Skocz do zawartości

Głośniki podłogowe Ruark, warto ?


RS75

Recommended Posts

A więc, jak pisałem wyżej, podwójne okablowanie nie przynosi do końca zamierzonych efektów. Podłączenie odwrotne jest jeszcze gorsze. Chciał bym jednak przewód nieco bardziej "profesjonalny", może być pojedynczy lub z opcją bi-wiring przy głośnikach. We wzmacniaczu mam gniazda pojedyncze. Coś o delikatnej górze, z szybkim basem. Dla przypomnienia, cena maksymalnie 400zł, minimum 2X3 metry. W ciemno obstawiam coś z gatunku Van Den Hul, tylko czy cena złapie, nawet za używkę ? Czego szukać ?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 72
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

W tym problem, że większość kabli w tym budżecie jeśli jest delikatniejsza na górze, to niskie tony są albo mocniejsze, albo nie bardzo szybkie. A jeśli niskie są szybkie i szczuplejsze, to wysokie potrafią mocniej się zaznaczyć.
Za ok. 400zł może co najwyżej kupisz VdH CS-122. Mają faktycznie łagodne wysokie tony, dość szybkie jak na VdH i delikatne niskie. Największą zaletą tych kabli jest pięknie podana średnica. Nasycona, soczysta, wielobarwna. Oczywiście wersja ze zgniłozieloną izolacją. Ta z beżową gra już inaczej.
DNM Reson z kolei ma mocne szybkie tony i trochę stonowane wysokie. Niestety średnica jak większości kabli w tej cenie nie dorównuje CS-122. Może połaczenie tych dwóch kabli dałoby dobry efekt? Ale chyba za 400zł będzie trudno. Będzie trudno o cokolwiek tak grającego jak chcesz w ogóle.
Może Audioquest Type 8? Ale nie wiem, czy tak do końca jest tym o co Ci chodzi?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reson sypiący wysokimi? On ma je bardziej schowane niż CS-122, który to z kolei ma je dość delikatne. Jeśli Twój system nie ma nadmiernych kłopotów z wysokimi, to na pewno nic takiego się nie stanie.
Ja bym mimo wszystko zapolował na Audioquest Type 8. Był kiedyś sporo droższy a dziś często można go kupić z drugiej ręki w dobrej cenie. Jest przy tym niemal w każdym aspekcie lepszy, na pewno nie sypnie wysokimi, choć fajnie oddaje przestrzenność i naturalne wybrzmienia a niskie tony lepiej kontroluje.
Poza tym do ceny DNM Reson musisz doliczyć wtyki, bo jak podłączysz te cienkie druciki do zacisków głośnikowych? Połamią się, gdy je odizolujesz i przepniesz ze dwa razy.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.hifi.pl/ogloszenie/audio/14/159224.php
niestety za krótki. I cena też już przekracza maksimum, dłuższy bedzie pewnie droższy.

CS122 nie ma nigdzie w kolorze izolacji o której pisałeś. Różnice są aż tak spore ? - http://allegro.pl/van-den-hul-cs-122-hybri...4221558269.html

Audioquest znalazłem jeszcze taki - http://allegro.pl/audioquest-type-6-hyperl...4231995181.html

