Skocz do zawartości

Wybór zestawu stereo do 4000...


julk4

Recommended Posts

UWAGA: Pierwotnie miał to być raczej soundbar - obecnie STEREO!
Tak więc pytam o: wybór zestawu stereo do 4000
******************************************

Witam icon_smile.gif
Trafiłam na to forum przypadkiem, szukając informacji na temat Soundbarów. Od jesieni myślę o tym żeby kupić coś sensownego aby podłączyć pod telewizor, n-kę.
Przeczytałam chyba wszystkie wątki dotyczące Soundbarów i mniej więcej wiem co myśleć o tych tworach, jednak zaskakująco w serwisie znajduje się test np. JBL SB400 w którym jest dość dużo dobrych słów o nim.
Powinnam jednak zacząć od początku, nie znam się na dźwięku, nie miałam nigdy porządnego zestawu stereo ani tym bardziej 5.1, nie bardzo potrafię określić słyszane dźwięki, czytając tutaj opisy jaki może być bass - ilu określeń używacie, to niestety wymiękam, nie byłabym w stanie tego opisać.
Moja sytuacja wygląda w ten sposób że mam ok. 35 m2 salon z aneksem kuchennym, siłą rzeczy miejsce na narożnik + tv nie zostaje zbyt wiele. Można powiedzieć że od mojej głowy siedząc na narożniku do telewizora mam ok. 2 metry. Za mną znajduje się murek przedzielający kuchnię od salonu. Nie wiem czy opisywać bardziej szczegółowo czy do czegoś to się przyda. Mam małe, nad wyraz ruchliwe, ciekawskie i wszystko ruszające dziecko stąd w ogóle pomysł o Soundbarze. Jakoś wydaje mi się że łatwiej byłoby tego upilnować. Telewizor to LG LA660S więc żadna górna półka, ale daje radę według mojej oceny. Do niego podłączona n-ka (teraz nc+ oczywiście już), xbox i najczęściej streaming filmów 1080p. W tej chwili w desperacji mam podłączone pod wyjście słuchawkowe tv głośniczki stereo Philipsa MMS321 i podnoszą komfort słuchania ale to rozwiązanie tymczasowe. Nie potrafię porządnie opisać moich oczekiwań odnośnie dźwięku, jestem kompletnym laikiem, jednak postaram się przekazać mniej więcej czego bym chciała. Nie jest mnie prosto usatysfakcjonować dźwiękiem, mam pewne wymagania, nie jestem jednak audiofilem. Ostatnio zauważyłam że włączając opcje dźwięku virtualnego w moim telewizorze (nie podłączonych głośnikach) słyszalne stają się dodatkowe dźwięki np. tła (otoczenia) w serialach. Byłam bardzo zaskoczona bo nie wiem jak to się dzieje. Dobitnie stwierdziłam że nie chcę się dalej pozbawiać "połowy" dźwięków które mogłabym czy też nawet powinnam w zamyśle producenta słyszeć i zaczęłam szukać głośników. Trochę czytałam, jednak nie znając się na technice ciężko jest przebrnąć przez większość tekstów. Chcę słyszeć tą przestrzenność która pojawia się w filmach, chciałabym również czasem posłuchać muzyki (bluetooth). Czy zestaw stereo jest w stanie mi zaoferować wrażenie tej przestrzenności w ogóle? Wyczytałam, że soundbary kiepsko sprawdzają się w muzyce, a i nie mając idealnych warunków odsłuchowych to i surround nawet w wyższych modelach jest dość ciężki do osiągnięcia. Czy soundbar typu JBL SB400, Philips HTL6140 bądź jakaś tańsza Yamaha jest w stanie wydobyć te dodatkowe dźwięki z filmów? Zależy mi na wyraźnym czystym dźwięku, dialogach, chyba wysokie tony za to odpowiadają? Mam niezbyt duży bużdżet, w skrajnej sytuacji 2500 zł. Jednak najlepiej do 2000 zł.
Boje się że soundbar mnie rozczaruje, jednak nie mam dostatecznej wiedzy żeby wybrać zestaw stereo i nie wiem czy zaoferuje mi on tyle możliwości co teoretycznie soundbar może zrobić. Proszę o pomoc w dokonaniu wyboru i edukację co w ogóle odpowiada za pojawianie się tych dodatkowych dźwięków, wrażenia przestrzenności, słyszenia np. tego tła otoczenia itd. Postaram się potem jeszcze dopracować ten post, tymczasem proszę o jakieś wskazówki.
