Skocz do zawartości

Wymiana wzmacniacz i głośników - prośba o konsultacje


jazwiak

Recommended Posts

Czy gęste rośliny wpływają jakoś na pierwsze odbicia dźwięku i działają inaczej niż gołe ściany każdy może przekonać się sam.
A Ty możesz śmiać się nawet do końca życia ze swojej indolencji.
Kto był Ciekaw jak wygląda mój pokój odsłuchowy, wysłałem mu zdjęcia - panoramę pokoju. W wątku "Wasze systemy..." niczego nie umieszczałem, bo nie mam takiej ochoty, potrzeby ani obowiązku.
Poza tym nie uzurpuję sobie prawa do posiadania super poprawnego pod względem akustycznym pokoju ani bycia żadnym "miszczem".
Zresztą nie jesteś oryginalny w tym nazewnictwie, bo tak się określa red. Pacułę.
Z Tobą nie mam zamiaru więcej tu polemizować, bo z trollami nie dyskutuję. Żegnam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Czy gęste rośliny wpływają jakoś na pierwsze odbicia dźwięku i działają inaczej niż gołe ściany każdy może przekonać się sam.
A Ty możesz śmiać się nawet do końca życia ze swojej indolencji.
Kto był Ciekaw jak wygląda mój pokój odsłuchowy, wysłałem mu zdjęcia - panoramę pokoju. W wątku "Wasze systemy..." niczego nie umieszczałem, bo nie mam takiej ochoty, potrzeby ani obowiązku.
Poza tym nie uzurpuję sobie prawa do posiadania super poprawnego pod względem akustycznym pokoju ani bycia żadnym "miszczem".
Zresztą nie jesteś oryginalny w tym nazewnictwie, bo tak się określa red. Pacułę.
Z Tobą nie mam zamiaru więcej tu polemizować, bo z trollami nie dyskutuję. Żegnam.



i jeszcze taki kwiatek

Cytat

No widzisz Jazwiak, wcale się dużo nie pomyliłem w poprzednim poście. Nie czytasz z uwagą, nie bierzesz pod uwagę, przynajmniej tego co ja napisałem.
Ale jak się zastanowisz i przeczytasz moje posty od początku, może zrozumiesz o co mi chodzi.




nie daje nadziei, że zrozumiesz więcej ponad to, co sam napiszesz, a co jak sam na to wskazujesz, uważasz za najważniejsze.
Cóż, samemu odmawiając odpowiedzi już notorycznie, określiłeś mnie jak widać. Biorąc pod uwagę tylko to, co pisałeś w tym wątku, pokazałeś się z najgorszej strony. Jeszcze nie załużyłeś na miano megalomana, lecz zmierzasz wyraźnie w takim właśnie kierunku.

Jakżeś sie tu taki uchował ?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

abc, naprawdę tylko po to zarejestrowałeś się na forum? Wyczuwam jakieś dziwne rozgoryczenie w Twoich wypowiedziach, może wyjdź na dwór trochę pobiegać, zmęczysz się i pozbędziesz tej negatywnej energii. Spokojnej nocy życzę.


Twoje wyczuwanie, jest pierwszym twoim wpisem w tym temacie, powiedz, o czym piszesz, bo wyglada to na zwyczajny OT.
Inaczej trollowanie. Czyli nie na temat.

f1angel pisał :
Cytat

A Jazwiak, przyszedł tu na forum by o pewne rzeczy zapytać, by się dowiedzieć.


i dowiedział się tego:

Cytat

No widzisz Jazwiak, wcale się dużo nie pomyliłem w poprzednim poście. Nie czytasz z uwagą, nie bierzesz pod uwagę, przynajmniej tego co ja napisałem.
A pytałem czy znasz temat akustyki? Jeśli nie, czy chcesz jakieś materiały do poczytania, abyśmy mogli się lepiej porozumieć a nie gadali jak gęś z prosięciem? icon_mrgreen.gif

Ale Ty nie wykazujesz żadnego niemal zaangażowania, nie czytasz uważnie tego co się pisze, interpretujesz rzeczywistość po swojemu, zamiast otworzyć się na sugestie.
Nie pytałbyś w tej sytuacji czy otwór b-r z tyłu czy z przodu kolumny jest lepszy. Bo wiedziałbyś, że masz dużo poważniejsze problemy.
Pomyślisz pewnie, że się czepiam zamiast pomóc. Ale jak się zastanowisz i przeczytasz moje posty od początku, może zrozumiesz o co mi chodzi.



Czy na tym ma polegać stwierdzenie:
" Ale tu jest forum bardziej wymagające"
?


