Skocz do zawartości

Altus 140 - wymiana głośników


randy

Recommended Posts

Cytat

z
a co sądzicie o Jamo s 606? dużo gorsze od jbl są?



Wczoraj już pisał o tym RoRo , pozostaje przytaknąć icon_wink.gif

Co do zapasu mocy to lepiej jak wzmacniacz ją ma, bo wtedy lepiej kontroluje muzykę, bas, rytm.
O tak sporą konstrukcje kolumn 100W i 90dB z dwoma niskotonowcami , pana producenta James B. Lansing który zjadł zęby jako pierwszy na nagłośnieniu sal kinowych/teatrów itp. już przed wojną, nie martw się w tym aspekcie .
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 195
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

wyczaiłem sklep w krk gdzie jest darmowa sala odsłuchowa.
co jescze polecanie do 2 tys z kolumn?
dodam od razu że w gre wchodzą tylko nowe. nie będe wydawał 2 tys na coś, czego nie będe mógł zareklamować i kupię skarbonke.
moze jestem rpzewrażliwiony, ale już naciołem sie pare razy na zakupach używanych rzeczy przez allegro ;/
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

"O JBL raczej zapomnij - chyba że lubisz bas miękki i ciągnący się jak stara guma od majtek" - to cytat z jednego z bardziej doświadczonych kolegów z naszego forum sprzed 2 lat.



Nie ujmując wiedzy, doświadczeniu i osłuchaniu cytowanego kolegi, też nie słuchał zapewne na wszystkich wzmacniaczach wszystkich jbl, a jego wiedzę szanuję , posty czytam z niekłamaną przyjemnością, również dlatego że opiera się na doświadczeniu, a nie cytowaniu innych. Niemniej przeskok z altusów na świetne ( dla opłacanych recenzentów ) np. suchowate i sterylne B&W ) mogłoby być bolesne .

Skoro bas w jbl się cięgnie jak guma, to w jamo606 jest jak walenie łyżką w kisiel icon_mrgreen.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację. Moje doświadczenie jest małe jak nie przymierzając stringi Pameli Anderson icon_wink.gif. Z drugiej strony chciałem zadać pytanie o JBL, ponieważ sam je chciałem przez moment jakiś czas temu kupić i byłem ciekaw co zacz a forma z cytatem wydała mi się najwłaściwsza. Ale to mogę polecić opierając się na własnej wiedzy: Canton Ergo SC-L. Wiem, bo mam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to jest , nie jest tylko dobre to co analityczne sterylne i wskazywane przez złotouchych redaktorów, ale co daje radość z słuchania. Canton , elac to taka ,, niemiecka,, szkoła grania , specyficzna, też nie neutralna, a lubiana i ceniona, Ty ją lubisz, mnie podoba się elac.
Ważne aby głośnikowe ustroistwo zbudwane było zgodne z zasadami sztuki i jej znajomością, a są wyjątki icon_wink.gif np. Kolumny po 300 zł za parę z allegro z dwu członową nazwą icon_mrgreen.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.youtube.com/watch?v=gG_dA32oH44
Jacku powiedz mi jak z basem w Twoich JBL w tej piosence.
Ty jaki wzmacniacz posiadasz? jak dasz rade dałbyś troszkę głośniej i spróbowął podkrecić bas- chodzi mi tylko o to czy bedzie dudnił.
w moich altusach basu prawie nie ma a jak podkręce to dudni tylko. u kolegi na jakimś chińskim kinie domowym bas jest dużo lepszy, tzn głośniejszy bo z jakością jest licho.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robienie takich testõw z you tuba jest bez sensu, to nagranie jest jakościowo tragiczne ! Puściłem je na kef C3 z nienajgorszej miniwieży sony, potem na jbl z pioneera sx20 i tableta, potem przez duże słuchawki. Srawdź na nagraniu , nawet jakimś mniej skompresowanym mp3 icon_redface.gif , ale nie z ytuba , ściągnij np. Pink floyd ,,high hopes,, , deep purple ,, perfect strangers,, , muzyka rockowa jesr wymagajæca, ma duże składy , gitary szybka perusja, wokal itd. Zwłaszcza na tej drugiej sporo się dzieje , a na pierwszej bas i głębia. Polecam też wspaniałą płytę i świetnie nagraną Obywatel G.C. ,,Selekcja,, , dobrą na testy sprzętu, nawet pan w salonie audio był pod wrażeniem.
Jak lubisz takie beaty to polecam Paris ,, guerilla funk,, noga chodzi i ciekawe efekty dźwiękowe:-)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

chodzi mi tylko o to czy bedzie dudnił.
w moich altusach basu prawie nie ma a jak podkręce to dudni tylko. u kolegi na jakimś chińskim kinie domowym bas jest dużo lepszy, tzn głośniejszy bo z jakością jest licho.