Pozdrawiam serdecznie icon_smile.gif Edytowano przez julk4
zmiana pomysłu na system :-)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie w Twojej sytuacji szukanie kina domowego może być średnio trafione, bo gdzie ustawisz dodatkowe głośniki, w kuchni ? Natomiast obawa że stereo to mało przestrzeni jest bezpodstawna i pewnie pozbawiona doświadczenia i osłuchania, lepsze za 2 tys. fajne stereo, niż kd. Tanie plastikowe KD i byle jakie ustawienie głośników to kakofona dźwięku .
Nic nie wspomniałaś o muzyce, nie interesujesz się tym aspektem, nie chciałabyś posłuchać płyt, radia etc ? Tylko filmy i ta ich ścieżka dźwiękowa ?
Jeśli chodzi o nieduże wieże z wejściami optycznymi - bo takie wejście pozwoli Ci wyprowadzić dźwięk z tv ( na którym masz film, czy grę z xbboksa) to nie jest ich dużo i nie są to te po 500zł. Osobiście polecam znaną mi harman kardon mas 100 ( ok.1900-2100) mocny dźwięk, niezły bas, cd, radio, wejścia usb na mp3, aż 2 wejścia optyczne i aux.
Jest tez mały denon m39 z optykiem 1600zł , spora midi pioneer P1 za 2500zł. Może znajdzie się jakaś sony, kenwwood, lg typu 2.1, nie wiem .
Zapoznaj się też z prawdziwym amplitunerem onkyo HT S4505 ( dobra moc i wszystkie kodeki dźwięku), masa wejść jest sprzedawany z zestawem niedużych kolumienek i subwooferem w okazyjnej cenie ok 1500zł ( kolumny gratis) link http://www.saturn.pl/kino-domowe-onkyo-ht-...CFZShtAodkDQAGg
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi, przeczytałam ten krótki tekst, jednak głównie skupiają się w nim na KD, mało napisali o samym stereo które próbuję zrozumieć pod kątem oglądania filmów ze ścieżkami 5.1.
Jeśli chodzi o muzykę, to pisałam o niej, że chciałabym słuchać również i głównie przez bluetooth, streaming. Deezer konkretnie na chwilę obecną.
Gatunki przeróżne, od muzyki klasycznej (bardzo rzadko) przez jazz, soul, pop itd. - jedynie heavy metal i disco odpada.
Nie mam wewnętrznej potrzeby rozstawiania tysiąca głośników żeby się poczuć lepiej. Nawet wolałabym nie mieć zestawu KD, bo jak wspomniałam dziecko stanowi u mnie bardzo dużą przeszkodę. Jednak braki w edukacji, brak doświadczenia i osłuchania (jak to Pan ujął) powodują że czuję mętlik w głowie. Może powinnam jednak więcej jeszcze poczytać, tylko nie chcę odkładać zakupu na kolejne kilka miesięcy z tego powodu. Nie potrzebuję żadnego odtwarzacza, wieżę kojarzą mi się głównie z odtwarzaczami i staniem gdzieś z boku a nie przed samym telewizorem. Chyba że się mylę? Postawić wieżę na stoliku przed tv to dla mnie dziwny pomysł stąd nie brałam go w ogóle pod uwagę. Jedynie rozstawione głośniki po bokach. Z przodu mam dość miejsca pod tv żeby postawić co tylko będzie potrzeba.
Potrzebuję wyjaśnienia "na chłopski rozum" czy stereo jest w stanie odtworzyć wszystkie ścieżki dźwiękowe (efekty) z filmów. Wydawało mi się że do tego niezbędny jest zestaw 5.1 i każda ścieżka pojawia się w osobnym głośniku stąd jest konieczność posiadania więcej niż stereo. Jeśli się skrajnie mylę to proszę o wyjaśnienie, bo dla mnie to jest ciężkie do pojęcia. Jeśli chodzi o wątek "KD" to w grę wchodzi w zasadzie jedynie któryś Soundbar. Druga opcja to dobry zestaw stereo, być może z opcją rozszerzenia w przyszłości żeby nie zamykać sobie drogi. Chyba że ten sprzęt starzeje się na tyle że za kilka lat i tak musiałabym kupić coś całkiem nowego.
Lubię wysoką jakość w przystępnych cenach, tanie plastiki raczej mnie nie zadowolą z wielu powodów. Ważna jest też proporcja filmy/muzyka, u mnie 90% filmy/ 10% muzyka. Może w przyszłości się to zmieni ale teraz głównie oglądamy seriale z wysokiej jakości dźwiękiem i obrazem oraz filmy.
