna, w kolejnym kosztuje 30zł rocznie). Następnie przelewasz ze swojego konta w złotówkach odpowiednią kwotę w PLN na swoje konto w walutomat.pl (jeżeli konta na walutomat.pl nie masz to je zakładasz; jeżeli konto na walutomat.pl już masz założone tak jak w pkt.1) to ono wystarczy, ponieważ jedno konto na walutomat.pl pozwala na wymienianie PLN na różne waluty) i dokonujesz przewalutowania na GBP po wybranym przez Ciebie kursie. Po dokonaniu przewalutowania dokonujesz przelewu GBP na konto walutowe w GBP w mBanku. Następnie masz dwie możliwości:
-płacisz sprzedającemu w GBP walutową kartą Visa i nie ponosisz żadnych kosztów tej transakcji
-wykonujesz przelew GBP z konta walutowego w mBanku do UK i płacisz 20zł mBankowi za przelew.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
  • 5 months later...
  • 4 weeks later...
Cytat

Nie wiem, nie korzystałem. Ale rozumiem, że pytasz, a nie reklamujesz icon_biggrin.gif ?
Mi pakę ze sprzętem przewoziło DPD z Anglii do Polski i nie mogę narzekać. Wszystko ok.



Pytam tylko. Chciałem kupić Cantony Vento 890DC, ale wysyłka tylko na terenie Niemiec icon_cry.gif
Chciałem mieć jakąkolwiek informację, opinię nt. firmy; wujek Google nie pomaga...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
No drobnica to to nie była. Były tam dwa wzmacniacze, tuner, odtwarzacz cd i deck. O ile dobrze pamiętam, było to podzielone na dwie paczki po 18 funtów. Tak, że jeżeli chciałbyś zamówić coś pojedynczego, to być może będzie taniej. Musiałbyś sprawdzić u nich na stronie, nie chcę Cię zapewniać o czymś, czego nie pamiętam na 100 %.

Zamawiałem też kiedyś gramofon z Niemiec, ale nie wiem jaki to był przewoźnik. W każdym bądź razie, przesyłka z Niemiec do Anglii i dotarło szybko i bezpiecznie. Wszystko zależy od tego, jak będzie zabezpieczona paczka.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No drobnica to to nie była. Były tam dwa wzmacniacze, tuner, odtwarzacz cd i deck. O ile dobrze pamiętam, było to podzielone na dwie paczki po 18 funtów. Tak, że jeżeli chciałbyś zamówić coś pojedynczego, to być może będzie taniej. Musiałbyś sprawdzić u nich na stronie, nie chcę Cię zapewniać o czymś, czego nie pamiętam na 100 %.

Zamawiałem też kiedyś gramofon z Niemiec, ale nie wiem jaki to był przewoźnik. W każdym bądź razie, przesyłka z Niemiec do Anglii i dotarło szybko i bezpiecznie. Wszystko zależy od tego, jak będzie zabezpieczona paczka.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...