Skocz do zawartości

Kolumny i wzmacniacz (a może 2.1?)


adrianosisko

Recommended Posts

Witam!

Potrzebuję nagłośnienie do mojego pokoju 20m2 (prostokąt 5m x 4m), najczęściej słucham rapu oraz electro-house (pompa icon_wink.gif ) i mam na ten cel do wydania 800zł (ewentualnie +100 jeśli warto; -100zł też może być jeśli różnica byłaby mało znacząca).

Chcę coś z dobrym bassem, ale nie jakimś co rozwala szyby icon_smile.gif Lubię również, gdy wyraźnie i czysto słychać słowa artystów.

Tutaj zastanawiam się, czy lepiej kupić dwie używane kolumny i wzmacniacz, czy 2 głośniki + subwoofer? Całość ma być podłączona do laptopa.

Cenię sobie także dobrą przestrzenność dźwięku, ale myślę że kolumny z dwóch stron pokoju spokojnie dadzą radę.

Uwielbiam głośne słuchanie, gdy domownicy narzekają to mam słuchawki, choć nie ukrywam, na nowych głośnikach czasem też chciałbym słuchać po cichu (o ile ma to dla was jakieś znaczenie).

Kilka razy w roku głośniki byłyby wyciągane na ogródek, więc mile widziane (a raczej słyszane) dobre głośniki na dwór. icon_smile.gif

Zaproponujcie dobre sprzęty... O ile te ~800zł to nie jest za mało (kompletnie się na tym nie znam, chcę wyciągnąć z tej kwoty jak najwięcej).
No po przeczytaniu wątku "głośniki dla biedaka" a tu kwota 2500zł, to na prawdę przepaliło mi instalację icon_surprised.gif

Czy może odsyłacie mnie na inne forum, gdzie też audio interesują się takie biedaki jak ja icon_smile.gif Bo widzę, że tutaj audio na prawdę pełną parą. Noo, od czegoś trzeba zacząć - następnym razem ta kwota zwiększy się kilkakrotnie, obiecuję icon_biggrin.gif

Czy Mildton 80 zdają egzamin?

Z góry dziękuję, pozdrawiam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybór jest trudny z dwu powodów, ograniczonych środków i Twoich planów - nagłośnić salon i czasem ogródek ( to jak kupić dwuosobowe autko i myśleć o przeprowadzkach icon_wink.gif jedno trochę wyklucza drugie).
Ja może skupiłbym się na monitorach, zresztą sam wymieniłeś e30. Lepsze w miarę przyzwoite monitory za np. 600zł, niż totalny paździerz z pod znaku wymienianej dziś marki np. VK. Choć musisz mieć świadomość że monitory to faktycznie do 20m maksymalnie, o koncertach plenerowych zapomnij.

Cytat

Czy właśnie za te kilka miesięcy kolumny te stracą jakoś na wartości, etc.? Bo do takich to rozumiem że wzmacniacz za minimum 400zł.



Ja proponowałbym uzywane, 2/3 letnie jbl es 30 ok 600-700zł , podobnie jak świetne monitor audio bx2 też z 700zł, mission m32i za 500-600zł , jakieś quadrale ok. 500zł. Używane kolumny jak i sprzęt po pierwszych powiedzmy dwu, trzech latach już tak nie tracą tak na wartości. Liczy się stan. Może się okazać że kupisz spore monitory jak te wymienione m32i czy bx2 i za 3 lata sprzedaz za podobna kwotę.
Kolumny typu e30/es30 kupisz spokojnie taniej nawet nowe ( wchodza nowsze modele i można się targować, zwłaszcza jak towar jest z ekspozycji z innymi markami też tak jest, znajomy kupił nowe Wharfedale Diamond 10.2 za 550zł para icon_biggrin.gif ) Polecam tez w tym budżecie kolumny magnat supreme 200 - nowe ok 500zł para.
Od biedy wzmacniacz za 250-300zł też kupisz fajny i na chodzie, tylko ...pośpiech jest złym doradcą.
Trzeba zasiąść i filtrować aukcje internetowe np. kolumny podstawkowe/ cena/miasto itd.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak więc załóżmy, że ogródka nie będzie - sam pokój 5x4m icon_smile.gif
Więc będę czekał na okazję z JBL.
Bardzo dziękuję za pomoc.

