Skocz do zawartości

Słaba jakośc dzwięku w kolumnach wymiana głosników i zwrotnic?


-Kris-

Recommended Posts

Witam! Zacznę od tego ze słucham muzyki elektronicznej głównie drum and bass w pokoju 20m kw puszczanej z komputera z kartą dźwiękowa SB Audigy.

-Posiadam Amplituner Yamaha RX-300 jeśli się nie myle to ma 54w przy 8Ω (jego dane dodaje na Screenie)


-Mam też kolumny Pioneer cs-501 140w przy 8Ω jednak ich dźwięk jest dla mnie bardzo kiepski czuje jak by nie miały one wcale basu

-Mam też mniejsze kolumny Reflexion Las Vegas II 4-8Ω/91 dB 100/250 Watt dźwięk też jest kiepski mają taki jakby sztuczny/dudniący nie miły bass




oba te zestawy podłączałem pod amplituner Yamaha rx-300 oraz wzmacniacz Elmuz 2208m (nie jestem pewien co do modelu)
i dźwięk był kiepski.

Więc stawiam na to że jest to wina kolumn i myślę nad wykorzystaniem obudowy z któregoś zestawu i wstawić tam głośniki i zwrotnice odpowiadające dla mojego typu muzyki chciałbym mieć dobry czysty dźwięk z naturalnym ładnym basem proszę o rady czy jest to możliwe w kwocie 500-700zł?

Czy pozostaje tylko kupno nowych kolumn?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz patrzeć na moc RMS, to jest ta "prawdziwa". Czyli ma 33W/ 8omów i 39W/ 6 omów.
Bez dostatecznie obszernej wiedzy, doświadczenia, obliczeń i pomiarów nie można poważnie myśleć o wymianie głośników i dopasowaniu o do konkretnej obudowy. To nie wymiana żarówki. Efekt końcowy może nie być lepszy od początkowego a wydasz tylko niepotrzebnie pieniądze. Wspomnę tylko, że trzeba by pewnie wprowadzić modyfikacje w zwrotnicy.
Lepiej kolumny opchnąć, dołożyć parę złotych i kupić jakieś dobrze grające, które Twoja Yamaha "uciągnie".
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładając, że masz 700 zł teraz na zmianę kolumn, po sprzedaży tego co masz, powinieneś zgromadzić coś ok. 1200 zł. A to pozwoliło by Ci za zakup fajnego używanego zestawu stereo. I w tą stronę bym poszedł. Na sam początek mógłbyś słuchać bezpośrednio z komputera. A z kolei, nie wiem, czy do drumów potrzebny będzie Ci Dac (przetwornik cyfrowo-analogowy stosowany dla polepszenia sygnału ze źródła pc). Zatem na kolumny mógłbyś przeznaczyć 700-800 zł, na wzmacniacz 400-500 zł, w zależności ile na co wydasz.

Pozdrawiam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posłuchaj Zieluwida, dobrze prawi. O zestawie 2.1 zapomnij jeśli chcesz z dobrą jakością słuchać muzyki. Takie wynalazki, to do poprawienia dźwięku z komputera jak się ogląda filmiki na Youtube, co najwyżej.
A ampli Yamaha może nie skreślaj? Duży masz pokój, ile metrów? Być może niepotrzebny Ci mocniejszy wzmacniacz?
Ja jakiś czas w pokoju 21m2 grałem na wzmacniaczu 38W/8 omów i naprawdę nie brakowało mi mocy.
To są jakieś mity, że w przecietnym pomieszczeniu do kolumn nieszczególnie wymagających, jak większość budżetówki, trzeba wzmacniaczy po 60, 80 czy 100W. Tak naprawdę większość wzmacniaczy i tak nie ma tyle watów, co jest podane "na papierze".
W rzeczywistości 80-100W wzmacniacz, to bardzo mocna rzecz. A znam niejeden 40-50watowy, który zapędzi te 100 watowe "papierzaki' w kozi róg.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kurde mam teraz mętlik w głowie czy kupic do moje wzmacnacza co ma 33w 8omów rms na kanał nowe kolumny czy jakiś zestaw głosników do komputera myślałem dzisiaj o MICROLAB SOLO7C bo mi sie podobają ale wyczytałem ze ich zakres częstotliwości to 55-20 000, Hz a do drumów trzeba w zakresie od 20hz (chyba ze się myle)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzedaj te i kup jakieś ciepło grające z ładnym basem średnie średniej wielkości monitory quadrala, jbl czy inne, aby tylko miały wysoką efektywność- skuteczność powyżej 88-91 dB wtedy zagrają głośno. To ważniejszy parametr niż jakieś Waty, czy wielkie skrzynie i duże membrany ( myślę np.o altusach )
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Sprzedaj te i kup jakieś ciepło grające z ładnym basem średnie średniej wielkości monitory quadrala, jbl czy inne, aby tylko miały wysoką efektywność- skuteczność powyżej 88-91 dB wtedy zagrają głośno. To ważniejszy parametr niż jakieś Waty, czy wielkie skrzynie i duże membrany ( myślę np.o altusach )


Witaj! Czy mógłbyś polecic dokładnie kilka jakiś modelów ?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolumny, kóre przenoszą od 20Hz (przy spadku 3 decybelowym) kosztują tyle co dobry samochód. A microlaby są dobre do posłuchania czegoś z komputera, ale nie do poważnego słuchania muzyki. I nie ekscytuj się tak watami i pasmem przenoszenia, bo to nie przekłada się w tak prosty sposób ani na głośność, ani na jakość.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rób takiego błędu i nie kupuj głośniczków typu Microlab, czy inne. Żaden zestaw komputerowy tego typu, nie zagra jak stare dobre stereo i tyle. Chcesz mieć przyzwoite brzmienie, to nie pchaj się w te plastiki. Kup kolumny, możesz zostawić ten wzmacniacz, który masz. Gdybyś do tych 700 zł, dołożył to co dostaniesz za te kolumny, to zwiększy to Twój budżet. Nawet 100-200 zł przy takiej sumie, to już spora różnica.

