Skocz do zawartości

Akustyka - trudny przypadek?


BarD

Recommended Posts

Witam. Poszukuję pomocy w dziedzinie akustyki. Do rzeczy.. Kształt mojego pokoju jest naprawdę nietypowy icon_eek.gif , co sprawia mi problemy akustyczne od kilku lat. Nie poradzę sobie z tym sam, a próbowałem już wiele razy.
Załączam schemat pomieszczenia.

DSC01446.jpg



Mistrzem painta nie jestem, ale myślę, że pokazałem co trzeba. Szukam jakiegokolwiek optymalnego zestawu, ustawienia itp. Jestem kompletnie zmieszany przez to pomieszczenie i gotowy na poważne zakupy, byle tylko to miało jakiś akustyczny sens. Z góry dziękuję za odpowiedzi.

P.S.: Nadmieniam, iż jestem zdecydowanie początkujący w sprawach akustyki. icon_rolleyes.gif

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, żebyś za dużo napisał to powiedzieć nie można.
Gra Ci tam coś ? czy dopiero planujesz zakupy?
Jaki kłopot z akustyką masz ? a może tylko przewidujesz kłopoty?
Ze względu na powierzchnię i kubaturę należą się tam konkretne kolumny podłogowe i wzmacniacz, który napędzi je sensownie.
Nam się tu należy więcej informacji zdecydowanie, a jakich to znajdziesz wskazówki tu: http://forum.audio.com.pl/Pierwsze-posty-i...-to-t35663.html
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie, jednak podałem mało danych..
To będzie tak:

Na sprzęt mam do wydania około 3000 zł , ale istnieje możliwość szybkiego dozbierania/dokupienia w późniejszym terminie elementów.
Słucham zdecydowanie cięzkiej muzyki, ale nie chciałbym wykluczać całkowicie miękkich brzmień. Aktualnie w pokoju stoi stary Pioneer podpięty pod kompa i 2 kolumny, czego nie używam (czyli można powiedzieć, że nic nie gra).

Całe moje przjęcie sytuacją akustyki wynika z tego, że miałem pod ręką wiele zestawów głośników i kilka rodzajów sprzętu audio, z czego żadna konfiguracja mi nie odpowiadała, czy to stereo, 2.1, 5.1 (generalnie im więcej głośników tym mi trudniej wyobrazić sobie gdzie je umieścić). Ustawienie głośników jest największym problemem. A że z dziedziny akustyki jestem leszczem, to moje warianty przechodziły wszelkie pojęcie icon_rolleyes.gif . Głównie szukam inspiracji co do rozmieszczenia sprzętu w tym szalonym pokoju, a o resztę będę się martwił w drugiej kolejności.. jedyne co to musi być możliwe to podłączenie gramofonu. Tak.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już nieco jasniej icon_smile.gif
Zacznij od przejżenia tej strony http://audiosystem.com.pl/pozycjonowanie/ - pierwszy pogląd na sprawę ustawienia sprzętu.
Najogólniej można powiedzieć, że rozmieszczenie kolumn względem słuchacza powinno tworzyć trójkąt równoboczny niemal i na symetryczne otoczenie kolumn pozwalać (więcej w linku).
Co do brzmienia - niekoniecznie brak satysfakcji wiąże się z kłopotami z akustyką. Napisz więcej o brzmieniu jakiego szukasz, jakie lubisz - wtedy będzie można sugerować sprzęt, który w tę stronę gra. Jeśli do muzyki to zdecydowanie stereo, jeśli gramofon to wzmacniacz z wejściem PHONO albo osobny przedwzmacniacz gramofonowy.
No i sprzęt używany bym sugerował.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porządny artykuł. Zabieram się do analizy.
A w tym czasie postaram się określić brzmienie na jakim mi najbardziej zależy.

youtube.com/watch?v=60volOeEJ7M

Ostre, ciężkie midy, głęboki bas i wbijające w ścianę podbicia icon_wink.gif
Równie bardzo zależy mi na płynnych, pełnych brzmieniach wysokich i średnich (Stairway to Heaven?).
Nie wiem jak to innaczej określić, ale myślę, że kto powinien, ten będzie wiedział o czym mówię icon_rolleyes.gif .
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...