Jeszcze jedno, czy jak czasem je odpale w pokoju 30m2, to na prawdę będzie aż tak źle?

Kompletnie na tym się nie znam, bo nigdy nie miałem okazji słuchać lepszych głośników, niż moje Creative INSPIRE T3000, które mam już dobre kiiiilka lat icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Źle nie będzie, inaczej, poprostu z racji konstrukcji takiej kolumny, będzie mniejsze ciśnienie akustyczne i mniej basu, niż w pokoju 15-20m kw.
Na samego jbl e/es nie musisz czekać , dobra okazją będzie np. mission m32i (nowy mx2) zagra lepiej od jbli, będzie miał mocniejszy ciepły bas, ale mniej wysokich tonów, będą delikatniejsze. Natomiast monitor audio bx2, gra na najbardziej wyrównanym poziomie, dynamicznie z nieco ostrawą górą. Magnaty 200 tez maja okazyjną cenę i fajnie grają, można trafić w elektromarketach ( podobnie jak es30 ) i posłuchać zwłaszcza w nieduzym budżecie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Ale o których wyczytałeś złe opinie ?
Ja jeszcze od siebie poleciłbym Ci coś z Infinity, jeżeli piszesz o podwyższeniu budżetu. Np. coś z serii RS, co udało by się upolować za te pieniążki. Świetne kolumny, niskich też nie brakuje.
A odnośnie metrażu, to mówimy o dwukrotnie większym. Tak jak napisał Jacek75, monitory zagrają rewelacyjnie na powierzchni 15 m2, ale w 30 m2 możesz odnotować niedostatek niskich tonów. Oczywiście wszystko zależy od tego jak masz zamiar nimi grać, każdy ma inną definicję ilości składowych pasma. Tak czy inaczej, w 30 m2 lepiej sprawdziłyby się kolumny podłogowe.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak więc wybór pada na kolumny podłogowe, nie chciałbym potem odczuć braku dobrego bassu przy tych 30m2.
Co z tych byście polecili? Może jakieś Altony 110? Oraz jaki wzmacniacz do tego wszystkiego.

No tak jak mówię, cieszyłbym się gdybym zmieścił się w tych ~1000zł, ale 1400 to ostateczna ostateczność (kolumny, wzmacniacz, kable).

Nie będę ukrywał przy okazji, że czasem chciałbym mieć zorganizowane w pokoju czegoś takiego:

http://www.youtube.com/watch?v=3NuMRVKn-us

icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze powiedziawszy także czasami mam ochotę na "głośniejsze" granie ale nigdy nie pomyślałem, by tak traktować bądź co bądź domowe kolumny.
Do tego celu mam estradówki LDM na 15" w garażu i one nie wiem czy potrzebują nawet połowe mocy by zagrać z takim natężeniem jak maksymalnie robią to Altony.
Dlatego też dziwi mnie kupowanie takiego sprzętu do wspomnianych wyżej zastosowań.
Jak chcesz się poczuć jak na dyskotecę to albo na nią idź albo kup oddzielne, przystosowane do wyżyłowanego grania bo naprawdę szkoda domowych kolumn.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ustalasz ostateczny budżet na 1400 zł, to przeznaczyłbym 700-800 zł na kolumny, 500-600 zł na wzmacniacz i 100 zł na kable. Wszystko w zależności co za ile udałoby się kupić.
Jednakże nie upatruję w budżecie na kolumny Altonów. Nie warto, nie będę się rozpisywał po co i dlaczego, już było o tym wystarczająco. Filmiki typu jaki podałeś, wklejamy tutaj zazwyczaj jako żarty. To nie jest złośliwość, czy uprzedzanie się do poszczególnych marek, czy gatunku muzyki. Jak poczytasz między innymi o akustyce, to zrozumiesz dlaczego.
I nie wymagasz za dużo, mogę poszukać dla Ciebie czegoś ciekawego, czegoś co zagra nieporównywalnie lepiej, niż Altony.