Za dudnienie nie odpowiadają kolumny tylko pomieszczenie! Jest to związane ze zbyt długim wygaszaniem danych częstotliwości. Zmiana kolumn może ten efekt zmniejszyć, ale na pewno on nie zniknie. Lekarstwem na to jest tylko dobre ustawienie zestawu i tłumienie pomieszczenia w newralgicznych punktach (np. w rogach).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie.
Sporo jest też w necie opisów wzmacniania obudowy altusów, drewnianymi rozpórkami, których to, nie mają . W jakiejś części eliminuje to wewnętrzne wibracje, pogłosy itp. głośnik nie traci energii na wzbudzanie własnych drgań, tylko oddaje je membranie. Przy okazji wewnątrz jakaś dodatkowa płaszczyzna wklejonej flizeliny, gąbki, filcu, bo tam jest skromnie w tym temacie, oczywiście w granicach rozsądku, bo można przesadzić. O tym są setki wpisów różnych majsterkowiczów i eksperymentatorów .

Jak kolumna drgania oddaje na podłogę ( altusy nie mają nóżek) można kupić w sklepie meblarskim , budowlanym , elektronicznym po złotówce gumowe nóżki, korki wklejane lub wkręcane. (Oczywiście są szkoły miłośników pięknych kolców jak i kauczukowych nóżek w kolumnach, tak wśród słuchaczy jak i producentów, ale nie czas w tym przypadku na elaboraty o tym icon_mrgreen.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w najbliższym czasie zamierzam dodac do kolumn po 2 bas reflexy i wyłożyć obie wełną mineralną - mały koszt a zawsze coś lepieju bedzie.
co do tej nuty to widziałem ją na jakieś stronie jako bas test, sprawdzałem u znajomego na subie i u mnie to totalna przepasc.
powiedz proisze jak z tym basem u Ciebie z wtych jbl
te rozpórki co to jest i jak się to montuje?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko czy dodanie 2 otworów basreflex poprawi czy pogorszy sprawę?

Średnice i długości basreflexu są obliczane dla danej kolumny i głośników (trzeba poszukać w necie...).

Pozdrawiam
PS. Moim zdaniem - najlepiej nie kombinować i pozbyć się tych Altusów (ew. doprowadzić je pierw do pełnej sprawności - jeżeli wyjdzie to niezbyt drogo)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

powiedz proisze jak z tym basem u Ciebie z wtych jbl
te rozpórki co to jest i jak się to montuje?


We wzmacniaczu nie mam opcji loudness, słucham najczęściej w pure direct ( z ominięciem obwodów "korekcji " ) i jest dobrze, niczego nie brakuje, miłe dociążenie dołu, gra jak płyta nagrana, jest bas to jest bas-prawdziwy. Mocniejszy rock sisters of mersy, metallica, Floydzi, Dire straits, 2 gitary, perkusje, wokale, organy, talerze itd. nagrania mają głębie i ciepło. Rzadko jak gorsza płyta , lub chcę przyłoić ustawiam bas na +6, tony wysokie +8 ( skala obydwu jest do +14 ).
Nagrania F. Wiliamsa Jay Z, K. Westa to wyższy bas /niższa średnica i niezbyt duże wyzwanie dla kolumn, ale powinny być szybkie -altusy nie są icon_smile.gif
Jak widzisz nie odżegnuje się od niskich tonów lubię "gęstszy" klimat i kolumny trzymają się kontroli, czytałem na innym forum o jbl e90 i zaznaczone było że e80 są szybsze i twardsze w basie od 90, prawda. Zaznaczę że mam tylko płyty cd z odtwarzaczem cd, a z mieszkającym w piwnicy wzmacniaczem diory i technicsa było płasko - 30 i 50W słabiaki.
Rozpórki montowane są najczęściej poprzecznie ( góra/dół i przód/tył rzadziej ) między pionowymi ściankami obudowy, 3cm listewka na wikol . Wpisz w google "wnętrze kolumny głośnikowe" wybierz opcje grafika - coś trafisz. Musiałbyś odkręcić niskotonowy i wcisnąć deseczkę, przy okazji pobawić się z flizeliną, nie wierć bas refleksu bo zniszczysz i nikt nie kupi potem .
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacku nie chce wiercić, tylko w te dwa otwory z siateczką pod porketłami w głośniku włożyć bas reflexy. jest to koszt patu złotych, task jak ta wełna wiec spróbuje-dużo nie ryzykuje, gorzej nie będzie. rozpórki to też chyba nie probolem, ani nie koszty duże.
patrzę tez na to, ze za 2-3 lata planuję samodzielnie zamieszkać z dziewczyną to ciężko żebym te altki wstawił do salonu. teraz jak stoją w moim pokoju to nie ma problemu
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Jak widzisz nie odżegnuje się od niskich tonów lubię "gęstszy" klimat i kolumny trzymają się kontroli, czytałem na innym forum o jbl e90 i zaznaczone było że e80 są szybsze i twardsze w basie od 90, prawda. Zaznaczę że mam tylko płyty cd z odtwarzaczem cd, a z mieszkającym w piwnicy wzmacniaczem diory i technicsa było płasko - 30 i 50W słabiaki.

