Skocz do zawartości

Technics SA-303 + dobór kolumn


whizqud

Recommended Posts

Witam forumowiczów.

Posiadam amplituner Technics SA-303. Wcześniej był wykorzystywany jako nagłośnienie PC, razem z kolumnami podstawkowymi Tannoy M1 w pomieszczeniu ok 14 m2. Niestety Tannoy'e musiałem zwrócić, a po kilku miesiącach użytkowania zestawu 2.1 (PC) czuję się wręcz upośledzony dźwiękowo. Proszę o rady w wyborze kolumn pod wymieniony wcześniej amplituner. Niestety mój budżet jest mocno ograniczony i nie mogę sobie pozwolić na wydatek rzędu >400 zł.

Słucham głównie rocka (Marillion, Electric Light Orchestra, The Alan Parsons Project).

Wyczytałem, że Arcus Ts 100 to tańsza alternatywa dla Tannoy'ów z którymi wcześniej miałem styczność, proszę o ewentualne opinie i polecenie innych modeli.

Z góry dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arcus jest alternatywą dla Tannoya, ale gra zupełnie inaczej. Do Technicsa bym nie ryzykował.
Nie wiem jak konkretnie gra Twój amplituner, ale większość ma dźwięk dość jasny, suchy w barwach i wypełnieniu oraz dość krótkie, niezbyt głęboko schodzące niskie tony. Ale to amplituner vintage, więc może grać nieco inaczej (pewnie lepiej).
Z Twoich propozycji do tego ampli wybrałbym Tannoy (oprócz może R1, bo one potrzebują dość silnego napędu, by dobrze zagrały)
I Gale. Możesz też poszukać podłogowych. Z innych podłogowych Tannoy M3.

Jeśli wolisz dźwięk bardziej ekspansywny, jaśniejszy a może i trochę wyostrzony (oby nie było za ostro), to Arcusy, Mission 701 czy M71, Eltax Liberty 3+(standowe) albo 5+ (podłogowe). Szukaj z czarnymi membranami głośników, bo są dużo lepsze. Choć ogólnie Eltaxy grają trochę sucho.

Gdybyś określił jak gra Twój amplituner, byłoby łatwiej coś dobrać.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Szczerze mówiąc ciężko mi to określić, ponieważ nie mam zbyt dużego porównania względem innych wzmacniaczy/amplitunerów. Wcześniej miałem UNITRA DIORA WS 440, który jakby to określić grał "cieplej"? Po prostu przy odsłuchu utworów bez względu na jakość grał podobnie, tak jakby maskował ich słaba jakoś. Za to Technics obnażał wszystkie niedoskonałości, dźwięk był czysty, ale ze względu na jakość utworu dużo mu brakowało do ideału. Przy utworach lepszych jakościowo dźwięk mogę określić jako: czysty, szczegółowy, suchy? Naprawdę nie wiem jak to opisać, mam nadzieję, że chociaż trochę moja wypowiedź będzie pomocna...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak ta diora grało sporo krajowych wzmacniaczy i amplitunerów -lekko wypchnięty wyższy bas, podkreślona góra, jakiś loudness, lub kontur i było wrażenia soczystości, pazura nawet na pierwszych lepszych kolumnach. A że często grało to z kolumnami z podobną manierą, mocno zapadło w pamięć że tak jest dobrze, a najczęściej ( patrząc z perspektywy lat ) brakowało niskiego basu , ogólnej kontroli, było po prostu efektownie.
Przesiadając się na nieco lepszy sprzęt, nawet niższe modele technicsa sprawiały wrażenie suchego, analitycznego grania, bez " kopa i życia ", faktycznie grały często płasko, bez większej głębi muzycznego przekazu, co oferują dopiero nieco lepsze, niekoniecznie dużo droższe wzmacniacze i amplitunery innych marek.
Proponowałbym jakieś cieplejsze , mroczniejsze kolumny, aby przekaz nabrał chociaż jakiegoś klimatu, podłogowe, tannoy m3 ? Proponował bym też mission m31i, grają łagodną górą i przyjemnym głębokim wyższym basem i średnicą.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko ok, tylko, że te kolumny przekraczają budżet. I nie piszę tego z myślą o Tobie Jacku.
Whizqud, to bardziej Ciebie się tyczy. Pisałem i pytałem na początku o ostateczny budżet, napisałeś 400 zł (nie więcej niż 400 zł). Potem edytowałeś post o propozycje kolumn (całkiem fajne, ale niektóre przekraczające zakładany przez Ciebie budżet).
Jak to rozumieć ? Czy jednak zamierzasz przeznaczyć więcej niż 400 zł ?
Ja też byłbym za np. Tannoyami, ale za 400 zł, M3 to raczej nie kupisz. Coś wyjaśniającego w tej kwestii ?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te wymienione wcześniej podstawkowe można dorwać za cenę w granicach 400 zł. Wymieniłem również podłogowe, ponieważ liczyłem na ewentualne opinie na ich temat. Ostatecznie całkiem możliwe, że wrócą do mnie Tannoy'e M1. W związku z tym powstał nowy problem... - Jaki amplituner VINTAGE (400-500 zł) i do niego kolumny podłogowe (nowe) do 2000 zł (za parę)...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