Mam nadzieję że trochę rozjaśniłam sytuację.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że podstawowa różnica między KD a stereo to wynikające z ilości, rozmieszczenia i specyfiki głośników KD efekty (np. kroki nadchodzącego z tyłu człowieka), które pojawiają się a to za Tobą (na forum zwyczajowo zwracamy się do siebie "per Ty" icon_smile.gif ), a to nad (samolot) itp.
W zestawie stereo dźwięk dochodzi do słuchacza z przodu.
Właściwie wskazywałoby to KD dla Ciebie ale .... jakość dźwięku jest dla Ciebie, jak piszesz ("Nie jest mnie prosto usatysfakcjonować dźwiękiem") ważna. I tu zaczynają się schody, a sprawa opiera się o prostą arytmetykę -> za te same pieniądze mamy wyprodukować albo zestaw KD (amplituner z wieloma funkcjami obsługujący zestaw 5.1 oraz 6 kolumn) albo zestaw stereo ( wzmacniacz i 2 kolumny). Wnioski co do jakości użytych komponentów, a więc jakości i samych elementów i w efekcie brzmienia, nasuwają się same.
Efekt jest taki, że aby zestaw KD osiągał brzmienie równie dobre jak zestaw stereo to KD musi kosztować pewnie ze 4 x więcej.
Masz zatem zagwozdkę - czy bardziej Ci zależy na jakości dźwięku czy na tym, żeby słyszeć skradającego się szpiega za plecami icon_wink.gif
Ja filmy oglądam słuchając przez zestaw stereo i zadowolony jestem, tyle że ja mam odwrotne proporcje niż Ty jeśli chodzi o muzykę i filmy (u mnie 90% muza i 10% filmy).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Film może mieć jak to nazwałaś ścieżkę 5.1 ( oby zawsze miał w tv, czy z pendriva...) natomiast jest to pewne " techniczne rozbicie " dwu kanałów stereo.
Nie jest tak, bo mam wrażenie że tego się obawiasz, że przy dodatkowych głośnikach, czy trybie amplitunera kd, masz coś jeszcze dodane nowego w dźwięku( efekt owszem jak rozlokujesz dodatkowe kolumny), natomiast w stereo zabrane, nie. To trochę jak obiad : podane mięso, surówka, ziemniaki razem na talerzu , lub dobierane z oddzielnych mniejszych - finalnie najesz się tak samo , sorry jak dziwnie brzmi icon_smile.gif
Dużo zależy od tego jakie są głośniki-kolumny, bo to że teraz nie słyszysz wszystkiego w tv, a po wpięciu niewiele lepszych komputerowych ciut więcej detali, wynika z tego że te głośniczki wielkości kapsla, nie potrafią przenieść pełnego pasma ( powiedzmy w uproszczeniu 30Hz- 20000Hz ), a tylko 200Hz-10000Hz czyli tzw średnicę pasma i to jeszcze wykrojoną bez dodatkowych aspektów akustycznych.

1)Pośpiech nie jest dobrym doradcą zakupu, tylko ucho( własne) i wiedza czego potzrebujemy
2)Postawienie wieży pod stolikiem nie jest złym pomysłem bo kierujesz na nią łatwiej pilotem, ale fakt ważniejsze jest by stały dobrze kolumny icon_smile.gif
3) wyzwaniem i ograniczeniem będzie bluetooth, streaming bo to kosztuje. Może się okazać że odwiedzając strony firmowe popularnych producentów audio w tym przypadku zawęzisz wybór totalnie... Nie można podpiąć dysku hdd, pendriva usb do tv , lub laptopa z tym radiem netowym do wieży kabelkiem ??? Bezprzewodowość psuje dźwięk i portfel icon_biggrin.gif
4) sprzętu stereo czy kd raczej się nie unowocześni, nie upgraduje, zwłaszcza mini wieży. Tak jak ze swojego auta nie zrobisz auta hybrydowego. Oczywiście do "dużej wieży " można dokupić np. element odtwarzacz sieciowy, gdzie jest radio www, normalne, wejścia cyfrowe i usb, i odbiór sieciowy .
Któryś z forumowiczów zapalił się na streming bezprzewodowy i przewodowy bodaj z drogiego telefonu, filmów 5.1 do telewizora i wyszło z tego stereo, dlatego lepsze i bezpieczniejsze są wejścia, analogowe i cyfrowe czyli optyczne, usb, bo wiesz że zadziała.
