Skocz do zawartości

Zestaw do pokoju dziennego 15m2


mildot

Recommended Posts

Cześć,

Jako, że to mój pierwszy post pozdrawiam wszystkich serdecznie. icon_smile.gif

Przepraszam jesli wstęp będzie nieco przydługi, ale chciałbym Was prosić o fachową pomoc bo im dłużej się biję z tematem tym mniej rozumiem i mam większy mętlik w głowie.

O kilku dni chodzi za mną temat nagłośnienia do pokoju dziennego. Kiedyś, dawno temu, jeszcze mieszkając z rodzicami miałem Altusy 110 i wzmacniacz Diory. Modelu nie pamiętam, ale taki z korektorem, sporą ilością zielonych wstawek i guziczkami do przełączania źródeł. Wówczas fajnie to grało.
O kilku lat mam własne mieszkanie i do tej pory nie dorobiłem się sprzętu audio. Ot jest dekoder UPC do tego odtwarzacz DVD. Razem sprzęgnięte przez automatyczny przełącznik sygnału do TV i kompiuterowych głośniczków 2.1 Logitecha. Słowem dźwiękowa masakra z dudniącym, drgającym, galaretowatym basem i świszczącymi chaotycznymi i niewyraźnymi wysokimi tonami. Słuchać się tego nie da. Co najwyżej film w TV jako tako da się obejżeć.

Zacząłem wiec poszukiwania rozwiązania. Ma być poprawnie i ekonomicznie. Nie jestem audiofilem. Potrafię docenić ładny dźwięk, ale nie szukam ideału. Najważniejsze dla mnie:
- ładny, zaokrąglony bas - często słucham z dzieciakami popu (np. Bałkanica) i brykamy przy tym jak małe koziołki. Ważne więc, żeby było soczyście i nóżka sama tupała
- kiedy jednak nie wygłupiamy się lubię posłuchać klasyki, starego rocka (Pink Floyd, Budka Suflera z dawnych lat) jak i chill-out. Ważne więc żeby i wyzsze tony były klarowne.
- oprócz tego całość będzie używana do oglądania filmów i gier

Więc jeśli chodzi o brzmienie szukam zestawu w miarę uniwersalnego. Kierując się opiniami i opisami (niestety osłuchania mam w zasadzie zero) postawiłem na wzmacniacze Yamahy - podobno mają właśnie takie uniwersalne, neutralne brzmienie w całym zakresie. Będę polował na używaną Yamahe z serii RX lub AX do 500zł.
Yamaha RX 350
Yamaha AX 397

Została sprawa doboru głośników. I tu poległem.
Na początek wyciągnąłem ze strychu rodziców Altusy 110 które kiedyś tak mi się podobały. Niestety czas zrobił swoje i zawieszenia są w strzępach. Dodatkowo kolorystycznie i wymiarowo nie nadają się do mnie.
Myślałem o regeneracji, ale po lekturze TEGO WĄTKU stwierdziłem, że może szkoda się pchać w koszty.

No i nadal nie będą pasowały. Powody?
Bo pokój jest z niskimi meblami w kolorze białym (mat). Kolumny muszą pasować kolorysztycznie (białe lub srebrne - inaczej małżowina nie wyrazi zgody i wyrzuci mnie razem z kolumnami na bruk! icon_smile.gif ).
Nie mam miejsca na podłodze, a nie mogę pozwolić na to żeby dzieciaki się do głośników dobrały. Altusy rodziców do dzisiaj mają wgniecioną przeze mnie za młodu kopułkę największego głośnika... icon_wink.gif Kolumny muszą więc stać na meblach - na półkach o szerokości około 38-40cm poza zasiegiem dzieci. Ewentualnie wisieć na ścianie. Tak czy inaczej na wysokości około 1,2m.

Proszę doradźcie coś w sprawie głośników. Znacie jakieś modele które dawałyby poprany jakościowo dźwięk, były na tyle nieduże, żeby dało się je wstawić na półki regału(wys do 60cm ale mniej byłoby lepiej, szer około 38cm, głębokość około 35cm) i były białe (ew. srebrne)? I do tego nie zabiły mnie ceną (do 700zł)?

