Skocz do zawartości

Altus 140 - wymiana głośników


randy

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 195
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Cytat

jeśli oprócz jbl za 1700 będe musiał kupić wzmak za tysiaka to przekracza to mój budżet. nie jestem aż takim audiofilem zeby płacić blisko 3 tys za zestaw audio.

A poco masz kupować nowe kolumny i płacić 1700zł?
Używane JBL E80 w idealnym stanie (bez żadnych śladów ...) to 400-500zł mniej.
Jak kolumna nie jest katowana, to będzie Ci grała przez 20 i więcej lat icon_cool.gif

Kupując sprzęt widzisz, czy sprzedawca to jakiś oszołom albo handlarz przywożący co tylko mu w ręce wpadnie i na drzewo nie ucieka - czy tez może audiofil (albo ogólnie ktoś normalnie traktujący sprzęt).

Sporo kolumn miałem/mam, kupowałem zarówno nowe jak i używane - a jedyny problem do tej pory to rozsypane ze starości zawieszenie w kilku głośnikach Tonsila (po ok.10-15 latach). Więc ja nie mam żadnych oporów, by kupować używane kolumny - w przypadku ogłoszeń i wysyłki zazwyczaj trzeba poprosić o dodatkowe fotki, bo zdarzają się obite narożniki i zarysowania (a często tego nie ma w opisie i fotkach ...).

A w konstrukcji kolumn budżetowych nie było w ostatnich latach jakiś rewolucji (no wiadomo - ewoluowały proporcje: od kilkunastu lat modne są kolumny smukłe i wysokie, a nie niższe i szersze (co obyło popularne w ostatnim dwudziestoleciu XX wieku).

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RoRo kupowałem masę rzeczy na allegro i naciołęm się nie raz. wzmak tewn tez wyglądał jak nowy, w środku też wszystko ok, a po ok tygodniu zaczęło się stukanie i piszczenie w kolumnach- kondensatory.
wydając ponad 1500 zł chce mkieć coś nowego ze sklepu na gwarancji, a nie zaoszczędzić 200 zł i kupować od wirtualnego sprzedawcy w bóg wie jakim stanie.
prosiłbym o jakieś konkretne nowe modele w przedziale conowym 1000-2000(za parę)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem na myśli kolumny icon_razz.gif
i przede wszystkim zakup z pewnego źródła.

Bo co do innego sprzętu bywa różnie.
Główny problem to po połowie kiepskie pakowanie przez sprzedających oraz niezgodność z opisem (zazwyczaj mała, ale np. obity narożnik w kolumnie czy rysy/obicia na wzmacniaczu czy innych komponentach potrafi zdenerwować człowieka).

W każdym razie ja preferuję odbiór osobisty lub przez znajomych - nawet jeżeli muszę czekać na sprzęt miesiąc czy dwa. Ale mam sprzęt sprawdzony i bez przygód transportowych.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stx z serii f zagrają lepiej od Altusów? rozważam stx 360 - nie każdy jest audiofilem i musi mieć super sprzęt audio- nie wiem czy jestem taką osoba czy nie. gdyby dźwięk stx mnie satysfakcjonował to po co szukać dalej ? to tylko rozważania takie, wszystko okażę się przy odsłuchach. te stx będą dobrze działać przez 10-15 lat? ten kenwood nie będzie za słaby do nich?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy dwóch głośnikach basowych 27cm w STX360 to może być problem...

Odnośnie Twojego Kenwooda to jedna sprawa - czy zagra (jakoś na pewno), ale druga - czy mogłoby być lepiej (na pewno tak, tylko o ile drożej...).
Ja w każdym razie zdecydowanie proponuje by sprawdzić z własnym wzmacniaczem i dopiero wtedy się decydować (lub nie) na zakup.
Napisałeś o odsłuchach - mam nadzieję, że właśnie o takich odsłuchach myślałeś (z Kenwoodem "w kieszeni" icon_mrgreen.gif )
W Krakowie znajdziesz chyba salony z kolumnami obu producentów...

Głośniki chyba mają gumowe zawieszenie (sądząc po fotografiach, bo w opisie nie znalazłem tej informacji), więc przy normalnym użytkowaniu masz dużą szansę na sprawność przez te 10-15 lat i dłużej.... Ale to jest szansa, a nie pewność icon_wink.gif

Jedno jest pewne - STX robi coraz lepsze kolumny i warto się zainteresować ich ofertą jeśli mówimy o sprzęcie nowym w tych granicach cenowych.
A przy odsłuchu - sprawdź też mniejszy model STX-280. Tam masz podwójny głośnik 20cm na basie. Często lepiej jest mieć mniejsze kolumny, ale lepiej kontrolowane przez wzmacniacz.

Kolejna rzecz - bardzo dobre wrażenia na AudioShow zrobiły kolumny innej polskiej firmy: PYLON AUDIO
http://www.pylonaudio.pl/index.php?action=topaz_pylon_audio
też warto się nimi zainteresować

Pozdrawiam
PS. Tym razem było o polskich producentach
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Nie każdy jest audiofilem i musi mieć super sprzęt audio- nie wiem czy jestem taką osoba czy nie. gdyby dźwięk stx mnie satysfakcjonował to po co szukać dalej ?