Co Kostku poradził autorowi tematu ?



Czego od Was, dowiedział się autor tematu ? Tego, że ustrojami akustycznymi są roślinki z gęstym listowiem ?
Tego, że powinien pierw poczytać, by umieć się do Was zwrócić z pytaniem ?


Czy jesteście zadowoleni z "pomocy" jakiej udzieliliście jazwiak'owi ?
Możliwe, że się jeszcze odezwie, że czyta zadane materiały, że nie stracił wiary w to "bardziej wymagające forum". Loguje się.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry.

Przeczytałem materiały o akustyce, części nie zrozumiałem, zwłaszcza tych elementów, gdzie są wzory icon_smile.gif Ale odkryłem, że pracuje u mnie chłopak, który z wykształcenia jest akustykiem i poza pracą u nas, zajmuje się nagłaśnianiem koncertów i tak dalej (Nie wiem, jak mogłem o tym zapomnieć).
Wyjaśnił mi to, co istotne z materiałów. A okazało się, że mam też drugiego, który wpadł na kawę, aby ocenić pokój w 3D icon_smile.gif

Wyszło nam z ustaleń, że przy założeniu niezmieniania ustawienia mebli (czego nie zrobię co najmniej do czasu remontu, który planuję może w przyszłym roku) równowagi tonalnej perfekcyjnej się nie uzyska i liczyć na nią nie należy. Wyszło mi też, że w narożniku podbijam niskie częstotliwości o 9db i przy okazji je zniekształcam, podczas kiedy w głośniku który stoi tyłem do części kuchennej nie podbijam nic. Stąd ta nierównowaga.

Przedstawiłem mu moje oczekiwania, możliwości finansowo - architektoniczne oraz tak naprawdę osłuchanie, czyli co ja wychwycę. Wyszło nam z tych testów, że to czego oczekuję, to nie dążenie do dźwięku perfekcyjnego (i może dobrze, bo nie jestem gotów poświęcić przynajmniej na razie za dużo rewolucji mieszkaniowych i finansowych na cele sprzętowo - akustyczne) tylko dźwięku, który mnie nie irytuje podczas słuchania. Zarówno słuchania specjalnego, kiedy po prostu siedzę i słucham, jak i przy okazji, choćby podczas czytania etc.
Zauważył też, o czym nie napisałem, że często słucham radia z sześćdziesięcioletniego lampowego radia z FM, jest to raczej towarzyszące innym czynnościom i brzmienie sprawia mi przyjemność, mimo oczywistych i dla każdego zauważalnych niedoskonałości brzmienia.
Wyszło nam, że to czego oczekuję, to dźwięku sprawiającego przyjemność i nie irytującego i moje osłuchanie i wymagania (przynajmniej na razie) nie są wygórowane (co oczywiście nie oznacza, ze postawię tam boomboxa).

Wspomniał mi, że najważniejszym problemem jest niesymetryczne otoczenie głośników, co wpływa szczególnie na niskie częstotliwości i bardzo słabą kontrolę nad nimi. Zasugerował, że pierwszą rzeczą, jaką należałoby zrobić, to dobór głośników w obudowie zamkniętej bądź BR z przodu. Nadto w narożnikach, za głośnikami, należy ustawić ćwierćwalce, które co prawda nie szokująco, ale powinny poprawić akustykę i trochę podciągnąć symetrię otoczenia głośników. To, wraz z głośnikami powinien być pierwszy krok. Zwłaszcza, że obecne głośniki kompletnie nie kontrolują tonów niskich i to nie tylko u mnie. W efekcie dźwięk jest bucząco huczący, niskie tony grają w sposób niezsynchronizowany z resztą, zalewając dźwięk. Jeśli brzmienie po tej wymianie będzie mi odpowiadało opisanym wyżej oczekiwaniom, to oznacza, że spełniłem cel. Wszak nie każdy musi jeździć BMW, są tacy, którym wystarcza stare volvo icon_smile.gif Jeśli natomiast wciąż nie będę usatysfakcjonowany, to dopiero wtedy należało będzie zdecydować się na następny krok. Polecił taką metodę, głównie po to, aby nie przeznaczać środków (finansowych i architektonicznych) na osiągnięcie czegoś, czego i tak nie usłyszę.

Drugą metodą według niego jest też zakup wzmacniacza, który pozwala w ramach menu na kalibracje częstotliwości wysyłanych na każdy z kanałów i ścięcie tonów niskich na lewym, tak aby wyrównać to z prawym. Wiem sam, że w amplitunerach kina domowego taka opcja występuje, czy w stereo ktoś się o nią pokusił nie wiadomo. Ale wspólnie uznaliśmy, że nie jest wskazany dobór wzmacniacza pod kątem tylko tej funkcjonalności.