Wymagani w zasadzie nie do spełnienia, ale liczę na cud i Wasze doświadczenie.

Na razie w oko wpadły mi takie:
Canton GLE 402.2
Canton LE350F
Infinity 21i - musiałbym je barbażyńsko pomalować na biało

Nie znam się na audio za bardzo, ale raczej nie są to specjalnie dobre kolumny.
Pomóżcie więc proszę i z góry dziękuję.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyne co mi przyszło do głowy to własnie Canton, może Q-Acoustics? Chyba mieli coś w tej kolorystyce. DALI w nowych seriach ma też białe wersje. Ogólnie rzecz biorąc, musisz przejrzeć strony producentów, wersje kolorystyczne się zmieniają i myślę, że mało kto rzuci propozycjami białych/srebrnych, małych zestawów jak z rękawa.

Niemniej jednak takie ustawienie kolumn o jakim piszesz, nie da możliwości uzyskania poprawnego brzmienia. To jest fizyka, nie da się jej niestety oszukać icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wbrew pozorom jest sporo białych kolumn(nie zawsze w sklepach, ale w katalogach tak ), niestety to nowsze więc droższe konstrukcję, rzadko bywają na rynku wtórnym. Widziałem parę białych modeli tagi, jamo 606, jamo 426 white( taniutkie), pylony pearl 20 ( dobry i jakże biały icon_smile.gif ) pylon monitor, indiana line jakiś model, koda ( http://allegro.pl/kolumny-koda-d65f-biale-...4111919531.html ), srebrne dali http://allegro.pl/kolumny-podstawkowe-dali...4109072454.html , http://allegro.pl/magnat-vector-203-biale-...4087998475.html.
Proponowałbym wpisywać stronę producenta, polską lub zagraniczną i patrzeć czy są białe lub silver, tak samo w sklepach audio opcja dostępne kolory, i alegro kolumny białe , kolumny podstawkowe, monitory białe itd. Trzeba poszukać, łatwo nie będzie , gdy czarny i drewnopodobny jest bee icon_wink.gif
Sorry że wrzuciłem też propozycję kolumn podłogowych , ale tak dla przykładu że ogólnie są białe, ale nie zawsze w sklepach na pierwszej półce.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedzi.

Wybór głośników dokonany. Kupiłem właśnie Canton Quinto 510. Do mojego metrażu i warunków powinny się świetnie sprawdzić. Spełniają prawie wszyskie warunki. I co bardzo ważne mają głośniki schowane za metalowym grillem więc mogą stać niżej i dzieciaki nie zrobią im kuku tak łatwo! icon_smile.gif

Pozostała kwestia wzmacniacza. Może coś doradzicie.
Pierwotnie nastawiłem się na Yamahy. Dalsze kilka godzin lektury spowodowało, że nie za bardzo jestem przekonany do amplitunera. Z tego co czytam (nie wiem czy dobrze interpretuję więc poprawcie) amplitunery są zawsze mocnym kompromisem jakościowym. Szczególnie te wykonane po latach 70 i 80-tych.
Miałem też na oku fajnego Pianocrafta E400. Ale nie zmieści mi się na półce bo jest za głęboki. Trzeba więc szukać wzmacniacza dalej.

Co byście doradzili do tych głośniczków z używanych?

Razem z Tonsilami wykopałem na strychu Diorę WS 354. icon_smile.gif Na chwilę na pewno wystarczy. Trzeba pewnie będzie zrobić jej gruntowny przegląd i czyszczenie. Potencjometry nie trzeszczą, korektor działa więc generalnie jest sprawna. Zobaczę jak zagra z Cantonami, ale cudów się nie spodziewam. Potrzebne też pewnie będą dobre kable do spięcia wszystkiego. Na razie mam jakąś chińszczynę jeśli chodzi o chinch'e i kabelki do kolumn 2,5mm2 z Media Marktu (10m za 34zł więc raczej nic dobrej jakości).
Ale nawet jeśli będzie grać ładnie to żona długo nie pozwoli jej u nas zostać ze względu na... wygląd... ej te baby... icon_wink.gif

Trzeba więc poszukać czegoś dyskretnego (mało gałek na wierzchu, nie rzucajacy się w oczy design, srebrne).


Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.
Te Cantony grają jak na starego niemca przystało podkreślonym dźwiękiem w stylu V czyli podbite skraje pasma.
W tej cenie powinieneś dostać Denona PMA-920 ewentualnie po kosztach 520 który będzie dobrym wyborem do tych kolumn i nie wyłoży się przy niskiej impedancji kolumn.
Połączenia Yamahy + starsze cantony radzę unikać : )
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy aż mocnym kompromisem jakościowym, hmm ? wzmacniacz stereo do w miarę analogicznego mocą i ceną amplitunera stereo. Np. Yamaha A-S300 i amp. Yamaha R-S500 , Pioneer A-20/A30, a amp.Pioneer sx20. Oczywiście może znajdzie się parę niewielkich różnic w budowie, wytrawni audiofile usłyszą niuanse, bo takowe pewnie będą, jedne na plus, inne na minus. Może pewnych wcale.
Z drugiej strony ten z założenia lepszy wzmacniacz, wymaga dokupienia tunera + RCA (cinche) - więc sporo większe koszty ( płacisz dwa, trzy razy prowizję sklepowi ). Biorąc też pod uwagę że sporo pomieszczeń w których słuchamy jest nie najlepiej zaadaptowanych do odsłuchu, sporo osób słucha mp3, a nie cd, źle rozstawia kolumnyitd. to ta pierwotna wyższość pewnych detali może ulec szybko zniweczeniu i być wtedy tylko teoretyczna .
Do cantonów kup coś cieplej grającego.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może troszkę doprecyzuję. Tuner nie jest koniecznością. "Radyjko" może pomykać z dekodera cyfrowego UPC. Stąd niekoniecznie muszę go mieć jako oddzielne urządzenie. Na ten moment wzmacniacz i kolumny wystarczą. Źródła dźwięku dostarczy TV, komputer i CD (no i czasem mój telefon icon_wink.gif ).

Jak zauważył jacek75 wiele czynników w moim pokoju będzie miało negatywny wpływ na jakość dźwięku. Choćby to, że kolumny będą na półkach regału. Niestety w moich warunkach nic mądrzejszego nie wymyślę. Jedyne co mogę zrobić to umieścić je na odpowiedniej wysokości.

Jeśli chodzi o same kantony to przeczytałem o nich wszystko co się dało po polsku i angielsku. A nawet nieco po niemiecku z pomocą translatora. Wiem o ich "niemieckiej" charakterystyce. Z drugiej jednak strony mają bardzo dobrą opinię i "to coś" co sprawia, że miło się ich słucha w dość zróżnicowanych warunkach (mały pokój, basen). Założyłem więc, że są nieco mniej wrażliwe na te włąśnie niekorzystne warunki otoczenia. Podobno trzeba zwrócić uwagę, czy średniotonowy głośnik nie dotyka grilla co się w tym modelu często zdarza i powoduję właśnie obcięcie średniego zakresu. Możliwe, że stąd właśnie bierze się ta opinia. Potwierdzone zeznaniami jednego z użytkowników. Jak przeszkadza, trzeba zdjąć grill i jest ok. Zresztą grill metalowy generalnie raczej dobrze nie wpływa. W razie audiofilskiego nastroju mogę go demontować. Wówczas zresztą nie będzie w pobliżu dziecków lub nawet jak będą to pod moim bacznym okiem. icon_smile.gif

Wracając do wzmacniacza. Popchnijcie mnie w jakimś kierunku. Modeli są setki, jeśli nie tysiące. Dla takiego amatora jak ja to nie do ogarnięcia na początek. Rozumiem, że może być ciężko z konkretnymi modelami, ale może możecie wskazać jakieś grupy na których powinienem się skupić (konstrukcja, producent, seria z jakiegoś okresu)? Którko mówiąc gdzie zacząć poszukiwania. icon_smile.gif

BTW: co jest nie tak z połączeniem Yamahy i Cantonów? Yamaha zdaje się nieco słabiej eksponuje niskie tony więc przy takiej charakterystyce kolumn powinna nieco dół poprawiać? Tak gdybam...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy milczą na razie, a ja czytam i szukam.