Audiofilizm to bardziej stan umysłu i świadomości, nie stan posiadania. Lustrzanka za 5-10 tys też nie czyni z Ciebie jeszcze fotografa icon_smile.gif

Rozejrzyj się może za KEF C5 za 1600zł spokojnie kupisz, bywa w sieciówkach i mniejszych salonach audio, gra efektownie, ale to solidna niemicka marka, a droższe modele to hoho icon_mrgreen.gif
Lub jakieś monitor audio mr4, dobrze trzyma rytm , gra czysto i żwawo.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak wiem ze to musi współgrać wszystko i nie jest tak ze zależy wszystko od wzmacniaczy czy tylko od kolumn. Jacku jak odniósłbyś się do zarzutów pod adresem tych jbl że szajs itp?
ten KEF C5 ile ma mocy? ładnie wyglądają optycznie, ale małe te głośniki mają trochę ;/
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

ten KEF C5 ile ma mocy? ładnie wyglądają optycznie, ale małe te głośniki mają trochę ;/


Moc to ma wzmacniacz, kolumny wytrzymałość na tę moc icon_biggrin.gif a te przy okazji mają skuteczność dobrą 90dB
Małe głośniki, ale małe jest szybie (patrz duże, wolne membrany z altusów, jamo606 ). Zaskoczony byłem jak słuchałem np.elaców 67.2 z małymi jak to nazwałeś głośnikami.
kef C5
- 2-drożny
- elegancja i funkcjonalność w jednym
- bass-reflex
- doskonałe, głębokie brzmienie
- 2x 130 mm LF
- 19 mm aluminium dome HF
- pasmo przenoszenia: 41 Hz - 40 kHz
- moc wzmocnienia: 15-150 W
- częstotliwość podziału: 2,5 kHz, 180 Hz
- skuteczność: 90 dB
- maksymalne ciśnienie: 111 dB
- impedancja: 8 Ω
- ekranowanie magnetyczne
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co Ty z tą mocą kolumn? A jak ją rozumiesz? Czy w identycznym zestawie dwie pary kolumn zagrają głośniej jedne od drugich jeśli przy pozostałych takich samych parametrach jedne będą miały moc znamionową 100W a drugie 150W?
Które zagrają głośniej?
Czy nie o to Ci chodzi, wytłumaczysz?

Poza tym obawiam się, że mając wcześniej Altusy przyzwyczaiłeś się trochę do ich brzmienia.
Takie KEFy mogą Ci się wydawać zbyt miękkie, kluchowate, bez wysokich i (podbitych) "średnioniskich" tonów.
Moje propozycje Quadrali i Arcusów nie były więc od czapy, naprawdę zwróć na nie uwagę.
JBL E80 (ale tylko te JBL) proponowane wcześniej przez kolegów mogłyby się też okazać dobre.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jacek dalej nie wiem jaką one mają moc. w kolumnach są głośniki, które mają określoną moc i suma tych mocy tworzy moc kolumn nieprawdaż? sami pisaliście , że moc kolumn wynika z mocy wzmacniacza, jak tutaj jest przedział 15-150 to zagrają one super z wzmakiem 2x15w i tak samo 2x150? dziwne
jakcu odpowiedz proszę na zarzuty pod adresem jbl
powiedzcie mi jakie są oznaki że kolumny dostały za dużą moc - tzn chodzi o dźwięk czy trzeszczy czy bardziej się spłaszcza ? w altusach mam tak że bas trzeszczy średnica i góra spłaszczają się i grają bardzo niewyraźnie. pojawia się to w tym samym momencie. wydaje mi się to za szybko, a póki co nie mam innego sprzętu żeby to sprawdzić. w przyszłym tygodniu będę miał dostęp do jakiegoś wzmka estradowego za 300 zł to spróbujemy.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

jacek dalej nie wiem jaką one mają moc. w kolumnach są głośniki, które mają określoną moc i suma tych mocy tworzy moc kolumn nieprawdaż? sami pisaliście , że moc kolumn wynika z mocy wzmacniacza, jak tutaj jest przedział 15-150 to zagrają one super z wzmakiem 2x15w i tak samo 2x150?


Żadne głośniki się nie sumują, kolumna to całość, jako konstrukcja. Nie mają żadnej mocy , one, ani ich głośniki!! Mają wytrzymałość na moc, a za głośność odpowiada skutecznść.dB. Te kolumny rekomendowane są dla wzmacniaczy od 15w do 150w bo wtedy nic nie ulegnie uszkodzeniu, ale grać będzie inaczej, przecież inny jest wzmacniacz np. 45w a inny 100w. Możesz kupić 100w za 300zł, a 45w za 10 tys i pewnie ten słabszy będzie lepszy, a z pewnością zagra inaczej. Masz swój wzmacniacz który jest,, złotym środkiem ,, nie za mocny, nie za słaby:-)
Wyobraź sobie że wzmacniacz to silnik, a kolumny to nadwozie, skrzynia biegów i zawieszenie auta. Silnik V8 6L. w trabancie rozwali wszystko:-) na siniku od kosiarki włożonym do merca pojedziesz, ale szybko silnik będzie się grzał. Natomiast 2.0L w aucie klasy kompkt da Ci fajdę i się zgra.

