Skocz do zawartości

Kolumny za 600zł do 6-7m2 ?


Veeper

Recommended Posts

Witam.
W najbliższym czasie mam zamiar zakupić kolumny do 600zł. Ze względu na wielkość pomieszczenia myślałem o kolumnach podstawkowych (proszę nie pisać, że pomieszczenie jest za małe na jakikolwiek system stereo, bo słuchawki mnie już męczą, a warunków nie zmienię). Słucham głównie rapu, często puszczam również jazz, pop, czasami techno. Chciałbym, żeby kolumny były trochę przebasowione, a sam bas BYŁ. Tymczasowo będą podpięte pod Diore WS442 lub Technicsa SU-810, wymianę wzmacniacza planuję później.
Na razie myślałem nad B&W 601, ale pasmo trochę mnie martwi. STX MX-140 przekraczają budżet, a w DIY i tak nie chcę się bawić chyba, że zakup skonstruowanych już kolumn. Inifnity 3000, nie znalazłem na aukcjach, Paradigm Monitor 3 są również za drogie. Mission PODOBNO nie nadają się do rapu.
Pozdrawiam i proszę o pomoc.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem i niestety ponad budżet, którego nie chcę przekraczać (to taki MAX 600zł). A wyglądają na takie, które by mi wystarczyły.
Przejrzałem temat niżej (stereo za 700zł) i znalazłem Mission M32i, KEF Cresta 2, KEF Coda 7. Czy mógłby wypowiedzieć się o nich jakiś posiadacz ? Z tego co przeczytałem Gale nie nadają się do takiej muzyki. Chciałem żeby zeszło to w miarę nisko jak na moje warunki, wiem, że przetwornik 13cm nie jest zdolny do zejścia 35-40hz, ale nie chcę też dudnienia i wylewającego się poza pokój basu, więc zostają mi tylko takie kolumny.
Jak sprawdzą się np. Tannoy M2 ?
Mam zamiar kupować dopiero za miesiąc, ale chciałbym wiedzieć co bym dostał w takiej cenie. Powyższe kolumny można dostać nawet nowe, dlatego nie będzie problemów z ich zakupem.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mission m32i sprawdzą się spokojnie i w 20m i więcej, bo to duże monitory, mam 31i i jak wstawiłem do dużego pokoju basu i dobrej średnicy nie brakowało, piękne wypełnienie i scena. Grają dość ciepłym dźwiękiem, tannoy m2 gra dość podobnie, jednak patrząc że słuchasz szybszej muzyki może lepsze były by paradoksalnie tańsze z serii R1 lub mx1. Mają bardziej wyraźną górę i grają szybciej. Poszukaj też mission m71 (starsza konstrukcja od 31/ 32 mająca więcej górnego pasma), jakieś małe monitory jbl, quadrala za 400zł warto kupić w dobrym stanie.
Tu też fajna oferta monitor audio, warto http://allegro.pl/monitor-audio-b1-i4094964094.html .
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Ja w Twoich warunkach, proponowałbym świetne i polecane już Tannoy Revolution 1. Jeżeli trafiłbyś Infinity RS 3000, to nie ma się co zastanawiać. Jakiś czas temu były na Allegro za 600 zł, czarne w niezłym stanie. Niestety nie wiem, czy sprzedały się, czy nie. Nie ma ich nawet w zakończonych, więc trudno dotrzeć do sprzedającego. Jak Ci się nie spieszy, to poczekaj, może coś się trafi z czasem.
Tannoy R1, tez są na Allegro za 500 zł, z tym, że stan wizualny (jak dla mnie) pozostawia wiele do życzenia.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z danych technicznych Infinity wynika, że nawet nisko schodzą. Jedynie wygląd paskudny i dość spore są (ale co kto lubi : P).
Pasmo R1 zaczyna się również od 55hz, podobnie jak Missionów. Mam teraz mętlik w głowie, zostają Infinity, M32i (lub starsze mission) oraz Tannoy R1. Co najlepiej by się sprawdziło cena/dostępność ? Na infinity mogę poczekać do wakacji, potem już na pewno kupuję kolumny.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pasmo nie patrz, bo to nic nie wnosi w informację o brzmieniu kolumn. Każda kolumna ma pasmo od - do,( w uproszczeniu monitory od 50do2000Hz, podłogowe od 30-20000Hz) tylko że różne wycinki tego pasma są bardziej lub mniej wyeksponowane przez producenta i to wpływa na to że, każda gra nieco inaczej. Jedna sucho i twardo, analitycznie, druga ciepło, energetycznie z masą, kolejna równo dokładnie, jeszcze inna tnie boleśnie górą pasma . Bo zwrotnica kolumny faworyzowała pewne pasma.
Kolumny bardzo nisko schodzące, wcale nie muszą masakrować basem, czy go w paśmie faworyzować ponad miarę np. duże heco new statment , które grają w sposób bardzo równy, dokładny i subtelny.