We wtorek szukasz kolumn do 400, ktoś Ci oddaje tannoye m1 , więc teraz do 2000 szukasz, oby do soboty, może 5k się uzbiera. Które z opisanych kolumn w dziale testy najbardziej przypasowały Ci charakterem? Pamiëtaj że opisywane w cenie np. 2500 2 lata temu są do kupienia dziś jako nowe za 2k, a jako używane za 1200zł, http://audio.com.pl/testy/zespoly-glosnikowe/3/1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tannoy'e R1 widziałem najtaniej za 450 zł póki co. Może gdyby trochę negocjować, bądź dłużej poszukać dałoby się je dostać za 400 zł.
Po prostu te Tannoy'e M1 wezmę z domu do mieszkania, a w domu (pokój 25 m2) muszę teraz skomponować jakiś zestaw stereo z podłogówkami do 2k (tym razem nie dla siebie, dlatego różnica budżetu).

Troszkę poczytałem i mam na oku takie kolumny:

Acoustic Energy Neo3 V2
Tannoy Mercury V4
Magnat Quantum 655
Jamo s608
KEF C7

Te Tannoy'e M1 mam wyprodukowane w UK, czytałem, że później produkcja przeniesiona została na Węgry, następnie do Chin. Aktualnie wszystkie Tannoy'e produkują już tylko w Chinach? No i jeśli ktoś się orientuje to proszę o informację, czy którekolwiek z wymienionych przeze mnie w tym poście kolumn nie są produkowane w Chinach...?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To bardzo różne style, oczywiście może nie każda jest zła i znajdzie amatora, ale nie można ich porównywać. zwłaszcza dwu pierwszych z kolejnymi .
Acoustic Energy Neo3 V2 - tych nie słuchałem, ale pewno zadziorne w graniu i ostre .
Tannoy Mercury V4- twarde, suche, ładne stereo. Baardzo budżetowy tannoy, co nawet widać organoleptycznie .
Magnat Quantum 655 - spora ilość basu ( nie jakość ) z przytłumiona górą .
Jamo s608- misiowaty dźwięk, bardziej do kd.
KEF C7- trochę jak korektor w U bo ostra góra, trochę sztuczny wypchnięty dół pasma( ale nie ten najniższy ).

Posłuchaj jeszcze jak możesz czegoś mniej (według mnie) kontrowersyjnego , monitor audio mr4 , jak coś z rozmachem QAcoustic 2050i , mission mx4, wharfedale 10,5 bardziej kulturalnie : indiana line nota 550, elac 67.2.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...