Znalazłem dość niski model Denona DRA 210. Jedyne co o nim mogłem znaleźć to, to że komuś tam się bardzo podobał...
Sprzęt wygląda całkiem fajnie, spełnia wymagania wizualne... tylko jak to gra?

Jesli chodzi o same parametry to wygląda na dobrze dopasowany do kolumn. I tyle o nim wiem. Ale jakoś mam przeczucie, że nie jest to najgorszy sprzęt i u mnie da radę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie ponownie,

Kolumienki są już u mnie od kilku dni. To naprawdę solidnie wykonany sprzęt. Na razie nie mam jeszcze wzmacniacza Denona, ale podpiąłem je pod Diorę 354.
Efekt jest następujący: wszysko gra bardzo ładnie i czysto. Średnie i wysokie tony są bardzo ładne. Brakuje jednak zupełnie tonów niskich. Jako, że się na tym za bardzo nie znam podpowiedzcie proszę dlaczego? Czy to moze być wina uszkodzenia wzmacniacza czy przyczyny szukać trzeba bardziej w niedopasowaniu mocy wzmacniacza do monitorków?

Diora ma 2x31W przy 8Ohm. Kolumny około 50W 4...8Ohm (tak to jest opisane na tabliczce). Nie ma więc jakiejś przepaści... ale czy moze być tak, że wzmacniacz nie ma siły pchać dużych membran? Próbowałem z włączaniem Loud i podkręcaniem basów na korektorze, ale uzyskuję maks połowę właściwej ilości basów.

Żeby uzyskać właściwy dźwięk podłączyłem dodatkowo do źródła subwoofer od zestawu komputerowego Logitecha. Wtedy dźwiek jest taki jak trzeba.

Wiem, że te kolumienki nie są duże i nie ma co się spodziewać takiej ilości niskich tonów jak np. z Altusów 110. Tutaj jest ich jednak ewidentnie za mało nawet jak na ich rozmiar. To juz ze zwykłego boomboxa jest ich dużo więcej.

Dajcie znać co o tym myślicie. Wg. tego co koledzy pisali wyżej z charakterystyki tych głośników powinien być raczej lekki niedosyt środka, a niskie i wysokie tony nieco w nadmiarze.

Żadnego uszkodzenia ewidentnego nie widzę. Jak się głośność podkręci i da max niskich (ile Diora pozwoli) to membrany drgają w widoczny sposób, nie slychać z nich żadnych niepokojących dźwięków. Niskich jest jednak ciągle za mało w stosunku do reszty.

Dodam jeszcze, że wzmacniacz leżał kilka lat na strychu. Wilgotno tam nie jest, ale temperatury potrafią spadać dość istotnie (nieizolowany). Przed odłożeniem na strych wzmacniacz był całkowicie sprawny. Altusy też tam stały. Poza sparciałą gąbką wokół membran wyglądają jakby wstawione były tam wczoraj. Podłączyłem je na chwilę do Diory i efekt identyczny - brak niskich tonów i płaski dźwięk. Odłączyłem bo nie wiem jak sparciałe zawieszenie mogłoby wpłynąć na kondycję reszty głośnika. Wtedy zresztą myślałem, że właśnie z tego powodu tak słabo grają.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc tak:
Zacznijmy od tego, że nie jestem audiofilem. Nie mam więc odpowiednio bogatego języka do opisania dźwięku wydobywającego się z tego zestawu.
Mimo to spróbuję.

Zacznę od uczciwej pochwały samego wzmacniacza, a w zasadzie amplitunera. Jest ciężki i solidnie zbudowany. Jakość materiałów i ich spasowanie to absolutny top. Dawno nie miałem w łapkach czegoś tak solidnie wykonanego. Wzmacniacze Technicsa czy Sony jakie miałem okazje używać i podłączać wydają się przy tym plastikowymi, pustymi w środku zabawkami. Szacun dla Denona.
Z tego co wyczytałem to mimo, że to dość niski model to wykorzystane elementy elektroniczne są wysokiej jakości. Po podłączeniu kolumn dość długo trzeba kręcić potencjometrem, żeby usłyszeć wyraźnie szum, ale nawet wtedy jest on taki delikatny i ciepły, nienarzucający się swoją obecnością. Niby jest, ale niemal jakby go nie było.