Większość kolumn ma "moc" w przedziale 70W-120W i jest rekomendowanych dla wzmacniaczy o mocy 30-120W. Co kto lubi, co kto ma. Wzmacniacze lampowe mają małe moce, czasem raptem kilku watt 2x4W 2x15W , ale w połączeniu z dobrą efektywną kolumną grają bardzo głośno ( choć nie to jest ważne przy lampie)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam bym tego lepiej nie ujął icon_biggrin.gif
Dodam, że zbyt słabym wzmacniaczem można łatwiej uszkodzić kolumny niż zbyt mocnym.
Słaby szybciej produkuje groźnie zniekształcenia, które są w stanie szybko uszkodzić głośniki. Takie zniekształcenia słychać. Dźwięk staje się niewyraźny, ostry, chrapliwy, nieprzyjemny.
Za mocny wzmacniacz jest do czasu nawet lepszy, bo wyciągnie z kolumn wszystko, co najlepszego mogą dać.
Zbyt mocne podkręcenie gałki głośności może objawiać się również słyszalnymi zniekształceniami, nawet stukaniem, furkotaniem głośników. Widać nawet jak pracują głośniki niskotonowe. Ich wychylenie jest wówczas nadzwyczaj duże.
Tu i tu najlepszym zabezpieczeniem jest zdrowy rozsądek i odrobina słuchu.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym dużym wychyleniem membran nie zawsze jest tak, jak piszecie, panowie. Niekiedy jest to wynikiem rozwiązań konstrukcyjnych. Przytoczę przykład firmy IQ (Intelligent Quality), w ich głośnikach membrany wykazywały nadzwyczaj duży skok przy normalnym graniu, przy założonych maskownicach ocierały się o materiał. Czytałem też kiedyś ciekawostkę, iż jakaś firma zbudowała subwoofer o małych gabarytach, gdzie małą średnicę głośnika nadrabiał duży skok membrany - UWAGA - 6 cm!







Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście masz rację Profi. Ale piszemy tu raczej o normie a nie o wyjątkach.
O tego typu ciekawostach jak piszesz, zawsze jednak warto wiedzieć.
Co do rekompensowania małej srednicy membrany dużym skokiem, później stosowały to rozwiązanie i inne firmy.
Nawet o ile dobrze pamiętam Philips w jednej (może wielu) ze swoich miniwież.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przyszły mi dzisiaj te bas reflexy , szkoda tylko że wieczorem mogłem je zamontować dopiero. widać różnicę, poruszając nimi, bas jest taki jakby bardziej rasowy, lecz ciężko coś mówić gdy odsłuchuje się wieczorem bardzo cicho.
w niedziele też ta wełnę zamontuje i zobaczymy jak będzie icon_razz.gif
kurde dalej nie dowiedziałem się tego co chciałem. powiedzcie mi jak rozpoznać po słuchu czy wzmak jest za słaby czy kolumna? czytałem to gdzieś, tylko już nie pamiętam gdzie ;/
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Randy, dawniej ludzie słuchali ( i słuchają, wszelkich altusów na jakiś radmorach i diorach, technicsach -które to mocarzami mocy , wydajności i jakości nie są, jednak jakoś to grało, nie tak źle jak Ty piszesz, takich zestawów słuchałem dawniej całą masę na 18kach ). Kolega ma midiwieżę harman kardon mass 100 2x60W z altusami 110 i włączając Alphawille "big in japan " jest "power i energia" w tych kolumnach- choć wiadomo gra tylko jak altus. Myślę że chyba Twoje chcą odejść do krainy wiecznych łowów icon_wink.gif
Chyba już pisałem, ale powtórzę, może weź swój wzmacniacz i wejdź do kolegi co ma konkretne kolumny, albo do jakiegoś sklepu i sprawdź jak gra .
W salonie możesz oczywiście poprosić o podpięcie np. Klipsch F1 czy yamaha ns-50(bardzo popularne w każdym MM) , ale proszę podłączyć pod wzmacniacz markiX 2x45W i pod markiY 2x100W i zobaczysz czy usłyszysz różnicę, pewnie tak, jednak nie sądzę żeby np. na wzmacniaczu X w ogóle nie było basu, czy rytmu, może być troszkę gorsze.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wyłożyłem dzisiaj środek kolumn watą i muszę stwierdzić ze jest ok. nie jest jeszcze to co bym chciał, ale włożenie wełny i bas reflexów poprawiło bas i co ważniejsze nie dudni. nawet jak włączę loudness i podkręcę bas to nie dudni.
z tymi altuasami jednak nie wiem co dalej. na początku jak ww tym kenwoodzie siadały kondensatory to właśnie bas bas był taki płaski, po wymianie jest lepiej bo trzeszczy jak się do głośniej, ale znów średnio i wysokościowiec jest płaski. może tak ma być i wszystko ok?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...