Skocz do zawartości

Proszę o pomoc w wyborze głośników


StefanZ

Recommended Posts

Na początek witam wszystkich forumowiczów, dużo się już dowiedziałem z forum będąc tylko biernym użytkownikiem, postanowiłem się jednak zarejestrować, gdyż potrzebuję pomocy w wyborze głośników do wzmacniacza rotel ra-400, który właśnie dotarł do mnie kurierem, a zakupiony został przeze mnie na tej aukcji: http://allegro.pl/wzmacniacz-rotel-ra-400-...4278175739.html .
Sprzęt będzie grał w pokoju o wymiarach 4mx3,5m, jako źródło używany będzie tuner nc+, odtwarzacz dvd manta do słuchania płyt CD, oraz telewizor, czasami laptop. Muzyka której głównie słucham to szeroko pojęta muzyka gitarowa. Chcę kupić używane głośniki, po przeglądaniu allegro w ostatnim czasie mam kilka typów, na temat których bardzo proszę o opinie. Głośniki chcę kupić do 250zł. Bardzo proszę również o propozycje jeśli te które wybrałem są słabej jakości. Chciałbym głośniki raczej do 40cm wysokości.
Podaję linki do moich propozycji:
mój faworyt: http://allegro.pl/monitory-magnat-quantum-...4302078148.html
http://allegro.pl/a-r-e-s-alpha-6-znakomit...4315383184.html
http://allegro.pl/kolumny-bw-ds-1-polecam-i4315978569.html

jeszcze chcę zapytać o ten model, gdyż jakoś rzucił mi się w oczy i również się zastanawiam nad nim:
http://allegro.pl/infinity-reference-10-ma...4313587802.html

Proszę również o porade jakie kable, zarówno do głośników jak i interconnecty, czy jest różnica w kablach 2xRCA za 5 i 15 zł? jaki ewentualnie musi być kabel do głośników które mają 4 złącza jak np. te magnaty z mojego linka? jakie zakończenia? bananowe wtyki? czy jakieś inne?
z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi i dobre rady
pozdrawiam StefanZ
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarówno Arcusy jak i infinity będą fajne w tym budżecie tylko kwestia tego jak gra ten rotel. Są to kolumny żywo grające, arcusy można rzecz dość ostro więc trzeba uważać by nie przesadzić.
Z tego co widzę jest to stary model, prawdopodobnie brzmienie w mniejszym lub większym stopniu ma rozjechane znając życie..
Jak do muzyki gitarowej to może coś ze starszych kolumn, fajne są kolumny Summit'a, można bardzo tanio wyrwać a grają super przyjemnie i nie są wymagające co do reszty. Tylko jako monitory a nie futurystyczne konstrukcje z obracanymi głośnikami.
Można też wychaczyć coś z Heco, np seria precision dostępna teraz na allegro.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze znalazłem te Mordaunty :
http://allegro.pl/kolumny-mordaunt-short-m...4324132677.html
[ MORDAUNT-SHORT MS 3.10 ]

Nie moge zagwarantować, że nie przekroczą Twojego budżetu, trzebaby obserwować.
Co do wcześniejszych typów, tak jak napisał Excalibue, a B&W też ostrawe. Tych nie słyszałem, ale miałem B&W i trzeba do nich odpowiednio grającego wzmacniacza, aby nie męczyły swoją specyficzną metalicznością. Chociaż z takim starym Rotelem, kto wie ?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Proszę również o porade jakie kable, zarówno do głośników jak i interconnecty, czy jest różnica w kablach 2xRCA za 5 i 15 zł? jaki ewentualnie musi być kabel do głośników które mają 4 złącza jak np. te magnaty z mojego linka? jakie zakończenia? bananowe wtyki? czy jakieś inne?


Kable powinny być solidne oraz z dobrego materiału (np. miedź beztlenowa, najlepiej o dużej czystości N).
Cena w pewnym stopniu odgrywa rolę, ale nie przesądza. Popularne tu na forum kable głośnikowe Alphard DaVinci są bardzo tanie (ok.7zł za metr) a jakościowo bardzo dobre. Taniutki a dobry interkonekt trudniej trafić i to raczej trzeba szukać używanych.
Ogólnie im droższy sprzęt, tym lepsze powinno być okablowanie, by nie ograniczało jego potencjału, nie marnowało tego, co się uzyska dobrze zestawiając system. Przyjmuje się, że to jest 10-25% ceny zestawu.
Do kolumn o podwójnych zaciskach głośnikowych może iść oczywiście podwójny kabel (specjalny do bi-wiringu albo dwa pojedyncze).
Jeśli wzmacniacz ma podwójne gniazda głośnikowe, to łatwiej to wszystko podłączyć. Jeśli ma pojedyncze, to też da się to zrobić.

