Skocz do zawartości

Kolumny "audiofilskie" a bass test


Master1098

Recommended Posts

Czy próbował ktoś swoje kolumny potraktować "bass testem"? Dziś mi się zdarzyło i powiem szczerze, że blado wypadają w porównaniu do taniego subwoofera. O ile przy niższych częstotliwościach - nie tych najniższych radzą sobie dobrze to przy tych naprawdę niskich wychylenie jest naprawdę duże, tyle że nie towarzyszy temu zjawisku żaden dźwięk. Nie spodziewałem się, że usłyszę niskie tony rodem z subwoofera, ale zastanawia mnie fakt - dlaczego przy maksymalnych (zakładam że to właśnie te) wychyleniach głośnik nie wydaje żadnego dźwięku...?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wina może tez lecec po stronie wzmacniacza, za małego lub za dużego pokoju, karty dźwiękowej, i jeżeli to głośniki 6 calowe to nie ma co sie dziwic z jakości/ilosci basu. Często dobre produkty dają zadowalający bass, który defkato każdy sobie tłumaczy po swojemu. Tak ogólnikowo im słuchacz starszy tym częściej rozumie pojecie i odbiór basu, im młodszy...odwrotnie icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy odsłuchu muzyki filmowej, bardziej instrumentalnej, czy nawet hip-hopu z bass'em schodzącym nie tak nisko wszystko jest OK, dynamicznie, nawet można odczuć tzw. kopa czy wrażenie "drżenia pokoju" zestaw spisuje się rewelacyjnie, ale przy niżej schodzącym bassie jak w tym utworze:
http://www.youtube.com/watch?v=gG_dA32oH44
już nie ma tego mięcha, jest lekki pomruk. Tak z ciekawości pytam czy wasze zestawy potrafią zejść naprawdę nisko (chodzi mi o stereo).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze BAS, a nie jakiś BASS...

Po drugie, taki test można przeprowadzić nawet bez odtwarzacza CD z dużo lepszą jakością. link

Po trzecie, mała membrana nie "popchnie" wystarczającej ilości powietrza, żebyś mógł odczuć te najniższe częstotliwości. Do tego celu tworzy się takie kolumny (subwoofer'y) jak na przykład: JBL Everest lub Velodyne DD18+.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurna chata, to są kolumny do słuchania muzyki a nie pompowania niskich tonów.
głośniki całkiem dobre i jako nowe nietanie, ale nawet w tej cenie można lepiej, tylko, ze płaci się dużo drożej.
A jak będzie super mocny basior z dużych membran, to inne aspekty brzmienia zastaną zaniedbane.
Jak Ci brakuje niskich tonów, to kup subwoofer albo trzeba kupić większe kolumny z większymi membranami głośników niskotonowych.
Ale by osiągnąć jakość całej reszty pasma jaką dają Ruarki, wyobraź sobie ile takie kolumny musiałyby kosztować. Dobre przykłady podał
Pacio94. Same kolumny też tego wszystkiego dobrze nie zagrają. Potrzebny by był i super wzmacniacz. I robi się bardzo drogo.
W sumie, to do Ruarków masz ledwo wystarczający wzmacniacz. Z nich naprawdę jeszcze dużo można "wycisnąć" (no może nie najniższego basu, bo nie do tego są stworzone).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolumny bardzo ładne, ale chyba nie do takich eksperymentów;) Druga sprawa to to że o ile na oryginalnej płycie cd, sacd jest nazwijmy " pełne pasmo" o tyle na mp3 czy tym bardziej skompresowanym masakrycznie filmiku z youtuba puszczonym z PC zdecydowanie nie. Dobry, mocny wzmacniacz, jak pisali koledzy, też daje fundament basowi, a nie tylko decybele.
Nie jestem i nie byłem fanem takiej muzyki, niemniej polecam płytę Paris "Guerrilla Funk " (niekoniecznie z YT) fajna muzyka, taki "back to the futere" do lat 90 i test kolumn icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nagrania z youtube'a słucham w jakości HD, ale czy to już dobra jakość jeśli mówimy o odtwarzaniu muzyki z laptopa/internetu...? Nie jestem specjalnie osłuchany, ale niektóre utwory puszczone z youtube'a nie brzmią źle i w zasadzie to nie wiem jak ocenić ich jakość bo jedne nagrane w HD (1080) brzmią dobrze a inne niedobrze. Jak by nie było to nie narzekam na youtube'a bo można posłuchać praktycznie wszystkiego i jeśli coś wpadnie w ucho i chcemy zagłębić się w temacie to po prostu kupujemy CD.
No tak, wiem że Ruarki i bas test to trochę nieporozumienie, ale z ciekawości je spróbowałem. Jestem z nich zadowolony, średnie tony, wokale czy nawet zwykła ludzka mowa to świetne wrażenia, bas też jest zadowalający, pojawia się w takich momentach gdzie bym się go nie spodziewał i schodzi naprawdę nisko, ale zdarzają się takie kwiatki jak mój przykład Jay'a Z gdzie znika nam ważne pasmo, które prowadzi całą nutkę. Stąd właśnie wziął się mój pomysł na sprawdzenie jak nisko potrafią zagrać.
Co do wzmacniacza to myślę, że całkiem dobrze sobie radzi, nie wiem jak zagrałyby z innym, pewnie kiedyś popróbuję jak będzie możliwość, ale w dużym otwartym salonie grały świetnie i po przeniesieniu do mojego małego pokoju (16m2) również zestaw świetnie się odnalazł, jedynie przy położeniu potencjometru blisko maksymalnemu można odnieść wrażenie, że wzmacniacz już nie daje rady i kręcenie nim już nic nie zmienia, ale natężenie dźwięku jest już wtedy tak duże, że nigdy nie będzie w takim zakresie przeze mnie odsłuchiwane.

Co do subwoofera to czy jest możliwość jego podłączenia do mojego zestawu? Wzmacniacz jest stereo, ma jedno wejście/wyjście IN/OUT ale nie wiem do czego służy z instrukcji przetłumaczyłem to sobie mniej więcej tak, że chodzi o potencjometr z innego urządzenia bo w wyjaśnieniu było napisane coś o właśnie potencjometrze i odebrałem to tak, że można regulować głośność za pomocą innego urządzenia podpiętego do wzmacniacza.
Mam subwoofer aktywny w domu, który współpracował z dwiema satelitkami, czy można by to jakoś połączyć? Mówię tutaj tylko o takim doświadczeniu bo nie mam zamiaru podłączania do zestawu suba na stałe bo to co jest w 100% mi wystarcza.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że to "flagowiec", ale wciąż Logitech, w komputerowym sprzęcie 8'' głośnik to już wydarzenia. W "dużym" audio takie subwoofer'y to dopiero początek. Jeśli zaś chodzi o porównywanie do innych zestawów komputerowych to BOSE Companion 5 tylko czeka, żeby pokazać jak powinien grać taki sprzęt icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...