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

VdH w wersji beżowej wydaje się, że ma więcej niskich tonów. Do wersji zielonej bezpośrednio nie porównywałem, ale tam było naprawdę niewiele niskich. A beżowy ma mocniejsze basiki niż np. Alphard Da Vinci.
Type 6 jest niższym modelem niż Type 8. Gra pewnie podobnie, tylko nie tak wyrafinowanie. I nie wiem jak z kontrolą niskich tonów.
Albo po prostu poszukaj Resona z wtykami, używanego. W razie czego łatwo odsprzedasz, bo kabel popularny. Zresztą inne o których tu piszemy też.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samo przykrecenie wtyków nie wystarczy. Trzeba jeszcze dodać ze trzy warstwy izolacji termokurczliwej od miejsca mocowania do kilku centymetrów na kabel. Kawałki izolacji muszą być coraz krótsze w kierunku kabla a przy wtyku ma być grubiej. Dobrze by też było by przynajmniej ostatnia rurka termokurczliwa złapała końcówkę wtyku od strony kabla oczywiście. Chodzi o to, by kabel nie wyginał się nagle po wyjściu z wtyku, ale dość łagodnie szerokim łukiem. W ostateczności możesz to zrobić rozciągliwą plastikową taśmą izolacyjną.
Oczywiście możesz spróbować Resona. To dobry kabel, choć rzeczywiście jak każdy nie ze wszystkim się dobrze potrafi zgrać.
Ale nie przekonasz się zanim nie spróbujesz. Ja go dobrze wspominam, choć bardziej ze względu na dobrze prowadzone, dość mocne, ale nie misiowate niskie tony.
Górę wolałem z VdH, które to szczególnie średnicę maja w tym przedziale cenowym trudną do pobicia. Ale nie miałem kłopotów z nadmiarem wysokich.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do wysunięcia kolumn podczas słuchania wcale się nie dziwię, że gra lepiej. A próbowałeś usiąść tak, abyś miał plecy tu gdzie prawy dolny róg stolika? Oczywiście stolik trzeba by przesunąć w bok a usiąść na krześle. Z tyłu na wysokości uszu przy ścianie postaw albo lepiej połóż poziomo (najszerszym bokiem do ściany) jakiś materac czy inny tego typu przedmiot. Tylko tak na próbę oczywiście jak to wpłynie na dźwięk.
Co do VdH M.C. D 352 Hybrid, to niestety nie słuchałem. Teoretycznie powinien być nieco lepszy od 122. Wysokimi na pewno nie podrażni, ale niskie mogą być mocniejsze. I tu uwaga. Mniej więcej od tego pułapu cenowego można trafić na chinskie podróbki.
Jeśli gość nie ma dokumentu zakupu kabli, to dałbym sobie z nimi spokój.
A może lepiej dać Resona na dół a CS-122 na górę? Będzie drożej niż zamierzałeś, ale wydaje mi się, że warto.
I powtórzę. Są to tak znane i "chodliwe" kable, że w razie czego bez trudu je sprzedasz.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obydwa kable, to przede wszystkim różnica klasy. Ale The Name chyba "bezpieczniejszy" Obydwa dość specyficznie grające ale w podobnej manierze. Wydaje mi się, że The Second bardziej łagodzi wysokie. Ale ma ogólnie lepszą barwę.
Moim zdaniem zarówno jeden jak i drugi kabel trochę za drogie, jak na używane. Ja swojego "Seconda" sprzedałem za 300 czy 350zł.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months later...
Troszkę odkopię temat, prze dwa tygodnie słuchałem u siebie na => http://www.audionova.pl/?41,galatea-mk-3
Kabelek miałem pożyczony, wróciłem do mojej sławnej "sznurówki" czyli "Nameless Mini".
No cóż, delikatnie pisząc, nie mogę się przestawić. Wszystko gra agresywnie, za dużo tonów wysokich, większość dźwięków mnie za bardzo "atakuje", po prostu tony wysokie tną po uszach.
Widziałem ostatnio na allegro model "Galatea 2X50cm" za bodaj 170zł. Doradźcie coś, co w cenie do 200zł zagra podobnie. Van Den Hul'a pewnie za te pieniądze nie kupię.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem dużą winą za takie granie obarczyłbym słabo zorganizowany pod względem akustycznym pokój. Za mało wytłumienia i rozpraszaczy. Co do dywanu jako "zbieracza" kurzu, to racja. Ale kurz i tak zawsze jest. Tylko tyle, ze dywan go zatrzymuje a tak, to sobie lata gdzie chce. Jeśli dywan się regularnie odkurza i trzepie, to nie powinno być problemu.
Z drugiej strony interkonekty za 200 zł do tak dobrego zestawu jaki masz, to sporo za mało. Ograniczasz możliwości swojego systemu.
Znalazłem tu kabel VDH Integration hybrid, o ile jeszcze jest do kupienia: http://www.hifi.pl/ogloszenie/audio/48/177906.php
A Audionowa nie robi według mnie zbyt ciekawych kabli. Wiele z nich gra po prostu dość ostro, nieprzyjemnie. na pewno nie w kierunku do jakiego dążysz.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Moim zdaniem dużą winą za takie granie obarczyłbym słabo zorganizowany pod względem akustycznym pokój. Za mało wytłumienia i rozpraszaczy. Co do dywanu jako "zbieracza" kurzu, to racja. Ale kurz i tak zawsze jest. Tylko tyle, ze dywan go zatrzymuje a tak, to sobie lata gdzie chce. Jeśli dywan się regularnie odkurza i trzepie, to nie powinno być problemu.
Z drugiej strony interkonekty za 200 zł do tak dobrego zestawu jaki masz, to sporo za mało. Ograniczasz możliwości swojego systemu.
Znalazłem tu kabel VDH Integration hybrid, o ile jeszcze jest do kupienia: http://www.hifi.pl/ogloszenie/audio/48/177906.php
A Audionowa nie robi według mnie zbyt ciekawych kabli. Wiele z nich gra po prostu dość ostro, nieprzyjemnie. na pewno nie w kierunku do jakiego dążysz.



