Skocz do zawartości

Recommended Posts

Dzień dobry. Jestem nowy na tym forum. Mam problem z kart a dźwiękową (Lenovo ThinkPad SL500 oraz Lenovo ThinkPad W530), który wiem, że jest powszechny, ale, mimo intensywnych poszukiwań, od lat nie udało mi się znaleźć jego rozwiązania, chociaż zdobywam coraz więcej na jego temat informacji i, jak myślę, coraz lepiej wiem, czego mi (i WIELU innym użytkownikom nowszych PC-tów) trzeba.

Chodzi mianowicie o to, że w nowszych komputerach (Win Vista, 7-ka) w urządzeniach nagrywających ("recording devices") NIE MA widocznej karty dźwiękowej komputera; są natomiast mikrofon/-y, line-in i wszystko inne. Żadne działania na funkcjach ustawiń karty dźwiękowej nie przynoszą oczekiwanego rezultatu. W praktyce oznacza to, że gdy chcemy nagrywać dźwięki z komputera produkowane przez jego kartę dźwiękową (radio internetowe, You-Tube, itp) przy pomocy 99 % powszechnie dostępnych aplikacji do nagrywania (np. "FreeSoundRecorder"), po prostu nie możemy tego zrboić, bo w rozwijanej liście źródeł dźwięku mamy tylko mikrofon - NIE MA na liście "stere-mix" (czy jakiegoś odpowiednika karty dźwiękowej), który dla odmiany był obecny w przypadku Win XP.

Dzisiaj już wiem, że to kochany Microsoft (czytaj: Wielki Billy) CELOWO (ma to związek z ochroną praw autorskich) ZABLOKOWAŁ w sterowniku jakąś tam funkcję. Gdzieś na jakimś anglojęzycznym forum kiedyś przeczytałem, że jakiś tam spryciaż, dla jakiegoś tam laptopa (chyba "HP", ale nie jestem pewien), OTWORZYŁ ten sterownik, znalazł tą kichaną wartość i po prostu zmienił ją z "0" na "1" i... NAGLE w "recording devices" POJAWIŁA się karta dźwiekowa komputera! Niestety, nie było linku do tego zmodyfikowanego sterownika ani żadnych innch szczegółowych informacji.

Wiem także, że są WYRAFINOWANE (płatne!) programy, które potrafią to obejść, bo... INSTALUJĄ SWÓJ WŁASNY STEROWNIK, i w ten sposób umożliwiają efektywne nagrywanie z karty dźwiękowej kompa (np "Totall Recorder"). Ale w tym przypadku jesteśmy skazani na bardzo konkretny program i, oczywiście płatny. A ja nie uważam, że za realizację jednej z podstawowych funkcji komputera jego użytkownik POWINIEN płacić kasę - już zapłaciłem słono za sam komputer - chcę, żeby on po prostu prawidłowo działał.

Ale wracając do rzeczy. Z powyższych analiz wynika, że można tą kichaną Microsoftowską blokadę ominąć na dwa sposoby:

1. dokonać odpowiedniej zmiany jakiejś tam wartości w treści sterownika (inaczej mówiąc - zmodyfikować go), lub

2. Po prostu zainstalować odpowiedni, alternatywny sterownik, który NIE BĘDZIE blokował funkcjonującej w komputerze karty dźwiękowj w programach do nagrywania.

Oczywiście pierwszego nie zrobię, bo nie jestem programistą, a poza tym myślę, że grzebanie w sterwnikach, jeśli się nie jest ekspertem i dokładnie nie wie, co robi, może być niebezpieczne. Myślę natomiast, że może do dzisiaj znalazł się ktoś mądry, kto może skonstuował już odpowiedni sterownik do popularnych kart dźwiękowych (bo przecież nie ma ich aż tak wiele w powszechnie używanych laptopach, jak ma to miejsce z kartami graficznymi, a alternatychnych sterowników do kart dźwiękowych jest przecież w necie sporo), który by umiał ominąć tą blokadę.

Pytanie moje jest więc proste: czy ktoś może wie o istnieniu takiego sterownika?

Pozdrawiam
szaroczek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już trenowałe dziesiątki razy na różnych sprzętach. Tym sposobem NIE zobaczysz KARTY DŹWIĘKOWEJ!!! U mnie nie jest nic ukryte, bo od dawna mam zaznaczone "pokaż ukryte" i "pokaż wyłączone" i mam tylko widoczne dwa mikrofony. Jeśli Ty widzisz u siebie w urządzeniach do nagrywania obok mikrofonów także kartę dźwiękową, to jestm ciekaw jaki to komputer i jaki system operacyjny. W każdym razie raczej na pewno nie Win 7. icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stacjonarny i Samsung np550p5c na obydwóch W7 64 bit stereo mix śmiga. Odinstaluj stare sterowniki i zainstaluj najnowsze z http://www.realtek.com.tw/downloads/downlo...p;GetDown=false ja te mam jeśli nie pomoże zobacz jakieś starsze np http://downloads.guru3d.com/Realtek-HD-Aud...5.html#download jeśli nadal lipa może coś dodatkowego typu http://stereomixplus.com/
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...