Skocz do zawartości

Antena do tunera


Recommended Posts

Zawsze najlepiej łapią mi stacje radiowe moje własne antenki. Drucik ok 1metra do 2m , dokręcasz lub lutujesz do środkowego pinu wtyczki antenowej, taki drucik bez ekranu, cienki miedziany np. jedna żyła z cienkiego 0,5mm przewodu głośnikowego. Potem trzeba poeksperymentować zawijając część na np. patyczek, plastikowy kubeczek, lub inny kształt i wyszukać dobre położenie za radiem. Wszystko zależy od nadajnika, siły sygnału itd.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mojej sytuacji, zwykły drucik podłączony do gniazda to będzie trochę za mało. Próbowałem, zdecydowanie za mało. Miałem chwilę, poczytałem trochę o antenach radiowych, przeanalizowałem dane i wyszły mi rzeczy następujące:

- mieszkam pod Warszawą, więc większość stacji będę odbierać z PKiN,
- WSZYSTKIE stacje radiowe nadają z PKiN w polaryzacji pionowej,
- zasadzam się na najsłabiej nadającą stację (RMF Classic) i jeszcze wymagam, żeby nie szumiało i było stereo

Na moim tunerze (Grundig T6), jest tak, że jeżeli ustawię odbiór stereo, i jest JAKIKOLWIEK problem z sygnałem stereo, to dźwięk ZANIKA (jest cisza). W takim przypadku przestawiam na mono i dźwięk jest OK, nie zanika, nie szumi, tylko, że mono...

Tak dla porównania, RMF Classic ma nadajnik o mocy 100W, natomiast nadajnik Radia ZET ma moc 30 kW... Dzięki temu już wiem, dlaczego Radio ZET odbieram na czymkolwiek, nawet bez anteny...

Dziś zakupiłem antenę zewnętrzną Dipol 3/RZ B (z akcesoriami: przewody, gniazda, wtyczki) (http://www.dipol.com.pl/antena_radiowa_dipol_3-rz_b_A0312.htm). Zakupiłem też odpowiednie mocowania, umożliwiające niezależną regulację położenia anteny w trzech płaszczyznach (sprawdziłem, że najlepszy odbiór osiągam ustawiając antenę ok. 15 stopni od pionu (pewnie jakieś odbicia), stąd koncepcja, żeby zastosować mocowanie, pozwalające na regulację w trzech płaszczyznach). Postaram się zamontować wszystko na dniach i zrelacjonuję efekty.

pozdrawiam,
z
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...