Skocz do zawartości
Belfer54

Tunery radiowe stare i nowe

Recommended Posts

Szanowni Koledzy
chciałbym abyśmy w tym temacie poruszali wszelkie kwestie, problemy, spostrzeżenia, ciekawostki związane z tunerami radiowymi zarówno tymi vintage, jak i współczesnymi.

Piszcie o swoich doświadczeniach w tym zakresie. Zamieszczajcie informacje o tunerach, które mieliście w swoich systemach lub nadal wam przygrywają.

Obecnie w moich systemach graja na zmianę: Technics ST-9030, Grundig FIne Arts T-9000, Aram Aplha 5plus.

I tak na zachętę dwa adresy:
http://www.fmtunerinfo.com/
http://www.audioscope.net/tuners-c-21.html...609c0be59c92206

U mnie jak już gdzieś pisałem gra Luxman T-530.Szczególnie późno w nocy gdy już nie chce mi się zmieniać płyt ,a co najważniejsze zdecydować co bym chciał posłuchać.Lubię go ma niezły dźwięk i co najważniejsze elegancko wygląda .

U mnie jak Wiesz rolę tunera pełni Yamaha TX-492.I tak jak już pisałem dźwięk z niej jest na wysokim poziomie.Jak na swoją klasę cenową.

Jedyny tuner jaki posiadałem była Unitra Diory, model AS-205 S Faust. Wygląd zewnętrzny beznadziejny, ale jak na owe czasy odbierał fale radiowe nie najgorzej.

DEVIL
Ciesze się, że ten tuner Yamahy spełnił Twoje oczekiwania. Jak Cię wciągnie trochę słuchanie radia spróbuj kupić za nieduże pieniądze, np. na allegro jakiś tuner vintage w dobrym stanie. Czasami trafiają sie rodzynki, również firmy Yamaha.

Audionet
Luxman T-530 to zacny klocek. Stara dobra szkoła tej firmy z 1984, stary ale jary.

Belfer54Przed laty moim wymarzonym tunerem był Kenwood Kt 1000 ,potem przez Ciebie wymienione Onkyo T-9990. Przed Luxmanem miałem tunery Pioneer i Akai.

Fajny, radiowy temat - chyba każdy z nas od tego zaczynał icon_razz.gif
Ja co prawda zaczynałem od amplitunerów - czy ktoś jeszcze pamięta, jak wyglądał Amator???
Ale dość szybko pojawiły się pierwsze tunery: parę analogowych modeli DIORY (m.in. AS-432 i AS-442) z paroma stacjami do zaprogramowania (co to była za wygoda, gdy nie musiałeś co chwila kręcić gałką i zmieniać częstotliwości, bo wybór ciekawych programów ... dziesiąt i ...naście lat temu nie był rewelacyjny), potem już przejście na zachodnie firmy i parę cyfrowych JVC i SONY, jeszcze jakiś Technics i prosty Luxman.
Także przez kilkanaście ostatnich lat jakieś (mniej lub bardziej wysokie modele) miniwieże SONY jako uzupełnienie większych modeli tej firmy icon_lol.gif
Później pojawiły się amplitunery KD i ostał mi się ino jeden SONiak z podstawowej serii.
Pewnie prędzej czy później dokupię jakiś model z najwyższej serii ES (np. ST-SA 3ES) ew. ze średnich ST-SB 920QS, ale jakoś na razie się nie śpieszę - korzystam z sekcji radiowej w amplitunerach icon_cool.gif

Poprzednio przez ładnych parę lat moim faworytem był JVC FX1010 z najwyższej u JVC serii SuperDIGIFINE - taki, jak w poniższej aukcji
http://www.allegro.pl/item311380919_tuner_...r_digiline.html

No ale w praktyce nie przymierzałem się do tunerów audiofilskich, stąd moje oczekiwania co do tunera radiowego są raczej budżetowe.
Właściwie to jeszcze "budżetowe" - ale najwyższe modele z serii firm, uchodzących za rozsądne cenowo icon_cool.gif i do tego mimo wszystko "dwuantenowce".
No i pewnie z RDSem - chociaż radia się raczej słucha a nie czyta napisy, ale jest to wygodne i nie widzę powodu, by rezygnować z tej funkcji icon_cool.gif
Pozdrawiam

Mój pierwszy lepszy tuner wyprodukowała Diora . Ponieważ na UKF były tylko trzy stacje.Kupiłem drugi taki sam tuner i przestroiłem na zachodni UKF aby odbierać programy z Niemiec. Do tego zakupiona w NRD antena i nawet dało się odbierać stacje z Berlina Zachodniego.