W swoim systemie używam takich kabli (bi-wiring), które są zebrane w pojedynczą parę od strony wzmacniacza a rozdzielają się przy podłączeniu do kolumn na podwójne.
Ostatnio w Mega-Hz w Katowicach zakonfekcjonowali mi je zaciskanymi hydraulicznie końcówkami bananowymi Qed Airloc.
Wzmocnili kabel koło końcówek, tak by się wyginał szerokim łukiem i nie ukruszył przy końcówkach. Solidna fachowa robota, polecam
ten salon. A że drogo? Bo końcówki drogie, choć oni mają i tak chyba najtaniej w Polsce.
Tak, że znów słucham na Straight Wire (hura! icon_biggrin.gif ). Przepraszam za mały off-topic.

Rzecz jasna do kolumn o podwójnych zaciskach możesz podłączyć także pojedynczy kabel. Ale wówczas (jeśli będziesz podłączał goły - bez końcówek) możesz odizolować większy jego odcinek i przepuścić przez obydwie pary zacisków. Albo też podłączyć (najlepiej na skos. Plusem + do góry a minusem - na dół. Do niepodłączonych zacisków doprowadzasz zworki (krótkie 15-20cm odcinki), najlepiej z tego samego kabla głośnikowego. Blaszki (też zworki) dołączane do zestawów głośnikowych na ogół psują dźwięk, bo są z marnej jakości materiału.

Ogólnie najlepsze jednak wtyki to brak wtyków. Każdy dodatkowy element w torze sygnału, to mniejsze lub większe straty i wprowadzanie niepotrzebnych zniekształceń. Końcówki trzeba stosować raczej tam, gdzie nie ma innej możliwości dobrego podłączenia gołych kabli głośnikowych. Albo gdy bardzo często się przełącza kable, czyli wówczas dla wygody.
A jeśli końcówki, to widełki (teoretycznie najlepsze), banany albo BFA. Poza tym ważne, by były z dobrego materiału. Srebro jest super, bo nawet jak się utlenia, to przewodzi jeszcze lepiej. A te złocone końcówki najlepiej by były z dobrej miedzi, czy brązu fosforowego. Ostatecznie mosiężne. Niestety dobre wtyki sporo kosztują i komplet niejednokrotnie może przewyższyć cenę kabli.

Jeśli coś będzie niejasne, pytaj.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

thx f1angel za szybką lekcję icon_smile.gif dziękuję również zieluwid, Excalibue za rady nt. kolumn. obserwuję mordaunty z linka, w międzyczasie na allegro znalazłem jeszcze podstawki firmy gale, które wyglądają bardzo estetycznie, ale nie mogę znaleźć na ich temat żadnych opinii, więc o takowe proszę bardziej doświadczonych kolegów.
http://allegro.pl/gale-mini-monitor-hi-end...4321031392.html
http://allegro.pl/gale-gold-monitor-mkii-i4321819894.html
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Witam ponownie, mój pierwszy poważny zestaw audio już w komplecie. Do rotela doszły głośniki gale gold mkII z linka wyżej wytargowane za 220 z przesyłką, wszystko zostało połączone kabelkami z poniższych linków:
głośniki kablem http://allegro.pl/kabel-do-sprzetu-hi-end-...4316457523.html [PROLINK HQ]
źródła czyli nc+ i dvd kablami : http://allegro.pl/kabel-2xrca-2xrca-cinch-...4293416095.html.