Tylko w sumie trochę się zagubiłem, bo nie wiem czego szukasz. Czy Ty chcesz słuchać muzyki i zbudować fajny zestaw, który przyzwoicie zagra ? Czy chcesz skompletować sprzęt do łupanki i kompletnie jakość brzmienia nie ma większego znaczenia dla Ciebie ? Bo skoro to ma tylko grać głośno z nisko schodzącym basem, to raczej nie bardzo ma sens składanie wyszukanego zestawu.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, na skompletowanie czegoś bardziej do lupanki, przyjdzie jeszcze czas. Wiec teraz, chciałbym zakupić coś do domu: hip-hop i jakieś electro-house, techno, klub, czasem jakieś reagge. Miło jeśli wszystko to uciagloby na przyzwoitym poziomie. Nie chodzi mi teraz o sam bass, tylko aby wszystko było w miarę wyrównane, tzn. Na dobrym poziomie (basy, niskie, średnie, wysokie tony). Aby była radość ze słuchania muzyki po prostu icon_smile.gif jeśli jednak zestawienie takiego czegoś zajmie Ci mało czasu, bądź masz go nadmiar - poproszę również o wersję za 1000zl całość, do 1400 musiałbym zbierać jeszcze jakieś kilka miesięcy. No, ale jak się opłaca... icon_smile.gif

Dziękuję za zainteresowanie i Pozdrawiam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wiesz, zawsze jak masz większe środki, to i szerszy wachlarz możliwości. Ale jeżeli chcesz kupić zestaw już teraz, to możemy się za czymś rozejrzeć. Wtedy trzeba by podzielić budżet tak :
- 500-600 zł na kolumny
- 300-400 zł na wzmacniacz
- 100 na kable

Wolałbym, żebyś zdecydował się na jedną z opcji. podawanie propozycji, których i tak nie kupisz mija się z celem, za parę miesięcy raczej będą nieaktualne.
To też będzie niezły zestaw. No chyba, że chcesz poczekać te kilka miesięcy ?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam że post pod postem, ale chcę żeby pojawił się u samej góry.

Więc jednak chciałbym kupić W NAJBLIŻSZYM CZASIE jakieś głośniki do 700zł, w międzyczasie zbierałbym z 2 tysiące, aby złożyć coś konkretnego za jakieś pół roku.

Więc co polecacie? Bass nie musi być nie wiadomo jaki, chcę tylko najwygodniej słuchać rapu (czasem reggae i electro-house) w cenie do MAX 700zł z przesyłką. (pokój 5x4m).
Nie wiem czy możliwe, aby muzyka w głośnikach za 700zł "wypełniła" mój pokój icon_smile.gif

Czy Microlab SOLO7c zdają egzamin? Może w tej cenie znajdzie się coś rozsądniejszego? Najlepiej nowe, żeby nie czekać długo z kupnem - chyba, że znacie coś dobrego używanego na teraz.