Ja swoja przygodę ze współczesnymi nazwijmy to radioodbiornikami zaczynałem od Amatora, tunera Kleopatry TST102, Radmora 5102, Elizabeth itd.
Później przyszła kolej na różne konstrukcje m.in. z takimi bajerami jak RDS.
Teraz na starość znowu ciągnie mnie do tunerów ze świecącą skalą i wielką gałą do wyszukiwania stacji. Widocznie dziecinnieję icon_biggrin.gif
Chociaż mój klasyczny Grundig również posiada RDS. Niestety brakuje mu pilota.

Ponieważ wcześniej miałem tuner Sony z serii QS, zresztą wzmacniacz z tej serii jeszcze stoi w kuchni podobnie jak RoRo napaliłem się trochę na tuner Sony z serii ES. Zobaczymy co z tego wyjdzie. icon_smile.gif

Cofając się wstecz ostatni "tuner" jaki pamiętam to był starusieńki radiomagnetofon Kasprzak i poza tym że się z "trójki" nagrywało przeboje to największe hity były na Radiu Luxemburg... stare piękne ( bo młode oczywiście icon_wink.gif ) czasy...

Wadzie pierwsze moje radio/tuner i to gramofonem to legendarny Polonez.

DSC01446.jpg

To na nim słuchałem pierwszych audycji nowo powstającej stacji radiowej, czyli legendarnej już trójki.

Ja również zaczynałem od Amatora.Później przez długi czas nie miałem okazji karzystać z radia,aż kupiłem pierwszy markowy amplituner Technicsa.

Cytat

Teraz na starość znowu ciągnie mnie do tunerów ze świecącą skalą i wielką gałą do wyszukiwania stacji. Widocznie dziecinnieję icon_biggrin.gif
... napaliłem się trochę na tuner Sony z serii ES. Zobaczymy co z tego wyjdzie. icon_smile.gif

Belfer54
To akurat uda Ci się połączyć w Soniaku: wielką gałkę, RDS i sterowanie z pilota.
Pozdrawiam
Ps. Gorzej ze świecącą skalą - ale kawał display'a jest, no i czasami jeszcze drabinka mocy sygnału icon_lol.gif

Szkoda tylko, że topowe modele Sony z serii ES osiągają tak chore ceny.
Niestety popularność tych tunerów rośnie wprost proporcjonalnie do ilości pozytywnych opinii na formach związanych ze sprzętem audio.

To może odpuścić sobie złoty kolor i wrócić do QSa?
Albo do starszych modeli typu ST-S570ES czy S520ES???
Zdaje się, że nam obu pasuje czarny kolor icon_cool.gif

A swoją drogą - jakoś sekcje radiowe w amplitunerach niby mi odpowiadają, ale brak mi jednak czasami dodatkowego elementu w systemie i bardziej rozbudowanej funkcjonalności (również rozbudowanego display'a) tunerów icon_wink.gif

Pozdrawiam

Wedle wszelkich opinii najlepsze modele z serii ES to 7xx, 8xx, 3ES, 5ES, 530ES, 590ES.
Co do koloru to owszem czarny byłby najlepszy icon_smile.gif

Dobra to i ja się pochwale. Od kilku dni mam AKAI AA 1030

Trudno mi tak od razu coś o nim napisać...na razie się osłuchuje, ale musze powiedzieć że polubiłem go od razu.

Ech...mają coś w sobie te klasyki...

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

Sev
Piękny klocuszek. Kurcze rozmarzyłem się.
Co prawda nie tuner, ale jakby nie było radio a w nim tuner icon_smile.gif

Gratuluje zakupu, to dobry klocek i zapewne przyniesie Ci dużo zadowolenia.
Jak się osłuchasz z nim napisz coś więcej.

Sev
Bardzo ładnie teraz wygląda - miałeś trochę roboty z wyczyszczeniem, że o kreskach nie wspomnę...
Fajne fotki icon_cool.gif
Pozdrawiam

Tak jak pisałeś na PW RoRo, jednak Cifem najlepiej szło to czyszczenie.
Mimo wszystko, jeszcze parę godzin będę musiał poświecić żeby był błysk...ale chwilowo nie mam czasu icon_smile.gif

Sev
Wykonałeś kawał porządnej roboty - mamy weekend i czas na odpoczynek oraz słuchanie muzyki na nowym sprzęcie, a przed Wielkanocą pewnie i tak będziesz miał jeszcze coś do czyszenia icon_cool.gif
No i nie można przesadzać i za mocno trzeć przy czyszczeniu, więc - cierpliwości!
Pozdrawiam

Belfer We mnie takie klocki też budzą sentyment.zresztą w swoim czasie byłem zakochany w firmie Akai szczególnie w magnetofonach kasetowych .Zresztą jeden z nich stoi jeszcze na szafie.Wtedy nie był drogi ,wydałem na niego tylko roczne zarobki ,co to jest ,a dziś by poszedł za sto złotych.

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się