Jestem pod niesamowitym wrażeniem jak to wszystko ładnie razem gra, zaczynam odkrywać na nowo swoje stare cd, koncerty połykam jeden za drugim, bo każdy niby znam, ale muzyka do każdego jest dużo bardziej bogata niż ta którą znałem z tych nagrań. Teraz już wiem, że nigdy więcej nie zagości w moim mieszkaniu plastikowa mini wieża czy coś podobnego. Dziękuję bardzo jeszcze raz wszystkim za pomoc i dobre rady.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to super, że się cieszysz. To najważniejsze, że Ci się podoba.
A, że może być jeszcze lepiej, to pewnie wiesz, bo czytałeś wątki na forum. Zadbanie o akustykę pomieszczenia i odpowiednie ustawienie kolumn. Odtwarzacz CD zamiast DVD do słuchania płyt. Lepsze kable. Posadowienie kolumn na standach, tak by głośniki wysokotonowe znalazły się na wysokości uszu gdy siedzisz i słuchasz. Podłożenie między kolumny a tym na czym stoją podkładek z filcu, miękkiej gumy (np. uszczelki, oringi), korka a najlepiej kupienie Blu Tack'a i po ulepieniu kulek dociśnięcie kolumn do podłoża.
To moim zdaniem pewne kroki, które mogą przynieść kolejną poprawę jakości dźwięku.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. Te wszystkie, być może wydawać Ci się detale, wprowadzą istotne zmiany w brzmieniu Twojego zestawu. Oczywiście zmiany na lepsze.
Póki co masz czas na dokładne osłuchanie się. Za jakiś czas powinieneś zastosować się do tych wskazówek. Wtedy wszelkie zmiany będą dla Ciebie, jeszcze bardziej zauważalne.

Pozdrawiam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Witam,

Monitor studyjny czy głośnik komputerowy?

Jestem zainteresowany kupnem głośników do 500zł, zastanawiam się nad paroma opcjami.
Proszę o radę lub opinię na ten temat.

Przez dobrych parę lat miałem głośniki komputerowe CREATIVE GIGAWORKS T40 II i byłem z nich bardzo zadowolony jeśli chodzi o stosunek jakości dzwięku do ceny, głośniki jak na moje ucho grały pięknie, dźwięk był bardzo czysty a bas wystarczający... rozmiar głośników był idealny na biurko.
Niestety głośniki się zepsuły i myśle nad kupnem czegoś innego...

Nie znam się za bardzo na monitorach studyjnych, niewiem czy lepiej pozostać przy marce CREATIVE i kupić T20 II czy też wybrać monitory studyjne...
Zależy mi na tym aby głośniki były dokładne jeśli chodzi o brzmienie, bas słyszalny a nie poburkiwanie..fajnie było by gdyby jeszcze mało miejsca zajmowały...

Jeśli chodzi o monitory studyjne co myślicie o modelu :

ALESIS ELEVATE 3 ?
KURZWEIL KS 40A ?
M-AUDIO BX5 Carbon?

Jaka jest między nimi różnica ? czy będzie jakaś znacząca róznica między CREATIVE GIGAWORKS?

Bardzo proszę o pomoc icon_smile.gif

serdecznie pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Ponieważ to mój pierwszy post, witam wszystkich na forum.

Mam prośbę do obeznanych użytkowników. Chce dobrać głośniki do mojego amplitunera - Sony ta-fe330r. Sprzęt może nie najnowszy ale mam do niego sentyment, poza tym jeszcze nie zastanawiałem się czy wymienić wzmacniacz.

Jeżeli chodzi o głośniki. Potrzebuję kolumn w rozmiarze slim, ze względu na małe gabaryty mieszkania. Pomieszczenie odsłuchowe jakieś 3 x 3 m. Odtwarzanie głównie z telewizora i komputera, połączenie po jacku. Zależy mi na ciepłym i basowym brzmieniu. Trochę patrzyłem co jest na rynku i póki co wpadły mi w oko kolumny jbl loft 50.

Byłbym bardzo wdzięczny za wszelkie sugestie. Jeżeli nie podałem jakiś ważnych informacji, z góry przepraszam. Będę najwyżej edytował.

Pozdrawiam,
Grzesiek.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Byłbym bardzo wdzięczny za wszelkie sugestie. Jeżeli nie podałem jakiś ważnych informacji, z góry przepraszam. Będę najwyżej edytował.

dudek3300
Brak jeszcze informacji czy mogą to być kolumny używane i do jakiej ceny.
Czy zamierzasz w najbliższym czasie zmienić wzmacniacz - bo nie jest to szczególnie wysoki model Sony...

Nowe JBL Loft 50 to koszt rzędu 1300-1400zł.
Jeżeli chcesz i możesz tyle wydać na kolumny - to wg mnie lepiej w tej cenie kupić używane kolumny i lepszy wzmacniacz, a sprzedać posiadanego Soniaka...

Pomieszczenie masz niezbyt duże - a tego typu kolumny co Loft 50 będą raczej za duże do Twojego pokoju i mają głośniki niskotonowe po bokach, co wymaga odpowiedniej (dużej) odległości od ścian.
Zanim kupisz kolumny zastanów się też nad tym, czy będziesz je mógł prawidłowo rozmieścić.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...