Skocz do zawartości

Yamaha R-S500 + CD-S300 +.. jakie kolumny..?


kenia

Recommended Posts

Witam,
planuje zakup amplitunera i CD jak w temacie.
Pokój ok 30 mkw.
Muzyka - różnie, zawsze myślałem, ze rock, ale ostatnio chyba się starzeje icon_wink.gif, bo spokojniejsze klimaty, np. Sting symfonicznie, Skunk Anansie - ale akustycznie (świetna płyta by the way), Cat Power, ale tez Beth Hart i Joe Bonamassa.. czyli dość rożnie.
Obecny mój sprzęt to PianoCraft 840, jestem z niego bardzo zadowolony, ale 'idzie' na piętro do sypialni.

Zastanawiam się jakie kolumny dobrać do ww zestawu. Budżet na kolumny 2,5 tys zł i z uwagi na brak wiedzy i umiejętności oceny używanego sprzętu, chciałbym kupić nowe.
Trochę zaciągnąłem języka w sklepie, poczytałem forum i poniższe typy jawią mi się jako najciekawsze dla mnie:

Indiana Line Tesi 560
Taga Harmony Platinum F-100
Boston Acoustic 250
Pylon Audio Topaz 20
ew. JBL ES80

Z góry bardzo dziękuję za pomoc/rady co do powyższych propozycji, ale jestem również otwarty na inne, które w Waszej opinii pasowałyby do sprzętu, gabarytów pomieszczenia i mojego skromnego gustu.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Taki mam plan żeby jeszcze przed zakupem na pewno posłuchać. Aktualnie kiepsko z czasem żeby wybrać się na odsłuch i póki co chciałem się dowiedzieć czy te ww kolumny to podobna "półka" pod względem jakościowym, czy nie ma wśród nich sprzętu, który do Yamahy zdecydowanie byś odradzał lub też dorzucił coś zupełnie innego, co z Twojego/innych doświadczenia fajnie grało razem.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchałem dokładnie tego zestawienia z kolumnami MABX2 i MA MR2 i pozwolę sobie ocenić, że nie jest to nic specjalnego w tej cenie.
Po pierwsze ten amplituner mam problem z napędzeniem tego typu kolumn, jeśli chcesz słuchać na 30 m2 to nie jest to dobry wybór. Dla mnie w pomieszczeniu odsłuchowym w salonie audio ów amplituner był za słaby...

Jeśli chodzi o dobór kolumn to przede wszystkim musisz powiedzieć coś więcej o brzmieniu jakiego szukasz. O ile do ostrego rocka takie B&W 685 nadają się rewelacyjnie, gdyż grają ostro i analitycznie jak żylety, ale przykładowo w spokojnych chilloutowej muzyce się nie sprawdzą. Już sama charakterystyka brzmieniowa tego amplitunera jest dość sucha i ostra, choć jeśli takiego brzmienia szukasz to idź w tę stronę. Mimo wszystko należy uważać, żeby nie przesadzić. Jako, że słuchałem też pianocrafta 750 z wspomnianymi wcześniej kolumnami B&W 685, to powiem Ci, że nie wiem czy nie wolałbym tej wieżyczki yamahy, aniżeli tego zestawu r-s500 i cd-s300. Sam przy zakupie nowego sprzętu brałem te Yamahy pod uwagę, ale odpadły w przedbiegach.

Polecam dostosowanie się do rady f1angel i wybrać się koniecznie na odsłuchy wraz ze swoimi ulubionymi płytami.


Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każda z tych kolumn jest inna
Indiana Line Tesi 560
Taga Harmony Platinum F-100
Boston Acoustic 250
Pylon Audio Topaz 20
ew. JBL ES80
albo można je przynajmniej podzielić na 3 grupy, właśnie jasne nieco wyeksponwane na górze lub dole- taga, jbl . Potem niewielki pylon i cieplej grające ( ale nie ciepło ) bostony czy indiany .
Proponowałbym posłuchać mission mx3 lub 4, czy może kef c7,qacoustic 2050i lepsza średnica do tego repertuaru i większa skala dźwięku niż indiana czy pylon, przy okazji mogą nieco osłodzić dość ostrą elektronike yamahy .
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jacek, dziekuje za wskazówki, Kef-C7 i Q-Acoustic 2050 dołączą do grona kolumn, które będę chciał usłyszeć. Zwłaszcza Kef-C7, poczytałem, że świetnie, bardzo dokładnie grają również przy cichym słuchaniu, a tak słuchać zdarza mi się często i lubię.