Wydaje mi się że może najlepszy byłby dla Ciebie duży amplituner stereo z wejściem optycznym( takich modeli jest bardzo mało) i dwie fajne kolumny podłogowe lub dwa monitory, ale te większe.
np onkyo tx8020, kenwood ra5000, harman kardon 3490 , (problem jednak ze strmingiem jak pisałem wcześniej) . Do tego monitory monitor audio bx2, mission mx2 lub nieduże podłogówki typu mission mx3, indiana line nota 550, monitor audio mr4 ( to z nowych).
Natomiast z amplitunerów kina domowego (może grać też z dwoma kolumnami w trybie np. stereo sourrand) ale z wszelkimi wejściami cyfrowymi Twoimi bezprzewodowymi bajerami i ustrojstwami sieciowymi to może pioneer vsx 828 to dość wysoki model (są 3 tzw. niższej klasy) http://www.pioneer.pl/pl/products/42/98/40...28-S/specs.html
Ważne abyś miała możliwość wejścia chociaż do sklepu typu MM, saturn i posłuchania np wspomnianego harman kardon mass, denona m39, czy czegoś większego.
PS.
I nie piszemy Pan, bo tu nikt nie panuje icon_mrgreen.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem już praktycznie zdecydowana na stereo. Tylko martwi mnie jak w innych wątkach czytam że za 3000 zł to się nic dobrego nie kupi, może używane, a mój budżet jest niższy i nie chciałabym używanego sprzętu.
Wydaje mi się że podłogowe byłyby najwygodniejsze bo nie trzeba kombinować gdzie i na czym postawić, a na stoliku przed tv nie bo za mały rozstaw.
Jedynie jakaś moc rozsądna bo ja zasadniczo nie lubie głośnego słuchania, puszczam dla siebie, nie dla sąsiadów.
Pozostaje wybrać i tutaj jeszcze się nie zdecydowałam czy napewno amplituner czy wzmacniacz (muszę przejrzeć wejścia).
Muzykę z Deezera jednak mogę puszczać przez tv bo mam takową aplikację, więc tutaj problem odpada. DLNA też jest w tv więc generalnie dostęp do zasobów mam.
Jeśli tv wyprowadza bezstratnie audio to zostaje mi tylko się martwić żeby było gdzie podłączyć konsolę jednocześnie z tv.
Z odsłuchem mam ogromny problem bo u mnie w mieście dosłownie nic nie ma. Żeby udać się MM, Saturn czy czegokolwiek gdzie mogą mieć jakieś firmowe sprzęty to czeka mnie dość długa wycieczka, a tutaj problem z dzieckiem zawsze. Liczyłam na zakup przez internet i możliwość odsłuchu w domu, ale tutaj potrzebny porządny sklep żeby nie kombinowali przy zwrocie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jeszcze wybõr : miniwieża z wejściem optycznym, czy ampltuner stereo z takowym ( onkyo tx 8020, kenwood ra 5000, harman kardon 3490, yamaha rn 500) i zgrabne kolumny.
Co do mocy, to jest pokrętło głośności w amplitunerze, więc lepszy taki np.2x70W, niż 2x20w, bo moc to nie tylko ,,głośność,, ale też jakość dźwięku.
Lepiej słuchać mocnego wzmacniacza na 1/3 możliwości, niż słabego na full, bo wtedy mocno zniekształca i można uszkodzić kolumny.
Za 1tys można złozyć stereo, a za 3tys. -oj, oby miał tyle każdy "Kowalski'' icon_wink.gif , komuś będzie mało 7 tys , a innemu 40 tys. Ważne czego się potrzebuje i oczekuje. Kupno wzmcniacza za np. 3 tys i kolumn za 4tys. aby słuchać ,, seriali,, i sygnału z tv , czy muzyki z telefonu, byłoby bez sensu. Inni kompletują zestaw z koniecznym odtwarzaczem cd, lub dvd, Tobie na razie to odpada, zostaje tylo amp. z wejściem optycznym i kolumny.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
W końcu udało mi się odbyć "wielką" podróż i odsłuchać cokolwiek. Jestem trochę zła bo teraz jestem jeszcze bardziej skołowana.
Odwiedziłam dwa salony z odmiennym efektem.
Słuchałam Onkyo 8050 z MA MR4, BX5 i jeszcze droższą silver 6, potem HK jakiś odpowiednik 3490 nowszy, Onkyo 626 i Tannoy v4i. Zaczęłam od 8050 z MR4 wypadło to dramatycznie jakby dzwięk był uduszony w nich. Potem przeskok na te silver 6 i tutaj była kolosalna różnica.
