Skocz do zawartości

Subwoofer - bardzo trudny temat


Recommended Posts

Witajcie. Jestem nowym uzytkownikiem forum dlatego na wstepie pragne wszystkich milo przywitac.
Nadszedl czas, ze zachcialo mi sie mocnego i dobrego basu do sluchania muzyki (glownie) oraz dodatkowo do systemu kina domowego.

Forum przejrzalem, internet tez i za wiele ciekawych rzeczy nie znalazlem.

W zamierzeniu subwoofer ma wspolgrac z focalami 1038 BE. O ile na budowe kolumn nie chce sie porywac o tyle stwierdzilem, ze moze chociaz suba uda mi sie zbudowac i troche zaoszczedze, a do tego bede mial satysfakcje z wykonanej pracy i ze jest bezkompromisowy.

Zbudowany subwoofer ma byc klasy nie nizszej niz ten z oferty focala electra SW 1000 BE lub utopia em. Slowem chce zbudowac subwoofer za max 6-8 tys zl a osiagnac efekt jak gotowy sub za 16 tys z duzym plusem. 6-scio glosnikowa konstrukcja Paradigma tez jest ciekawa oferta. Tyle, ze ona burzy wszystkie schematy - mala zamknieta obudowa, a gra swietnie i nisko. Zadne ksiazki dla laikow o tym nie mowia.

W cenie 10 tys+ jest bardzo duzy wybor gotowcow, ale po otwarciu kazdego z nich stwiedzam, ze takich 6 deseczek to sam tez zbije. A do budowy chce uzyc MDF 28 mm, a na wykonczenie wierzchnie 20-25 mm klejonej litej deski debowej. Calosc ma tworzyc sciane monolotu grubosci 50 mm.

I tu zaczynaja sie schody. Wszystkie opisy jaki znajduja dotycza budowy subwooferow w cenie do max 1000 zl. Ale skad wziac glosnik o powiedzmy 500-800 W RMS nie mowiac juz o odpowiednim wzmacniaczu panelowym. Pan Irek (znany zapewne osobom bedacym w temacie) juz takich spraw nie robi. Pozostaje ewentualnie Akustyk, ale. No wlasnie, ale jaki glosnik oraz wzmacniacz zastosowac. Moze Hypex 2.700 lub DS8.0? Skoro kompletuje system focala to moze zrobic subwoofer na glosniku Focal 40KX lub 44KX. Pierwszy dedykowany do obudowy zamknietej drugi do otwartej. Glosniki z serii Utopia nie oferuja wystarczajaco niskiego basu - przynamniej te jakie znalazlem w ofercie na stronie focala. Nie ma dostepnych glosnikow z serii grand utopia. Ze wzgledu na latwosc i moje mozliwosci wykonania wolalbym odudowe zamkieta. Planuje obudowe do 100 litrow i wadze do 100 kg brutto. Poniewaz koszt tej pracy ma nie byc niski nie chcailbym tego spieprzyc, dlatego pisze tu liczac na dobra porade. Nie chce uzyskac dzwieku jak ze studni.

Biore tez pod uwage glosnik Power15, SPH-450TC, Peerlees XXlS 12 albo 32W, Rockforda i jeszcze pare innych konstrukcji o srednicy 35 cm +.

Chcailbym uzyskac wyjscie na subwooferze ponizej 20Hz (im nizej tym lepiej), ale poki co zaden glosnik jaki znalazlem nie oferuje tego. Wiec znowu wraca problem skad wziac glosnik?

Czy ktos z forumowiczow moze pomoc lub cos zaproponowac?

Dziekuje za kazde rozwiazanie, ktore bedzie mialo sens. Moglbym takze zlecic dobranie wzmacniacza i glosnika, aby to mialo rece i nogi i cel zostal osiagniety.

Nowe wzmacniacze panelowe maja mozliwosc podlaczenia mikrofonu, a co za tym idzie automatycznie potrafia dopasowac bas do pomieszczenia i wygenerowac go w jabardziej optymalnej postaci. Ale czy takie wznacniacze mozna kupic rowniez oddzielnie, a nie tylko z gotowymi glosnikami?