widzialem jeszcze bardzo dobre opinie o Audio Academy PHOEBE III, czy to z Yamaha ciekawie zagra? Edytowano przez RoRo
Korzystaj z funkcji "EDYTUJ" by uzupełnić/poprawić swoją wypowiedź-zamiast pisać jeden post po drugim.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Phoebe III są super, bardzo detaliczne i szczegółowe, słychać każdy niuans i instrument rozłożony na czynniki pierwsze, a przy tym muzykalne ze sprężystym basem . Ta detaliczność nie objawia się szpilkami w głowie czy metalicznością- spokojnie . Z pewnością lepsze niż niektóre zachodnie nawet droższe. Niemniej z Yamaha może być tego sporo, ale warto posłuchać . Pracownicy Audio academy jeżdżą po większych miastach i wstawiają do domu do klienta na test , zadzwoń zapytaj .
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więcej za kolumny, niż wzmacniacz to nie grzech, ale tu faktycznie za dużo. Poza wcześniejszymi moimi propozycjami qacoustic 2050 i mission mx, proponuję zamiast tesi560/540 , indiana line nota550 skala i barwa dźwięku podobna, ułożona z manierami, lekko ciepła i dokładna, ale nie ostra, a obudowa ładniejsza po stokroć i cena niższa. Słuchałem noty, 6msc temu i nadal myślę - coś jest narzeczy... Jedyny minus że tesi i nota mogą być za małe na 30m, ja mam 20m i mam, może nieuzasadnione, obawy.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jacek, musze powiedziec, ze mnie zaskoczyles, sugerujac Indiana Line Nota 550 zamiast Tesi 560. Oczywiscie moje zaskoczenie jest wylacznie pochodna porownania cen obu kolumn plus kilku opinii w sieci, bo sam dopiero bede sluchal obu, niemniej, myslalem, ze rowniez w tym przypadku, jakosc idzie w parze z wysza cena..
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchałem noty 550 i grała smakowicie, choć inaczej niż podbarwiony podobny wielkością monitor audio bx5. Natomiast kolega słuchał też tesi 560 ( jest też model 540) i na jego mało wyrobioną głowę, acz prawdomówną, grały podobnie, a różnica jest w cenie. Co dla niego było niuansem, może dla Ciebie będzie przepaścią, choć nie sądzę, mają niemal identyczne wymiary, budowę, ciut inne przetworniki .Oczywiście są osoby które dopłacą kilka tys za dodatkowy niuans, bo będzie dla nich tego wart, ale ja bardziej o chlebie, nie o niebie icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Indiana gra w sposób zrównoważony kulturalny nie faworyzując nadmiernie jakiegoś pasma, raczej ciepło i klimatycznie. Przy cichym odsłuchu nie zauważyłem żeby czegoś było mniej, tak jak przy głośnym nie przybywa znacząco basu, czy wysokich. Obawiam się że w 30m kw. trochę za małe. Jak lubisz takie bardziej klimatyczne granie, a nie bumc i cyk to taki typ angielskich kolumn jest dobry ( indiany akurat włoskie ) więc może używany/nowy mission m34i ( jest sporo niedrogich na aukcjach a to przyzwoita duża kolumna ), Tannoy V4 ( V4 są teraz niedrogie 900zł, bo jest model liftingowy V4i) , qacoustic, monitor audio mr4. Bostony grają ciepło jest sporo modeli. Taga harmony np. 606 wielkością by się dobrze wpisywała w 30metraż, gra dynamicznie, bo jest raczej kolumną tworzoną do zestawów kina domowego.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KEFy mają pełną, obfitą średnicę i dość delikatne wysokie oraz nie wyróżniające się niskie tony. Z ofensywną, wyostrzoną Yamahą o ile się na nią uprzesz mogą się nieźle zgrać. Tylko nie jest jednak najlepiej kompensować jedna wady drugimi. Choć oczywiście nie dla wszystkich specyfika grania yamahy albo KEFów będzie wadą. Można spróbować.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

f1angel, nie bede sciemnial, ze cokolwiek rozumiem z opisow kolumn czy zestawow stereo. Zaje... scie lubie czasem po prostu, nawet czesto posluchac muzyki, ktora w danej chwili definiuje sobie za dobra. Uwielbiam czuć ciary na rece (zawsze tylko jednej), uwielbiam odchylic glowe i przy zgaszonym swietle po prostu sluchac, probujac czasem slyszec tylko pojedyncze, wybrane instrumenty, czasem po prostu chce slyszec calosc. Lubie, kiedy slysze wyraznie wszystko, po kolei, kiedy moge wybierac co akurat chce uslyszec i kiedy moge to robic. tj kiedy sprzet i moje uszy mi to umozliwiaja. I bardzo lubie kiedy nie musze sluchac glosno. Kiedy jest za glosno, męczę sie. Idealnie byloby gdyby zestaw pozwalal mi nie sluchac, ale slyszec po cichu. Nie oznacza to ledwie slyszacego szmeru, bo albo chce sie sluchac, przepraszam - slyszec, albo chce sie gotowac, czytac, sprzatac czy co tam jeszcze. Jak juz naprawde chce slyszec, to nie robie nic innego, tylko slucham. I wtedy nie chce musiec robic tego zbyt glosno. Powiem Ci, ze im bardziej sie zaczytuje tym mniej wiem. Chcialbym zeby mi ktos poradzil, co - jaki zestaw i jakie kolumny warto posluchac, bo na pewno pojde na odsluch, ale po lekturze forum i roznych testow w sieci, musialbym przesluchac kilkunastu (conajmniej) zestawow amp+cd i tak samo z kolumnami. A na to niestety nie mam czasu. Chcialbym miec 2 maks 3 zestawy amp+cd i do tego 2-3 zestawy kolumn w moim budzecie, ktorych moglbym posluchac i wtedy podjac decyzje.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może we wtorek bėdę miał możliwość porõwnania indiana line nota i kef serii c5, może c7. Wtedy coś napiszę o tych dwu. Chciałem posłuchać też w tym samym dniu mission mx3, moźe mx4.
Kenia z cyferkowych opisõw, zwłaszcza kolumn niewiele wynika , co ma potem przełożenie na dźwięk. Już bardziej pewien styl , jakim gra dana marka i jest słyszalna w wielu modelach nawet na przestrzeni lat ( oczywiście raz lepiej, a raz gorzej).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...