Oto słowo akustyków icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

tak już jest, rysunek jest dość orientacyjny. Głośniki są maksymalnie daleko od ścian, na tyle na ile pozwala na to powierzchnia tego kąta pokoju. Węziej można, szerzej niż obecnie to już cieżko icon_smile.gif

Cytat

A gdybyś zmniejszył rozstwienie kolumn, oraz, odsunął je lekko od ściany w kierunku słuchacza ? Możliwe, że takie ustawienie choć trochę poprawi brzmienie, i nie wymaga to, oprócz chwili zaangażowania, żadnych kosztów icon_smile.gif


Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To też zależy jak daleko siedzisz. U mnie kolumny są np. oddalone od siebie 270 cm, a siedzę od nich też ok. 2,7m. Jest szeroka scena i efekty. Mimo że nie siedzę niestety idealnie symetrycznie na środku.
Jak przestawiłem kolumny o jedną rtvkę bliżej tzn. 160 cm ( przy tym samym miejscu odsłuchu ) było mało przestrzeni, tylko taka jakby fala uderzeniowa, ściana dźwięku ,choć już czy siedziałem symetrycznie, czy nie miało mniejsze znaczenie.
Tak więc ja wolę jednak szerzej na 250-270cm , wydaje mi się że 2 metry to takie minimum, aby była przestrzeń i odsłuch wtedy z odległości między 2-3 metry.
Jednak też posłucham opinii innych .
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że powinieneś posłuchać rad znajomego akustyka. Napisz co zamierzasz zrobić. Jasne, że dobrze by było zamknąć prawą stronę jakimś meblem i dać podobne ustroje z prawej i lewej strony. A tak, to musisz z lewej strony dać panel maksymalnie pochłaniający dźwięk (bo na zastosowanie rozpraszającego jest za blisko).
Jak się już uporasz w miarę swoich możliwości z akustyką, można będzie ruszyć dalej.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ćwierćwałek raczej będzie za mały by dał pożądany efekt. Abc wspominał wcześniej by z prawej strony zastawić jakimś regalikiem.
To by dało jakby namiastkę ściany z prawej strony. Ale widzę, że wówczas bardzo musiałbyś zawęzić scenę stereo, albo stawiając taki regalik wjechałbyś sporo w przestrzeń kuchni. Wydaje mi się, że raczej odpada. Może coś w rodzaju stojącej półki/kratki by z obydwu stron włożyć książki i płyty, ale to też pewnie zajęłoby dużo miejsca.
Kolega akustyk, jeśli zna się na temacie, rzeczywiście niech Ci pomoże umiejscowić tam jakieś ustroje. Nie wiem jakie możesz kupić, jakie możesz zastosować bez protestu domowników?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego jazwiak, chciałbym zwrócić Twą uwagę na taki kontroler LINK. Jeszcze lepiej, jakbyś zainteresował tym Twego kumpla akustyka. Czegoś takiego używam u siebie i jestem więcej niż zadowolony (poczytaj ten temat LINK). Może nie jest to 100 % panaceum na niedoskonałości akustyki u Ciebie, aczkolwiek dałoby się tym urządzeniem sporo poprawić. Kolega chyba nie miałby problemu z załatwieniem mikrofonu pomiarowego? Ja ewentualnie mógłbym poratować Cię softem i instrukcją do kontrolera. W kwestii ceny może da się wynegocjować jakąś zniżkę?

Ponadto poczytaj ten temat (LINK) i daj koledze do zaopiniowania icon_wink.gif .




Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

to jest bardzo ciekawe! Pokazałem to akustykowi, powiedział, że ciekawi go informacja o tym, jakie filtry i jakie dokładnie funkcjonalności ma ten kontroler. Natomiast ja chciałbym zapytać, gdzie to się podłącza? Pomiędzy źródło a wzmacniacz? Czy mógłbym liczyć na manual?
Znalazłem jeszcze taki: http://allegro.pl/bbe-audio-restoration-sy...4232658345.html.

Z tym, że właśnie uświadomiłem sobie jeden mały kłopot. Wszystko będzie fajnie, o ile źródłem nie będzie sam wzmacniacz, który jest na przykład amplitunerem, albo ma wbudowany DAC. Problem wystąpi w przypadku gramofonu. Do tego optymalny byłby dzielony wzmacniacz, taki jak mam teraz, ale niestety poza tym, że jest dzielony ma niewiele zalet :/

Pozdrawiam,
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...