Też tak uważam, ze E80 są szybsze.
Jak pisałem wcześniej są łatwiejszym towarzystwem do wzmacniacza niż E90 i E100.

Pacio pisał, że u niego E100 grały u Niego na kilkunastu metrach i było fajnie.
Z basem jest tak, że różne są upodobania, np. jeden z kolegów słuchał dużych Magnatów na powierzchni rzędu 10 metrów i był szczęśliwy.
Ja u kumpla słuchałem E90 (z NADem) na jakiś 12 metrach (w dodatku wciśnięte prawie w narożnik pokoju) i też nie było tak źle. No ale wzmacniacze do tego to nie były jakieś "popierdułki", ale już trochę konkretniejsze wzmacniacze.

Na tym samym, wysokim modelu amplitunera kina domowego SONY kolumny E80 zagrały lepiej niż E90, ładniej zniknęły w pomieszczeniu i ogólnie było dużo lepiej (a różnicy w niskich tonach nie było słychać). Powierzchnia pokoju - 20m^2, muzyka - od klasycznej (zarówno sam fortepian jak i małe oraz duże składy orkiestrowe), przez elektroniczną i rock. Podobnie było ze wzmacniaczem Rotela (który spokojnie obsługiwał zarówno E90 jak i E80).
Więc to nie jest tak, że te JBLe są bee - potrzebują po prostu odpowiedniego sprzętu towarzyszącego (podobnie jak to się ma z całym sprzętem, no może poza najtańszym - który i tak nie gra...).

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

metallica, [...] Rzadko jak gorsza płyta , lub chcę przyłoić

Przecież w zasadzie wszystkie płyty Mettalici są co najmniej słabe jakościowo, dobrze gra tylko wydanie "Ride the Lightning" DCC 24k Gold. icon_wink.gif



randy
Jak nie sprawdzisz to się nie przekonasz. Z jednej strony ten Ken nie jest jakimś mocarzem, bo zasilacz 200W to nie jest szczyt marzeń, ale na pewno nie można o nim mówić jak o słabeuszu. Tak czy inaczej nawet jakby był jeszcze mocniejszy, to bez słuchania nie da się zawyrokować czy będzie dobrze. Taka to już jest audio niedola icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a to że stary zwzmacniacz z nowymi kolumnami nie będzie problemem? technika w jbl napewno jest dużo bardziej do przodu niż w kenwoodach. jeśli oprócz jbl za 1700 będe musiał kupić wzmak za tysiaka to przekracza to mój budżet. nie jestem aż takim audiofilem zeby płacić blisko 3 tys za zestaw audio.
btw zamówiłem bas reflexy http://audiovideomax.pl/akcesoria-kolumnow...l-wylot/p,14795 i za pare dni za połówke mam mieć tą wełnę i zrobie od razu te rozpórki. zobaczymy jaki będzie efekt
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnica wieku wzmacniacza i kolumn nie ma wielkiego znaczenia.
Ktoś już Ci chyba pisał, żebyś otworów bas-refleks nie wiercił bo po pierwsze trzeba obliczyć jaki tunel wstawić (długość, średnica), po drugie trzeba mieć pewność, że to poprawi, a nie popsuje (w końcu konstruktorzy z jakiegoś powodu zrobili 2 , a nie 3 czy 4), po trzecie prawdopodobnie będzie Ci je okropnie trudno sprzedać - ludzie raczej nie mają wiele wiary w samoróbki wykonane przez złotą rączkę.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co że stary, ale nie jest jakimś słabeuszem, jak pisali koledzy wcześniej ( dlatego napisałem o 30W słabawej Diorze) . Technika w kolumnach poszła do przodu, ale w tych lepszych i drogich konstrukcjach . Myślisz że te nowe kolumny z supermarketu po 200-500 zł za sztukę mają lepszy pażdzierz i elektronikę niż te z przed 15 lat ?
Taki mariaż, starsze i nowsze to żaden problem jeśli wszystko działa .
Też czasem myślę o zmianie kolumn, ale raz że te na które mnie stać, aż tak mnie nie powalają, żona studzi zapędy mówiąc, chcesz zmienić, żeby tylko zmienić , a przecież obecne lubisz i są świeże. Nie będę sobie udowadniał na siłę że lubię liniowe granie, bez żadnych podkolorowań, bo też pewnie bym kupił elac-ki, albo monitor audio- byłyby nieco ładniejsze icon_wink.gif I tak zaoszczędzone zaskórniaki na kolumny wydaje na nową płytę i górskie wycieczki z pożytkiem dla zdrowia psychicznego i fizycznego icon_lol.gif

