Skocz do zawartości

JBL E100,EC25,E30 + ???


ArasNet

Recommended Posts

Witam.
Jaki Subwoofer będzie odpowiedni dla mojego zestawu (JBL E100,EC25,E30). Pokój 30m2,
Fronty to oczywiście 2xE100 (głośniki nisko-tonowe 2x25cm) Nie mogę narzekać na niskie tony ale chciałem dorzucić subwoofer. Myślałem o :
1. JBL E150P (koszt 800zł)
2. YAMAHA YST-SW 515 (koszt 1000zł)

Czy JBL E150P nie jest za mały.(głośnik 25cm). Może nie ma sensu dokładać subwoofera do E100.?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej trzymałbym sie JBLa (cała seria E jest nieźle dopasowana do siebie) i nie wchodził w Yamahę.
Co do modelu - na 30m zarówno E150 jak i E250 sie sprawdzi, natomiast do E100 raczej sugerowany jest E250 (w ramach promocji schodzi do 1000-1100zł).
Przy KD sub zawsze się przyda, niezależnie od tego jak nisko schodza Ci kolumny. Przy muzyce porządny (szybki i mocny) sub to juz naprawde kawał grosza (więcej niz kolumny).
Tak więc co do zakupu suba nie ma jednoznacznej odpowiedzi - jeszcze pytanie, jakiej muzyki słuchasz?

Jeżeli nie kupisz suba to można zaoszczędzone pieniądze wydać na lepsze kable czy podstawki granitowe pod kolumny (chyba, że juz osiągnąłeś optimum).

Pozdrawiam
PS. Korzystając z E90 w pokoju ciut ponad 20m^2 z suba korzystałem tylko w KD, a Ty masz jeszcze mocniejszy bas w E100 icon_cool.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zamienił bym E100 na E80 nigdy. Nawet z słabszym amplitunerem
E80 (niskie tony Dual 6" (170mm) to jak w E30 tylko ze 2 głośniki)
różnica jeśli chodzi o niskie tony jest ogromna !!!.
E100 schodzą bardzo nisko co ja preferuje, teoretycznie zestaw ten nie wymaga subwoofera przy głośności -30 dB jak oglądam Film słuchać mnie w całym mieszkaniu.,

Co do amplitunera nie wiem jak podejść do zagadnienia mocy. Kupowałem amplituner po przeczytaniu recenzji w audio. Moc w stereo powaliła konkurencje. W numerze 2/2008
Yamaha rx-v661 tez wypadła pod tym względem najlepiej na tle Denon,Harman Kardon, Marantaz.
Myśle że słabą stroną Yamahy jest zasilacz 360W.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Nie wiem czy przy tym amplitunerze (przy 661 także) nie lepsza okazałaby się zamiana E100 na E80 i dołożenie E150P.

Wydaje mi się, że przy tej powierzchni wymiana E100 na E80 będzie pomyłką. E80 najlepiej grają w pomieszczeniach około 20m^2, a E100 przy 25-30m^2 dopiero zaczynają grać swobodnie . icon_cool.gif
Poza tym raczej nikt nie gra cały czas na 100% głośności i ta Yamaha jakoś powinna się wyrabiać (szczególnie w stereo).

Oczywiście Twój pomysł z wymianą amplitunera jest wart zastanowienia - pod warunkiem, że ArasNet odczuwa taką potrzebę. Zakup trochę mocniejszego ampli w przypadku normalnych, niezbyt głośnych odsłuchów może zmienić zbyt mało w stosunku do włożonych pieniędzy.
A Yamaha 861 czy 1700/1800 już swoje kosztują...
A ty jaki masz amplituner do E100 i mógłbyś go polecić autorowi tego wątku?

ArasNet
A może właśnie wymiana ampli na modele sugerowane przez Stanisława będzie lepszym wyjściem niż dokupienie suba? I dojdziesz wtedy do rezerw prądowych jak ma Pablo1964
... i wszyscy będą zadowoleni - poza sprzedawcą subwooferów icon_lol.gif
Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

A ty jaki masz amplituner do E100 i mógłbyś go polecić autorowi tego wątku?


U mnie pracują z H/K AVR435. Jego następcą jest model 445. Nie proponowałem ich, gdyż z reguły dyskutujący o budżetowych Yamahach nie biorą pod uwagę sprzętu kosztującego 2 razy drożej. Jedno mogę powiedzieć: Taka wymiana powoduje ból portfela. Ale warto.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd wiesz ze 1400W.
Pytam. Bo ostatnio się bawiłem cyfrowym watomierzem. Podłączyłem amplituner za pośrednictwem tego urządzenia.
Puściłem sygnał z komputera utwór Drum & Bass prosta charakterystyka (dużo niskich tonów)
Wartości odczytane z miernika (są to wartości szczytowe, gdyż miernik ma taką funkcje)
-30db = 105W
-25db = 160W
-20dB = 240W
-15dB = 320W
-10dB = 357W
-5dB = 500W ?????
Miernik pokazuje przy innych urządzeniach moc z dokładnością +/- 2%
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że to samo, ale sprawdzę wieczorem. Podczas odsłuchu w ubiegłym roku E100 zabrzmiały pełniej niż E90 i E80. Jednak przy niższej serii amplitunera nie było to już tak oczywiste.

Od lat już nie praktykuję jako elektronik, spróbuję jednak na zdrowy rozsądek wyjaśnić, dlaczego Harman lepiej współpracuje z JBL Northridge od innych amplitunerów. W amplitunerach z rezerwą prądową porównywalna moc wyjściowa (pamiętamy wzór P=U*I) osiągana jest przy większym natężeniu prądu (odkłada się niższe napięcie). Kolumny te potrzebują sporego prądu do wysterowania.

Pewnie fachowiec dostrzeże nieścisłości w moim rozumowaniu ale myślę, że z grubsza tak to wygląda.

EDIT: na tabliczce znamionowej jest napisane 1000W.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.
Kupiłem ten subwoofer JBL E250. Własnie go testuje.
Ogólnie sprzęt jest super. Jak dla mnie subwoofer musi być nawet z Frontami np. z E100.
Potężny bass (Ktoś pisał ze szału nie ma) u mnie trzęsie całym pokojem (Drzwi, okna, schody)
Przy sygnale -10dB zabiera 320W. Naprawdę niskie tony. Warty każdej złotówki.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.
×
×
  • Utwórz nowe...