Skocz do zawartości

Wąski nieustawny pokój, wybór i rozmieszczenie kolumn


Grzehoo

Recommended Posts

Witam

Zastanawiam się nad rodzajem (podłogowe, monitory) i rozmieszczeniem kolumn w nowym mieszkaniu, niedługo będę miał robioną instalację i wolałbym wszystko wcześniej rozplanować żeby ewetualnie wprowadzić jakieś zmiany (np. zrobić instalację podtynkową do kabli głośnikowych). Pokój niestety mam wąski i mało ustawny więc cudów nie oczekuję. Aktualnie w posiadaniu mam stary zestaw kolumn Diora Polaris Classic 200 i wzmacniacz Sony TA-FE700R. Najbardziej pasowałoby mi wcisnać TV 46-50 cali we wnękę między ścianą i kominem a po jego obu stronach kolumny ale tam niestety jest tylko 163 cm icon_sad.gif . Telewizor raczej musi znaleźć się w tej wnęce i planuję postawić go na szafce o wysokości 45-50 cm i 120-160 cm szerokości. Niestety nie wiem co zrobić z kolumnami, te które mam obecnie obawiam się że będa za duże zarówno pod względem wielkości obudowy (99x22x28) jak i mocy (dodatkowo mają Bass-Reflex z tyłu). Proszę o poradę jak rozmieścić kolumny żeby uzyskać przyzwoitą jak na istniejące ograniczenia akustykę? Pod uwagę biorę wymiannę kolumn na coś mniejszego, wstępnie zainteresowały mnie kolumny Dali Zsensor 5 (nie chciałbym przekroczyć budżetu ok 2500 zł). Czy jest sens kupowania podłogówek do takiego pomieszczenia czy lepiej kupić monitory?

Poniżej plan pokoju:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej zrób zdjęcia o niezbyt dużej rozdzielczości i je tu wklej. Możesz także narysować plan pokoju.
Napisz także więcej o swoich wymaganiach i podać szczegóły. Jak się pisze taki post masz wyjaśnione tu:
http://forum.audio.com.pl/Pierwsze-posty-i...-to-t35663.html
Kable głośnikowe pod tynkiem to niezbyt dobry pomysł. Jeśli pragnąłbyś kiedyś dać tam coś lepszego albo nie zgrały by Ci się brzmieniowo z systemem i trzeba by było skorygować coś właśnie kablami będzie kłopot.
Chyba, że ukryjesz tam jakieś rurki/peszle w których poprowadzisz kable. W razie wymiany wyciągniesz tylko stare, wsuwając nowe.
czy kolumny podłogowe albo monitory zależy właśnie od wielkości pomieszczenia i możliwości rozstawienia kolumn.
Ale monitorów nie postawisz też na byle czym. Najlepiej by było na standach.
Kolumny proponuję Ci z drugiej ręki. Będziesz miał lepszą jakość w podobnej cenie i nie stracisz tyle (albo bardzo niewiele, może nic)
na odsprzedaży gdyby Ci się znudziły, czy zapragnąłbyś zmian. Do 2.5kzł kupisz kolumny, przy których Zensor 5 pokażą, że grają tylko bardzo przeciętnie.
Jeśli kolumny będą musiały stać blisko ścian, to jasne, że lepsze będą takie z otworem b-r z przodu obudowy. Albo z obudową typu zamkniętego.
Akusyki nie buduje się poprzez ustawianie kolumn (choć ma to dużo z nią wspólnego i pomaga), ale wynika ona z proporcji, budowy, materiałów użytych w pokoju. A także z dodatkowych działań, które mogą tę akustykę poprawić.
Jak mi wyślesz na PW swój adres mailowy, to przyślę Ci skany ciekawych artykułów o tej tematyce. Warto poczytać, niektóre są ciekawie i prosto opisane oraz poparte rysunkami poglądowymi.

Tak więc czekamy na prawidłowo napisany pierwszy post w raz z jak największą liczbą danych od Ciebie, plus zdjęcia, rysunek itp.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprawiłem link do planu pokoju, wrzucam też fotke pokoju, który jest jeszcze w budowie.

Zdjęcia

Co do ewentualnego zakupu nowego zestawu audio to mam jeszcze czas. Niedługo będę miał robioną instalację elektryczną więc na razie zastanawiam się tylko nad rozmieszczeniem mebli i sprzętów (w tym zestawu audio) tak by optymalnie rozplanować gniazda elektryczne, TV, oświetlenie, itp.
Na początek postawiłbym na zestaw stereo do słuchania muzyki z możliwością późniejszej rozbudowy do systemu kina domowego 5.1 jeżeli ma to w ogóle sens w takim małym pomieszczeniu?


P.S. Pracuje w firmie, która produkuje bitumiczne maty akustyczne icon_wink.gif

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Połączenie stereo i kina domowego to na ogół dość kosztowna i karkołomne przedsięwzięcie. O ile to i to ma w pełni i satysfakcjonująco działać.
Jeśli jesteś nastawiony raczej na słuchanie muzyki a kino to dodatek, pomyśl o dobrym wzmacniaczu stereo i parze porządnych kolumn. Do tego też się da podłączyć zestaw KD. A, że nie będzie Ci coś czasem cykać za uchem, to można przeżyć.
A amplituner do kina domowego, by poprawnie (na wyrafinowanie nie ma co liczyć) odtworzył dźwięk stereo musi być moim zdaniem 3-4 razy droższy niż wzmacniacz stereo, który by tak samo zagrał. Cudów nie ma.
Da się tak zrobić, by to połączyć, ale potrzebna by była np. dobra stereofoniczna końcówka mocy czy ostatecznie wzmacniacz stereo i wyjście sygnału z frontów amplitunera (niektóre amplitunery mają takie wyjścia) podłączasz do tego wzmacniacza. Wzmacniacz obsługuje kolumny stereo (frontowe) a amplituner całą resztę ( centralny, efektowe, subwoofer).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...