Skocz do zawartości

Kolumny do 2500-3000 zł


meku71

Recommended Posts

Witam.
Na początek chcialem się przywitać i wszystkich posdrowić.
A teraz do rzeczy:

W 2011 roku zakupiłem DENON AVR1910 i komplet 5+1 CELESTION (2xF28 podłogowe +2xF15 + s80 i tak dalej) Chodzi o granie w stereo bez subfofera na podłogowych - jest strasznie mało basu. Kolumny podłogowe chciałbym wymienić i dokonać zakupu modelu o dużych możliwościach basowych ( bez subwofera)
Słucham głównie rocka i heavy metal. Jestem laikiem w takich tematach .. tyle wiem że stoją blisko ścian i chyba powinny mieć bassreflexy z przodu.
Celestiony mają basy z tyłu. Reasumując.. jakie polecacie kolumny podłogowe do max 3000 zł do sterero bez subwofera do ampli deno AVR 1910.

Za wszystkie sugestie dziękuję.

Pozdrawiam.
Mariusz.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Nie nie wyciągnie. A problemu nie szukałbym jedynie w kolumnach. Powodem niedoboru niskich tonów może być np. ustawienie kolumn.
Ale sprawa zadasnicza. Grasz na amplitunerze kina domowego i to główny problem. Jeżeli słuchasz głównie muzyki, to powinieneś zastanowić się nad kupnem wzmacniacza stereo. Ja mogę polecić Ci Infinity Kappa 8.2, potężne niskie. Ale ten Denon nie napędzi ich odpowiednio.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te JBLe mogą dać dużo niskich tonów a wysokie będą wyraziste. Jak dla mnie aż za bardzo. Ale gdyby tym zajął się porządny wzmacniacz stereo a nie amplituner KD. Jeśli on ma 125W na każdy z 7 kanałów, to powinien pobierać prąd znacznie powyżej 1kW.
A ile pobiera?
Choć oczywiście zagrać z nimi zagra i pewnie jak dla Ciebie dużo lepiej niż z Celestionami.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Te JBLe mogą dać dużo niskich tonów a wysokie będą wyraziste. Jak dla mnie aż za bardzo. Ale gdyby tym zajął się porządny wzmacniacz stereo a nie amplituner KD. Jeśli on ma 125W na każdy z 7 kanałów, to powinien pobierać prąd znacznie powyżej 1kW.
A ile pobiera?
Choć oczywiście zagrać z nimi zagra i pewnie jak dla Ciebie dużo lepiej niż z Celestionami.



Dzięki za garść informacji.
Ale czy to jedyny wybór?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Meku71 najlepiej by było gdybyś podał którą z następujących możliwości preferowałbyś:
1. Zostajesz przy AVR1910 i kupujesz kolumny nowe za 3000zł
2. Zostajesz przy AVR1910 i kupujesz kolumny używane za 3000zł
3. Sprzedajesz AVR1910 i za ok.3400zł kupujesz nowy wzmacniacz i nowe kolumny
4. Sprzedajesz AVR1910 i za ok.3400zł kupujesz używany wzmacniacz i używane kolumny (a może i odtwarzacz CD).
Opcja 1. poprawi jakość dźwięku w średnim stopniu, opcja 4. poprawi jakość dźwięku w stopniu gigantycznym, opcje 2. i 3. gdzieś pośrodku. Na tym forum większość (może z wyjątkiem Celdura) wybrałaby opcję 4. Jeszcze możesz podać jaką Twój pokój ma powierzchnię.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Meku71 najlepiej by było gdybyś podał którą z następujących możliwości preferowałbyś:
1. Zostajesz przy AVR1910 i kupujesz kolumny nowe za 3000zł
2. Zostajesz przy AVR1910 i kupujesz kolumny używane za 3000zł
3. Sprzedajesz AVR1910 i za ok.3400zł kupujesz nowy wzmacniacz i nowe kolumny
4. Sprzedajesz AVR1910 i za ok.3400zł kupujesz używany wzmacniacz i używane kolumny (a może i odtwarzacz CD).
Opcja 1. poprawi jakość dźwięku w średnim stopniu, opcja 4. poprawi jakość dźwięku w stopniu gigantycznym, opcje 2. i 3. gdzieś pośrodku. Na tym forum większość (może z wyjątkiem Celdura) wybrałaby opcję 4. Jeszcze możesz podać jaką Twój pokój ma powierzchnię.