Zainteresowanych pomoca prosze o kierowanie ofert tu na forum lub na PW.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Ostatecznie nabyłem upragnione kolumny Focal 1037Be, które napędzam za pomocą Musical Fidelity M6500i. Całość brzmi jak dla mnie wyśmienicie. Bas ma właściwy poziom i idzie go słuchać bez zmęczenia. Poszukiwania dodatkowego basu jednak trwają nadal, ale chyba nie porwę się DIY jako że mogę go chyba łatwo pogorszyć. Pozostaje tylko coś gotowego, może również Focala 1008Be ? Sprawa na bliską przyszłość. Chyba najrozsądniej będzie wypożyczyć dobrego suba i przekonać się jak to współgra i czy w ogóle ma sens. Dziękuję za pomoc jaką uzyskałem na PW. Pozdrawiam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego pomoc na PW? I nic nie zostało dla następnych, którzy będą szukali czegoś podobnego...

Co do suba to moim zdaniem najistotniejsza jest właśnie kalibracja DSP, to naprawdę dużo zmienia. Jak chcesz coś referencyjnego to jest choćby Velodyne serii DD czy coś RELa, albo innych bardziej audiofilskich marek, ale kluczem właśnie jest ta kalibracja.
Inna sprawa, że skoro tak Ci brakuje basu to może trzeba było kupić większe kolumny (10 000zł sporo zmienia), a nie teraz się bawić w półśrodki, bo 2.1 nigdy nie zagra tak dobrze jak 2.0 (mówiąc o przestrzeni, lokalizacji źródeł pozornych itp.). Miałeś do wyboru choćby JBL S4700 z dużym głośnikiem na basie i niezłym zejściem, albo Martin Logan Montis, które w swojej konstrukcji mają już aktywną sekcję basową i pod względem zejścia są chyba jednymi z najlepszych na rynku (grają z odpowiednią głośnością od mniej więcej 20Hz właśnie).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego na PW? - bo były to wyłącznie informacje/materiały i artykuły w fromie załączników bardzo poszerzające wiedzę, ale nie wnoszące gotowego rozwiązania.

Zaproponowane JBL-e mają na papierze gorsze parametry od 1037 Be, więc można domniemywać, że zagrają słabiej. Ale jak jest w rzeczywistości nie wiem i raczej ich nie posłucham bo nie mam takiej możliwości. A samo porównanie też byłoby trudno zaaranżować.
Elektrostaty mają swój specyficzny wygląd, który akurat mi nie przypada do gustu i z tego względu nie biorę ich pod uwagę choćby nie wiem jak grały.

Rzeczą równie ważną jest wygląd kolumn, a Focale są dla mnie po prostu "dużym" dziełem sztuki. Oczywiście jest to rzecz gustu. Ja szukając nie znalazłem ładniejszych o równie dobrym brzmieniu i relacji cenowej.

Tak jak pisałem wcześniej Focale 1037 mają potęgę basu i czy potrzebuję więcej mogę tylko sprawdzić doświadczalnie wypożyczając ze sklepu jakiegoś suba i porównując brzmienie z tym jakie mam. Może się uda gdzieś znaleźć i wypożyczyć. Do kina domowego sub jednak jest niezbędny, aby pogłębić efekty specjalne niezależnie od głośności kolumn. Do słuchania muzyki więcej nie potrzeba. Propozycja Velodyne jest naprawdę super. Zwłaszcza, że równie dobrze wygląda na papierze jak i ma bardzo atrakcyjny wygląd. Cena jest zabójcza, ale model DD-18 jest bardzo kuszący. W kinie domowym jak znalazł. Dzięki za podpowiedź.

Zastanawiam się jeszcze nad zmianą wzmacniacza na jakiś ze wskaźnikami. Musical Fidelity mimo, że bardzo dobrze gra po prostu nie ma ładnego wyglądu i coś w stylu Advance Acoustic MAA1000 MPP1000 by mi bardziej odpowiadało. Ale to też na razie w sferze rozważań. Tyle, że Fidelity ma możliwośc sprzężenia z kinem domowym jak w moim przypadku z Marantz AV8003 MM8003, a w innych wzmacniaczach mono/stereo takiej funkcji nie znalazłem. W Mcintosh-ach uchwyty na płycie czołowej zaburzają moje poczucie estetyki. Więc ilość ewentualnych kandydatów mocno się zawęża. Nie do końca rozumiem dlaczego 50W wzmacniacz w klasie A jest w stanie napędzić 500W kolumny, a inny nawet dużo mocniejszy wzmacniacz tego nie potrafi. Ale to już inny temat i sfera moich poszukiwań i dociekań. Jakby nie patrzeć fajna to zabawa icon_smile.gif.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 months later...
Grają bardzo ładnie. Wyciągnęły ładny i głęboki bas taki, że aż czuć jak włosy sie podnoszą. Nawet przy głośnym słuchaniu nie brakuje mocy. W trybie hi-bias może i jest lepiej, ale akurat je dobrze tej różnicy nie słyszę. Faktem, że mogą wtedy służyć do ogrzewania pokoju icon_razz.gif . Niestety nie nacieszyłem się nimi długo.
Poniżej mój post z forum audiostereo