Z poprzednim amplitunerem kina domowego było nieciekawie, dźwięk był gęsty jak śmietana, masa basu ( nie randy, nie płaskiego dużego i energetycznego), teraz na wzmacniaczu stereo jest dobrze, klarownie i jestem zadowolony. Podpisuje się pod tym, że jak ceni się muzykę i jej słucha to lepiej kupić stereo, niż amplituner kina domowego, bo nie pomogą lepsze kolumny połączenia bi-wire , bi-amping , piękne kabelki itd. Lepiej dokupić starszy używany wzmacniacz stereo i przez niego wtedy puszczać muzykę .

PS. Poszukaj w domu jakiejś gumy, nóżek antypoślizgowych pod kolumny http://allegro.pl/nozki-gumowe-monacor-hf-...3928476872.html ,
http://allegro.pl/nozki-gumowe-do-wielu-za...3961256921.html
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Różnica wieku wzmacniacza i kolumn nie ma wielkiego znaczenia.
Ktoś już Ci chyba pisał, żebyś otworów bas-refleks nie wiercił bo po pierwsze trzeba obliczyć jaki tunel wstawić (długość, średnica), po drugie trzeba mieć pewność, że to poprawi, a nie popsuje (w końcu konstruktorzy z jakiegoś powodu zrobili 2 , a nie 3 czy 4), po trzecie prawdopodobnie będzie Ci je okropnie trudno sprzedać - ludzie raczej nie mają wiele wiary w samoróbki wykonane przez złotą rączkę.

randy chce tylko włożyć bass-reflex w otwory, które w Altusach są oryginalnie. Nie wróżę wielkiego powodzenia, ale jeśli wydał jakieś śmieszne pieniądze, to niech próbuje... Z tymi rozpórkami tylko bym się tak nie rozpędzał, bo to już rzeźba i ze sprzedażą może być różnie (chyba że bez informowania o takich przeróbkach, co delikatnie mówiąc nie jest fair).


Cytat

PS. Poszukaj w domu jakiejś gumy, nóżek antypoślizgowych pod kolumny

Sprawdzają się nawet opony od kół z zestawów LEGO icon_mrgreen.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takich tekstów jest kilka. Masz sporo informacji, odrzuć ochy i achy, te ze zmianą zwrotnic , kosztowne, pisane przez szaleńców...niebezpieczne z żarówkami . Jak pisałem wkładanie mocniejszych niskotonowych ( tylko nich ) często jest bez sensu. Stx fakt jest na gumie, zmienia to jednak charakterystykę pracy membrany, pytanie czy na lepsze, owszem guma jest trwała, jednak pianka w tonsilach też wytrzymuje około 8 lat potem się wykrusza. Inwestowanie w modyfikacje zwrotnic bez znajomości elektroniki zbyt drogie na te kolumny.
Pozostań przy wytłumieniu, usztywniającym rozpieraku, nóżkach , zakupionym brefleksie i baw się dobrze icon_wink.gif .
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacku nwet nie śniło mi isę grzebać przy zwrotnicy. Jak bas poprawi się po tych prostych zabiegach to ewentualnie wysokotonowca może wymienię na kopółkowego i tyle. umówiłem się w sklepie takim na odsłuch tych jbl, tylko teraz mam sesje i nie bardzo mam czas jechać. Nie ma co dużo inwestować w te Altusy
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...