Możliwa opcja 1 i opcja 2-z obawami że używane kupię nadpalone icon_smile.gif(jakie używane proponujesz?)

Sprzęt gra w salonie około 35 metrów ale kolumny są oddalone od siebie około 3,5 metra. Tylko tyle mam miejsca na kolumny. Ja od nich siedze pośrodku oddalony 3.5 metra od każdej.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Meku71 Ok. To już coś wiadomo. Teraz powinieneś wykonać jedną rzecz: wziąść AVR1910 pod pachę i umówić się w jakimś salonie audio na odsłuch (nie podałeś z jakiej miejscowości pochodzisz). Tam zaprezentują Ci kolumny o różnym brzmieniu (i do nich na końcu kable) i wybierzesz to co Ci się najbardziej będzie podobało. Z tym, że jeżeli wybierzesz wariant 1. to powiedz, żeby Ci zaprezentowali kolumny w cenie do 3000zł za parę (polecam zaprzyjaźniony z forum salon q21.pl z Pabianic). A jeżeli wybierzesz wariant 2 to powiesz, że chcesz posłuchać swojego AVR1910 z kolumnami za np. 10-15 tys. zł za parę, następnie napiszesz na forum co Ci wpadło w ucho i bardziej doświadczeni icon_redface.gif koledzy być może coś wymyślą.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadpalone? icon_rolleyes.gif Pierwsze słyszę (czytam). Chyba że wyciągnięte z pożaru przez dzielnych strażaków icon_wink.gif
Kupujesz i sprawdzasz czy grają. Jak grają, to ok, jeśli coś jest nie tak oddajesz.

A rozstaw 3,5 metra jest na ogół optymalny (do stereo). Siedzisz w dobrej odległości. Możesz nawet kilkadziesiąt cm dalej.
Ale kolumny, szczególnie duże nie mogą stać zbyt blisko ścian. Powinny być odsunięte nawet kilkadziesiąt cm, wówczas masz lepszy, bardziej naturalny dźwięk.
Akustyka jest bardzo ważnym i na ogół nie docenianym elementem systemu.
Chcesz poczytać o akustyce i ustawianiu kolumn? To daj adres mail na PW. Wyślę Ci przystępnie napisane artykuły.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Meku71 Ok. To już coś wiadomo. Teraz powinieneś wykonać jedną rzecz: wziąść AVR1910 pod pachę i umówić się w jakimś salonie audio na odsłuch (nie podałeś z jakiej miejscowości pochodzisz). Tam zaprezentują Ci kolumny o różnym brzmieniu (i do nich na końcu kable) i wybierzesz to co Ci się najbardziej będzie podobało. Z tym, że jeżeli wybierzesz wariant 1. to powiedz, żeby Ci zaprezentowali kolumny w cenie do 3000zł za parę (polecam zaprzyjaźniony z forum salon q21.pl z Pabianic). A jeżeli wybierzesz wariant 2 to powiesz, że chcesz posłuchać swojego AVR1910 z kolumnami za np. 10-15 tys. zł za parę, następnie napiszesz na forum co Ci wpadło w ucho i bardziej doświadczeni icon_redface.gif koledzy być może coś wymyślą.



Zakup używanego wchodzi w rachubę- tylko gdzie kupić jakiś pewny?
Najbliżej mam do Kielc , do pabianic mam że 160..
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Nadpalone? icon_rolleyes.gif Pierwsze słyszę (czytam). Chyba że wyciągnięte z pożaru przez dzielnych strażaków icon_wink.gif
Kupujesz i sprawdzasz czy grają. Jak grają, to ok, jeśli coś jest nie tak oddajesz.

A rozstaw 3,5 metra jest na ogół optymalny (do stereo). Siedzisz w dobrej odległości. Możesz nawet kilkadziesiąt cm dalej.
Ale kolumny, szczególnie duże nie mogą stać zbyt blisko ścian. Powinny być odsunięte nawet kilkadziesiąt cm, wówczas masz lepszy, bardziej naturalny dźwięk.
Akustyka jest bardzo ważnym i na ogół nie docenianym elementem systemu.
Chcesz poczytać o akustyce i ustawianiu kolumn? To daj adres mail na PW. Wyślę Ci przystępnie napisane artykuły.