Nagle pojawiła się przestrzeń, dźwięk wypełnił pomieszczenie i poruszył wyobraźnię. Jednak poprosiłam o coś bliżej mojego budżetu bo wiedziałam że to nie wchodzi w rachubę. Wtedy pojawiły się BX5. Nie było tak samo, ale wciąż wyczuwalna przestrzeń, słyszane detale. Słuchałam trochę jazzu i pop.
Zmiana na HK nie była czymś miłym, sprzęt wygląda bardziej jak do klubu niż do domu, świecący plastik i to podświetlenie pokrętła, jakiś dramat, patrzeć się nie dało, a brzmienie też było jakieś takie spłaszczone. Na koniec pojawiły się Tannoye ale w porównaniu z BX5 im czegoś tam brakowało, jakby nie miały środka.
Niestety mój materiał zawiódł, okazał się kiepskiej jakości, więc słuchałam na tym co podsunął ciekawego sprzedawca. Jest taka możliwość że podsunął mi tendencyjnie to co wiedział że dobrze zagra na tym co pokazuje, faworytem było 8050+MA BX5.
Potem drugi salon, ta sama historia, materiał od sprzedawcy, powiedzmy że jazz, zaczynamy od 8020 na MR4, nie podoba się, BX5 nie podoba się - o dziwo nawet na moim identycznym materiale z pendriva na 8020 po prostu dramat, zmiana na 8050 tutaj zaczyna z powrotem to brzmieć.
8050 z BX5 na zmianę z Tannoy v4i i tutaj niespodzianka, Tannoy jakby wypełnia całą przestrzeń i słychać więcej detali a BX5 jakby się poddał i wycofał.
Nie rozumiem jak może być taka zmiana. Byłam pewna że BX5 są bardzo dobre, a tutaj już nabrałam wątpliwości bo rzeczywiście Tannoye były "żywsze".
Czy to normalne żeby mieć tak skrajne odczucia? Wiem, że to moja wina bo dałam ciała z materiałem i powinnam mieć przygotowane coś ekstra swojego.
Jednak mimo to nie wiem można mieć zupełnie przeciwne wrażenia, muzyka podobna, przynajmniej gatunek. Widząc moje wahanie sprzedawca zaproponował odsłuchanie Dali Zensor 5, ale nie było już czasu dzisiaj. Ja już nie wiem, budżet i tak masakrycznie mi się podniósł, a te Dali w ogóle są najdroższee.
Potem MediaMarkt Onkyo 8050 + Klipsch r 52 II, cena zbyt wysoka a brzmienie trudne do określenia przy takim hałasie, jednak wydawało się w miarę "w porządku".
Wybiorę się jeszcze raz, do jakiegoś innego salonu, bardziej przygotowana od strony materiału,ale nie wiem na czym warto się skupić. Słuchałam też różnicy pomiędzy 8050 a 626 i była słyszalna, ale spodziewałam się czegoś bardziej dramatycznego, nie było tak źle, oczywiście na BX5.
Jesteście w stanie coś pomóc, podpowiedzieć?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Faktycznie lepiej nagrać sobie płytę z kilkoma znanymi, osłuchanymi kawałkami, aby wychwyć różnicę w stylu grania. Odsłuch z pendriva, czy podłączonej mp3 jest kiepskim doradcą, bo amplituner może mieć słaby przetwornik(dac) z cyfrowego sygnału na analog, a w mp3 nieopatrznie przestawisz korektor i też zagra inaczej w innym sklepie.
a) Nagraj sobie cd, lub zabierz jakąś składankę, ale nie skupiaj się na tych nagraniach efekciarsko nagranych ( często pop), one zagrają dobrze nawet na mikrowieży
b) Zwróć uwagę czy sprzedawca przy podłączeniu drugiego zesatwu np. kolumn, nie podkręcił na wzmacniaczu np. basu, wysokich, loudnessu i postrzegasz to jako w sumie lepszy dźwięk, żywszy , pokrętła muszą być ustawione absolutnie tak samo !!!

2) Dziwi mnie fakt tak różnego odbioru tannoy v4 i MA bx5, oczywiście grają nieco inaczej, ale nie tak bardzo skrajnie jak piszesz. Wydaje mi się że bx 5 (mr4) bardziej żywo, masywnie, spontanicznie, natomiast tannoy v4 bardziej twardo, precyzyjnie, przestrzennie z głębią sceny, choć to zależy od akustyki pokoju. Patrząc przez pryzmat cena/jakość i Twojego budżetu z tych 3 ( bo tych słuchałaś) wybrałbym mr4, choć jeśli podobał Ci się bardzo tannoy v4 można spokojnie kupić za te same pieniądze- trzeba tylko poszukać.