W starym altusie wysokie częstotliwości sięgały max 16-18tys Hz, i cykało w czaszce że krew z uszu ciekła (bas niski, też miał być), a nowy model tannoy v4 ma wysokie tony do 52tys Hz i są kilka razy bardziej subtelne i cichsze.
Na allegro musisz sprawdzać co jakiś czas ofertę z Twojej okolicy i posłuchać u sprzedającego, inaczej się nie da. Albo wejść do sklepu, salonu audio posłuchać z czterech różnych przedstawicieli-marki i dowiedzieć się jaki typ dźwięku lubisz.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przesiadam się z Altonów więc wydaje mi się, że skok jakościowy będzie nie do porównania icon_razz.gif.
Mam sporo czasu więc będę czekał i próbował odsłuchać gdzieś z okolicy, na razie nic nie ma.
Takie pytanie, czy Mission m32i różnicą się dużo od podłogowych m33i ? Bo zastanawiam się, czy ze standami nie wyjdzie to dużo drożej, tylko obawiam się, że pokój jest za mały na jakiekolwiek podłogówki.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33i zbudowane są na bazie 32i , mają tylko dłuższą skrzynię. Podłogówki mają zazwyczaj nieco lepiej rozciągnięty bas, a monitory lepszą przestrzeń. Takie zabiegi wydłużania skrzyni stosuje sporo firm, bo ludzie lubią podłogówki. Uwaga ze standami słuszna w tym wypadku można trafić 33i za 700zł i jest to dobra cena.
Natomiast 32i kosztują koło 550- 600zł do tego używane standy 200zł i saldo wyjdzie podobne . Co kto lubi. Można też postawić monitory na dłuższej komodzie .

Altony to nie jakaś totalna tragedia, choć w tym metrażu nie trafione.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie wiem, czemu Ty patrzysz na parametry, rozciągnięcie pasma przenoszenia w dół, jeśli i tak w Twoim pokoju zgodnie z prawami fizyki niskie tony (te naprawdę niskie) prawidłowo się nie rozwiną. Możesz sobie wyrządzić tylko szkodę jeśli zbyt mocno w dole zagrają albo zbyt nisko schodząc będą przy tym mocno eksponowały dół. Buczenie i nic niemal ponadto. Altony miałem. Niskich tonów to one naprawdę mają niezbyt dużo, tylko wzmocnione wyższe ich rejestry, które mają symulować dobry dół.
Ja w takim pomieszczeniu jak Twoje obawiałbym się nawet tak mocno grających dołem jak Mission M32i monitorów.
Niepotrzebnie martwi Cię pasmo B&W DM 601, możesz się też rozejrzeć za jakimiś kolumnami EPOS, Acoustic Energy, czy starszymi Monitor Audio właśnie z serii R albo B, jeśli wolisz trochę chłodniej a przejrzyściej. Nowsze zagrają cieplej, pełniej jeśli tego szukasz.
To samo Tannoy R1 (grają wybornie z dużo droższymi od siebie wzmacniaczami). Bardziej wyrównane będą KEF Cresta a ewidentnie ocieplone Tannoy M albo Mission M32/32i. Kwestia gustu.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Które z tych kolumn zagrają (o ile to możliwe) lekko wyostrzoną i szczegółową górą ? Co do niskich tonów, rzeczywiście, nie wziąłem pod uwagi wielkości pomieszczenia. Jaki wzmacniacz byłby najlepszy do takich kolumn ? Cena jaka mnie interesuje to maksymalnie 300zł (ale to już ostateczność).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...