Jesli chodzi o to jak całość gra z kolumnami (dla przypomnienia mamy tu Denona DRA 210 oraz Canton Quinto 510 spięte niedrogim przewodem miedzianym po 3zł\mb) to trudno powiedzieć jednoznacznie. Zależy co akurat jest.
Bardzo dynamicznie kawałki jak np. Play with Magic Katy Perry brzmią bardzo fajnie. Trzeba tylko nieco podkręcić gałkę od niskich tonów.
Cięższa muzyka rozrywkowa brzmi nieco płasko. Słuchanie Manowar bez zdjęcia nieco niskich kest trudne. Dźwięk nieco płaski.
Ave Maria z Hitmana - czysta poezja na neutralnych ustawieniach.
TV najlepiej z lekkim Loudness i wszystko jest super.

Głośniki stojąc na półce doznają nieco wyplaszczenia dźwięku - staje się on mniej dynamiczny. Staje się właśnie nieco 'niemiecki'. Jednak tylko dla pewnych utworów. Nie rozumiem jeszcze do końca kiedy to występuje.

Dźwięk jest sporo cieplejszy niż w Altusach. Pasmo Cantonow wydaje się być wcześniej odcięte od góry jednak góry są bardzo szczególowe. W Altusach jest jakby więcej harmonicznych, ale jakby mniej zsynchronizowanych i dość latwo wpadajacych przez to w jazgot.


To tak na szybko.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie na małe sprostowanie, pasmo w cantonach raczej nie jest wczesnie obciete niz w altusach bo te miały je do raptem 18000 jednak były wyeksponowane głośną tubą miedzy ok. 10-15 tys. Dobrze zrobione kolumny z normalną kopõłką wysokotonową mają pasmo wyższe, ale podane proporcjonalnie do reszty, mniej ostro, subtelniej.
To że grają trochę płasko, pewnie nie starają się być efekciarskie, põłka też pewnie nie pomaga.
Czėsto małe lub tanie konstrukcje udają coś czym nie są, generują nienaturalny bas itp, kolumny bardziej dojrzałe nie tworzą basu na nowo, nie cykają wysokimi tonami, a skupiają się na tonach średnich i przyjemnej , naturalnej barwie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Zacznijmy od tego, że nie jestem audiofilem. Nie mam więc odpowiednio bogatego języka do opisania dźwięku wydobywającego się z tego zestawu.


Myślę, że masz tak samo wystarczająco bogaty, jak większość z nas, mam natomiast taką refleksję nt pojęcia "audiofil", a przekażę ją za pomocą przykładu z innej działki:
Od wielu lat nie jem mięsa, a że zawodowo m.in. organizuję czasem wyjazdowe warsztaty dla grup (gdzie wyżywienie chcemy, żeby było bezmięsne) to przychodzi mi rozmawiać na temat menu z właścicielami ośrodków i kucharkami.
Odbyłem kiedyś taką mniej więcej rozmowę o 7 dniowym wyżywieniu:
ja - poprosimy o wyżywienie wegetariańskie, nic skomplikowanego, byle beż mięsa, zupy nie na kościach, dużo sałatek
kucharka - wegetariańskie, no tak, jakieś danie pamiętam ale siedem dni ???!!!
ja- ........................
kucharka- ..........................
ja- ...................................
kucharka- .............................
(powyżej dłuższa rozmowa o menu - całkowicie bezskuteczna -> "jedno może pamiętam, ALE SIEDEM !!!!)
aż w końcu mnie oświeciło i pytam:
ja - a w piątki to co Pani ludziom podaje
kucharka - aaa, w piątki to naleśniczki z serem zrobię, pierożki ruskie , ...... (i tu wylicza mi serię prostych,, pysznych wegetariańskich dań)
ja - to ja pięć piątków zamawiam - odpowiedziałem i sprawa została załatwiona z szerokim uśmiechem ulgi na obu twarzach.