3) Klipsch nawet F-10 ( F-1 ok.750zł), niekoniecznie r52, czy r52II mogą uwieść przy pierwszych piosenkach, graja efektownie, ale męcząco przy długim słuchaniu i niezbyt wiernie. Choć w materiale ścieżki filmowej, czy kinie domowym są całkiem niezłe w swojej cenie.

Jeśli jeszcze gdzieś planujesz być odkrywać muzykę to dopytaj o mieszczące się w budżecie mission mx3, indina line nota 550 i Elac FS 58.2 ( niemiecka marka powinny być w elektromarketach niemieckich np.MM, a tam można się mocno targować ) może popularne wharfedale 10.5, lub KEF C5- nieco ostre, ale pisałaś, że lubisz detale ?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za kazdym razem bylo wcisniete pure audio. Nie wiem czy przy tej opcji mozna jeszcze cos manualnie korygowac?
Roznica miedzy mr4 a bx5 byla dla mnie duza. Nic nie napisales o wspomnianych dali zensor 5.
Jesli chodzi o moj aktualny budzet to musze sie zmiescic w 4000 ze wszystkimi przewodami choc oczywiscie im mniej tym lepiej ale zachowujac pewien poziom jakosci.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dali 5 to dobre kolumny, ale grające z mniejszym rozmachem niż te które słuchałaś, bardziej subtelne, otwarty salon z kuchnia może być dla nich zbyt duży. Chyba bardziej potrafią pokazać niuanse z dobra elektroniką, wzmacniacz, cd, gramofon, niekoniecznie sygnał z netu i tv...
Skoro będziesz ( jak się może domyślam w dużej sieciówce) posłuchaj też innych tam obecnych, poza wcześniej już zaproponowanymi np. yamaha ns50, owszem tańsze, sprzedawca z pewnością po usłyszeniu budżetu zaproponuje duużo droższe, zrozumiałe, jednak może ns50 przypadną Ci do gustu, czy inne, niewykluczone.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze kilka pytan.
W pierwszym salonie prawie wszystko bylo puszczane z odtwarzacza wartosci ok. 10 tys. ale za to sala nie byla przystosowana do odsluchu. Czy odtwarzacz mogl mocno zafalszowac jakosc kolumn?
Czy sa gotowe skladanki do odsluchu albo polecane konkretne albumy? Nie wiem czego szukac. Wiem jedynie ze chcialabym wiele instrumentow. Jazz? Co obnazy kazda kolumne?
Czy muzyka z pc przykladowo flac przez dlna odbierana przez tv polaczony z ampli bedzie takiej samej jakosci co cda z odtwarzacza podlaczonego do ampli? Pytanie brzmi konkretniej czy warto kupic odtwarzacz plyt? Czy to sprawi roznice?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do 1, to aż tak raczej nie, zwłaszcza dla amatorki. Niesamowite że odtwarzacz sprawił aby dość jaskrawo grajæce kolumny jak MA zaczeły się dusić, a tannoy ( fakt lepsza przestrzeń) były żywsze, dla mnie były trwardsze, chropowate, a mniej metaliczne i dokładne w gõrze niż bx5. Choć nieco pogubiłem się co z czym grało u Cebie icon_wink.gif
Co do muzyki, nagraj z 3 piosenki z wokalami np niski głos Cohena, ciepły głos naszej AMJopek, może jakiś unpluged hey, K.Melua( w tle składy jazzowe).Potem z 2/3 jakieś wieloinstrumentalne składy rockowe stanową wyzwanie dla kolumn, coś z muzyki poważnej( wierne oddanie instrumentów, przestrzeni sali filharmonii), jakieś znane Ci kawałki.
Co do 3 to lepiej kupić kabelek, nawet długi i połæczyć pc z amplitunerem bezpośrednio bez tv, oczywiście pamiętam że tv tez połæczysz z amplitunerem dla np. Filmów.
