Skocz do zawartości

Dobór wzmacniaczy do Bi-ampingu


marcin77

Recommended Posts

Witam

Proszę o poradę odnośnie doboru wzmacniaczy w domowym systemie audio.
Posiadam kolumny podłogowe z linią transmisyjną T+A Criterion Jubilee 25.
Moc znamionowa kolumn: 160W, pasmo 30-50.000 Hz, impedancja 4 Ohm, częstotliwości podziału: 250 Hz i 2.100 Hz, efektywność: 90 dB.

Chciałbym podłączyć je do dwóch wzmacniaczy z zastosowaniem bi-ampingu.
Co polecacie przy takiej konfiguracji?

Zastanawiałem się nad końcówką mocy NAD 218 thx lub NAD S200 do głośników niskotonowych. Nie wiem natomiast jaki dobrać wzmacniacz dla sekcji średnio-wysokotonowej, aby całość dobrze zagrała. Budżet ok. 2.000-3.000 zł za wzmacniacz.

Jako źródło posiadam strumieniowca Cambridge Audio Stream Magic 6.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie napisałeś jaki masz lub będziesz miał przedwzmacniacz. Musi to być pre z dwoma parami wyjść, albo ewentualnie wzmacniacz zintegrowany z wyjściem z przedwzmacniacza.
Na górę i na dół można dać różnie grające wzmacniacze i dzięki temu kształtować ostateczne brzmienie systemu.
Na górę można dać np. barwniej grający a na dół mocniejszy, dynamiczniejszy.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cambridge Audio Stream Magic 6 jest przedwzmacniaczem. Posiada regulację wzmocnienia oraz wyjście analogowe niezbalansowane i dodatkowo zbalansowane XLR. Pod jedno wyjście chciałbym podłączyć wzmacniacz na dół (mocniejszy, na pewno tranzystorowy), a na środek i górę pasma coś cieplej brzmiącego i bardziej szczegółowo.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aaa, fakt. Ma też w sobie przedwzmacniacz. Niestety regulacja głośności odbywa się w domenie cyfrowej. I jeśli nic się w tej materii w ostatnim czasie nie zmieniło, nie wróży to nic dobrego. Taka regulacja, to po prostu tłumienie sygnału. Tym mocniejsze im cichszy ma być dźwięk.
Odbija się to niestety fatalnie na jakości dźwięku. Obawiam się, że używany pre analogowy za 1000-1500zł może skopać d.... takiemu pre cyfrowemu bez większego wysiłku.
Gdybyś chciał zastosować jakieś najtańsze końcówki, po kilka stówek góra, to może jeszcze miało by to sens. Ale jeśli chcesz przeznaczyć 2-3kzł na wzmacniacz, to zastosowanie odpowiedniej klasy preampu będzie raczej nieodzowne.
Nadmienię, że przedwzmacniacze wielu firm są często sporo droższe od ich topowych końcówek mocy. Więc nie lekceważyłbym wpływu pre na jakość dźwięku całego systemu.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za sugestie. Zastanowię się nad przedwzmacniaczem.

Na co zwracać uwagę Twoim zdaniem przy doborze odpowiedniego pre? Jeśli chciałbym w przyszłości zastosować bi-amping, to na pewno jak już pisałeś muszę mieć pre z dwoma parami wyjść. Na co jeszcze patrzeć? Możesz mi polecić jakieś sprawdzone preampy w rozsądnej cenie ?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla pewności sprawdź jeszcze czy to na pewno przedwzmacniacz, który reguluje moc cyfrowo a nie steruje tylko cyfrowo analogowym potencjometrem?
A jakiś pre trudno polecać, bo to zależy co się trafi. Kiedyś widziałem przedwzmacniacz Conrad Johnson za ok 1500zł i nie kupiłem, bo nie miał zdalnego sterowania icon_confused.gif icon_redface.gif Ty pewnie też chciałbyś z pilotem?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...