Wracając do sedna - jakbyś opisał co słyszysz, a nie audiofilsko opisał brzmienie zestawu, to pewnie byłoby i Tobie łatwiej i dla nas więcej icon_wink.gif
Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre, czasem trzeba , niekonecznie kucharkę icon_wink.gif , naprowadzić na inny tok myślenia. Ja dodam że audiofil, meloman to nie stan posiadania klocków po 20 tys ale stan umysłu, wiedzy jakiejś świadomści. Posiadanie lustrzanki , też nie czyni z automatu posiadacza fotografem pokroju np.Ryszarda Horowitza, Sławomira Idziaka.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mildot, dzięki za recenzję. Jest bardzo fajna i dobrze, ze pisałeś o tym co słyszysz.
Myślę, że słyszenie takich różnic i to, że doceniasz jakość dźwięku już czyni Cię audiofilem. A specyficzny język tu pomaga, ale nie jest niezbędny.
Kolegom z forum dziękuję za ciekawe komentarze. Bardzo fajnie się to czyta. Dobrze poznawać różne spojrzenia na materię dźwięku. Bo rzeczywiście audiofil, to człowiek z pasją, kochający dobry dźwięk a nie majętny snob, którego stać na klocki po kilkadziesiąt tysięcy a tak naprawdę nie odróżniłby brzmienia starego budżetowego amplitunera Technicsa od topowej końcówki Marka Levinsona.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 months later...
Witam Kolegów po dłuższej nieobecności.

Minęło trochę czasu i była możliwość odetchnąć po pierwszych wrazeniach, posłuchać sprzętu znajomych, a nawet posłuchać najnowszej wersji Cantonów tej wielkości w pokoju odsłuchowym.

Im dłużej posiadam ten ekono zestaw tym bardziej go lubię. icon_smile.gif

Po pierwszym zachwycie zacząłem szukać dziury w całym. Pisałem, że niektóre kawałki nie brzmiały jak trzeba. Płasko tak jakoś.
Szybko okazało się, że nie brzmi to co idzie przez TV. Okazało się, że gniazdo audio out ma regulację głośności ustawioną prawie na max i mocniejsze kawałki juz na wejściu wzmacniacza są przesterowane.... kikka kliknięć pilotem załatwiło sprawę i problem zniknął bezpowrotnie. icon_smile.gif Proszę nie śmiać się...icon_wink.gif

Druga ważna sprawa. Cantony te sa stworzone dla tych którzy nie mają dużo miejsca i nie mogą dostosować pokoju do stereo.
Ich postawienie na półce obok książek, w zwyczajnym pokoju wpływa na odsłuch w małym stopniu. Skąd wiem? Bo mam porównanie ze wspomnianym pokojem odsłuchowym w salonie Denona gdzie podłączyliśmy najnowsze Cantony tego rozmiaru (co prawda dwu zamiast trójdrożne, z alu kopułkami, ale znamionowo to samo) za pomocą jakiś kosmicznych kabli grubości kciuka do wzmacniacza Marantza... Oczywiście było nieco lepiej niż w domu. Ale naprawdę nie była to żadna przepaść. Prawdopodobnie wynikała jedynie z wyciszenia i braku odbić od ścian.

Porównanie z większością sprzętu znajomych (Technics i Sony + JBL) zdecydowanie na korzyść tego zestawu. Jedynie mocy nieco brak. Teraz jednak dopiero widzę piekno wynikające z naturalności Denona i Cantonow.

Także mimo iż był to taki pierwszy zestaw 'na próbę' za małe pieniążki to wygląda na to, że dysponując sporo wyższą kwotą obecnie. .. wydam ją na coś innego. icon_wink.gif
Nie ma chyba lepszej recenzji dla sprzętu który posiada się dość długi czas jak brak potrzeby jego wymiany. A zapewniam, że w wieku innych przypadkach u mnie tam to nie działa i moje motto brzmi: "Change is good..."

Jeszcze raz dzięki za pomoc. Lektura forum bardzo pomogła mi w podjęciu jak się okazało doskonałej decyzji.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...