Jednak tv na torze muzyki nawet flac pozbawi ją precyzji, przestrzeni, głębi, czaru, pasma- góry/basu pewnie nie obetnie, ale ...coś może zniknąć. Kupić odtwarzacz CD możesz spokojnie używany zadbany sony , technics, pioneer, denon itd bez problemu kupisz za 200zł( ewentualnie nowe dvd- to przy okazji film jakiś). A jakość lepsza z odtwarzacza a jak dla mnie wygoda , prostota, szybkość, bez odpalania windowsa, szukana folderõw i media playerów, sieci bezprzewodowych.Konkretnie, dla mnie różnica jest duża, a jeszcze więsza jeśli chodzi o ceremoniał obsługi, cenię sobie prostotę, ale zastrzegam że mam trochę płyt, choć z drugiej strony te ,, flacowe, czy mp3owe,, przegrywam też na CD( wygoda, niska cena nośnika).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciut może, możesz wtedy jedną kreskė balansem na amplitunerze ją ściszyć, lub zatkać gąbką z kompletu otwõr tylny br kolumny. Możesz postawić tam jakiś bibelot-wazon z suszkami, aby rozproszyć, zapobiec obiciu fali dzwiękowej.
Osobie bardzo osłuchanej coś będzie może mierzić, ale niespodziewaj sië że ona zacznie dwa razy głośniej grać, zrobi się tam super bas etc.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Z odsłuchem mam ogromny problem bo u mnie w mieście dosłownie nic nie ma. Żeby udać się MM, Saturn czy czegokolwiek gdzie mogą mieć jakieś firmowe sprzęty to czeka mnie dość długa wycieczka, a tutaj problem z dzieckiem zawsze. Liczyłam na zakup przez internet i możliwość odsłuchu w domu, ale tutaj potrzebny porządny sklep żeby nie kombinowali przy zwrocie.

A gdzie mieszkasz?
Dodaj tą informację w swoim avatarze ( Panel Kontrolny - Dane osobiste - Edytuj informacje o profilu)

Często przy zakupach w salonie możliwe jest wypożyczenie sprzętu do odsłuchu u siebie w domu. Trzeba tylko wcześniej zapytać...

Odtwarzacz CD spokojnie możesz kupić używany - natomiast pomysł z używaniem DVD do odsłuchu płyt CD jest wg mnie taki sobie (CD zagra lepiej - a porządne DVD to już sporo więcej niż te 200zl za podstawowy, używany odtwarzacz CD)

Pozdrawiam
PS. Zmieniłem dział na STEREO - zgodnie z Twoją prośbą.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojawiły się schody, jak już wcześniej pisałam u mnie prym wiodą filmy i seriale, potem dopiero muzyka. Amplituner stereo nie jest w stanie obsłużyć dźwięku z większości filmów (dlna tv) gdzie ścieżka jest DTS, w najlepszym przypadku DD. Nawet głupi tvn player ma najwyraźniej DD bo po odpaleniu aplikacji przez tv na kolumnach cisza. W dekoderze Nki na szczęście można włączyć brak DD, bo też na początku na kilku kanałach pojawiła się cisza icon_sad.gif
Wszystko wskazuje na to że będę zmuszona kupić amplituner wielkanałowy pod kolumny stereo i pożegnać się z jakością dźwięku muzyki.
Do tej pory moim typem był onkyo tx-8050 + tannoy v4i, teraz będę musiała zmienić pewnie na onkyo tx-nr626. Chyba że ktoś ma pomysł jak na amplitunerze stereo uzyskać dźwięk z filmów z DTSem? icon_sad.gif(
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę dziwne, znajomi mają wzmacniacze stereo i nagłaśniają " programy tv", ja też. Sygnał "idzie" np. z dekodera nc+ do wzmacniacza i gra wszystko zawsze, podobnie kiedy jest za tv jest mały DAC i przerabia sygnał audio cyfrowy z tv z jego wyjścia optycznego na analogowy i idzie chinchami do mini wieży. W tej drugiej wersji w tv jest też internetowa tv, smart i podpięty dysk hdd z filmami .
Można oglądając na dvd np. koncert , film wybrać w menu opcja np. stereo, a nie 5.1, tak samo w nowych tv w menu opcja rodzaju dźwięku np. stereo surround, dts itd typ wyjścia. Pisałem już że ilości informacji dźwiękowych nie ubędzie w stereo względem kina domowego, będzie tylko inaczej podane.