Paradoksalnie, model Galatea od Audionowy idealnie dopasował się do mojego zestawu. Można o nim wszystko napisać, ale na pewno nie to że jest ostry. Zresztą sam producent poleca go do zbyt "przejaskrawionych" zestawów. Jakość wykonania jest rewelacyjna (wiem że Nameless jest to garażowa robota, ale człowiek też na to patrzy). Myślę, że używany drucik za 200zł to taki w sam raz, nowy kosztował by pewnie 400 lub 500. A jakoś wolę używki, przynajmniej wygrzane. icon_smile.gif

Edit: W/g tej recenzji => http://www.highfidelity.pl/artykuly/0601/vandenhul.html , VDH Integration równowagę tonalną ma przesuniętą w stronę góry. Ciekawy przypadek jak na VDH, u mnie muszę unikać przejaskrawienia. Przynajmniej do momentu, kiedy zmienię mieszkanie. A na to się nie zanosi. Chyba, że zrobię sobie odpowiednie pomieszczenie w piwnicy. icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 months later...
Odkopanie tematu, po raz kolejny. icon_smile.gif

W końcu uzbierałem nieco funduszy na okablowanie, czas coś pozmieniać. W sumie do końca nie wiem na co, jedyne do czego "raczej" jestem przekonany, to zakup głośnikowego VDH CS122. Po prostu miałem go w domu (wersja stara) i grało to na moim zestawie bardzo dobrze. Co prawda można by było nieco lepiej "kopnąć" basem, ale sama "podstawa" była odpowiednio masywna.

Jeżeli chodzi o interkonekt, chciałem zapytać o różnice między "VDH The Name" a "VDH The Bay C5". Nie wiem czy akurat któregoś kupię, ale mnie zaintrygowały. Zastanawiam się również, czy połączenie dwóch VDH nie zaszkodzi nieco, a może wręcz przeciwnie.........

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację. Starsza wersja "zielona" jest naprawdę dobra. Mnie bardzo odpowiadała pod względem nasycenia barwą i soczystości średnicy.
Wysokie niezłe. Ale niskie rzeczywiście delikatniejsze niż w najlepszych kablach z tego przedziału cenowego.
Ja zamieniłem dół (w bi-wiringu) na DNM Reson, żałując że ten nie ma tak soczystej średnicy i bardziej dźwięcznych wysokich.
Co do interkonektów, to naprawdę nie wiem które. Oczywiście super byłyby The Orchid. Ale ta cena icon_rolleyes.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...