meku@op.pl

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz też zrobić tak, żeby w salonie pokazali jak grają kolumny za 3000zł z Twoim AVR1910 a później dla porównania jakiś zestaw (wzmacniacz+odtwarzacz CD+kolumny za 20-25tys. zł). Ja dla przykładu Ci powiem, że początkowo planowałem wydać kwotę 2000 na cały zestaw (używany) a gdy wróciłem z odsłuchu to byłem pod takim wrażeniem tego co usłyszałem, że obecnie mój zestaw pochłonął prawie 4000zł (nie licząc wypasionych kabli, które kupię za jakiś czas).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Meku71, rozumiem, zrobisz jak chcesz. Z tym, że te Jbl mają się nijak do tej Kappy.
Jeszcze pokażę Ci takie, też stan idealny :
http://allegro.pl/kultowe-infinity-rs-5001...3969591127.html
[Infinity RS 5001]

Majtek2013, dokładnie. Audio wciąga, sam już to odczułeś na własnej skórze. Nie pamiętam, czy byłeś na odsłuchach przed zakupem swojego zestawu, chyba tak. I co powiesz, zamieniłbyś obecny zestaw, na nowy za 4000 zł ?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Kolumny podłogowe chciałbym wymienić i dokonać zakupu modelu o dużych możliwościach basowych



Sporo kolumn takie ma. Byłoby super, gdyby szła za tym jakość dźwięku, bo bas basowi nierówny. Kiepska kolumna może i zagrzmi, dmuchnie czy czego tam oczekujesz, lecz zabraknie zróżnicowania barwy, odpowiedniej szybkości, stopniowania dynamiki i tym podobnych aspektów. Ciężko będzie wyłapać niuanse brzmienia gitary basowej, naciągu centrali, a poniżej 50 Hz coś innego od buczenia. W gęstej muzyce metalowej będzie Ci się wszystko zlewać w jeden jazgot.

Przy kwocie do 3 - 3,5 tys. możesz zmontować już konkretny zestaw, pod warunkiem, że zbudujesz go z urządzeń używanych.
Zaproponuję Ci świetne kolumny Canton serii Ergo, najlepiej modele SC-L lub RC-L do Twojego metrażu, ale również Ergo 120, 100, 90, 80. W Polsce rzadko, choć bywają. Na allegro jest np. taki, Ergo 607, prawie nowy icon_lol.gif . Do tego jakiś wzmacniacz w kwocie 1000 - 1500 zł (np. Myryad, Audiolab, Roksan) i masz elegancki sprzęcik, który brzmieniowo dosłownie zmiażdży to, co masz obecnie. Proponowane Infinity Kappa też pięknie czarują, ale w kwestii reprodukcji basu ustępują Cantonom - wiem z osobistego doświadczenia. Pewnie f1angel poleci Ci coś z Dali icon_rolleyes.gif .

Jakbyś miał odwagę zawojować rynek zachodni, lista potencjalnych propozycji byłaby nieporównanie większa. Ostatnio taniutko poszły Cantony Digital 2.1 (LINK). Kurczę, 500 Euro za takie kolumny to jak za darmo...

Co do Twego Denona, weź to sprzedaj, nie rób sobie krzywdy. Jak ktoś kiedyś mądrze powiedział, życie jest za krótkie na nudne hifi (Densen?). Z taniego kina domowego nie będziesz miał muzyki, nie ma zmiłuj.

a, jeszcze aspekt ekonomiczny. Canton Ergo SC-L to 5 tys. DM za nowe, RC-L 6 tys., Infinity Kappa 8,2 - 6,4 tys. DM. Obecnie nowe kolumny o takiej klasie brzmienia to wydatek rzędu przynajmniej 15 tys. zł - masz tyle?

Naprawdę nie rozumiem, skąd u ludzi tyle obaw o jakość używanego sprzętu, zwłaszcza droższego. Jak kolumny, to od razu muszą być katowane, czy nadpalone głośniki, jak wzmacniacz, to grzebany. Takie rzeczy być może trafiają się w najniższych przedziałach cenowych, gdzie większość ma finansowy dostęp i sporo ludzi faktycznie nie szanuje sprzętu bądź nieświadomie go zajeżdża. Jak wiadomo, świat jest pełen kretynów icon_neutral.gif . W przypadku droższych urządzeń ludzie maja już jakąś świadomość wartości swoich klocków, a przynajmniej ilości wydanych pieniędzy icon_mrgreen.gif .












Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...