Pozdrawiam!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic się nie stało icon_smile.gif
Tzn. Źle mnie zrozumiałes, teraz zastepczo chce kupić głośniki do których nie trzeba wzmacniacza, najlepsze w cenie 700zl żeby podłączyć do laptopa i będzie grało. Potem nazbierac jakieś 2 tys, sprzedać aktualne i złożyć juz prawdziwy zestaw audio na kolumnach i wzmacniaczu:-)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już masz się tak rozdrabniać to dołóż te 100zł do tych 700zł i zaiwestuj w Dali 107 - są teraz za 800zł na allegro.
Nawet jak dołożysz te pare stówek za te kilka miesięcy to różnica na plus nie będzie jakaś powalająca o ile będzie..
Muzyka, którą słuchasz jest mówiąc szczerze mało wymagająca co do sprzętu, dodatkowo jesteś adeptem w sprawach audio więc tym bardziej będziesz zadowolony z tych Dali - zresztą kolumny w swojej cenie bdb.
Tannoy m2 + 20mkw + electro hip hop i pochodne ?? Za duży kompromis nawet jak na okres przejściowy.
Moje zdanie jest takie, że nie warto się rozdrabniać !
Pozdrawiam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Microlab solo? Takie większe głośniki komputerowe chcesz kupić? icon_confused.gif
Weź lepiej któreś z tych:
http://allegro.pl/mb-quart-610s-kolumny-st...4283741009.html
http://allegro.pl/kolumny-quadral-odin-mki...4281251074.html
http://allegro.pl/eltax-liberty-5-w-super-...4260256737.html
A wzmacniacz do tego taki:
http://allegro.pl/wzmacniacz-fine-arts-by-...4290363089.html (gdyby Ci się udało kupić, jest bardzo dobry w tej cenie)
http://allegro.pl/nad-306-kultowy-wzmacnia...4293534302.html następny bardzo dobry wzmacniacz za te pieniądze.
http://allegro.pl/cambridge-audio-a1-mk3-s...4260346876.html ten też całkiem niezły
i kilka naprawdę dobrze grających a niedocenianych Kenwoodów.
http://allegro.pl/kenwood-ka-660d-wzmacnia...4272688011.html
http://allegro.pl/wzmacniacz-kenwood-ka-50...4262792638.html
http://allegro.pl/wzmacniacz-kenwood-ka-40...4274834166.html

Wzmacniacze i kolumny pod względem jakości dźwięku raczej w takiej kolejności jak podałem.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mały przypływ gotówki sprawia, że zamawiam właśnie za chwilę wzmacniacz FINE ARTS by GRUNDIG V3 - jednak przed tym, chciałbym poznać opinię innych na temat tego wzmacniacza. Czy rzeczywiście warto? Potem do tego jakieś kolumny za 500-600zł icon_smile.gif

A może lepszym wzmacniaczem w cenie ~200zł byłby Pioneer A-221 (2x50w) lub A-337 (2x55w)?

W sprawie wyboru kolumn za MAX(!) 600zł używane z przesyłką, pod ww. wzmacniacz FINE ARTS by Grundig V3 - pokażę Wam jeszcze zdjęcia mojego pokoju, powinno Wam to pomóc w wyborze kolumn.



za bałagan bardzo przepraszam, pokój "na chodzie icon_biggrin.gif" dopiero od kilku dni.
Po prawej stronie widać małą szafeczkę RTV (ewentualnie do wywalenia jeśli trzeba miejsce na głośniki), na której będzie telewizor, oraz z tyłu w rogu po tej samej stronie "szafa" podobna, jak z przodu po prawej icon_wink.gif Zdjęcie robiłem przy oknie, pod którym jest kaloryfer icon_biggrin.gif

Wystarczy informacji o pokoju?icon_smile.gif


Właściwie to mam dwie, BYĆ MOŻE, ciekawe kolumny icon_biggrin.gif za chwilę zapodam foto.

Pozdrawiam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby te Pioneery były lepsze, to pewnie bym je umieścił na swojej liście. Przejrzałem wzmacniacze w interesującym Cię przedziale cenowym. No może jeśli lubisz odrobinę ciepełka, to NAD byłby lepszy. FA będzie chyba bardziej uniwersalny.
Ale może ktoś inny podpowie Ci tu lepsze wzmacniacze?

Co do pokoju i ustawienia, przydało by się więcej zdjęć dookoła. Albo poczytaj coś o akustyce i ustawianiu kolumn, będziesz wiedział co, gdzie i jak.
Na kolumnach radziłbym nie oszczędzać. Tu każda stówka może dać duży postęp w jakości dźwięku.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...