Zobacz, tutaj ktoś sprzedał te kolumny za 150 zł :
http://allegro.pl/listing/listing.php?stri...ch_scope=closed
[ PIONEER CS-501 ]
http://tablica.pl/oferta/glosniki-reflexio...99-ID3Dsb5.html
[ REFLEXION II ]

Nawet, jak weźmiesz za swoje 250 zł za 2 pary to i tak nieźle. A kolumn, możesz szukać za prawie 1000 zł.

Przykłady :
http://allegro.pl/kolumny-dali-808-i4002653497.html
[ DALI 808 ]


Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Kolumny, kóre przenoszą od 20Hz (przy spadku 3 decybelowym) kosztują tyle co dobry samochód.


I pomyśleć że takie parametry pasma od 20 Hz do 20 KHz mają słuchawki typu "czopek" za 5 zł z marketu icon_lol.gif a inni kupują tak drogie kolumny icon_wink.gif

-Kris- zerknij np w allegro AUDIOFILSKIE KOLUMNY QUADRAL STATUS MX-15 , czy inne tańsze nawet quadrale, jbl es30, MISSION M71 też grają fajnie z wigorem i mają nowoczesny wygląd mimo że to kilkunastoletnia konstrukcja, http://allegro.pl/mission-m71-angielskie-m...4000438749.html sporo jest tego ,przefiltruj kolumny podstawkowe po cenie jaką dysponujesz i wybierz parę i dopytasz się na forum .
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MACKIE MR5 MK III? A skąd Ci to przyszło do głowy? To są kolumny do celów specjalnych, czyli tzw. odsłuchy. można na tym słuchać muzyki, ale po co? Tak samo, jak można się żywić w Mc Donaldzie, ale czy to jest prawdziwe jedzenie?

Zieluwid
, 808 będą chyba za duże do tego pokoju i da wzmacniacza też. Moim zdaniem Dali 505 będą w sam raz. Miałem te kolumny jakiś czas w domu i grały z ww właśnie 38W Pro-Jectem. Było naprawdę super. I kawał basu, lepiej niż z Rotela RA-05.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Zieluwid[/b], 808 będą chyba za duże do tego pokoju i da wzmacniacza też. Moim zdaniem Dali 505 będą w sam raz.



Zgadzam się, poniosło mnie icon_biggrin.gif. Usprawiedliwia mnie to, że rzuciłem szybko okiem na kolumny do 1000 zł i wybrałem według mnie najlepsze. Napisałem, że to przykład, a nie propozycja. Faktycznie do nich przydałby się lepszy wzmacniacz.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

bo kolega jacek75 wspomniał o monitorach


Bo żeście mnie siostry zmyliły icon_mrgreen.gif
Wspomniałem, bo skoro piszesz o jakiś mikrolabach i innych mikro pierdziawkach ( sorry ale jak mam mieć coś takiego to wolę bez plątaniny kabli głośnik w laptopie /monitorze , względnie słuchawki ) to nawet niedrogie mądrze dobrane monitory zabiją takie mikrolaby jakością i realizmem dźwięku, a że głośnością to akurat mniej ważne.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mackie MR5 to monitory studyjne. Grają fajnie, ale do słuchania muzyki można, a raczej trzeba lepiej icon_wink.gif . Poza tym jak wyszły, to ja płaciłem za nie ok. 160 funtów za sztukę. Mk II możesz teraz kupić za ok 600 zł z groszami, sztuka oczywiście. Nie wiem dlaczego zmienili wygląd na taki, bo moim zdaniem te, które mam są jeszcze w miarę. Nowe wyglądają jak tanie pierdziawy, ale uważam, że nadal warte kupna. A miałem do porównania Yamahy, Krk-i, Fostexy i kilka innych.

Ten test dobrze opisuje ich charakter :
[attachment=4452:Mackie_MR5_MK_II.pdf]

Taka ciekawostka, ale nie sądzę, że to jest to czego szukasz.

Mackie_MR5_MK_II.pdf

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie odpowiada się pytaniem na pytanie, ale ja to zrobię.
Czy jeśli dość spore kolumny, nawet używane kosztują 400zł (fakt, że nie wiadomo dlaczego trzymają tak wysoką cenę), to sądzisz, że są dobre czy nie?
Mój kumpel mawia: "z g...a bata nie ukręcisz". Jeśli coś jest dobre, to niestety musi swoje kosztować.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-Kris- nie zawsze tak jest że kolumny za 1000zł zagrają lepiej od tych za 500zł, bo najważniejsze to to że, musisz wiedzieć co kupujesz i czego oczekujesz. Po poszukiwaniach niedużych kolumn-monitorów do sypialni i kilku zmianach trafiłem w końcu na takie które grają dobrym dźwiękiem i bardzo mi odpowiadają.
Kosztowały mniej niż inne dotychczas grające ( fakt to była totalna okazja), a grają nawet lepiej niż jakieś większe tanie paździerze do kina domowego z marketu.
Sprzedaj na spokojnie te swoje na jakiejś aukcji i czekaj na okazję , ale bez ciśnienia , może trafi się za kilka dni może za miesiąc, ale wtedy będziesz miał frajdę.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...