"Jak już napisałem wcześniej stałem się użytkownikiem Advance Acoustic MAA-1000. Wszystko jest dobrze poza jednym małym ale. Wzmacniacze mają ładne wychyłowe wskaźniki, które wg mnie nie wskazują tak jak powinny. Podskakują bardzo nisko, a na małym poziomie głośności zadanej z przedwzmacniacza (-40db) praktycznie w ogóle się nie poruszają, albo tylko nieznacznie. Wg mnie jest to o wiele za mało. Dopiero przy większej głośności zaczynają podskakiwać. Czułość ich też wg mnie pozostawia wiele do życzenia. Słowem poruszają się jakby były zanurzone w cieczy mocno tłumiącej.
Dla ciekawości wyjąłem z szafy stary wzmacniacz technicsa SE-A900S. I technics i MAA mają skalę dla 8 Ohmów. Więc wskazania powinny być porównywalne (wg mnie). Podłączyłem sygnał równoległy do obydwu końcówek mocy z przedwzmacniacza. Rozpocząłem od głośności -50db zwiększając stopniowo sygnał co -10db do zera. Wskaźniki na technicsie wskazywały idealnie wartości zadane na przedwzmacniaczu pięknie i taktownie się poruszając od nawet -50db. Przy -20db i mocy ok 1W wskaźnik był w środku skali czyli pionowo. Niestety nie mogę tego samego powiedzieć o AA. Im niższy sygnał tym odchyłka wskazań była większa. 20 razy do 10 razy niższe wskazanie na korzyść technicsa. Dla 1W i -20db AA wskazywał 0,1W czyli prawie 10 razy mniej. Przy większej głośności było lepiej, ale zawsze niżej i wychylenia jakieś takie niemrawe.
Nagrałem z tego testu film, wszystko opisałem i wysłałem do serwisu, jako, że wzmacniacz jest na gwarancji. I czego można sie było spodziewać. Otrzymałem odpowiedź, że wszystko jest w porządku, a wskaźniki wychyłowe nie są wskazaniami miarodajnymi mocy tylko czymś tam. Do tego zaczęto mi mydlić oczy, że AA i technics mimo wskazania 8 Ohmów, że technics ma tylko 2x100W, a AA 2x400W, że mają podawany sygnał o różnej oporności stąd te różnice wskazań. Wszystkie moje powyżej przytoczone argumenty diabli wzięli.
Wychodzi, że jak zwykle klient nie ma racji i musi swoją udowodnić. Tylko jak to zrobić skoro nie znam nikogo kto ma takie końcówki mocy i mógłby mi podpowiedzieć jak u niego skaczą wskaźniki. Może ktoś z forumowiczów podpowie jak rozmawiać z serwisem? A może ktoś ma takie końcówki i może podpowiedzieć jak u niego się zachowują?"

Póki co wzmacniacze od 3 tygodni są w serwisie i na podstawie ostatnich informacji jeszcze tam spędzą 2-3 tygodnie. Jestem pełen wiary, że wskaźniki będą poruszały się tak jak powinny.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
  • 5 months later...
Chciałbym powrócić do budowy subwoofera.
O ile skrzynię myślę, że zrobię dobrą i solidną, o tyle co do pozostałych elementów chciałbym zasięgnąć waszej opinii.

Głośnik - Focal 33 KX K2 POWER
http://69.195.109.159/wp-content/uploads/2012/06/33_kx.pdf
Producent podaje, że objętość skrzyni powinna być max 50 l. Pytanie czy w pokojowym też tyle wystarczy, czy powinno się ją zwiększyć.

Wzmacniacz - Focal FPS 3000
http://pl.horn.eu/pl/PL/PRODUKTY/DO_SAMOCH...C/FPS_3000?s1=1

Jak zauważyliście są to elementy sprzętu Car Audio. Ale sądzę, że bez problemu będzie to można użyć w subie domowym.

Brakuje do tego zasilacza wystarczająco wydajnego. Myślę o takim 1500W - MEAN WELL RSP-1500-12 12V 125A 1500W PFC
http://multienergo.com/pl/p/ZASILACZ-MEAN-...A-1500W-PFC/336
ale nie wiem czy impulsowy może być. Jeżeli nie to jaki?

Dzięki za wszelkie sugestie.







Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...
  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...