Natomiast w sytuacji kiedy kupisz amplituner kd i dwie kolumny , włączysz w nim system dts 5.1 czy inny thx, to może być tak że coś umknie bo sygnału będzie przetwarzany, a nie będzie kolumn efektowych, a tylko dwie przednie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak człowiek uczy się na błędach, ale wielka ulga. Rzeczywiście znalazłam, w menu gdzie wybieram rodzaj głośników to przy wyborze głośnika zewnętrznego jest opcja "wyjście dźwięku cyfrowego" i tam miałam zaznaczone "auto", do wyboru jak się okazało jest jeszcze PCM, zmiana przyniosła oczekiwany efekt. Byłam przekonana że nie ma żadnej regulacji. Dzięki Twojej wypowiedzi pogrzebałam (już chyba dziesiąty raz) i znalazłam. Super, dzięki za pomoc.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Lg Smart Tv podłączone optykiem do amplitunera, w opcjach wybrane głośnik zewnętrzny (optyczne/hdmi)


Czyli podłączyłaś już amplituner i nie gra w kolumnach, kupiłaś , pożyczyłaś ?
Na jakim kanale bym nie był i czy to w nc+, czy w naziemnej w tym ipla i w jakim formacie i obrazu i dźwięku, każdy zestaw stereo odtwarza mi wszystko i pełnym pasmem.

PS . Bardzo proszę icon_smile.gif Super, że ok, czasem trzeba pogrzebać w menu i w instrukcji, czasem nawet zadać sobie głośno pytanie icon_wink.gif bo trzeba szukać prostych rozwiązań- aby życie było prostsze...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, jeszcze zanim przeczytałam ten post RoRo, zadzwoniłam do salonu w którym wcześniej byłam i zapytałam o taką opcję, okazało się że nie ma problemu żeby wziąć do odsłuchu zestaw typu amplituner + dwie pary kolumn. Tak oto w moim salonie stoją sobie BX5 + Tannoye V4i w zestawieniu z Onkyo tx-8050.
Tannoye mimo że nowe, to wydają mi się ciekawsze od "wygrzanych" BX5. Trzeba przyznać że są po prostu inne, na razie jestem na etapie szukania plusów BX5 i opornie mi to idzie. Co zmienię na Tannoye to jakby ktoś ożywił dzwięk o 50%, słyszę więcej detali instrumentów, lepszy wokal, czuję się otoczona żywym dźwiękiem.
Przy BX5 wszystko to jakieś takie przytłumione i zamknięte. Nie wiem do końca jak to jest w "literaturze fachowej", za co chwalą BX5, bo chciałabym móc je docenić ale nie wiem za bardzo za co.. Może jestem straszną ignorantką?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super, to kup tannoy'e (V4 do V4i to dodany stand i ciut inny wysokotonowiec) są sporo tańsze niż bx5, a sprawiają Ci więcej frajdy. Też już pisałem ( może w Twoim wątku nawet) że tannoy v4 ma faktycznie dobrą przestrzeń-rozmach, głębię, zróżnicowanie barw dźwięku. Natomiast dla mnie gra nieco szorstko, ale zaznaczam słuchałem dwa razy. Natomiast bx5 gra jak na niewielkie gabaryty dość energetycznie, dla mnie ma mocno detaliczną górę pasma, nawet nieco metaliczną i jeśli dla kogoś to ważne, to jest starannie i ładnie wykonany. Tannoy trochę siermiężnie ( tu może więcej płaci się za znaczek, albo skupili się na technice a nie wyglądzie), ale w końcu to kolumna i ma grać, a nie ładnie wyglądać i pachnieć .
Masz idealną sytuację tylko pozazdrościć z odsłuchem i niech będzie to przykładem że tak można i trzeba. Nawet jeśli nie w domu, to obowiązkowo w salonie kilka modeli ( i nie w jeden dzień, czy 10 minut), przecież kolumny, obojętnie czy za 1 tys, czy za 10 tys to nie skarpetki, że jak złe to wyrzucisz.
Nie można pisać jak inni : kupię "wieżę " np. za 1500zł i więcej nie dam , bo i tak nie usłyszę różnicy takiej za 2500zł, to jest ignoranctwo . Przecież jesteś, jak pisałaś amatorką, a słyszysz różnice między kolumnami tej samej klasy, brawo, trzeba tylko chcieć posłuchać , spróbować, poświęcić trochę czasu ( ale to nie strata czasu!) i potem mieć frajdę.
Pełen szacun.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam tylko, że kolumny różnie mogą zagrać w różnych pomieszczeniach. jedne mogą tłumić jakiś wycinek pasma inne podbijać.
Ale bardzo ważne jest czym się napędza dane kolumny. Z nieodpowiednim wzmacniaczem nawet najlepsze mogą zagrać bardzo nieciekawie. Dlatego warto "przećwiczyć" jak najwięcej opcji połączeń wzmacniaczy i kolumn.
A, że jakieś kolumny mogą grać dla Ciebie ciekawiej niż inne, to normalna sprawa. Każdy ma swój gust i to jest piękne.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...